ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

حساسیت ودرد پستان در بارداری

 

مقالات مرتبط

زخم نوک پستان در طی بارداری موردی می¬باشد که بسیاری از زنان آن را تجربه کرده¬اند. چه در تمام مدت به صورت خشک، شکننده و با خارش باشد و در طول آبستنی ایجاد و رفع شود، درد نوک پستان و حساسیت آن به عنوان یکی از علایم ناراحتی در بارداری می¬باشد.
عوامل ایجاد کننده زخم نوک پستان در طی بارداری چیست؟
یکی از دلایلی که ممکن است در طی بارداری نوک سینه¬های حساس داشته باشید، افزایش استروژن و پروژسترون بدن می¬باشد.
سینه¬های شما برای آمادگی برای شیردهی رشد و تغییر می¬کنند. افزایش جریان خون و میزان چربی در سینه بخش مهم فرایند آماده¬سازی همراه با توسعه مجاری شیری می¬باشد. تمامی این موارد نیز می¬توانند منجر به زخم سینه و حساس شدن نوک سینه¬ها شود.
نوک پستان دردناک به عنوان علایم زودهنگام بارداری شناخته می¬شود، با این حال، زنان می¬تواند حساس شدن نوک پستان را در تمامی طول آبستنی داشته باشند.
زخم پستان یک شاخص جنسیتی نمی¬باشد، این وضعیت می¬تواند به عنوان یکی از علایم آبستنی پسر یا دختر به حساب بیاید.
گزینه¬های درمانی و درمان¬های خانگی
بسته به شرایط شما، دستورالعمل¬های مختلف ساده¬ای وجود دارد که می¬توانید برای کاهش زخم نوک پستان در طی بارداری استفاده کنید.
سینه بند جدیدی را امتحان کنید. اگر سینه بند کوچکتر از سایز شما است و یا از مواد سنتتیک ساخته شده است می¬تواند منجر به تحریک نوک پستان¬های حساس شود. از سینه¬بندهای بزرگتری و یا کتان استفاده کنید.
در حین خواب از سینه بند استفاده کنید. اگرچه خنده¬دار به نظر می¬رسد، سینه¬بندهای مخصوص شب وجود دارد که نسبتاً راحت نیز می¬باشند. برای برخی از زنان پوشیدن این سینه¬بندها بهترین روش درمانی می¬باشد.
انجام دوش آب گرم. انجام دوش آب گرم برای زخم نوک سینه بسیار تسکین دهنده می¬باشد. روش دیگر استفاده از حوله گرم و یا شیشه حاوی آب گرم بر روی هر سینه به مدت چند دقیقه می¬باشد.
استفاده از کرم¬های نوک سینه. استفاده از این کرم¬ها منجر به درمان و مرطوب کردن سینه¬های متورم و نوک سینه¬های حساس در طی آبستنی شده و آنها را برای ادامه کار آماده می¬کند.
آیا استفاده از کرم¬های نوک سینه در طی آبستنی مناسب می¬باشد؟
اگرچه بسیاری از زنان بر این باورند که کرم¬های نوک سینه معمولاً تنها در حین شیردهی استفاده می-شوند، با این حال می¬توانند در طی ثلث اول آبستنی و یا در انتهای آن و یا در بین این دو زمان مورد استفاده قرار بگیرند. کرم¬های نوک پستان برخلاف لوسیون¬های معمول، به طور اختصاصی برای نوک سینه فرموله شده¬اند.
بسیاری از کرم¬های نوک پستان ترکیب ترکیب گل بابونه و بهار می¬باشند. این گیاه¬ها طبیعی بوده برای پوست¬¬های حساس مناسب می¬باشند و به طور قابل توجهی منجر به کاهش التهاب می¬شوند.
سایر کرم¬های نوک پستان نیز از لانولین به عنوان ماده و ترکیب اولیه استفاده می¬کنند. در حالی که لانولین برای بهبود خشکی پوست بسیار مناسب می¬باشد، بسیاری از مادران به علت ترکیب حیوانی آن از مصرف آن خودداری می¬کنند (از پشم گوسفنده تهیه شده است).
علاوه بر این ترکیبات معمول کرم¬های نوک سینه، ترکیبات نظیر روغن کاکائو، روغن درخت روغن قلم، و روغن زیتون نیز وجود دارد. تمامی این مواد خصوصیات مرطوب کننده¬گی شدیدی برای تسکین زخم¬ ناشی از تورم و پوست¬های شکننده دارند.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت تماس کلیک کنید