ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

سقط جنین ناقص: با قرص وشیاف و امپول (خطرناک۹۸ )

سقط جنین ناقص :یک سقط جنین است که تنها تا حدی موفقیت آمیز است. بارداری به پایان رسیده است – هیچ جنینی نمی تواند رشد کند، اما بدن شما فقط بخشی از بافت و محصولات بارداری را اخراج می کند. اگر خونریزی طولانی مدت دارید، خونریزی بیش از حد (خیلی بیشتر از یک دوره منظم قاعدگی)، درد شکمی  که بعد از چند روز از مصرف میزوپروستول سایتوتک، درد، غیر قابل تحمل، تب، خونریزی پس از سه هفته، یا درد هنگام شستن شکم شما ممکن است سقط جنین ناقص داشته باشد. شما باید به بیمارستان یا پزشک مراجعه کنید تا یک سونوگرافی انجام دهید و اگر هر کدام از این علائم را داشته باشید، درمان شوید. این کاملا ضروری است زیرا بافت و خون موجود در بدن می تواند باعث خونریزی شدید یا عفونت شود. درمان سقط جنین ناقص در همه جا قانونی است.

سقط جنین ناقص:( قرص سایتوتک)

سقط جنین ناقص چیست؟

سقط ناقص یک سقط جنین است که تنها تا حدی موفقیت آمیز است. بارداری به پایان رسیده است – هیچ جنینی نمی تواند رشد کند، اما بدن شما فقط بخشی از بافت و محصولات بارداری را اخراج می کند. اگر خونریزی طولانی مدت دارید، خونریزی بیش از حد (خیلی بیشتر از یک دوره منظم قاعدگی)، درد شکمی  که بعد از چند روز از مصرف میزوپروستول سایتوتک، درد، غیر قابل تحمل، تب، خونریزی پس از سه هفته، یا درد هنگام شستن شکم شما ممکن است سقط جنین ناقص داشته باشد. شما باید به بیمارستان یا پزشک مراجعه کنید تا یک سونوگرافی انجام دهید و اگر هر کدام از این علائم را داشته باشید، درمان شوید. این کاملا ضروری است زیرا بافت و خون موجود در بدن می تواند باعث خونریزی شدید یا عفونت شود. درمان سقط جنین ناقص در همه جا قانونی است.

. بسیار مهم است که سقط ناقص را درمان کنید. درمان سقط ناقص آسپیراسیون ساکشن یا “کورتاژ” نامیده می شود. گاهی اوقات درمان با دو قرص اضافی سایتوتک ممکن است کافی باشد.

 سقط جنین ناقص با قرص سایتوتک-میزوپروستول

سقط جنین ناقص پس ازمصرف قرص سقط جنین چند درصداست؟

مدت بارداری       درصد سقط جنین ناقص

۰-۷۷ روز   ۱٫۶٪

۷۸-۸۳ روز ۲٫۶٪

۸۳-۹۱ روز ۳٫۴٪

انتظار برای سقط بدون مداخله رویکردی‌ست که پزشکان مدیریت در انتظار می‌نامند و بسیاری از زنان از آن با عنوان سقط جنین طبیعی یاد میکنند.

چرا مدیریت در انتظار میتواند یک گزینه معقول باشد برخی از زنان سقط طبیعی را ترجیح میدهند زیرا آنها میخواهند از مداخلات پزشک اجتناب نمایند و در ترجیح میدهند در حریم خصوصی خانه‌های خود و بدون عذاب بستری شدن در بیمارستان و جراحی‌های پزشکی مانند دی و سی کار سقط جنین خود را به اتمام برسانند. افراد ممکن است ترجیحات به شدت قوی در این زمینه داشته باشند و بیشتر پزشکان تمایل خانمها درباره عدم انجام دی و سی را در نظر میگیرند. برای بیشتر زنان تصمیمی برای عدم انجام سی و دی در واقع مطالعات نشان میدهد که ۸۰ درصد از زنانی که برای سقط طبیعی صبر میکنند میتوانند این کا را بدون عوارض پیش‌بینی نشده انجام دهند البته این مسئله با فرض بر این مسئله است که آن خانم زمان کافی برای بیرون کردن بافت جنین را دارد (تا ۸ هفته).

البته یک ریسک کوچک در ارتباط با خونریزی و عفونت وجود دارد اما این ریسک مشابه دی و سی میباشد نکته حائز اهمیت این است که برخی از زنانی که سقط طبیعی را ترجیح میدهند ممکن است در نهایت مجبور شود دی و سی را انجام دهند یعنی در صورتی که بافت دوره بارداری از رحم در زمان مناسب خارج نشود.

میزان خونریزی در سقط جنین چقدر است؟

خونریزی بعد از سقط طبیعی‌ست اما چگونه میتوانید متوجه شوید که چه زمانی خونریزی بیش از اندازه است. بنا بر تعریف سقط جنین از بین رفتن بارداری قبل از هفته   ۲۰  است یعنی قبل از اینکه جنین بتواند خارج از رحم زندگی کند. هنگامی که بارداری در هر  زمانی از دست میرود رگهای خونی در رحم گسترش یافته‌اند و بافت به گونه‌ای توسعه یافته تا از بارداری حمایت گردد. زمانی که سقط رخ میدهد این مواد به بیرون ریخته میشوند. در زمان یک سقط نرمال خونریزی واژن معمولا سنگین‌تر از دوره قائدگی‌ست بنابراین چه زمانی میتوان متوجه شد که خونریزی بیش از حد میباشد؟ تفاوت بین خونریزی نرمال و هموراژی چیست؟

اگر خونریزی شما تا به اندازه‌ای‌ست که یک نوار بهداشتی متوسط(نه بزرگ و یا کوچک) در کمتر از یک ساعت آغشته به خون میشود بلافاصله به پزشک رجوع کنید. همچنین در صورتی که علایم شما صرف‌نظر از میزان خونریزی نشان‌دهنده بارداری خارج‌رحمی‌ست بایستی بلافاصله کمک پزشکی بگیرید. علایم بارداری خارج‌رحمی ممکن است شامل درد شدید در شکم و کمر و نبض بالا و سرگیجه باشد.

بعد از هموراژ مربوط به سقط ممکن است برگشت خون به شما حالت نرمال زمان ببرد و مراقبت از خود در این زمان بسیار حائز اهمیت است.

اگر شما در منابع نگاهی بیاندازید و مقالاتی درباره کورتاژ عمدی دیدید نگران نشوید کاربرد پزشکان از اصطلاح کورتاژ برای توصیف‌های عمدی و غیرعمدی‌ست که در آن کورتاژ عمدی سقط انتخابی و سقط جنین غیرعمدی سقط خود به خود نامیده مشود.

مقدار خونریزی پس از مصرف قرص سایتوتک

اغلب زنان ۱-۴ ساعت پس از استفاده از قرص سایتوتک خونریزی را شروع می کنند؛ با این حال، تغییرات فردی وجود دارد. بدن هر زن متفاوت است. در برخی موارد استثنایی، خونریزی ممکن است ۲۴ تا ۷۲ ساعت پس از مصرف قرص سایتوتک رخ دهد. مهم است بدانیم که اگر خونریزی پس از ۷۲ ساعت خونریزی رخ ندهد و یا خونریزی کم باشد، به این معنی است که سقط جنین روی نداده است. خونریزی معمولا از یک دوره قاعدگی سنگین تر و اغلب همراه با لخته است. شدیدترین خونریزی معمولا ۲ تا ۵ ساعت پس از استفاده از قرص سایتوتک رخ می دهد و معمولا در عرض ۲۴ ساعت کم می شود. برخی زنان ممکن است لخته هایی را روزها یا حتی هفته ها بعد دفع کنند. این شایع است و اگر هیچ علامتی از عوارض وجود نداشته باشد خطرناک نیست. چیزی است که بعد از سقط جنین انتظار می رود:

مقدار خونریزی متفاوت است. احتمالا در ابتدا سنگین تر از یک دوره قاعدگی است و حداقل به مدت چند روز به همان اندازه سنگین است. ده روز متوسط زمان خونریزی است، هرچند گاهی اوقات ممکن است خونریزی  وجود داشته باشد شود و یا به طور مداوم تا دوره بعدی ۴-۶ هفته طول بکشد. همچنین ممکن است که شما فقط چند ساعت خونریزی سنگین  داشته باشید.

سقط جنین ناقص با قرص سایتوتک-میزوپروستول

اثر قرص سایتوتک-میزوپروستول بر جنین :

سایتوتک-میزوپروستول در سال ۲۰۰۰ توسط FDA به عنوان جایگزین سقط با جراحی تایید شد. در دو رژیم سقط دارویی غالب، سایتوتک-میزوپروستول دنبال می شود. مقالات اندکی درباره ی زنده ماندن جنین های زنده بعد از قرارگیری در معرض سایتوتک-میزوپروستول به تنهایی منتشر شده اند. این مقاله مروری برای خلاصه کردن مطالعات موجود تعیین کننده ی زنده ماندن جنین بعد از سایتوتک-میزوپروستول انجام شده است. این مقاله نرخ پایه ی تداوم بارداری بعد از سایتوتک-میزوپروستول را به منظور کمک به تعیین ارزش درمانی پروژسترون مکمل در زنانی که تمایل به ادامه ی بارداری دارند تعیین می کند.

PubMed و پایگاه داده ی کوچران در مارس سال ۲۰۱۶ به دنبال مقالات نشان دهنده ی بقای جنین بعد از مصرف سایتوتک-میزوپروستول به صورت تک دارویی جستجو شدند. مطالعات بیشتری در لیست منابع مقالات مربوطه و مقالات مروری یافت شدند. مطالعات مربوطه ای که بقای جنین را تایید می کردند از اولتراسوند به عنوان معیاری برای تداوم بارداری استفاده کردند.

سایتوتک-میزوپروستول در محدوده ی وسیعی از دوزها و سنین حاملگی کشنده است؛ جنین های زنده مانده در محدوده ی مشابهی وجود داشتند. نرخ بقا با استفاده از دوزهای ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی گرم بین ۱۰ تا ۲۳٫۳ درصد بود. در یک مطالعه که از رژیم تک دوزی ۲۰۰ میلی گرم فعلی استفاده می کرد، بقای جنین ۲۳٫۳ درصد بود.

Csapo در سال ۱۹۷۳ نشان داد که خارج کردن کورپوس لوتئوم و در نتیجه از بین رفتن پروژسترون باعث دفع جنین می شود؛ جایگزین کردن پروژسترون منجر به بقای جنین می گردد . سایتوتک-میزوپروستول به عنوان یک عامل سقط کارآمد به عنوان پیشرفتی مهم و دارای پتانسیل تاثیر قابل توجه روی کنترل باروری انسان شناسایی شد . بعد از کشف سایتوتک-میزوپروستول ، سرعت تحقیقات افزایش یافت.

سندرم موبیوس و هولوپروزنسفالی بعد از مواجهه با سایتوتک-میزوپروستول

سندرم موبیوس یک بیماری نادر است که با فلج مادرزادی صورت و فلج ابدوسنس مشخص می شود. درگیری سایر اعصاب جمجمه ای، دیسمورفیسم اوروفشیال، و ناهنجاری های اندام ها نیز اغلب وجود دارند. در هند یک مورد کودک ۱۰ ماهه متولد شده با سندرم موبیوس که با هولوپروزنسفالی بعد از مواجهه با سایتوتک-میزوپروستول در رحم مراجعه کرده است گزارش شده است. با دانش فعلی ما این مورد نخستین گزارش موردی منتشر شده ای است که این ارتباط و همزمانی را شرح می دهد. فرضیه ی اتیولوژیکی سندرم موبیوس نیز مورد بحث قرار گرفته است.

سقط با قرص سایتوتک

استفاه از جنینی مرغ  برای مطالعه ی تاثیرات سایتوتک-میزوپروستول  روی جنین زایی اولیه

سایتوتک-میزوپروستول که یک آنالوگ سنتتیک پروستاگلاندین E1 است یک داروی ضد زخم کارآمد بوده و به عنوان دارو برای القای سقط نیز تجویز می شود. این دارو به صورت غیر قانونی برای القای خاتمه ی بارداری توسط خود فرد و بدون نظارت نیز استفاده می شود. با این حال، سقط های ناموفق منجر به مواجهه ی جنین با دارو می شوند و گزارش شده است که باعث ناهنجاری های مادرزادی می گردند. این مطالعه نتایج اولیه ی یک پروژه ی پیلوت طراحی شده برای ارزیابی تاثیرات میزوپروستول روی نمو جنین مرغ را گزارش می کند. پروژه شامل دو گروه تخم مرغ بارور است. گروه ها با A برای کنترل (n=5) و B برای نمونه ی تیمار شده (n=5) مشخص شدند.

جنین های گروه تیمار در معرض ۴ میکروگرم میزوپروستول با تزریق مستقیم دارو به داخل ساک زرده قرار گرفتند، در حالی که همین حجم نرمال سالین به گروه کنترل تزریق شد. بررسی کل جنین ها بعد از ۳۳ ساعت انکوباسیون مراحل نموی نرمال  را در جنین های گروه کنترل نشان داد. در حالی که در گروه تیمار، ۲ مورد از ۵ جنین دچار تاخیر در مرحله ی نموی بودند و تشکیل وزیکول مغزی وجود نداشت و تعداد کمتری از جفت های somite مشاهده نشد. نتیجه گرفته شد که مواجهه ی جنین های مرغی در حال نمو با سایتوتک-میزوپروستول در دوزهای بالینی مربوطه ی زنان بزرگسال به طور بالقوه باعث تاخیر نموی و عقب ماندگی رشد جنین ها می شود.

میزوپروستول /سایتوتک و Teratogenicity

بازبینی تخصصی بیماری مزوفروتولوژیک در سال ۲۰۰۲ انجام شد. جزئیات کامل گزارش در اینجا موجود است. این گزارش به این نتیجه رسید:

“ارتباط بین نقص های زایمان و در معرض قرار گرفتن در معرض سایتوتک-میزوپروستول وجود دارد. به نظر می رسد که روند سقط جنین ناشی از میزوپروستول (به عنوان مثال، انقباض رحم و خونریزی) می تواند سبب ایجاد اختلال عروقی موقت در واحد جفت-جنین شود. این اختلال می تواند خون رسانی به جفت را کاهش دهد و منجر به هیپوتروفی، هیپوکسی یا انسداد عروقی در جنین شود. طیف گسترده ای از نقص ها ممکن است اما اغلب موارد  عبارتند از

equinovarus (کلاژ فو) عدم وجود انگشتان و در مواردی نقص تکامل در اعصاب مغزی ۱۲-۱۱-۹-۸-۵-۳ انحناهای عصب جمجمه (تاثیر عصب V، VI، VII و XII)

“در حالی که خطر نسبی ناهنجاریها واقعی است، مطالعات اپیدمیولوژیکی نشان می دهد که خطر مطلق (به عنوان مثال تعداد موارد) کم است (کمتر از ۱۰ ناهنجاری در هر ۱۰۰۰ تولد در معرض میزوپروستول سایتوتک  در داخل رحم). این برآورد ریسک باید در هنگام آموزش زنان در معرض خطر نقایص جنین بعد از قرار گرفتن در معرض سایتوتک قرار گیرد. زنان تنها با چنین اطلاعاتی می توانند تصمیمات بهداشت باروری کامل را اتخاذ کنند. به همین ترتیب، این خطر، مانند همه خطرات، باید در متن قرار گیرد. برای مثال، در تنظیمات کم منابع و در کشورهایی که دسترسی به سقط جنین قانونی و ایمن محدود است، میزوپروستول به طور کلی گزینه ای برای سقط جنین ارزان است که زنان را مجبور به پایان دادن به بارداری می کند و پیامدهای کمتری نسبت به سقط جنین ناامن دارد. در واقع، در دسترس بودن میزوپروستول سایتوتک  باعث کاهش مرگ و میر ناشی از سقط جنین شد.

بیومدیکاله کردن سقط غیرقانونی جنین

دکتر مارسلو می گوید، در این جا تعداد زیادی موارد سقط وجود دارد. آن ها می گویند که این مورد ترس ناگهانی بوده است، یا این که افتاده اند، و بنابراین من از آن ها می پرسم که آیا روی یک جعبه ی سایتوتک افتاده اند. او نیز همچون بسیاری از همکارانش در صورت شک به القای خاتمه ی بارداری توسط زن از او درباره ی چگونگی القا سوال می کند، تا اطمینان حاصل کند که از روش های خطرناک استفاده نکرده است. او توضیح می دهد که اگر آن ها از خرزهره استفاده کرده باشند که سمی است، ممکن است جان خود را از دست بدهند. یکبار او بعد از مرگ یک زن به دلیل استفاده از پروب واژینال با پلیس تماس گرفت، و بعد از گرفتن نام او از یک زن دیگر دارای سقط عفونی و ناقص، آن ها را برای دستگیری یک دکتر سقط غیر قانونی که باعث القای سقط او شده بود فرستاد.

بیشتر پزشکان می گویند که فقط در موارد یا زمانی که زنان با علائم سقط دیرهنگام اما بدون بقایای جنین به بیمارستان می آیند به پلیس زنگ می زنند و زنان را تحت فشار می گذارند. در غیر این صورت، آن ها از این کار اجتناب می کنند تا خود را در مقابل بیمار قرار ندهند. با این حال، بسیاری این کار را نه تنها برای نجات زنان، بلکه همچنین برای حفاظت از خود در برابر عوارض ایجاد شده انجام می دهند. به همین دلیل، بسیاری از پزشکان در گزارش پزشکی بیمار خود سقط تحریک شده را می نویسند، اگرچه همیشه درک این که آیا سقط جنین عمدی بوده است یا خیر امکان پذیر نیست. بسیاری از پزشکان زمانی که مقادیر اندک سایتوتک-میزوپروستول در بیمار خود پیدا می کنند تسکین می یابند. با این حال، بسیاری اشاره می کنند که گاه زنان از دوزهای بسیار بالا استفاده کرده، و/یا از آن در مراحل بارداری پیشرفته استفاده می کنند، که ممکن است باعث پارگی رخم و عفونت های خطرناک شود.

 سقط جنین ناقص با قرص سایتوتک-میزوپروستول

عوارض جانبی  قرص  سایتوتک

مهم است بیمار بداند که فعالیت های روتین همچون ورزش، دخول جنسی، و کار باعث از دست رفتن زودهنگام بارداری نمی شوند. حدود ۵۰% از همه ی موارد از دست دادن زودهنگام بارداری به ناهنجاری های کروموزومی جنین نسبت داده می شوند .

کالج آمریکایی متخصصین زنان وماماییACOG از دست دادن زودهنگام بارداری را به صورت بارداری داخل رحمی غیرزنده ویا با ساک بارداری خالی یا ساک بارداری حاوی جنین بدون ضربان قلب در ۱۲ هفته ی اول بارداری تعریف می کند . در طول سه ماهه ی اول، اصطلاح از دست دادن زودهنگام بارداری، سقط، و سقط خودبخود، به جای هم استفاده می شوند . گزینه های از دست دادن زودهنگام بارداری عبارتند از: اجازه دادن برای پیشرفت طبیعی سقط درمان پزشکی، و تخلیه با جراحی هستند.

 1. سایتوتک-میزوپروستول برای از دست دادن زودهنگام بارداری مطالعه شده است. میزوپروستول که یک آنالوگ پروستاگلاندین E1 است باعث کاهش نیاز به اتساع با ساکشن و کورتاژ (D&C) تا ۶۰% شده و زمان تکمیل را در مقایسه با دارونما کاهش می دهد. افزودن میفپریستون (آنتاگونیست گیرنده ی پروژسترون) به میزوپروستول به عنوان درمانی برای از دست دادن زودهنگام بارداری مطالعه شده است. با این حال، شواهد ناکافی برای نشان دادن این مساله که این رژیم بهتر از میزوپروستول به تنهایی است وجود دارد. ACOG استفاده ی روتین ازقرص سایتوتک-میزوپروستول برای درمان از دست دادن زودهنگام بارداری را توصیه نمی کند.
 2. تجویز واژینال میزوپروستول برای افزایش اثربخشی توصیه می گردد. نتایج مطالعه نشان می دهند که تجویز واژینال اثربخش تر از استفاده ی خوراکی از میزوپروستول است. یک دوز اثربخشی حدود ۷۰% دارد، و اثربخشی ۲ دوز حد ود ۸۴% است .
 3. مشاوره بیمار برای تجویز مناسب بسیار مهم است. تجویز باید در صبح یا اوایل بعد از ظهر انجام شود. به بیمار بگویید که خونریزی شدید خواهد داشت. خونریزی معمولا ۴ تا ۴۸ ساعت بعد از تجویز قرص میزوپروستول رخ می دهد. اگر خونریزی در ۴۸ ساعت رخ نداد، دوز سایتوتک -میزوپروستول باید تکرار شود. به بیمار بگویید که خونریزی معمولا بیشتر از قاعدگی است و همراه با کرامپ شدید می باشد. مشاهده ی عبور لخته ی خونی و بافت نرمال است. خونریزی شدید و کرامپ معمولا حدود ۴ ساعت به طول می انجامد. بیمار باید در این زمان آرام بوده و در فعالیت های شدید شرکت نکند.
 4. به بیمار درباره ی اهمیت ماندن یک عضو خانواده یا دوست برای حمایت از او تاکید کنید. به بیمار توصیه کنید که در صورت پر شدن ۲ پد در ساعت به مدت ۲ ساعت متوالی حتما با پزشک خود تماس بگیرد . عوارض جانبی سایتوتک میزوپروستول شامل اسهال و سرگیجه هستند/ خونریزی اندک ممکن است تا حدود ۲ هفته به طول انجامد. بیماران ممکن است برای مدیریت درد استامینوفین دریافت یا  استامینوفین کدئین)، همراه با میزوپروستول استفاده کنند. مهم است بیمار بداند که OTC و داروی ضد درد نباید از دوز روزانه ی توصیه شده برای استامینوفن تجاوز کند. زنانی که Rh(D) منفی دارند باید در ۷۲ ساعت بعد از اولین تجویز قرص میزوپروستول ایمونوگلوبین Rh(D) دریافت کنند.
 5. پیگیری بعد از تجویز میزوپروستول اهمیت دارد. به بیمار توصیه می شود در ۷ تا ۱۴ روز با پزشک خود برای سونوگرافی پیگیری شوند تا اطمینان حاصل شود بافت ها به طور کامل خارج شده اند . اگر بافتی باقی مانده باشد، بیمار می تواند دوز سایتوتک -میزوپروستول را تکرار کرده یا D&C داشته باشد داروساز قادر به ارائه ی آموزش و حمایت از بیماری است که از دست دادن زودهنگام بارداری را تجربه می کند.

اگر بعداز مصرف قرص سقط جنین هنوز باردار هستید…

سقط جنین با قرص در حدود یک درصد از موارد اثر نمی کند. حدود دو تا پنج درصد در زنان بافت جفتی در رحم باقی خواهند ماند و برای تکمیل سقط جنین نیاز به درمان بیشتری از قبیل قرص های اضافی یا یک روش جراحی کوچک برای تکمیل سقط جنین خواهند داشت. حاملگی ممکن است که حتی پس از استفاده از سایتوتک / میزوپروستول همچنان ادامه داشته باشد. در این مورد، سقط جنین به طور کامل شکست خورده است و زن باردار است.

حتی اگر خونریزی کنید، هنوز می توانید بارداری را ادامه دهید. خونریزی به این معنا نیست که شما سقط موفق داشته باشید. اگر هنوز علائم حاملگی مانند سینه درد یا حالت تهوع دارید، ممکن است بارداری ادامه داشته باشد. شما باید در عرض یک هفته یک سونوگرافی داشته باشید یا ۳ هفته بعد آزمایش بارداری را تکرار کنید تا حاملگی به پایان برسد. بیشتر تست های بارداری که ۳ هفته پس از سقط جنین انجام می شود قابل اعتماد هستند. لازم است ۳ هفته پس از سقط جنین انتظار بکشید زیرا هورمون های بارداری در بدن باقی می مانند و می توانند آزمایش حاملگی را به طور غلط مثبت نشان دهند. اگرپس از سقط دارویی ، بارداری شما پابرجاست ، می توانید مجددا سقط دارویی را انجام دهید یا سقط جراحی انجام دهید. گرچه خطر بسیار پایین (کمتر از ۱/۱۰۰۰) میزوپروستول می تواند خطر ابتلا به ناهنجاری های جنینی را افزایش دهد.

سقط جنین با قرص سایتوتک

مرگ ناشی از سقط جنین غیر ایمن

در گزارشات متخصصین، سایتوتک-میزوپروستول به صورت داروی با دو لبه ظاهر می شود. از یک طرف، باعث نجات زندگی می شود و پزشکان از آن در موارد عفونت بعد از سقط استفاده می کنند. از طرف دیگر یک روش بالقوه خطرناک و در عین حال راحت برای سقط غیر قانونی است که بسیار ایمن تر از سایر روش های خطرناک تر همچون دستکاری رحم یا سموم است. با این حال، در صورتی که زنان از دوزهای اشتباه یا در سنین حاملگی بالا بدون راهنمای پزشکی از آن استفاده کنند همچنان خطرناک است. فقط یک مورد مرگ مادر بعد از تجویز خودسرانه  سایتوتک-میزوپروستول توسط پزشکان در یک بیمارستان (HP) گزارش شده است، اما مشخص نیست آیا این زن از روش دیگری نیز استفاده کرده بود یا خیر.

دکتر لوئیزا که یک متخصص زنان و زایمان باتجربه در دهه ی پنجم زندگی است، با مرگ این زن شوکه شد. او میگوید، من آن دختر را دیدم، فکر کنم ۲۳ ساله بود، او ۲۰ هفته باردار بود . . . او از ۲۵ قرص سایتوتک بعد از پیشنهاد دوستش استفاده کرده و در خانه مانده بود، نمی دانم چند روز، شاید دو تا سه روز در خانه بوده است. او ساعت ۱۳:۰۰ به اینجا آمد و در ساعت ۱۸:۰۰ به او رسیدگی شد. این مورد یکی از شکست های اصلی سیستم است، بسیاری مواقع شرایط بیمار نیاز به بستری دارد، زمانی که من رسیدم او در وضعیت شوک سپتیک بود، او ضعف و غش کرده بود، فشار خون او افت کرده بود. به یاد می آورم که با بستگانش تماس گرفتم، مادرش خبر نداشت، خواهرش نمی دانست، این بیمار در ساعت ۱:۰۰ به بیمارستان انتقال داده شده و در ساعت ۵:۰۰ در آن جا جان خود را از دست داد، موارد جدی رخ داده است، و من شک هایی داشتم و بنابراین چندین مرتبه از بیمارستان درباره ی نتایج آتوپسی (کالبد شکافی) سوال کردم، زیرا داستان ۲۵ قرص را باور نداشتم، فکر کنم دستکاری رحم نیز انجام شده بود .

به نظر می رسد مرگ این زن به دلیل نادیده گرفتن پزشکی، یا خشونت سازمانی و نه استفاده از میزوپروستول به تنهایی بدون راهنمایی پزشکی و یا ترکیبی از این دو عامل بوده است. در حقیقت، برخی پزشکان و به خصوص کسانی که نگرش محافظه کارانه تری نسبت به سقط دارند، زن را با سقط ناقص به مدت چند ساعت ترک می کنند تا آن ها را تنبیه نمایند. دکتر لوئیزا یکی از این پزشکان است: او می گوید، زمانی که بارداری پیشرفته تر باشد، مثلا ۱۴، ۱۵، ۱۶ هفته، گاهی آن ها خونریزی نمی کنند، و درد قوی احساس می کنند، بنابراین ما می دانیم که او از دارو استفاده کرده است، زمانی که سوال می کنیم و او آن را تایید می کند، می گوییم که باید صبر کند، می گوییم که اگر تمایل به خاتمه ی بارداری دارد باید صبر کند، زیرا نمی توانیم او را بستری کرده و در بیمارستان باعث سقط او شویم، اگر او خونریزی نکند، اگر دهانه ی رحم او باز نباشد، اگر سقط ناقص نداشته باشد، به او می گویم که بسیار متاسفم و باید درد خود را بکشند .

با این حال، دکتر لوئیزا در موارد خطر برای حیات فرد شکی در استفاده از میزوپروستول برای تکمیل سقط ناقص ندارد. به عنوان مثال، او یکبار برای تحریک خارج سازی جنین در یکی از بیماران دارای عفونت شدید به او آنتی بیوتیک داده و از داروی سایتوتک استفاده کرد، او این کار را علیرغم تناقص اخلاقی ایجاد شده با این حقیقت که او اسکنی نداشت و بنابراین نمی دانست جنین زنده است یا خیر انجام داد.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

12 دیدگاه ها
 1. عسل می گوید

  سلام من یه دوره قرص سایتوتک و استفاده کردم.بعد از قرص هفتم مقدار زیادی مایعات مثل پاره شده کیسه آب ازم بی اختیار خارج شد اما خونی خارج نشد میخواستم بدونم ندفه خارج شده یا نه و اینکه قرص عملکرد درستی داشته.سپاسگزارم

 2. Mina می گوید

  سلام
  من ۵روزه که سقط انجام دادم. متأسفانه درد عجیبی کل ناحیه لگن، ران،کلیه ها وواژن دارم واین درد به قدری هست که پاهام رو نمیتونم صاف کنم یا طاق باز بخوابم.چون درد به قلب وحتی پشت چشمام میزنه. نفس کم میارم. نمیدونم چی کنم. راهنماییم کنید

  1. کارشناس مامایی می گوید

   سلام متاسفانه سقط ناقص بوده وبقایای بزرگی مانده واحتمالا باعث عفونت شده حتما در ابتدا سونوگرافی انجام بدید چون این همه درد طبیعی نیست

 3. Solmaz می گوید

  سلام من در هفته ۴-۵بارداری هفت تا قرص میزو استفاده کردم و خونریزی داشتم اما ی روز بعد قطع شد،سونو دادم گفتن ساک حاملگی سالم هس و حامله هستم الان هفته هفت بارداری هستم و میترسم از اینکه بچه ناقص بدنیا بیاد خیلی نگرانم میخوام نگهش دارم اما خیلی اضطراب دارم.لطفا راهنماییم کنین

  1. کارشناس مامایی می گوید

   سلام دلیلش سقط جنین خودسرانه است واعتماد زیاد وجاهلانه شما به تبلیغات اینترنتی وفروش قرص های سقط جنین که چنین مصیبتی به بار می اید

 4. فائزه می گوید

  سلام هفته هشتم بارداری هستم و جنین ناقص و بدون ضربان است خودم هم خونریزی دارم به نظرتان باید دارو مصرف کنم یا خیر
  و چه دارویی

  1. کارشناس مامایی می گوید

   سلام اگر منتظر بمونید ممکن خیلی طول بکشه تا خونریزی کنید وکامل دفع بشه قرص مصرف کنید تا زودتر راحت بشید

 5. رویا می گوید

  سلام. من تو هفته ۴ بارداری از قرص سایتو تک استفاده کردم خونریزی داشتم و کلی لخته خارج شد و فک کنم حتی جنین و تشخیص دادم یه چیزه ژله ای مانند بود ولی اصلا درد نداشتم و فقط حالت تهوع و اسهال. الان یه هفته میگذره و تو این مدت درد خیلی کمی داشتم و خونریزی خیلی تیره و خیلی کم. اما امروز درد زیادی داشتم و خونریزیمم زیاد شد ولی نه در حد پر شدن نوار ولی نسبت به قبل بیشتر. میشه راهنمایی کنید؟

 6. رویا می گوید

  همین الانم یه تیکه بزرگ لخته اومد بیرون ک رنگ بدی داشت. خواهش میکنم جوابمو بدید

  1. کارشناس مامایی می گوید

   خب کاملا دفع شده همه چی

 7. . می گوید

  سلام من ۱۸تا قرص سایتوتک استفاده کردم هیچ دردی تو ناحیه شکم نداشتم حالت تهو هم همین طور فقط تنهاا دردم دردپام بود بخاطر بالا پایین پریدن زیادخون ریزی هم بسیار کم بود فقط ی بند انگشت ازم دفع شد ب نظرتون هنوز هم باردارم

  1. کارشناس مامایی می گوید

   ۱۸عدد؟خیلی زیاده؟خود درمانی نتیجش همین میشه…شما حداقل باید خونریزی پریود داشته باشید…سقط انجام نشده

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت تماس کلیک کنید