ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

جلوگیری از بارداری:۱۱روش طبیعی وساده پیشگیری از بارداری

جلوگیری از بارداری:چه روشهای ضد بارداری موجودند؟انواع مختلفی ضد بارداری برای انتخاب وجود دارد، فهمیدن این کدام روش برای شما بهترین است ممکن است نیاز به مهارت داشته باشد. امروزه جلوگیری از بارداری با انتخاب روشهای انسدادی، دستگاههای داخل رحمی و قرص های ضد بارداری، از زمانهای گذشته بسیار ساده تر است.

Birth Control Options

جلوگیری از بارداری:۱۱روش طبیعی وساده پیشگیری از بارداری

 جلوگیری از بارداری ها چگونه عمل می کنند؟

جلوگیری از بارداری ها می توانند به شیوه های مختلف عمل کنند:

  • جلوگیری از رسیدن اسپرم به تخمک. (کاندومها به این شیوه کار می کنند. قرص نیز به وسیله ضخیم کردن مخاط در گردنه رحم به انجام این کار کمک می کند(
  • جلوگیری از تخمک گذاری (رهاشدن تخمک(
  • دشوار کردن باروری تخمک برای لانه گزینی در رحم.

راه چهارم جلوگیری از بارداری سترون سازی  است. این روش نوعی عمل جراحی است که توانایی باردار شدن در شما یا حامله کردن شخص دیگر توسط شما را متوقف می سازد. سترون سازی یک عمل جراحی کوچک برای مسدود کردن لوله ها جهت حمل تخمک ها در یک زن (لوله های فالوپ) یا اسپرم در یک مرد (لوله منی) است.

در صورتی که نمی خواهید باردار شوید، باید هر زمانی که رابطه جنسی دارید ضدبارداری مصرف کنید. کاندومها بهترین راه برای جلوگیری از مبتلا شدن به عفونت آمیزشی است.

جلوگیری از بارداری

قرص ضدبارداری

این قرص یکی از پرکاربردترین روشهای ضدبارداری است. در صورتی که آنرا به طور صحیح مصرف کنید، ۹۹ درصد در پیشگیری از بارداری موثر است. باید به خاطر داشته باشید که آنرا هر روز مصرف کنید تا اثر کند.

دو نوع مختلف از قرص ضد بارداری وجود دارد: قرص ضدبارداری ترکیبی و مینی پیل. هر دو حاوی انواع مصنوعی هورمونهای جنسی هستند که سیستم تولید مثل شما را کنترل می کنند. قرصهای ترکیبی حاوی ترکیبی از دو هورمونند، استروژن و پروژسترون. در حالیکه مینی پیل تنها حاوی پروژسترون است.

قرص ضد ترکیبی برای ۲۱ روز هر روز مصرف می شود، بعد از آن شما هفت روز وقفه دارید. طی این وقفه شما خونریزی خواهید داشت، مانند پریود. اولین تفاوت این قرص با “مینی پیل حاوی تنها پروژسترون” این است که باید هر روز در یک زمان یکسان مصرف شود، و شما آنرا هر روز بدون وقفه مصرف می کنید. در نتیجه، وقتی مینی پیل مصرف می کنید ممکن است پریود نشوید. مینی پیل برای برخی افراد که قادر به مصرف قرص ترکیبی نیستند مناسب است.

قرصهای ضدبارداری از عفونت بیماریهای آمیزشی جلوگیری نمی کنند، بنابراین در صورتی که در مورد قرارگیری در معرض خطر مطمئن نیستید باز هم نیاز دارید کاندوم بپوشید. تمام قرصهای ضدبارداری داروهای صرفا نسخه ای هستند. به منظور مصرف ضدبارداری بلعیدنی باید پزشک عمومی خود را ملاقات کنید.

جلوگیری از بارداری

کاندوم

کاندومها محبوبترین شکل ضدبارداری هستند. کاندوم مزایای زیادی دارد. کاندوم ارزان است، به طور گسترده در دسترس است و روش بسیار موثری برای پیشگیری از بارداری است که شما را از بیماری های آمیزشی مانند HIV و کلامیدیا نیز محافظت می کند. به منظور فراهم نمودن حفاظت ایمن، کاندومها باید اندازه مناسب داشته باشند و باید شرایط خوبی داشته باشند. بسیاری از کلینیکهای سلامت جنسی مقداری کاندوم را به صورت رایگان اهدا می کنند.

پرکاربردترین ماده لاتکس است. هرچند، شما می توانید کاندومهای ساخته شده از پلی یورتن  یا پوست بره برای افرادی که به لاتکس آلرژی دارند نیز بخرید. برخلاف کاندومهای لاستیکی، کاندومهای پوست بره از آلودگی به عفونت آمیزشی جلوگیری نمی کنند. همواره بررسی کنید که آیا کاندوم مورد استفاده تان با هر لوبریکانتی که می خواهید به کار ببرید سازگاری دارد، چرا که برخی لوبریکانتها کاندومها را می پوسانند و احتمال بیشتری دارد که آنرا پاره کنند یا باعث نشتی آن شوند.

جلوگیری از بارداری

دیافراگم

دیافراگم نوع دیگری از ضدبارداری انسدادی است. دیافراگم از طریق انسداد “ورودی رحم” عمل می کند که مانع از رسیدن اسپرم به تخمک می شود. دیافراگم ضدبارداری باید هر بار قبل از مصرف با یک اسپرم کش تیمار شود. می توانید آنرا هرزمانی قبل از رابطه جنسی جایگذاری کنید اما ناچارید بیش از ۳ ساعت قبل از دخول آنرا بگذارید، شما نیاز خواهید داشت اسپرم کش اضافی به کار ببرید. دیافراگم می تواند برای دست کم ۶ ساعت بعد از رابطه جنسی در جای خود بماند. در صورتی که از دیافراگم خود مراقبت کنید، می تواند چندین بار آنرا به کار ببرید.

برای خریداری یک دیافراگم ضدبارداری، باید از پزشک عمومی تان نسخه داشته باشید. کمی تمرین برای یادگیری نحوه کاربرد صحیح آن نیاز است. پزشک عمومی شما باید به شما درباره چگونگی استفاده از آن مشاوره دهد. دیافراگم شما را از بیماریهای آمیزشی محافظت نخواهد کرد.

کاپ دهانه رحم

کاپ دهانه رحم یا فمکاپ  یکی از ضدبارداریهاست که کمتر شناخته شده است. این کاپ مشابه دیافراگم است و برای موثر بودن باید با اسپرم کش به کار رود. کاپ از سیلیکون ساخته می شود و در واژن قرار می گیرد. شما باید شش ساعت بعد از رابطه جنسی آن را در جای خود باقی بگذارید، اما باید طی ۴۸ ساعت آنرا خارج کنید. برخی زنان کاپ دهانه رحمی را به دیافراگم ترجیح می دهند، چرا که احتمال کمتری دارد ایجاد آماس مثانه کند. این کاپ ۹۲% تا ۹۵% موثر است، بنابراین نسبت به کاندوم کاریی کمی کمتری دارد. کاپ محافظت ایمنی در برابر عفونتهای آمیزشی فراهم نمی کند.

اسپرم کش

اسپرم کش ها معمولا در ترکیب با سایر ضدبارداری ها به کار می روند، از قبیل دیافراگم ضدبارداری و کاپ دهانه رحم. شما می توانید اسپرم کش را بدون نسخه خریداری کنید. اسپرم کش هیچ محافظتی برابر عفونتهای آمیزشی فراهم نمی کند و هنگامی که به تنهایی به کار رود در برابر بارداری قابل اطمینان نیست.

جلوگیری از بارداری

ایمپلنت ضدبارداری

یک ایمپلنت ضدبارداری یک لوله کوچک است که حدود ۴cm دارد که زیر پوست بازوی فوقانی شما قرار می گیرد. این ایمپلنت باید به وسیله یک پزشک در جای خود قرار داده شود و ۹۹/۹۹% کارایی دارد.

ایمپلنت به همان شیوه ای عمل می کند که مینی پیل ضدبارداری عمل می نماید، یعنی با رهاسازی دائمی هورمون پروژسترون در بدن. ایمپلنت پوشش ضدبارداری  تا سه سال فراهم می سازد که همین کاربرد آنرا بسیار راحت می کند.

شما نیاز ندارید هنگام استفاده از ایمپلنت هیچ قرصی مصرف کنید، اما باید یک کاندوم برای جلوگیری از عفونتهای آمیزشی مصرف نمایید. در صورتی که تصمیم دارید باردار شوید یا کاربرد ایمپلنت را متوقف سازید، پزشکتان در هر زمانی قادر به برداشتن آن خواهد بود. باروری طبیعی شما پس از برداشتن ایمپلنت فورا به حالت طبیعی باز خواهد گشت.

جلوگیری از بارداری

تزریق ضدبارداری

درست مانند ایمپلنت، تزریق ضدبارداری با رهاسازی آهسته پروژسترون به داخل بدن عمل می کند. تزریق شما را از باردار شدن برای سه ماه محافظت خواهد کرد.

در حالیکه تزریق بسیار کارآمد است، برخلاف ایمپلنت، نمی تواند وقتی شما آنرا انجام داده اید برداشته شود. این بدین معناست که شما هر اثرات جانبی تجربه کنید ممکن است برای چند هفته باقی بماند تا زمانی که آن اثر به طور طبیعی از بین برود.

همانند سایر گزینه های ضدبارداری هورمونی، در صورت تزریق شما باید ضدبارداری انسدادی (کاندوم ها) را برای محافظت از خودتان در برابر عفونتهای آمیزشی به کار ببرید.

پچ ضدبارداری

فرم دیگری از ضدبارداری هورمونی پچ ضدبارداری است. این ضد بارداری به همان شیوه ضدبارداری ترکیبی بلعیدنی عمل می کند، و حاوی هر دو استروژن و پروژسترون است. این پچ باید برای سه هفته جایگذاری شود و به دنبال آن یک هفته وقفه است.

جلوگیری از بارداری

فنر ضد بارداری

دو نوع مختلف IUD وجود دارد: فنر مسی (IUD) و فنر هورمونی (IUS). شما می توانید با یک پزشک یا پرستار در این خصوص بحث کنید که کدام برای شما بهترین است. این فنر باید به وسیله یک پزشک جایگذاری شود و شما برای اطمینان از اینکه فنر هنوز در جای درست خود است نیاز به چک آپ دارید. ضدبارداری داخل رحم بسیار ایمن است و ۹۹% کارایی در جلوگیری از بارداری دارد.

هنگامی که فنر جایگذاری شد، می تواند برای پنج تا ده سال در جای خود بماند. طی این زمان، شما ناچار نیستید هر روز یا هر زمانی که رابطه جنسی دارید نگران ضدبارداری باشید. هر چند، فنر شما را در برابر عفونتهای آمیزشی محافظت نمی کند. فنر می تواند هر زمانی به وسیله یک پزشک یا پرستار آموزش شده در این خصوص، برداشته شود و باروری شما سریعا به حالت عادی بازمی گردد.

این فنر همچنین می تواند به عنوان ضدبارداری اضطراری در صورتی که رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید یا در صورتی که ضدبارداری که مصرف می کردید موثر نبوده است به کار رود. در این مورد، یعنی کاربرد فنر برای جلوگیری از بارداری، باید فنر در فاصله پنج روز از رابطه جنسیِ محافظت نشده جایگذاری شود.

جلوگیری از بارداری

سترون سازی

سترون سازی یک عمل جراحی است که هم برای زنان و هم مردان در دسترس است. این روش تنها در صورتی که مطمئنید نمی خواهید بچه دار شوید توصیه می گردد.

در مردان، سترون سازی “وازکتومی” نامیده می شود، این روش بریدن لوله هایی است که اسپرم از آنها عبور می کند. این یک عمل ساده است و ناچار نیستید در بیمارستان بستری شوید. در موارد بسیار نادر، اتصال بین لوله ها می تواند دوباره رشد کند، بدین معنی که مردان دوباره بارور می شوند.

سترون سازی در زنان می تواند با روشهای مختلفی انجام گیرد. یک پزشک می تواند برش های کوچکی در لوله های فالوپ ایجاد کند. متناوبا گیره ها  یا فنرها می توانند برای ایجاد انسداد در لوله ها به کار روند. شما باید ضد بارداری را برای سه ماه بعد از عمل، بسته به روش به کار رفته مصرف کنید. شانس بسیار کمی وجود دارد که سترون سازی موفقیت آمیز نباشد. زنان و مردانی که درخواست سترون شدن دارند باید یک جلسه مشاوره با پزشک عمومی خود داشته باشند، چرا که این عمل معمولا برگشت ناپذیر است.

 جلوگیری از بارداری:تنظیم خانواده طبیعی

برخی زوجها بر تنظیم خانواده طبیعی اتکاء می کنند تا از بارداری جلوگیری نمایند. این تکنیک شامل حفظ توالی چرخه قاعدگی تان و اجتناب از رابطه جنسی در روزهای باروری است (روزهایی که شما می توانید باردار شوید). دمای بدن، مخاط گردن رحم و روز چرخه شما همگی شاخص های وضعیت باروری شما هستند.

مشکل این روش این است که چرخه قاعدگی هیچ زنی کاملا منظم نیست، بدین معنا که اطمینان از اینکه که روزهای باروری شما چه زمانی شروع می شوند و خاتمه می یابند دشوار است. با این وجود، در صورتی که این روش به دقت استفاده شود، به طور متوسط ۸۵% موثر است و خطر اثرات جانبی را از بین می برد.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!