ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

اندومتریوز روده چیست؟چگونه بافت اندومتریوز به روده ها می رسد؟

اندومتریوز روده:خود اندومتریوز یک بیماری کمتر شناخته شده است و اندومتریوز روده حتی بیشتر گیج کننده است.

اندومتریوز روده چیست؟چگونه بافت اندومتریوز به روده ها می رسد؟

اندومتریوز، یک بیماری مزمن که در آن بافت شبه اندومتری خارج از رحم روی بافت های مختلف دیگر رشد می کند، بر حدود ۱۱ درصد از زنان آمریکایی تأثیر می گذارد و باعث درد و گاهی ناباروری می شود. اندومتریوز روده اغلب به اشتباه سندرم روده تحریک پذیر (IBS) تشخیص داده می شود و هنگامی که ضایعات روی پریتونئوم (صفاق: خط غشایی درون شکم که ارگان های شکمی را می پوشاند)، رکتوم، روده ها و ارگان های عمیق تر رشد می کنند، ایجاد می شود.

اندومتریوز روده

تامر سکین، MD، متخصص زنان بُرد و جراح لاپاراسکوپیک در ساختمان پزشکان خصوصی در مرکز اندومتریوز سکین در نیویورک و بنیانگذار سازمان اندومتریوز آمریکا می گوید: من می توانم بگویم که ۲۵ تا ۳۰ درصد از بیماران اندومتریوز من به طور مستقیم روده آنها یا نواحی اطراف آن درگیر شده است. ۹۰ درصد از موارد اندومتریوز روده ای، رکتوم و کولون سیگموئید (روده بزرگ) را درگیر می کند؛ ۱۰ درصد دیگر آپاندیس و ایلئوم (آخرین قسمت روده کوچک) را درگیر می کند.

چگونه بافت اندومتریوز به روده ها می رسد؟

روده دومین مکان شایع برای رشد ضایعات اندومتریوز است؛ اندام های تناسلی (مثل تخمدان ها، کیسه کور، لوله ها، لیگامان ها، صفاق و کانال واژینال) رایج ترین مکان هستند. اندومتریوز می تواند یا به صورت گسترش موضعی یا به صورت رشد اولیه یا جایگذاری در روده رشد کند. (دلیل اصلی اندومتریوز مشخص نیست؛ نظریه های زیادی در مورد رشد آن وجود دارد.)

اندومتریوز روده

روده نزدیک بسیاری از ارگان هاست و به آسانی توسط اندومتریوز درگیر می شود.

جف آرینگتون، MD، جراح مرکز مراقبت های اندومتریوز (CEC) در آتلانتا می گوید: شایع ترین دلیلی که ما میبینیم تهاجم موضعی از نواحی رایج دیگر مثل لیگامان هایی که رحم را نگه می دارند (رباطهای یوتروساکرال)، دیواره های کناری لگنی و کیسه بن بست (کور) رکتوواژینال یا خلفی است. کیسه بن بست قدامی نیز ممکن است درگیر اندومتریوز شود. حاشیه های روده ای نزدیک به بسیاری از این نواحی، اغلب تحت تأثیر قرار می گیرند. هنگامی که بافت اندومتریوز شروع به تماس با روده می کند، می تواند در آن شروع به رشد کند.

دو نوع مختلف از اندومتریوز روده ای

اندومتروز روده ای می تواند به چند صورت ظاهر شود:

  • اندومتریوز روده ای سطحی روی سطح روده ایجاد می شود.
  • اندومتریوز روده ای عمقی دیواره روده را سوراخ می کند.

دکتر سکین می گوید: ۹۰ درصد از اندومتریوز های روده ای روی روده (رکتال یا رکتوسیگموئید) قرار دارد.

اندومتریوز روده

علائم اندومتریوز روده ای:

طبق گفته سکین، که نویسنده کتاب “دکتر الان تو را ویزیت خواهد کرد: تشخیص و درمان اندومتریوز” نیز است، اکثر علائم طی قاعدگی بدتر می شوند. این علائم عبارت اند از:

  • حرکات روده ای دردناک
  • درد یا کرامپ روده ای شدید که اغلب طی حرکات روده ای بدتر می شوند. همچنین می تواند درد عمیق پشت هم وجود داشته باشد.
  • تهوع
  • یبوست
  • درد لگنی طی رابطه جنسی
  • اسهال
  • درد رکتال
  • خونریزی رکتال

تشخیص زودهنگام و دقیق می تواند از هیسترکتومی جلوگیری کند.

سکین می گوید: اگر بیماری به درستی تشخیص داده نشود، بیماران ممکن است هیسترکتومی شوند بدون نیاز به آن و بدون انجام برش جراحی محفاظتی در ابتدا. بیماری ممکن است هرجایی باشد، در لگن یا روده و باید جراحی بدون نیاز به هیسترکتومی انجام شود.

خطرات به تأخیر انداختن درمان اندومتریوز روده

اگر درمان و خارج نشود، بیماری گسترش می یابد و کیفیت زندگی کاهش میابد. سکین افزود: ضایعات کوچک روی روده می تواند در نهایت پیشرفت کند و به ضایعات ضخیمی در روده تبدیل شوند که به جراحی برش روده نیاز دارد.

اندومتریوز روده

چرا اغلب اندومتریوز روده اشتباه تشخیص داده می شود؟

تشخیص اندومتریوز می تواند به اندازه کافی دشوار باشد – هنگامی که روده را درگیر می کند، اغلب با IBS اشتباه تشخیص داد میشود. کن سینروو، MD، جراح اندومتریوز و رییس بخش پزشکی CEC در آتلانتا، رییس سازمان اندومتریوز آمریکا در سال ۲۰۱۳، می گوید: به طور میانگین ۷ تا ۹ روز طول می کشد تا اندومتریوز تشخیص داده شود. تشخیص بیماران مبتلا به اندومتریوز  احتمالاً ۵ سال بیشتر طول می کشد.

درمان ریشه ای مشکل با حذف ضایعات اندومتریوز

اندومتریوز برخی علائم مشترک با IBS دارد اما این تمام ماجرا نیست. آرینگتون می گوید که مشکل تشخیص به علت فلسفه “جراحی به عنوان آخرین گزینه” ایجاد شده توسط انجمن پزشکی عمومی است. امروزه، اندومتریوز یک بیماری است که با جراحی تشخیص داده می شود به جز در موارد بسیار پیشرفته که قابل دیدن، لمس یا بیوپسی برای آزمایش است. با وجود اینکه علائم دوره ای هستند، بیماران به پزشکان معده-روده (GI) فرستاده می شوند تا از نظر IBS یا کولیت بررسی شوند. آنها برای درمان فیزیکی فرستاده می شوند. درحالیکه اغلب درمان فیزیکی (PT) برای این بیماران مفید است، یک درمان جایگزین برای این بیماری نیست. حتی برخی علائم دوره ای غیر مرتبط با بیماری های زنان را اندومتریوز در نظر می گیرند مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. انجمن عمومی زنان و زایمان این را درک نمی کند.

چرا ممکن است به یک متخصص اندومتریوز برای تشخیص و درمان اندومتریوز روده ای نیاز باشد؟

سکین می گوید: عموماً توسط متخصص زنان و زایمان به خوبی درمان نمی شود زیرا در حوزه تخصصی آنها نیست. آنها آن را تشخیص نمی دهند. آنها از روش های سطحی استفاده می کنند که به طور کامل بیماری را خارج نمی کند.

اندومتریوز روده

چرا با کلونوسکوپی نمی توانیم اندومتریوز روده ای را ببینیم؟

آرینگتون می گوید: کلونوسکوپی تنها در ۵ درصد موارد،را مشخص می کند. تنها در صورتی که یک گرفتگی مشخص (بلوک یا بسته شدن) در قسمت روده ای لوله گوارش وجود داشته باشد یا اگر ضایعات با ضخامت کامل و زیاد وجود داشته باشد، با کلونوسکوپی قابل تشخیص است.

IBS تنها تشخیص اشتباه برای اندومتریوز روده ای نیست.

موارد دیگر عبارت اند از:

آپاندیسیت

کولیت

سرطان کولون

بیماری کروهن (در برخی موارد، یک زن می تواند هر دو بیماری کروهن و اندومتریوز روده ای را داشته باشد)

آرینگتون می گوید: با دادن اطلاعات به بیماران و آگاه کردن از اینکه دیگر ارگان ها نیز می توانند درگیر شوند، می توان به آنها کمک کرد.

پیدا کردن متخصص درمانگر مناسب برای اندومتریوز

بسیار مهم است که بیمار به پزشکی مراجعه کند که در درمان  تجربه دارد و از تحقیقات اخیر مطلع است. همچنین مهم است هنگامی که با دکتر صحبت می کنید، خودتان در مورد بیماری آموزش ببینید.

بر اساس گفته انجمن اندومتریوز آمریکا، هنگام جستجو برای یک متخصص اندومتریوز مناسب سوالات زیر را در نظر بگیرید:

فراموش نکنید که با یک متخصص اندومتریوز ملاقات کنید.

دکتر سینروو نیز توصیه می کند که شما کارهای زیر را در خانه قبل از ویزیت دکتر انجام دهید:

اندومتریوز روده

در مورد بیماری مطالعه کنید.

تمام سابقه پزشکی خود را جمع آوری کنید.

علائم خود را بنویسید، شدت درد چقدر است و اغلب چه زمانی ایجاد می شود. انجمن اندومتریوز آمریکا توصیه می کند که شما این فرم ها را روی وبسایت آنها پر کنید: اندومتریوز و پروفایل درد شخصی

اطلاعات آزمایشی: چگونه اندومتریوز روده ای تشخیص داده می شود؟

متخصص درمانگر شما باید در ابتدا آزمون واژینال، اولتراسوند و توموگرافی کامپیوتری (CT) یا MRI را انجام دهد.

برای تأیید تشخیص، دکتر باید جراحی انجام دهد با استفاده از لاپاروسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی، تا درون حفره شکمی و روده را ببیند.

معمولاً کلونوسکوپی برای تشخیص اندومتریوز فایده ای ندارد زیرا ضایعات در خارج از روده قرار دارند نه داخل آن.

سکین پیشگام تکنیک رنگ آبی است که در آن رنگ به درون منطقه مشکوک اسپری می شود و ضایعات اندومتریوز را قابل دیدن می کند.

گزینه های درمانی مؤثر برای اندومتریوز روده

اگر به درستی تشخیص داده شود، راه های درمانی مختلفی وجود دارد.

خارج کردن ضایعات با جراحی اگر ضایعات در عمق روده هستند، که به این فرایند اصلاح رکتوم (rectal shaving) می گویند. یک مطالعه نشان داد که زنانی که از ناباروری به علت اندومتریوز رنج می برند، بعد از عمل جراحی تاحدود زیادی بارور می شوند.

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مسکن هایی هستند که به صورت بدون نسخه در دسترس هستند.

قرص های هورمونی ضد بارداری، ابزارها و حلقه های واژینال استروژنی و پروژسترونی؛ داروهای ضدبارداری پروژسترونی که به اشکال قرص، IUD و آمپول هایی مثل Depo-Provera (medroxyprogesterone)؛ و داروهای حاوی GnRH مثل Orilissa (elagolix) و Lupron (leuprolide) علائم درد را کاهش می دهند.

درمان های تکمیلی شامل کنترل استرس، رژیم غذایی، طب سوزنی، درمان فیزیکی کف لگن، مکمل ها و غیره می تواند علائم را کاهش دهد.

نیست!

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!