ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

زمان تزریق واکسن های سه گانه وبزرگسال

زمان تزریق واکسن های سه گانه وبزرگسال

آنچه شما باید درباره واکسن های ویروسی زنده بدانید

زمان تزریق واکسن های سه گانه وبزرگسال ،یک واکسن زنده ویروسی حاوی یک ویروس ضعیف و زنده است که برای کمک به بدن شما یک واکنش ایمنی را بدون ایجاد نشانه های بیماری  ایجاد میکند. این ویروس سیستم ایمنی بدن شما را به آنچه ویروس به نظر می رسد آموزش می دهد و به بدن اجازه می دهد تا پاسخ ایمنی را توسعه دهد. بسیاری از واکسن ها اجازه می دهند که طول عمر ایمنی تنها با یک دوز مورد نیاز به وجود آید.

از آنجا که این واکسن حاوی مقدار کمی از ویروس زنده ضعیف است، آنها را نباید به بیماران با سیستم های ایمنی ضعیف مانند بیماران با استروئید با دوز بالا، تحت درمان شیمی درمانی سرطان، HIV است. زنان باردار نباید واکسن های زنده ویروسی دریافت کنند.در حالی که بیشتر ویروس های غیر فعال شده نیاز به دوزهای چندگانه دارند، واکسن های زنده ویروسی اغلب نیاز به یک یا حداقل دوز کمتر (مانند واکسن shingles یا واکسن سرخک،) دارند و می توانند پاسخ ایمنی در برابر با قراردادن ویروس زنده ایجاد کنند.

یک ناکامی این واکسن ها این است که آنها نیاز به یخچال دارند، که می تواند توانایی استفاده از این واکسن ها را در برخی از مناطق محدود کند. اگر این واکسن ها در دمای مناسب نگهداری نشوند، می توانند غیر فعال شوند و ایمن سازی ممکن است موثر نباشد. همچنین برخی از واکسن های زنده ویروس به صورت یک پودر درآمده و نیاز به مخلوط کردن با یک مایع خاص قبل از تزریق دارند. مخلوط کردن با نوع اشتباه مایع یا مقدار نادرست مایعات، خطاهای احتمالی است که ممکن است موجب عملکرد ضعیف واکسن شود. در این نوع واکسن، ویروس زنده یک قطعه DNA را به بدن وارد می کند. DNA چیزی است که باعث پاسخ ایمنی و نه ویروس می شود.

واکسن ویروسی رایج زنده

آنفولانزای مرغی

واکسن سرخک،

واکسن روتا ویروس

واریسلا ویروس واکسن

خطرات واکسن

در حالی که کوچک است، همیشه خطر وجود دارد که ویروس ضعیف می تواند تغییر کند و به جای جلوگیری از آن، باعث بیماری شود.

 

واکسن های دیگر متفاوت هستند

اگر والدین هستید، می دانید که انواع مختلفی از واکسن وجود دارد که پزشک متخصص اطفال  به فرزندتان می دهد. بعضی از انواع دیگر واکسن ها در زیر آمده است.

واکسن های کشته شده (غیرفعال شده) از پروتئین یا بخش دیگری از ویروس یا باکتری ساخته شده اند. شبیه سازی آنفلوانزا نمونه ای از یک واکسن کشته شده است. اکثرا نیازی به خنک بودن، مخلوط کردن خاص یا حمل و نقل ندارند. با واکسن غیر فعال شده، شما در معرض خطر بیماری نیستید .

واکسن های غیر فعال شده (مثلا فلج اطفال ) اغلب در طول ایمنی اولیه و دوزهای تقویت کننده دوره ای برای حفاظت مداوم نیاز به دوزهای متعدد دارند. این گاهی اوقات به کاهش میزان ایمن سازی کمک می کند.

واکسن های توکسوئیدی ایمنی را با عفونت واقعی تولید نمی کنند. در عوض این واکسن حاوی یک سم زدایی یا شیمیایی ساخته شده توسط باکتری یا ویروس است که از اثرات مضر عفونت جلوگیری می کند.

واکسن Subunit حاوی بخش های خاصی از باکتری یا ویروس است که پاسخ ایمنی را تحریک می کند اما منجر به ایجاد بیماری نمی شود.

واکسن های سابونیت به طور خاص ویروس یا باکتری واقعی را هدف قرار نمی دهند، اما پوسته بیرونی باکتری یا ویروس را استفاده می کنند تا خود را از سیستم ایمنی بدن خود پنهان کنند. این نوع واکسیناسیون به ویژه در سیستم های ایمنی جوان  کمتر به کار می رود.

واکسن های بیوسنتز  ماده مضر را ایجاد می کند که به اندازه کافی با ویروس یا باکتری مشابه است که بدن یک پاسخ ایمونوژن را ایجاد می کند. واکسن هموگلوبین Hib (Haemophilus influenzae type B) یک نمونه است.

مزایای واکسن

واکسنها یکی از داستانهای موفق زندگی سالم هستند. ما سن متوسط ​​مننژیت در ایالات متحده را مشاهده کردیم، یک عفونت مغزی که به تخریب کودکان خردسال میپردازد، از ۳۰ روز اول زندگی به  ۱۸ سالگی رسیده است.

tetanus، difteria، epididymis، سرخک، سرفه، مننژیت و فلج اطفال نمونه هایی از تعدادی از بیماری هایی هستند که به طور معمول مورد استفاده قرار می گیرند. نه تنها این بیماری ها باعث بیماری قابل توجهی می شوند، بلکه می توانند مشکلات پزشکی مادام العمر و حتی مرگ را نیز ایجاد کنند. در حالی که همه این بیماری ها به عنوان فلج اطفال ریشه کن نشده است، واکسن ها به طور قابل توجهی میزان بروز و عوارض این بیماری ها را کاهش داده اند.

واکسن توصیه شده برای بزرگسالان

بچه ها واکسیناسیون زیادی می کنند، اما بسیاری از والدین و بزرگسالان دیگر فراموش می کنند که ممکن است نیاز به واکسیناسیون نیز داشته باشند. فقط به این دلیل که شما بزرگسال هستید به این معنا نیست که شما در معرض خطر بیماری خاص نیستید. در برخی موارد، بسته به سن و عوامل دیگر، بزرگسالان ممکن است بیشتر از این کودکان در معرض این بیماری باشند. بنابراین ، بر روی ایمن سازی خود مراقبت کنید. این ممکن است زندگی شما را نجات دهد.

Tetanus (Td یا Tdap) :، همه بزرگسالان نیاز به تقویت کننده هر ۱۰ سال دارند.  تا در برابر سرفه (کورتوسی) در برخی موارد از بین سال های ۱۹ تا ۶۴ محافظت کند.

پنومونی : همه افراد بالای ۶۵ سال یکبار باید یک واکسن پنومونی داشته باشند. اگر فاکتورهای خطر  بیشتری برای بیماری دارید، ممکن است قبل از ۶۵ سالگی این واکسن ها نیاز داشته باشید. افراد مبتلا به بیماری های مزمن و سیستم ایمنی سرکوب شده، هر ۵ سال یکبار باید این واکسن را دریافت کنند.

آنفلوانزا : توصیه های جاری برای آنفولانزا این است که همه کودکان زیر ۱۸ سال و تمام بزرگسالان بالای ۵۰ ساله واکسن سالانه دریافت می کنند.

MMR : اگر شما یک واکسن MMR نداشته باشید و هرگز سرخک، سرخک و سرخجه (سرخک آلمانی) نداشته باشید، ممکن است واکسن لازم باشد. یک یا دو دوز توصیه می شود اگر شما بین سن های ۱۹ و ۴۹ ساله هستید و یک دوز برای افراد بالای ۵۰ سال توصیه می شود که در معرض خطر بالای این بیماری هستند.

HPV : واکسن HPV یک واکسن نسبتا جدید برای جلوگیری از انواع خاصی از سرطان گردن رحم است. برای دختران بین ۱۱ تا ۲۴ ساله توصیه می شود و باید در سه دوز مصرف شود.

واریسلا (مرغ) : واکسن واریسلا برای همه بزرگسالانی که هرگز واکسینه نداشته و هرگز بیماری ویروسی ندارند توصیه می شود. این واکسن به دو دوز جداگانه داده می شود.

هپاتیت A : واکسن هپاتیت A برای تمام بزرگسالانی که در معرض خطر بالای این بیماری هستند توصیه می شود.

هپاتیت B : واکسن هپاتیت B برای همه بزرگسالانی که معیارهای پر خطر برای این بیماری را دارند، توصیه می شود. این در سه دوز داده شده است.

مننژیکوکال : واکسن مننگوکوک برای همه بزرگسالانی که در معرض خطر بالا هستند توصیه می شود. آنها را در برابر انواع خاصی از مننژیت و پنومونی محافظت می کند. بسته به عوامل خطر شما و توصیه های پزشک شما، ممکن است یک یا چند دوز مورد نیاز باشد.

زوستر  : یک دوز واکسن هرپس زوستر برای تمام بزرگسالان بالای ۶۰ سال توصیه می شود. این داروها در برابر زگیل ها محافظت می شود، صرف نظر از این که فرد قبل از این بیماری داشته باشد یا خیر.

یادداشت مهم

این توصیه ها برای بزرگسالان سالم و غیر باردار اعمال می شود. اگر شما حامله یا بیماری مزمن یا شدید سیستم ایمنی (مانند اچ آی وی یا شما تحت شیمی درمانی با اشعه) هستید، توصیه های واکسیناسیون ممکن است به طور قابل توجهی متفاوت باشد. قبل از واکسیناسیون، باید، با پزشک خود صحبت کنید تا تعیین کنید چه واکسنی نیاز دارید و چه زمانی باید آنها را دریافت کنید.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!