ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

دردسینه(پستان):علت ۱تا۱۰در بارداری ،پریودی و قاعدگی

دردسینه:یا درد پستان یا حساسیت پستان به دوره­ قاعدگی شما بستگی دارد. این نوع درد پستان با سیکل شما (به علت هورمون­های طبیعی) و یا در پاسخ به قرص­های کنترل بارداری ایجاد شده و از بین می­رود و درد سینه سیکلی نامیده می­شود. در مقابل، درد سینه غیر سیکلی، به قاعدگی مرتبط نیست یا بعد از یائسگی رخ می­دهد.به درد پستان، ماستودینی، ماستالژ، ماملژی یا ماستیت نیز اطلاق می­شود.

دردسینه

دردسینه(پستان):علت ۱تا۱۰در بارداری ،پریودی و قاعدگی

درد سینه در قاعدگی

درد سیکلی پستان در پاسخ به فروکش کردن هورمونی و جریان سیکل قاعدگی رخ می­دهد. هر ماه طی سال­های باروری، سیستم تولید مثلی برای یک بارداری بالقوه آماده می­شود. میزان استروژن تا یک نقطه­ی خاص بالا می­رود، سپس غده­ی هیپوفیز سیگنل­های تولید هورمون لوتئینی کننده (LH) را می­فرستد و تخمک­گذاری رخ می­دهد. اگر تخمک بارور نشود، آستر رحم طی قاعدگی ریزش خواهد کرد.

بعداً در سیکل قاعدگی که میزان پروژسترون افت پیدا می­کند، درد یا حساسیت پستان ممکن است تا زمان آغاز دوره­ی بعدی افزایش یابد. سپس، وقتی که دوره­ی قاعدگی کم کم پایان می­یابد، درد سیکلی پستان نیز تمام می­شود.

دردسینه

درد سینه به علت هورمون­ها

چگونه تغییرات ماهانه­ی هورمون­ها به درد پستان منجر می­شود؟ پاسخ به طور کامل شناخته نشده است، اما چند نظریه­ وجود دارد.

پستان­ها تمایل دارند که در انتهای بارداری به منظور تغذیه­ی نوزاد شیر تولید کنند. لوب­ها و مجاری پستان به چرخش ماهانه­ی هورمون­ها با متورم شدن پاسخ می­دهند که ممکن است تا حدودی درد سیکلی پستان را شرح دهد.

بزرگ شدن سیستم تولید شیر شما همچنین ممکن است به سایر ویژگی­های موجود در پستان شما فشار آورد: کیست­ها، فیبروآدنوم، اعصاب، رباط­ها و عضلات. پوست پستان ممکن است حساس­تر از حالت عادی شود و نوک پستان ممکن است احساس درد و تحریک داشته باشد.

اگر بارداری سیکل ماهانه را مختل کند، پستان­ها با بلوغ کامل طی ۹ ماه آینده به میزان پروژسترون پایدار پاسخ خواهند داد. بسیاری از زنان طی مراحل اولیه­ی بارداری حساسیت پستان را تجربه می­کنند. این واقعیت که وقتی میزان پروژسترون در حال کاهش است، درد پستان میل به افزایش دارد و همچنین در مراحل اولیه­ی بارداری زمانی که سطح پروژسترون پایدار است، افزایش می­یابد، نشان می­دهد که عوامل دیگری که باعث درد پستان می شوند نیز وجود دارد.

قرص­های کنترل بارداری را می­توان با درد پستان در هر دو جهت مرتبط نمود: گاهی اوقات منجر به درد بیشتر می شوند و گاهی اوقات در واقع برای کمک به کاهش درد در اثر تغییر در سیکل هورمونی تجویز می­شوند. هورمون­های موجود در قرص­های کنترل بارداری بسیار شبیه به هورمون­های طبیعی عمل می­کنند و بر پستان اثر می­گذارند، اما اثر آنها می­تواند در زنان مختلف و همچنین در انواع خاص و برند قرص­های ضد بارداری متفاوت باشد.

به دلیل این تفاوت­ها بین زنان، پیش­بینی این که چه زمانی یک قرص کنترل بارداری خاص سبب درد پستان خواهد شد یا درد را از بین خواهد برد می­تواند دشوار باشد و گاهی اوقات یک زن باید قرص­های مختلفی را امتحان کند تا تعیین کند که کدامیک برای او بهتر است.

قرص­های کنترل بارداری از هورمون­های سنتتیک استفاده می­کنند تا تخمک­گذاری را متوقف کنند و مخاط گردن رحم را تغییر داده و شانس بارداری را کاهش دهند. دو نوع قرص کنترل بارداری در دسترس در ایالات متحده وجود دارد: قرص ترکیبی، که دارای ترکیبی از استروژن و پروژستین است؛ و قرص مینی­پیل، که فقط دارای پروژسترون می­باشد.

دردسینه

درد سینه وقرص­های ترکیبی ضد بارداری

قرص­های ترکیبی کنترل بارداری واجد دو هورمون سنتتیک هستند. محتوای استروژنی (اتینیل استرادیول) در تمام قرص­های ترکیبی مشابه است ولی دوز آن می­تواند متنوع باشد. ۸ پروژستین مختلف وجود دارد که می­توانند در قرص­های ترکیبی  مورد استفاده قرار گیرند و این انواع مختلف ممکن است اثرات مختلفی روی علائمی که زنان تجربه می­کنند، داشته باشند که این علائم شامل سردرد، آکنه و درد پستان است.

قرص­های خوراکی ترکیبی ضد بارداری با جلوگیری از تخمک­گذاری به اضافه­ی سایر مکانیسم­ها عمل می­کنند. در نمودار بالا می­توانید ببینید که قرص ترکیبی میزان هورمون را بالا می­برد و این میزان را قبل، حین و بعد از زمانی که تخمک­گذاری به طور طبیعی رخ می­دهد، حفظ می­کند. هنگامی که به عنوان داروی تجویز شده مورد استفاده قرار می­گیرد، تخمک به رحم شما منتقل نمی­شود و از شانس بارداری جلوگیری می­کند.

در این شرایط هورمونی، درد پستان می­تواند با چند الگوی مختلف رخ دهد. بسته به اینکه در حالت طبیعی شما چه مقدار استروژن و پروژسترون دارید، درد پستان شما ممکن است کمتر از حالت نرمال یا بدتر از حالت نرمال طی قاعدگی و کمتر از حالت طبیعی برای تعادل سیکل شما باشد.

هنگام مصرف قرص کنترل بارداری خطر سرطان­های اندومتر و تخمدان کاهش می­یابد ولی خطر سرطان پستان استروژن مثبت کمی بالاتر می­رود.

مینی­پیل­ها، که POP یا قرص­های دارای فقط پروژستین نیز نامیده می­شوند، نوع دیگری از ضد بارداری­های خوراکی هستند. برخلاف قرص­های کنترل بارداری ترکیبی که از استروژن و پروژستین سنتتیک استفاده می­کنند، مینی­چیل­ها فقط واجد پروژستین هستند. با استفاده از مینی­پیل، میزان طبیعی استروژن طی دوره­ی ماهانه تغییر نمی­کند و این یکی از دلایلی است که زنان شیرده ممکن است برای این انتخاب کاندید شوند. استروژن باعث آزاد شدن شیر پستان می­شود و در صورتی که زنی برای شیردهی نوزاد خود برنامه­ریزی کرده باشد، این فرآیند نباید تحت تأثیر قرار گیرد.

مینی­پیل­ها از طریق ایجاد یک محیط چالش برانگیز برای اسپرم عمل می­کنند. موکوس گردن رحم غلیظ خواهد شد و آستر اندومتری (آستر پوشاننده­ی رحم) نازک می­شود. اکثر اسپرم­ها نمی­توانند از این شرایط نامناسب عبور کنند تا در صورتی که تخمک وجود داشته باشد به آن برسند. برخی زنان با استفاده از مینی­پیل تخمک­گذاری نمی­کنند و برخی دیگر حتی قاعدگی ندارند، اما نتایج آن بین زنان مختلف متفاوت است.

دور پروژستین موجود در مینی­پیل معمولاً کمتر از مقداری است که در قرص­های ترکیبی وجود دارد. به این دلیل، در صورتی که یک دوز مینی­پیل فراموش شود کمتر اثرگذار است (حفظ میزان پروژسترون روزانه اهمیت دارد).

در نمودار می­توانید مشاهده کنید که چگونه میزان استروژن در یک الگوی طبیعی بالا و پایین می­رود، در حالی که میزان پروژسترون با استفاده از مینی­پیل ثابت می­ماند. از آنجا که هر کس به گونه­ای متفاوت نسبت به پروژسترون پاسخ می­دهد، میزان درد پستان تجربه شده ممکن است نسبت به مصرف مینی­پیل بهتر، بدتر یا بدون تغییر باشد.

شیردهی به خودی خود ممکن است سبب ایجاد احساسات بسیاری در در پستان و نوک پستان می­شود، بنابراین طبقه­بندی این که چه چیزی سبب درد پستان در مادرانی می­شود که مینی­پیل مصرف می­کنند، می­تواند دشوار باشد.

درد سینه

تغییر میزان هورمون­های شما سبب تغییر در درد سینه می­شود

هورمون­هایی که بر سیکل قاعدگی اثر می­گذارند بر درد یا حساسیت پستان در زنان پیش از یائسگی نیز اثر می­گذارند.

زمانی که شما هورمون­های سنتتیک را به صورت قرص­های کنترل بارداری یا به صورت درمان جایگزین با هورمون (HRT) مصرف می­کنید، ریتم­های سیکلی شما تغییر خواهد کرد. گاهی اوقات مصرف یک قرص ضد بارداری به تسکین درد پستان کمک کرده و گاهی درد را شدیدتر می­کند. به خودتان زمان بدهید تا اجازه دهید که سیکل جدید خود را با قرص هماهنگ کند و به پزشک خود درباره­ی علائم قاعدگی و درد پستان خود اطلاعات دهید. در صورتی که علائم شما بهبود نیافت یا به مشکل برخوردید، کمک تخصصی دریافت نمایید.

کنار آمدن با درد پستان مرتبط با دوره­ی قاعدگی­تان یا قرص­های کنترل کننده­ی بارداری می­تواند خسته کننده باشد. هر زنی با دیگری متفاوت است و قرصی که درد پستان را در یک زن کاهش می­دهد ممکن است در زن دیگری ناراحتی ایجاد کند. درک این که بفهمید کدام یک از این روش­ها برای شما بهتر است، می­تواند به شما کمک کند.

نگه داشتن دست نوشته­ای از علائم شما می­تواند به مقدار زیادی مفید باشد. برخی زنان روز سیکل خود را ثبت می­کنند و به میزان ناراحتی خود در مقیاس ۱ تا ۱۰ برای هر روز سیکل نمره می­دهند. ممکن است مایل باشید که هرگونه علائم دیگری که تجربه کرده­اید (مانند تنش پیش از قاعدگی)، هرگونه اضطراب یا افسردگی، گرفتگی عضلات بر اثر قاعدگی و غیره را نیز ثبت کنید.

در طول زمان ممکن است تصویری پدیدار شود که بتواند شما و پزشکتان را برای درمان یا تغییر در قرص­هایی که برای شما مفید باشند راهنمایی کند.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت تماس کلیک کنید