ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

ثبت شرکت مسئولیت محدود

ریپورتاژ آگهی

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود، به شرکتی گفته می‌شود که بین دو یا چند نفر برای امور تجاری تشکیل‌شده و هر یک از شرکا بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم‌شده باشد، فقط با داشتن سرمایه خود در شرکت، مسئول قروض و تعهدات شرکت می‌باشند. شرکت با مسئولیت محدود نوعی ساختار کسب‌وکار است که ویژگی‌های مالکیت انحصاری و شرکت را باهم دارد. شرکت با مسئولیت محدود واجد شرایط نپرداختن مالیات همانند مالکیت انحصاری و شرکت است اما همانند یک شرکت، مسئولیت مالکان را نیز محدود می‌نماید. شرکت با مسئولیت محدود گرچه شرکت سرمایه‌ است، اما شخصیت شرکا نیز در شرکت مؤثر است و اصولاً بین اشخاصی تشکیل می‌شود که با یکدیگر آشنا هستند. برای کارهای کوچک که سرمایه زیادی نیاز ندارد و شرکا مایل نیستند اشخاصی غریبه وارد شرکت شوند، به‌جای شرکت سهامی، شرکا شرکت با مسئولیت محدود را تشکیل می‌دهند.

در بسیاری از کشور‌ها تشکیل شرکت سهامی نیاز به تشریفات و اجازه مخصوص دارد، اما تأسیس شرکت با مسئولیت محدود آزاد است و شرکا، با آزادی عمل می‌توانند ترتیب عملیات آن را بدهند و شرکای اصلی می‌توانند مدیریت شرکت را برای خود به‌طور نامحدود تعیین کنند و امور شرکت را در دست داشته باشند.

نکات مهم ثبت شرکت با مسئولیت محدود

در شرکت با مسئولیت محدود، سرمایه به سهم‌الشراکه (ورقه‌ای صادر نمی‌شود) تقسیم‌شده، نه به سهام؛ مسئولیت شرکا در مقابل قروض شرکت محدود به سهم الشرکه‌ای است که شریک سرمایه‌گذاری کرده است. سهم‌الشراکه به‌طور آزادانه قابل نقل‌وانتقال نخواهد بود. شرکت با مسئولیت محدود حداقل بین دو نفر تشکیل می‌شود.

 

تفاوت شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی

شرکت با مسئولیت محدود، شرکتی است که موضوع ان تجاری می‌باشد با این شرکت می‌توان کلیه امور بازرگانی،مهندسی، کامپیوتری، خدماتی، صنعتی، دیجیتالی، فناوری اطلاعات و سایر فعالیت‌ها رو انجام داد. مجموعاً شرکت مسئولیت محدود فعالیتی جهت انجام هیچ خدماتی ندارد. و درزمینهٔ های غیرتجاری نمی‌تواند فعالیت کند. اما شرکت سهامی می‌تواند برای کارهای تجاری یا غیرتجاری تشکیل شود و فعالیت کند.

مزایای ثبت شرکت با مسئولیت محدود در برابر شرکت سهامی

در شركت سهامی عام باید حداقل پنج سهامدار و شركت سهامی خاص با حداقل سه سهامداران تشكیل می‌گردد با این تفاوت که شركت با مسئولیت محدود را می‌توان با حداقل دو شریك تشكیل داد. در شركت با مسئولیت محدود سرمایه‌ای پیش‌بینی نمی‌شود و الزام قانونی ارائه مدارك در این زمینه به اداره ثبت شرکت‌ها برای مؤسسین وجود ندارد. درصورتی‌که حداقل سرمایه در شركت سهامی عام و خاص به ترتیب پنج میلیون و یک‌میلیون ریال می‌باشد و مؤسسین مكلفند حداقل ٣٥% كل سرمایه را به اداره ثبت شرکت‌ها ارائه نمایند.
شركت با مسئولیت محدود توسط یك یا چند نفر مدیر موظف یا غیرموظف كه ممكن است خارج از شركا هم باشند برای مدت محدود یا نامحدود اداره می‌شود ولی در شرکت‌های سهامی عام و خاص به ترتیب حداقل مدیران نباید از پنج و سه نفر کمتر باشد و نیز این مدیران برای مدت حداكثر ٢ سال انتخاب می‌شوند. و دراخر می‌توان بیان کرد که شركت با مسئولیت محدود در مقایسه با شرکت‌های سهامی این است كه پایگاه آگهی‌ها در شرکت‌های سهامی گسترده‌تر از شركت با مسئولیت محدود می‌باشد.

معایب ثبت شرکت با مسئولیت محدود در برابر شرکت سهامی

در شرکت با مسئولیت محدود سهم‌الشراکه شرکت، باید به‌طور کامل پرداخت شود اما این پرداخت ممکن است صوری و توافقی باشد. در این شرکت ورقه‌ای به نام سهم‌الشراکه صادر نمی‌گردد. سهم‌الشراکه نمی‌تواند اوراق تجارتی صادر کنند. اما در شرکت سهامی عام نقل‌وانتقال سهام کاملاً آزاد صورت می‌گیرد و در شرکت سهامی خاص این نقل‌وانتقال ممکن است فقط مشروط به موافقت مدیران شرکت یا مجامع عمومی سهامداران باشد.

چگونگی انحلال شرکت با مسئولیت محدود

موارد منحل شدن شرکت با مسئولیت محدود مانند دیگر شرکت‌ها می‌باشد:
اگر موضوع و هدفی که شرکت برای انجام آن تشکیل‌شده است، غیرممکن شده یا آن موضوع انجام‌شده باشد.
۱- وقتی برای شرکت مدت معینی تعیین‌شده باشد و آن مدت به پایان برسد.
۳- درصورتی‌که همه شرکا تصمیم بر انحلال شرکت بگیرند.
۴- درصورتی‌که به هر دلیلی، از شرکای شرکت تنها یک نفر باقی بماند.
۵- درصورتی‌که شرکت ورشکست شود.
در مواردی که ذکر شد، در صورت وقوع هر یک از موارد فوق، شرکت منحل خواهد شد؛ اما برخی علل نیز در موارد خاصی باعث انحلال شرکت با مسئولیت محدود خواهد شد:
الف- اگر عده‌ای از شرکای شرکت که سهم‌الشراکه آنان بیش از نیمی از سرمایه شرکت باشد، تصمیم به انحلال شرکت بگیرند. شرکت منحل خواهد شد (تعداد افراد مهم نیست درصد سرمایه مهم است، حتی درصورتی‌که تعداد شرکای شرکت بسیار زیاد باشد و آن‌ها موافق انحلال شرکت نباشند.)

ب- اگر به دلیل ضررهایی که به شرکت واردشده است، نیمی از سرمایه شرکت از بین رفته باشد و یکی از شرکا از دادگاه تقاضای انحلال کند و دادگاه دلایل متقاضی را قابل‌پذیرش بداند و بقیه شرکا هم حاضر نباشند سهم شریک را که در صورت انحلال به او می‌رسد، پرداخت کرده و او را از شرکت خارج می‌کنند، دادگاه حکم به انحلال شرکت خواهد داد.

پ – اگر یکی از شرکا فوت کند؛ (درصورتی‌که در اساسنامه پیش‌بینی‌شده باشد که فوت یکی از شرکا باعث انحلال شرکت شود.)

در این صورت نیاز به ثبت تغییرات شرکت جهت انحلال شرکت می باشد.

هزینه ثبت شرکت چقدر است

برای استعلام هزینه ثبت شرکت کلیک کنید.

مدارک مورد نیاز ثبت شرکت با مسئولیت محدود

۱-تقاضانامه
۲-شرکت‌نامه
۳-اساسنامه
۴-صورت‌جلسه مجمع عمومی مؤسسین و هیئت‌مدیره
۵-فتوکپی شناسنامه شرکت و مدیران برابر اصل.
۶-اخذ و ارائه مجوز (در صورت نیاز)
۷-فتوکپی کارت ملی

اصول ثبت شرکت با مسئولیت محدود

۱-تقاضانامه
۲-شرکت‌نامه
۳-اساسنامه
۴-صورت‌جلسه مجمع عمومی مؤسسین و هیئت‌مدیره
۵-فتوکپی شناسنامه شرکت و مدیران برابر اصل.
۶-اخذ و ارائه مجوز (در صورت نیاز)
۷-فتوکپی کارت ملی

مراحل کلی ثبت شرکت با مسئولیت محدود

اقدامات موکل
– تماس با گروه وکلای دادستان و دریافت مشاوره مقدماتی
– دریافت مشاوره نهایی و تکمیلی به‌صورت حضوری یا غیرحضوری
– عقد قرارداد و ارسال مدارک به‌صورت حضوری یا غیرحضوری
– ارسال مدارک موردنیاز و اطلاعات لازم جهت شروع به ثبت

اقداماتی گروه وکلا
– تنظیم مدارک موردنیاز بر اساس اطلاعات ارائه‌شده توسط موکل
– ثبت اولیه در سامانه ثبت شرکت‌ها
– دریافت تأیید نام و اعلام به موکل
– دریافت تأیید کارشناس و ارجاع مدارک به موکل جهت امضای اعضا
– حضور وکیل در اداره ثبت شرکت‌ها جهت دریافت شماره ثبت و آگهی تأسیس
– ثبت نهایی در سایت ثبت شرکت ، دریافت مدارک و تحویل مدارک به موکل

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت تماس کلیک کنید