ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

عدم مشاهده ساک بارداری در سونوگرافي من به چه معناست؟

ساک بارداری :شما ممکن است با شنيدن اين مطلب که کيسه بارداري در سونوگرافي شما مشاهده نميشود نگران شويد. بياييد بررسي کنيم که چه زماني اين کيسه مشاهده ميشود و به چه دلايلي در اوايل بارداري ممکن است در سونوگرافي يافت نشود.

ساک بارداری

کيسه بارداري يکي از اولين نشانه ­هاي بارداري­ ست که در سونوگرفي واژني مشاهده ميشود( يک سونوگرافي شکمي در اوايل بارداري خيلي دقيق نيست) اين کيسه معمولا تا هفته ۵ بارداري در سونوگرافي مشاهده ميشود اما گاهي اوقات حتي زودتر و در هفته سوم نيز قابل­ رويت است. قطر اين کيسه در حدود ۲ تا ۳ ميلي­متر است و به صورت حاشيه­ اي در مرکز مشخص رحم شما قابل­ تشخيص ميباشد.

ساک بارداری

اگر ساک بارداری در سونوگرافي شما قابل­ رويت است آيا اين تضمين­ کننده يک بارداري نرمال ميباشد؟

تصوير کيسه بارداري قطعا يک نشان مثبت براي حاملگي محسوب ميشود اما تضمين­ کننده اين نيست که بارداري شما سالم است و به صورت نرمال دنبال خواهد شد.

به عنوان نمونه بعد از اينکه کيسه قابل­ رويت شد. نشانه مثبت بعدي بارداري کيسه زرده است که در درون آن شکل ميگيرد .کيسه زرده مواد غذايي لازم را در اختيار جنين در حال رشد قرار ميدهد .تا زماني که جفت ايجاد شود و در نتيجه شاخصه مهم سلامت بارداري­ست در برخي از موارد کيسه بارداري در  سونوگرافي به نمايش درمي­آيد .اما کيسه زرده ايجاد نميشود کيسه زرده معمولا در سونوگرافي واژن بين هفته­هاي ۵/۵ تا ۶ بارداري قابل­ رويت ميگردد.

اگر کيسه بارداری در سونوگرافي شما مشاهده نشود چه معنايي دارد؟

چندين دليل براي عدم وجود ساک بارداری وجود دارد:

تاريخهاي شما اشتباه است اين يک دليل رايج محسوب ميشود و ميتواند به اين معنا باشد که شما بعدا بايستي سونوگرافي را تکرار کنيد و ميتواند در زمان مقايسه اين يافته با سطح اچ­سي­جي به کار آيد که احتمالا اگر آن­طور که قبلا تصور ميشده بارداري شما آنقدر هم پيش نرفته باشد پايين­تر از ۱۵۰۰ خواهد بود.

ساک بارداری

جنين شما سقط شده است و اين ميتواند نتيجه اين موضوع باشد که شما سقط جنين اوليه (بارداري شيميايي) داريد که دچار سقط خواهيد شد کاهش سطح اچ­سي­جي نيز نشانه سقط جنين است.

شما بارداري خارج­رحمي داريد اگر سطح اچ­سي­جي بين ۱۵۰۰و ۲۰۰۰ است اما کيسه بارداري مشاهده نميشود ميتواند به اين معنا باشد که شما دچار باردراي خارج­رحمي هستيد.

باردراي خارج­رحمي ميتواند يک فوريت پزشکي باشد و اگر اين احتمال وجود داشته باشد پزشک شما آزمايشات بيشتري را دستور خواهد دارد و درباره گزينه­هاي درماني با شما صحبت خواهد کرد.

ساک بارداری خالي به چه معناست؟

جنين معمولا در هفته ۶ بارداري در کيسه بارداري مشاهده ميشود يکي از انواع رايج سقط بارداري بدون جنين نام دارد يعني کيسه خالي و يا تخمک آسيب­ديده زماني رخ ميدهد که کيسه بارداري فاقد جنين باشد .

به عبارت ديگر يک جنين نتوانسته رشد يابد و اين نوع از از دست رفتن بارداري در اوايل سه­ماهه اول و اغلب زماني رخ ميدهد که يک خانم هنوز متوجه نشده که باردار است و ميتواند نتيجه تقسيم سلولي غيرعادي اسپرم با کيفيت ضعيف و يا تخمک با کيفيت نامناسب باشد.

در بيشتر موارد ناهنجاري­هاي کروزومي باعث ميشود بدن زن به صورت طبيعي و بدون مداخله جنين را سقط نمايد با اين حال مواردي هم وجود دارد که در آن يک خانم ميتواند انتخاب کند که عمل اتساع و کورتاژ (دي و سي) را براي کامل کردن سقط انجام دهد.

ساک بارداری

اين عمل براي خانمهايي مناسب است که ميخواهند يک پاتولوژيست دليل سقط را مشخص کند و همچنين افرادي نيز ميتوانند آن را به کار برند که احساس ميکنند با اين روش ميتوانند بهتر با اين مسئله کنار بيايند و يا اين­که نگرانيهاي پزشکي و فيزيکي توسط پزشک مطرح شده باشد.

اگر پزشک من ساک بارداری خالي را ببيند اين به چه معناست؟

اگر پزشک شما کيسه بارداري خالي را در سونوگرافي شما مشخص کند تاييد مينمايد که بارداري پايدار نيست به عبارت ديگر اين بارداري به تولد نوزاد ختم نميشود زيرا به صورت نرمال رشد نميکند.

اما گاهي اوقات (بر اساس اندازه کيسه بارداري ) تعيين اينکه آيا کيسه واقعا خالي­ست يا خير ممکن است زود باشد در اين نمونه پزشک از شما ميخواهد تا سونوگرافي را تکرار کنيد. اين ميتواند زماني پراسترس براي ما باشد اما در عين حال براي تشخيص دقيق صددرصدي ضروري­ست( براي اينکه ببينيم بارداري پاياست و يا اين که از بين رفته است).

نکته مهم

سونوگرافي واژني اوليه يک راه نسبتا ساده براي دنبال کردن بارداري در مراحل اوليه است که به همراه سطوح اچ­سي­جي ميتواند به شما و پزشک­تان درباره نحوه پيشرفت بارداري اطلاع­رساني کند. کيسه بارداري اولين ساختاري­ست که پزشکان در سونوگرافي اوليه به دنبال آن هستند اگر وجود داشته باشد( حداقل بين هفته ۳ تا ۵ بارداري) ميتواند نشانه مثبتي باشد.

با اين وجود گاهي اوقات کيسه بارداري مشاهده ميشود اما تهي­ست و اثري از جنين تا هفته ۶ بارداري در آن مشاهده نميشود.

از طرف ديگر کاهش اوقات کيسه بارداري قابل­رويت نيست رايج­ترين دليل براي اين موضوع تاريخ نادرست و اينکه هنوز براي مشاهده آن بسيار زود است اما اگر کيسه بارداري در سونوگرافي بعدي مشاهده نشود و يا سطح اچ­سي­جي شما پايين بيايد احتمالا شما دچار سقط و يا بارداري خارج­ رحمي هستيد.

بارداري ميتواند يک زمان شاد باشد اما با اضطراب ­هايي نيز همراه است. به­ خصوص اگر اوضاع آن­طور که شما دوست داريد پيش نرود به دوستان و اعضاء خانواده خود تکيه کنيد. اگر فکر ميکنيد که دچار سقط تخمک آسيب ­ديده و يا بارداري خارج ­رحمي شده ­ايد .

اين ميتواند ضربه احساسي شديدي باشد. اين مسئله بالاخص زماني ايجاد ميشود که بسياري از زوجها بارداري خود را با دوستان و خانواده در ميان نگذاشته ­اند. در نتيجه آنها احساس تنهايي ميکنند و مراحل سوگ مربوط به سقط وجود دارد. حتي اگر در مراحل اوليه باشد علاوه بر اين نظرات ناراحت ­کننده ­اي نيز مطرح ميشود:

مثلا تو هميشه ميتواني دوباره باردار شوي. نکته حائز اهميت اين است که به احساسات خود احترام بگذاريد و به شيو­ه­اي سوگواري کنيد که براي شما بهتر است.

اگر شما تست بارداري کمي را نيز انجام داده­ايد(آزمايش سرمي اچ ­سي­ جي) کيسه بارداري معمولا زماني که سطح اچ­ سي­ جي به ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ رسيد قابل ­مشاهده ميگردد.

داشتن کيسه بارداري اطلاعات زيادي درباره سلامت بارداري شما ارائه نميدهد .

و چيزي درباره وجود و يا عدم وجود جنين نيز نميگويد. کيسه بارداري اساسا کيسه­ اي­ست که دور جنين را فرا ميگيرد( زماني که قابل­مشاهده ميشود) .و حاوي مايع آمنيوتيک است مرحله بعدي در سونوگرافي معمولا ايجاد کيسه زرده در کيسه بارداري­ست .کيسه زرده به صورت تغذيه­اي براي جنين در حال رشد عمل ميکند .و ميتوان آن را در هفته­هاي ۵/۵ تا ۶ در سونوگرافي واژني مشاهده کرد.

اگر کيسه بارداري در اوايل بارداري در سونوگرافي واژني تا هفته ۵ مشاهده نشود چند اتفاق ممکن است رخ داده باشد:

ساک بارداری

دلايل عدم مشاهده کيسه بارداری در سونوگرافي اوليه

احتمالات شايع عبارتند از :

  1. زمان قابل­مشاهده شدن کيسه بارداري فرا نرسيده است(تاريخ­هاي اشتباه)
  2. بارداري خارج از رحم است
  3. بارداري به سقط انجاميده است

هر يک از اين احتمالات را به صورت جداگانه مورد بررسي قرار دهيد

براي قابل­ مشاهده شدن کيسه بارداری زود است:

کيسه بارداري معمولا در سونوگرافي واژني بين هفته سوم تنها پنجم بارداري قابل­ مشاهده است .يعني زماني که سطح اچ ­سي­ جي به ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ رسيده است .قبل از آن حتي در بارداري پايا نيز کيسه  بر روي اسکن سونوگرافي قابل­ مشاهده نيست.

اگر بارداري مطمئنا از ۵ هفته گذشته است و سطح اچ­ سي­ جي بالاتر از ۲۰۰۰ است. عدم وجود کيسه بارداري احتمالا ميتواند به دليل مشکلي باشد اما زماني که سطح اچ­سي­جي تاييد نشده و يا شواهد قطعي درباره تاريخ بارداري وجود ندارد. بارداري همچنان ممکن است .

در مراحل اوليه باشد در اين مورد يک سونوي پيگيري توصيه ميشود که دلايل رايج عدم مشاهده کيسه بارداري در سونوگرافي اوليه به ويژه در فقدان علايمي مانند خونريزي ميباشد.

بارداري خارج­ رحمي­ ست:

هر زمان که کيسه بارداري در رحم قابل­مشاهده نباشد احتمال بارداري خارج رحمي وجود دارد اين مسئله ميتواند ترسناک باشد اما به خاطر داشته باشيد که فقدان کيسه احتمالا به دليل تاريخ­هاي اشتباه است حتي اگر بارداري خارج رحمي تشخيص داده شود اگر زودهنگام مشخص گردد مديريت آن نيز بهتر صورت خواهد گرفت. بارداري خارج رحمي همچنان يک احتمال است حتي اگر شما علايم مربوط به آن را نداريد.

يک پزشک ممکن است بتواند بارداري خارج­ رحمي را تشخيص دهد. و بدون اسکن پيگيري درمان را تجويز کند در صورتي که سطوح اچ­سي­جي به اندازه­اي بالا باشد که کيسه  قطعا در صورت بارداري در رحم قابل­ مشاهده مي­بوده است. اين بارداري­ها هميشه فوريت­هاي پزشکي نمي­باشند .و اگر زود تشخيص داده شوند گزينه­ هاي درماني هميشه شامل جراحي نميگردد .فاکتورهاي خطر بالا متوسط و پايين بارداري­ هاي خارج ­رحمي.

بارداري به سقط انجاميده است:

اگر شما در اوايل بارداري دچار خونريزي و ديگر علايم سقط شويد و کيسه باداري در رحم شما مشاهده نشود احتمالا دچار سقط اوليه شده­ايد (بارداري شيميايي) و يا اين که بافتهاي بارداري از رحم خارج شده­ اند.

اگر کاهش سطح اچ­ سي ­جي به همراه عدم وجود کيسه بارداري باشد تشخيص تقريبا مطمئنا سقط خواهد بود. در مورد بارداري خارج رحمي گزينه­ هاي درمان متفاوتي موجود است اگر شما سقط جنين را تجربه ميکنيد.

مراحل بعد

تشخيص سريع هر يک از توضيحات بالا براي بارداري بدون کيسه بارداری براي پزشکان ميتواند دشوار باشد. در نتيجه احساس اضطراب و نگراني کاملا طبيعي­ست. و حتي شما ممکن است مايوس و نااميد نيز گرديد ممکن است به شما گفته شود.

( و يا در فرمهاي پزشکي ببينيد) که شما بارداري در محلي ناشناخته داريد که به سادگي به اين معناست که سونوگرافي کيسه بارداري را نشان نداده است .و پزشکان مطمئن نيستند که آيا اين يک بارداري خارج­رحمي سقط و يا بارداري نرمال در مراحل اوليه است.

احتمالا از شما درخواست ميشود تا يک سونوگرافي پيگيري را انجام دهيد و سطح اچ­سي­جي شما تحت نظارت قرار گيرد اين تستهاي تکراري ميتواند پاسخ مشخصي در اين زمينه به شما ارائه دهد انتظار ميتواند دشوار باشد اما براي پزشک شما به منظور به ارائه تشخيص قطعي ضروري­ست.

 

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!