ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

زایمان در خانه

در طی برنامه-ریزی برای زایمان در خانه چه چیزی روی می¬دهد؟
در طی زایمان در خانه برنامه¬ریزی شده، زایمان به جای انجام در بیمارستان و یا مراکز زایمان در خانه صورت می¬گیرد. در طی فرایند زایمان شما نیاز به یک ماما باتجربه برای کمک دارید و در برخی موارد به منظور اطمینان از سلامت شما و نوزاد نیاز به حضور پزشک می¬باشد.
در طی مراقبت¬های دوران بارداری، افرادی که سلامت شما را مدنظر قرار داده¬اند، لیستی از شرایط و حالاتی که می¬تواند در طی زایمان و دردهای زایمانی ایجاد شود و نیازمند درمان توسط پزشک می¬باشد و منجر به پیچیده شده امنیت زایمان در خانه می¬-شود را بررسی می¬کنند. همچنین این افراد چالش¬هایی را که ممکن است در طی زایمان در خانه در مقایسه با زایمان در بیمارستان ایجاد شود را بررسی کرده، شرایط کنترل آن و خطرات احتمالی برای مادر و نوزاد را در نظر می¬گیرند.
در طی دردهای زایمانی، تیم مراقبت از مادر به صورت دوره¬ای –و نه پیوسته- دمای بدن، نبض، فشار خون و ضربان قلب نوزاد را کنترل می¬کنند. پس از زایمان، شما در تماس نزدیک با نوزاد قرار می¬گیرد. تیم مراقبت نوزاد تازه متولد شده را معاینه کرده و در صورت نیاز وی را به بیمارستان منتقل می¬کنند. علاوه بر این، تیم مراقبت راهنمایی¬هایی را برای مراقبت از نوزاد تازه متولد شده ارائه می¬دهد. مراقبت¬های بعدی شامل ویزیت خانگی و حمایت¬های شیردهی می¬باشد.
مادران چرا زایمان در خانه برنامه¬ریزی شده را انتخاب می¬کنند؟
شما ممکن است زایمان در خانه برنامه¬ریزی شده را به دلایل مختلف انتخاب کنید:
– تمایل به زایمان در کنار خانواده، یک محیط آرامش¬بخش که توسط افراد انتخابی ایجاد شده است.
– تمایل به پوشیدن لباس¬های خود، استحمام، خوردن و نوشیدن آزادانه در طی دردهای زایمانی.
– تمایل به کنترل موقعیت¬های دردهای زایمانی و یا سایر جنبه¬های فرایند تولد.
– تمایل به زایمان بدون مداخلات پزشکی، نظیر داروهای ضد درد
– هنجارها و باورهای فرهنگی و مذهبی
– سابقه دردهای زایمان سریع
– هزینه پایین

getimage
آیا شرایطی وجود دارد که در طی آن زایمان در خانه برنامه ریزی شده توصیه نمی¬شود؟ زایمان در خانه برای تمامی افراد مناسب نمی¬باشد. تیم مراقبت باید در شرایط زیر در مورد زایمان در خانه احتیاط کنند:
– دیابت، فشار خون مزمن، تشنج و یا هر وضعیت پزشکی مزمن
– بروز عوارض بارداری، نظیر پره¬اکلامپسی
– چندقلوزایی و یا در شرایطی که نوزاد در شرایط مناسب برای زایمان با سر قرار ندارد.
– سن بارداری کمتر از ۳۷ هفته و یا بیش از ۴۱ هفته
اپی زیاتومی (Episiotomy): چه زمانی لازم است و چه زمانی لازم نمی¬باشد
به عنوان بخشی از زایمان؛ اپی¬زیاتومی امروزه تنها در برخی شرایط توصیه می¬شود. در ادامه مواردی که باید در رابطه با خطرات، مزایا و بهبود بدانید آورده شده است.
اپی¬زیاتومی برش در ناحیه پرینه –بافت بین واژن و مقعد- در طی زایمان می¬باشد. اگرچه اپی¬زیاتومی به عنوان یکی از بخش¬های معمول زایمان می¬باشد ولی امروزه در همه موارد صورت نمی¬گیرد.
در صورتی که برای زایمان از طریق واژن برنامه¬ریزی کرده¬اید، مواردی وجود دارد که باید در رابطه با اپی¬¬زیاتومی و زایمان بدانید.
سنت اپی زیاتومی
برای سال¬ها، اپی¬زیاتومی برای پیشگیری از پارگی بیش از حد واژن در طی زایمان و بهبود سریعتر آن نسبت به پارگی طبیعی در نظر گرفته می¬شد. همچنین این روش برای حفظ عضلات و بافت پیوندی حمایتی در ناحیه لگن نیز صورت می¬گرفت.
امرزوه، تحقیقات صورت گرفته مشخص می¬کند که روش¬های اپی¬زیاتومی معمولی از این مشکلات به صورت کامل پیشگیری نمی¬کنند.
بهبود معمولاً ناراحت کننده می¬باشد و در برخی موارد برش جراحی بسیار گسترده¬تر از پارگی طبیعی می¬باشد. عفونت نیز ممکن می¬باشد. برای برخی از زنان، اپی¬زیاتومی منجر به بروز درد در طی رابطه جنسی در ماه¬های بعد از زایمان می¬شود. اپی¬زیاتومی گسترده همچنین ممکن است با بی اختیاری مدفوع پس از زایمان نیز همراه باشد.
رویکردهای جدید
اپی¬زیاتومی معمول چندان توصیه نمی¬شود. با این حال این روش در برخی موارد مورد اجرا قرار می-گیرد.
تیم مراقبت ممکن است در اثر شرایطی توصیه به انجام اپی¬زیاتومی کنند:
– احتمال پارگی گسترده واژن می¬رود
– نوزاد در شرایط غیرطبیعی قرار بگیرد
– نوزاد نیاز به زایمان و خارج کردن سریع داشته باشد.
اگر نیاز به اپی¬زیاتومی دارید و هیچ نوع داروی بی¬حسی در دسترس نیست و یا بی¬حسی از بین رفته است، باید بی¬حسی تزریقی موضعی برای بی¬حسی بافت دریفات کنید. شما نباید برش ایجاد شده توسط تیم مراقبت و یا بهبودی پس از آن را حس کنید.
دو روش برای برش اپی¬زیاتومی وجود دارد:
– برش خط میانی. این برش به صورت عمدی صورت می¬گیرد. بهبود برش خط میانی آسانتر بوده و خطر گسترده شدن بر به ناحیه مقعد بیشتر می¬باشد.
– برش میانی-جانبی. این برش در گوشه موضع صورت می¬گیرد. این روش معمولاً از گسترده¬گی برش به ناحیه مقعد به خوبی جلوگیری می¬کند ولی بسیار دردناک بوده و بهبود آن نیز کمی طول میکشد.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت تماس کلیک کنید