ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

توکسوپلاسموز و بارداری: علائم /تشخیص/درمان/پیشگیری

توکسوپلاسموز:ممکن است پیشتر درباره توکسوپلاسموز نشینیده باشید اما این بیماری نوعی عفونت است که به موجب یکی از شایع­ترین انگل­ها در جهان ایجاد می­شود. عفونت غالباً در افراد بزرگسال سالم غیر قابل تشخیص است و به شکل مستقیم بر بارداری مربوط نیست.

اما آنچه اهمیت دارد اینست که در معرض قرار گرفتن با این بیماری در طی بارداری می­تواند برای جنین ضرر داشته باشد. توکسوپلاسموز بوسیله گربه های غیر خانگی که در تماس با پرندگان کوچک وحشی و یا دیگر حیوانات آلوده به این انگل هستند شیوع پیدا می­کند. در مورد علائم و درمانهای این بیماری بخوانید و بدانید چگونه می توان از در معرض قرار گرفتن در مقابل انگل توکسپلاسما گوندی جلوگیری کرد.

توکسوپلاسموز

توکسوپلاسموزچیست؟

این بیماری عفونتی است که توسط انگلی به نام توکسوپلاسما گوندی بوجود می­آید. معمولاً ناقل این بیماری گربه هایی هستند که در تماس با موشها، پرندگان و یا دیگر حیوانات وحشی کوچک هستند و بیماری از طریق مدفوع گربه­ها می­توانند انتقال پیدا کنند.

شاید میلیونها زن و مرد در آمریکا توسط این انگل مبتلا شده باشند. اما سیستم ایمنی سلامت می­تواند به جلوگیری از ظهور علائم توکسوپلاسموز کمک کند به این معنی که امکان دارد فرد ناقل انگل باشند اما برای سالها و حتی تا پایان عمر علائم تشخیصی نداشته باشند.

در بیشتر موارد عوارض بلند مدت وجود ندارد و عفونت خود بخود از بین می­رود.

اگرچه، زن باردار این عفونت را داشته باشد این مسئله می­تواند پس از تولد برای نوزاد مشکلات سلامتی به همراه بیاورد.

به همین دلیل، اگر احتمال می­دهید به این عفونت دچارید برای مشاوره به مراکز درمانی مراجعه نمایید.

 دلایل و انتقال

توکسپلاسموز در اثر تماس با انگل توکسوپلاسما گوندی ایجاد می شود.

این انگل می تواند از طریق تماس با مدفوع گربه، خوردن و یا تماس با گوشت خام یا نیم­پز و یا میوه و سبزیجات نشسته و یا تماس با خاک و ماسه ایجاد شود. گربه­ها مهم­ترین ناقلان این انگل هستند.

گربه­های غیرخانگی که تماس با خاک و ماسه دارند یا جانوران وحشی مانند موش را شکار می­کنند ناقلان این انگل محسوب می شوند.

اگر در زمان حاملگی در تماس با این انگل هستید این امر می­تواند موجب کیست در عضلات و یا ارگانهای داخلی شود و علائم آنفولانزا در شما بوجود آورد و همچنین بعدها در کودکتان مشکلات سلامتی پیش بیاورد.

اگر شش ماه قبل از بارداری بیماری توکسپلاسموز مبتلا شوید احتمال آن وجود دارد که عفونت را به نوزادتان انتقال دهید. اگر در حین بارداری با عفونت در تماس باشید 30 درصد احتمال دارد که عفونت[1] را به نوزادتان انتقال دهید.

علائم توکسوپلاسموز

در طول بارداری ممکن است علائم  نشانه­های توکسپلاسموز را در خود احساس نکنید. اگرچه، برخی از زنان باردار ممکن است علائمی شبیه آنفولانزا مانند درد بدن، تب، خستگی و یا سردرد تجربه می­کنند. اگر هر کدام از این علائم را مشاهده کردید باید با کادر درمانی در میان بگذارید.

بیشتر نوزادانی که پیش از تولد در تماس با توکسپلاسموز هستند علائم بیماری را در هنگام تولد بروز می­دهند. مشکلات دید و شنوایی و همینطور ناتوانی رشد برخی از علائم توکسوپلاسموز در نوزادان مبتلاست. اما این علائم ممکن است تا چندین سال پس از تولد و یا زمان نوجوانی ظهور پیدا نکنند.

توکسوپلاسموز

تشخیص توکسوپلاسموز

آزمایش خون می­تواند وجود عفونت توکسپلاسموز را تشخیص دهد و کادر درمانی می­تواند عفونت را بنا بر نتایج آزمایش تشخیص دهد. ممکن است زمان تماس با توکسوپلاسموز را بخاطر داشته باشید که در اینصورت کادر درمانی دو آزمایش خون متفاوت را از شما می­گیرد. یک آزمایش قدرت انگل را میسنجد و دیگری پروتئینی که در بدن مسئول خنثی­سازی عفونت است را مورد ارزیابی قرار می­دهد.

اگر در حال تلاش برای باردار شدن هستید و گمان میبرید که ممکن است در معرض این نوع انگل قرار گرفته­ اید ممکن است از کادر درمانی بخواهید آزمایش غربالگری از شما بگیرد.

زیرا اگر بیش از شش ماه قبل از حاملگی این عفونت را داشته­ید احتمال کمی وجود دارد که انگل بتواند به طریقی خود را به جنین برساند. بخش “راهنمای سوالاتی که باید از کادر درمانی پرسید” برای گرفتن اطلاعاتی که در ملاقاتهای پیش از زایمان مفید هستند دانلود نمایید.

 درمان توکسوپلاسموز

اگر در حین بارداری در شما تشخیص توکسوپلاسموز داده شود کادر درمانی برای کاهش شدت علائمی که ممکن است در خود احساس کنید و یا علائمی که نوزاد در هنگام تولد با آن مواجه می­شود برایتان آنتی­بیوتیک تجویز مینماید.

این آنتی­بیوتیکها به کشتن انگلهایی که عامل عفونت هستند کمک می­نماید. درمان ممکن است بستگی به زمان مبتلا شدن به توکسپلاسموز داشته باشد. اگر پس از حدود 16 تا 18 هفته از بارداری در معرض انگل  قرار گرفتید احتمال دارد درمان ترکیبی با انتی­بیوتکها برایتان پیشنهاد شود.

توکسوپلاسموز

اگر حین بارداری مبتلا به توکسپلاسموز شوید آزمایش آمنیوسنتز پیشنهاد می­شود تا از ابتلای جنین اطمینان حاصل شود. آزمایش اولتراسوند می­تواند کمک به تشخیص علائم توکسپلاسموز کند. امکان دارد خون نوزاد پس از تولد مورد آزمایش قرار بگیرد.

اگر در نوزاد علائم عفونت آشکار شود درمان با آنتی­بیوتیک در سال اول زندگی پیشنهاد می­شود. برای نوزادانی که پیش از تولد به توکسپلاسموز مبتلا شوند درمان زودهنگام به پیشگیری از مشکلات پیش رو کمک می­کند. کادر درمانی بهترین گزینه های درمانی را به شما پیشنهاد می­دهد.

 پیشگیری از ابتلا به توکسوپلاسموز

برای جلوگیری  از ابتلا به توکسوپلاسموز چندین کار می توان انجام داد. در زیر چندین راه برای جلوگیری از در معرض قرار گرفتن با انگل تاکسوپلاسما که این بیماری را ایجاد می­کنند وجود دارد به ویژه اگر گربه دارید:

  • جلوگیری از تعویض سطل آشغال گربه (اگر ضرورت دارد از دستکش استفاده نمایید.)
  • به گربه اجازه تردد بیرون از خانه را ندهید.
  • به گربه غذای خام و یا نیم­پز ندهید.
  • در زمان کار در باغچه از دستکش استفاده نمایید.
  • از تماس با سطل شنی در بیرون از خانه بپرهیزید.
  • از مصرف گوشت نیم­پز بپرهیزید. تنها از گوشتی مصرف کنید که دمای درونی اش بین 150 تا 170 فارنهایت باشد. (در مورد عدم استفاده از مواد غذایی  مربوط به دوران بارداری مطالعه نمایید.)
  • میوه و سبزیجات را بشویید و پیش از مصرف پوستشان را بگیرید.
  • پس از تماس با گوشت، میوه و سبزیجات دستهایتان را بشویید.
  • آشپزخانه را تمیز نگهدارید.

سوالات متداول:

چه زمان نیاز به مراجعه نزد پزشک است؟

اگر قصد بارداری دارید و احتمال می دهید در معرض انگل توکسوپلاسموز بوده­اید بهتر است با کادر درمانی در خصوص انجام آزمایش توکسپلاسموز مشورت نمایید. این یکی از گامهایی است که در زمان اقدام به بارداری می توان انجام داد.

توکسوپلاسموز

 برخی از عوارض ثانویه ممکن برای نوزاد چیست؟

خطرتولد پیش از موعد و یا تولد نوزاد مرده وجود دارد. اما مشکلات بینایی،شنوایی و رشدی جزء شایع ترین عوارضی است که در کمین نوزادان مبتلا است.

 آیا راه معالجه­ای برای توکسوپلاسموز وجود دارد؟

این انگل به طور کامل از بین نمی رود اما اگر حین بارداری به این بیماری مبتلا شوید کادر درمانی با تجویز آنتی­بیوتیک به کاهش خطر مشکلات سلامتی پیش­رو برای نوزاد کمک می­کند.

 آیا در صورت داشتن بیماری تاکسوپلاسموز می­توان شیردهی کرد؟

بله. احتمال کمی وجود دارد که از طریق شیردهی عفونت را به نوزاد منتقل کنید.

توکسپلاسموز بیماری جدی است اما انجام ساده آزمایش خون می­تواند خاطر شما را از بابت شک داشتن انگل راحت کند.

تشخیص اولیه بیماری اهمیت دارد اما اطمینان حاصل کنید که در صورت داشتن هر گرونه پرسش و یا نگرانی با کادر درمانی ارتباط برقرار نمایید.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.