ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

انقباضات رحمی ماه پنجم ششم بارداری (ماه۷)

انقباضات رحمی ماه پنجم ششم:انقباضات چه هستند؟ انقباضات چه احساسی ایجاد می­کنند؟ اگر چنین انقباضاتی دارید، چه کار باید کنید؟

انقباضات رحمی ماه پنجم ششم

مادر شدن برای اولین بار می­تواند یک تجربه­ی هیجان انگیز باشد. اما برای بسیاری از افراد، این دوران با چند نگرانی معمول همراه است: چه زمانی من باید برای زایمان بروم؟ انقباضات چه احساسی ایجاد می­کنند و آیا آن­ها آزاردهنده هستند؟

اگر شما کمی عصبانی هستید؛ نگران نباشید. این کاملا طبیعی است که در مورد به دنیا آوردن یک کودک نگران باشید. اینجا اطلاعات مهمی در مورد انواع مختلف انقباضات و اینکه چطور احساس می­شوند، وجود دارد.

 انقباضات رحم

انقباضات چه هستند؟          

انقباضات زمانی رخ می­دهند که عضلات رحم شما کوتاه­تر و سفت­تر می­شوند. اگرچه آن­ها بخشی مهمی از فرآیند زایمان هستند؛ اما داشتن انقباض لزوما به معنی این نیست که کودک شما در راه است. انواع خیلی زیادی از انقباضات وجود دارند.

برخی از انقباضات، روش بکارگرفته شده توسط بدن شما برای آماده سازی عضلات رحم برای زایمان هستند. این انقباضات رحمی کودک شما را به موقعیت صحیح تولد تغییر حالت می­دهند.

برخی از انقباضات به پیشرفت زایمان کمک می­کنند. آن­ها همچنین به عبور نوزاد از کانال زایمان کمک می­کنند. همانطور که بارداری پیشرفت می­کند، این انقباضات، شدیدتر می­شوند و به یکدیگر نزدیک­تر می­شوند.

سایر انقباضات به بدن شما برای ریکاوری از زایمان کمک می­کنند. ناپدید شدن آن­ها ممکن است چند هفته طول بکشد.انقباضات رحمی ماه پنجم ششم

انقباضات رحمی ماه پنجم ششم

انقباضات چه احساسی ایجاد می­کنند: درک انواع مختلف انقباضات

برای مادرانی که برای اولین بار باردار شده­اند؛ خیلی معمول است که نسبت به اینکه انقباضات چه احساسی ایجاد می­کنند، شگفت زده شوند. انواع مختلفی از انقباضات می­توانند موجب ایجاد طیف وسیعی از احساسات شوند. روشی که انقباضات احساس می­شوند نیز می­تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

انقباضات براکستون هیکس 

انقباضات براکستون هیکس، عموما در سه ماهه­ی سوم بارداری آغاز می­شوند. آن­ها روش بکارگرفته شده توسط بدن شما برای آماده شدن جهت زایمان هستند. شما به احتمال بیشتری آن­ها را در عصر یا در غروب احساس می­کنید. آن­ها همانطور که شما به روز موعود نزدیک می­شوید، منظم­تر می­شوند.

این نوع از انقباض، دردناک، طولانی یا نزدیک بهم نمی­شود. آن­ها موجب اتساع گردن رحم نمی­شوند.

اگر شما در شگفت هستید که انقباضات اولیه چه احساسی ایجاد می­کنند، اینجا تعدادی از علائم معمول ذکر شده است:

 • شما ممکن است احساس سفتی در شکم خود داشته باشید.
 • این انقباضات معمولا دردناک نیستند.
 • شما به احتمال زیادی آن­ها را در شکم خود احساس می­کنید.
 • آن­ها ممکن است به شما احساس ناراحتی بدهند.

زایمان پیش آگهی دهنده

زایمان پیش آگهی دهنده یک منادی برای زایمان کاملا فعال است. آن حدود زمان مشخصی در هر روز شروع می­شود و فواصل منظم دارد. زایمان پیش آگهی دهنده اغلب با زایمان واقعی اشتباه گرفته می­شود. بسیاری از مادران به بیمارستان می­روند چون آن­ها فکر می­کنند که برای وضع حمل آماده شده­اند.

اکثر زنان زایمان پیش آگهی دهنده را تجربه کرده­اند. آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ اما زایمان پیش آگهی دهنده می­تواند هر جایی، از روزها تا یک ماه قبل از زایمان فعال آغاز شود.

بسیاری از افراد زایمان پیش آگهی دهنده را با انقباضات براکستون هیکس اشتباه می­گیرند. اما تفاوت­های زیادی بین این دو وجود دارد:

انقباضات براکستون هیکس، انقباضات تکراری (تمرینی) است. زایمان پیش آگهی دهنده به آماده­سازی بدن برای زایمان کمک می­کند.

انقباضات براکستون هیکس می­تواند موجب ایجاد احساس ناراحتی در شکم شما شود. اما هرگز دردناک نیستند. زایمان پیش آگهی دهنده می­تواند برای بسیاری از زنان دردناک باشد.

انقباضات براکستون هیکس غیر منظم هستند و شدید نیستند. زایمان پیش آگهی دهنده الگوی منظمی دارد. انقباضات براکستون هیکس گردن رحم را متسع نمی­کنند. زایمان پیش آگهی دهنده می­تواند گردن رحم را متسع کند.

انقباضات رحمی ماه پنجم ششم

انقباضات زایمان

انقباضات زایمان شدیدترین انقباضاتی هستند که شما در طی بارداری تجربه می­کنید. این انقباضات دهانه­ی رحم شما را تا ۱۰ سانتی­متر باز می­کنند. انقباضات زایمان نشانه­ی این هستند که زمان وضع حمل شما تقریبا نزدیک است.

در اینجا مطالبی در مورد اینکه انقباضات رحمی چه احساسی ایجاد می­کنند؛ ارائه شده است:

شما آن­ها را در پشت خود احساس می­کنید؛ قبل از اینکه در اطراف تنه­ی شما حرکت کنند. شما ممکن است آن­ها را در بخش پایینی شکم خود نیز احساس کنید.

پاهای شما ممکن است دچار گرفتگی و درد شوند.

برخی از زنان انقباضاتی به قدرت کرامپ­های قاعدگی را توصیف می­کنند.

سردرد سبک و حالت تهوع ممکن است با انقباضات همراه باشد.

شما ممکن است احساس سردی، تهوع، گاز، خروج مدفوع و گُرگرفتگی داشته باشید.

انقباضات رحمی بین ۴۵ تا ۶۰ ثانیه طول می­کشند و ۳ تا ۵ دقیقه بین آن­ها فاصله است. زمانی که دهانه­ی رحم شما ۷ تا ۱۰ سانتی متر باز می­شود، انقباضات بین ۶۰ تا ۹۰ ثانیه طول می­کشند. اما در ذهن داشته باشید که این تجربه برای هر زن متفاوت است.

انقباضات چه احساسی ایجاد می­کنند؟

انقباضات بعد از زایمان

شما ممکن است فکر کنید که به محض اینکه فرزند خود را به دنیا آوردید، بدن شما دیگر منقبض نمی­شود اما این درست نیست.

تجربه­ی انقباض بعد از زایمان، کاملا طبیعی است. در طی بارداری، رحم شما تا ۲۵ برابر اندازه­ی طبیعی خودش رشد می­کند و حالا آن باید به اندازه­ی قبل از بارداری خودش برگردد. انقباضات بعد از تولد، بخشی از این فرآیند هستند. این انقباضات مانع از خونریزی بعد از زایمان می­شوند و اگر جفت کاملا از شما جدا نشده باشد، انقباضات به جدا شدن جفت نیز کمک می­کنند.

این کرامپ­ها در طی روزهای اول و دوم بعد از زایمان از همه شدیدتر هستند. در حدود روز سوم، شدت و تعداد آن­ها باید کمتر شود. حدود ۴ تا ۶ هفته طول می­کشد تا رحم شما به اندازه­ی قبل از بارداری برگردد.

انقباضات رحمی ماه پنجم ششم

اگر شما این انقباضات را دارید چه باید بکنید؟

روش­های مختلفی برای مدیریت درد انواع مختلف انقباضات وجود دارد. شما می­توانید این کار را با یا بدون دارو انجام دهید.

انقباضات براکستون هیکس 

شما می­توانید درد انقباضات براکستون هیکس را با انجام کارهای زیر کاهش دهید:

 • نوشیدن مقدار زیادی آب
 • خوردن
 • استراحت کردن

در بیشتر موارد، این انقباضات زمانی که شما موقعیت یا فعالیت خودتان را تغییر می­دهید، محو می­شوند. برای مثال، اگر شما زمان رخداد انقباضات، در حال قدم زدن هستید، سعی کنید بایستید (ساکن شوید). یا اگر شما زمان شروع انقباضات بی حرکت هستید، قدم زدن می­تواند کمک کننده باشد.

انقباضات زایمان

روش­های مدیریت درد بدون دارو می­تواند به زنانی که انقباضات زایمان دارند کمک کنند. این­ها شامل موارد زیر هستند:

 • گوش دادن به موسیقی
 • ماساژ
 • یوگا
 • دوش گرفتن یا حمام کردن
 • قدم زدن
 • تغییر وضعیت
 • پرت کردن حواس خود با بازی یا شمردن

اگر این روش­های بدون دارو موثر نبودند، این روش­های مداخله­ دارویی ممکن است موجب کاهش درد شوند:

بی حسی نخاعی به شما برای برطرف کردن کامل درد کمک می­کند.

داروهای مسکن می­توانند به شما برای کند کردن درد کمک کنند؛ اما شما همچنان قادر به حرکت عضلات خود خواهید بود.

انقباضات بعد از زایمان،انقباضات رحمی ماه پنجم ششم

انقباضات بعد از زایمان می­توانند خیلی ناراحت کننده باشند. یک روش برای درمان آن­ها، استفاده از کیسه­های سرد است البته اگر پزشک شما این کار را تایید کند.

انقباضات پدیده­ای هستند که شما زمانی که بدنتان در حال آماده شده برای زایمان است، احساس می­کنید. آن­ها می­توانند ناراحت کننده و گاهی اوقات دردناک باشند. پزشک شما می­تواند در مورد بهترین راه مدیریت این ناراحتی به شما مشورت دهد.انقباضات رحمی ماه پنجم ششم

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!