ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

خونریزی لکه بینی قاعدگی :۶علت خونریزی با مصرف قرص ضدبارداری

خونریزی لکه بینی قاعدگی:خونریزی در فواصل قاعدگی هنگام مصرف قرص کاملا نرمال است. این خونریزی نوعی خونریزی رحمی است که گاهی اوقات با قاعدگی اشتباه گرفته می شوند. اما خونریزی در فواصل قاعدگی خونریزی است که وقتی زن پریود ماهانه خود را دارد یا وقتی باردار است رخ می دهد.این خونریزی همچنین می تواند در سه ماه اول بعد از شروع قرصهای پیشگیری از بارداری رخ دهد. همچنین شما ممکن است متوجه مقداری خونریزی سبک هنگام متوقف کردن یا فراموش کردن یک دوز مصرف قرص شوید.

خونریزی لکه بینی قاعدگی

خونریزی لکه بینی قاعدگی :۶علت خونریزی با مصرف قرص ضدبارداری

خونریزی بین قاعدگی چگونه است؟

خونریزی در فواصل قاعدگی، خونریزی غیر نرمال یا خونریزی نیمۀ چرخه در زنانی که ضدبارداری مصرف می کنند نیز نامیده می شود. این خونریزی که معمولا به عنوان لکه بینی مورد اشاره قرار می گیرد، معمولا سبک است.

دلایل خونریزی بین قاعدگی کدامند؟

دلایل مختلفی وجود دارند که می توانند سبب خونریزی در فواصل قاعدگی شوند. برخی از این دلایل عبارتند از:

خونریزی لکه بینی قاعدگی

۱-ضدبارداری های هورمونی

ضدبارداری های هورمونی یکی از معمولترین دلایل هستند که سبب خونریزی در فواصل قاعدگی می شوند. این زمانی رخ می دهد که یک روش متفاوت پیشگیری از بارداری را به جای روشی که قبلا به کار می بردید مورد استفاده قرار دهید.

اما ضدبارداری های هورمونی ویژه ای وجود دارند که می توانند سبب خونریزی در فواصل قاعدگی شوند. ضدبارداری های هورمونی حاوی لوونورژسترول و اتینیل استرادیول هستند که طول زمان بین پریودهای چرخه قاعدگی شما را طولانی می کنند. به عبارت دیگر، وقتی این ضدبارداری ها را مصرف می کنید، می توانید هر ۱۲ هفته یکبار پریود شوید.

سایر روشهای هورمونی پیشگیری از بارداری می توانند سبب توقف کامل پریود شوند، البته مادامی که دارو هنوز موثر است. و این مساله می تواند سبب خونریزی در فواصل قاعدگی شود.

  • به طور خلاصه، شما ممکن است در هر یک از شرایط زیر خونریزی در فواصل قاعدگی را تجربه کنید:
  • شما مصرف قرص های خود را فراموش کنید یا متوقف نمایید.
  • هنگام مصرف قرصها داروی دیگری را مصرف می کنید.

شما ممکن است علائم پایداری از قبیل اسهال و استفراغ را تجربه کنید که جذب هورمونها توسط بدن شما را دشوار می سازند.

۲-IUD ها

دستگاههای داخل رحمی (IUDs) به دلیل اینکه بسیار موثرند، کاملا محبوبند. این نوع پیشگیری از بارداری یک دستگاه را برای کمک به جلوگیری از بارداری به کار می برد و این دستگاه می تواند برای سالها موثر باشد.

دو نوع مختلف IUD وجود دارد: IUD های هورمونی و مسی. IUD های هورمونی، برخلاف IUD های مسی، هورمونی به نام پروژسترون برای جلوگیری از بارداری رها می سازند. در حالیکه هر دو از بارداری جلوگیری می کنند، اما می توانند بر چرخه طبیعی قاعدگی شما اثر بگذارند و این اختلال ممکن است سبب خونریزی در فواصل قاعدگی شود. این خونریزی ممکن است در فاصله ۱۲ هفتگی بعد از جایگذاری دستگاه داخل رحمی رخ دهد.

خونریزی لکه بینی قاعدگی

۳-عفونتها

خونریزی در فواصل قاعدگی می تواند نشانه بیماری ویژه یا عفونتهایی شامل بیماری التهاب لگن و بیماریهای آمیزشی مانند سوزاک و کلامیدیا باشد.

و از آنجا که عفونتها با سایر علائم همراه هستند، توصیه می شود در صورت تجربه سایر علائم همراه با خونریزی در فواصل قاعدگی با پزشکتان مشورت کنید.

۴-فیبروم رحم

فیبروم ها تومورهایی هستند که در رحم رشد می کنند. این ها متداولترین تومورها در زنها هستند. اغلب با تومورهای جداگانه چندگانه مشخص می شوند. اوج زمان وقوع این تومورها سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی است. این تومورها ممکن است کوچک یا بزرگ باشند. اما صرفنظر از اندازه شان می توانند سبب خونریزی در فواصل قاعدگی شوند و می توانند منجر به سقط جنین گردند.

سایر علائم مرتبط با فیبروم ها شامل خونریزی شدید، درد لگن، تکرر ادرار، یبوست، پشت درد می شوند.

۵-گردن رحم حساس

طی بارداری، گردن رحم شما حساس می شود. این حساسیت بدین معناست که گردن رحم شما مستعد تحریک شدن است به ویژه وقتی رابطه جنسی دارید یا آزمایشهای داخلی انجام می دهید و این می تواند ایجاد خونریزی در فواصل قاعدگی کند.

خونریزی لکه بینی قاعدگی

۶-تخمک گذاری

ممکن است عجیب باشد اما برخی زنان طی تخمک گذاری خونریزی در فواصل قاعدگی را تجربه می کنند.

برخی زنان در چرخه ماهیانه خود هنگام رهاسازی تخمک از تخمدان لکه بینی تجربه می کنند. این خونریزی حدود ۱۴ روز قبل از پریود بعدی رخ می دهد. اگر چه علائم دیگری در ارتباط با تخمک گذاری وجود دارند، اما لکه بینی طبیعی است و حدود دو روز طول می کشد.

چند نوبت مصرف قرص ضد بارداری را فراموش کرده اید

وقتی مصرف قرصها را فراموش می کنید یا متوقف می سازید، ممکن است خونریزی در فواصل قاعدگی را تجربه نمایید. این خونریزی حدود سه ماه اول بعد از مصرف قرصهای ضدبارداری رخ می دهد زیرا بدن شما تلاش دارد به هورمونهای جدید عادت کند.

اما در صورتی که خونریزی بعد از سه ماه همچنان پایدار بود، باید با با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین پیروی از دستورات بسته قرصهای پیشگیری از بارداری برای فهمیدن اینکه هنگام فراموشی یا به تاخیر انداختن مصرف قرص هایتان چه رخ می دهد مهم است. برخی اوقات غلفت محض است که ایجاد خونریزی در فواصل قاعدگی می کند.

خونریزی بین قاعدگی چقدر به طول می انجامد؟

به طور طبیعی خونریزی در فواصل قاعدگی می تواند حدود ۸ تا ۱۲ هفته به طور بینجامند. اما در هفته دوازدهم، این خونریزی کاملا متوقف می شود. طی این زمان، به شما توصیه می شود مصرف قرصهای پیشگیری از بارداری را ادامه دهید. تنها زمانی که ممکن است نیاز باشد شما مصرف قرصها را متوقف کنید یا ممکن است نیاز به مصرف قرصهای مختلفی داشته باشید زمانی است که خونریزی در فواصل قاعدگی بیش از ۱۲ هفته ادامه یابد.

اما روش ضدبارداری خود را بدون مشاوره اولیه با مامایتان را تغییر ندهید.

چگونه خونریزی بین قاعدگی را متوقف کنید؟

حدود ۴۰% از زنان وقتی آغاز به مصرف ضدبارداری های بلعیدنی می کنند، خونریزی در فواصل قاعدگی را تجربه می نمایند. این خونریزی معمولا در هفته دوازدهم بعد از استفاده از قرصهای پیشگیری متوقف می شود.

معمولا برای متوقف کردن خونریزی نمی توانید کاری انجام دهید. اما در صورتی که احساس می کنید واقعا به نیاز به متوقف سازی آن دارید، می توانید به دنبال مشاوره کمکی باشید، اما باید به مصرف قرص هایتان ادامه دهید.

بعد از ۱۲ هفته مصرف قرص بلعیدنی، پزشک شما ممکن است به شما استروژن مکمل یا ایبوپروفن تجویز کند که ممکن است نیاز باشد حدود یک یا دو هفته هر روز آن را مصرف کنید. در صورتی که خونریزی علی رغم مصرف دارو یا استروژن مکمل متوقف نشد، فورا با پزشکتان مشورت کنید.

احتمال دارد نیاز داشته باشید یک قرص دیگر پیشگیری از بارداری را برای افزایش سطح استروژن و پروژسترون مصرف کنید. ممکن است مشکل اساسی برای سلامتی وجود داشته باشد که سبب می شود خونریزی در فواصل قاعدگی را تجربه کنید.

آیا خونریزی کارایی قرص ضدبارداری( ال دی )را کاهش می دهد؟

خونریزی کارایی قرص را کاهش نمی دهد. در واقع، مشخص شده که قرصهای پیشگیری ویژه سبب خونریزی در فواصل قاعدگی می شوند، به ویژه قرصهایی که تنها حاوی هورمون استروژن هستند. معمولا به زنان توصیه می شود قرص های پیشگیری که حاوی هر دو استروژن و پروژسترون هستند را برای جلوگیری از خونریزی در فواصل قاعدگی یا کاهش آن مصرف کنند.

همچنین باید درک کرد که مصرف مداوم قرص های پیشگیری از بارداری طی یک دوره زمانی می توانند ایجاد خونریزی در فواصل قاعدگی نیز بکند. به همین دلیل است که به زنان توصیه می شود مدتی در مصرف قرصهای ضد بارداری وقفه ایجاد کنند تا مانع از عوارض سلامتی شوند.

قرصها می توانند ایجاد لخته خون کنند. و لخته خون می تواند تعدادی مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کند از قبیل حمله قلبی، سکته مغزی، DVT و آمبولی ریه.

خونریزی لکه بینی قاعدگی

خونریزی لکه بینی قاعدگی :۶علت خونریزی

چه زمانی نگران خونریزی بین قاعدگی باشیم ؟

زمانی که آغاز به تجربه مقداری خونریزی در فواصل قاعدگی، هنگام مصرف ضدبارداری می کنید، نگرانی طبیعی است. اما تجربه لکه بینی به ویژه زمانی که قرص مصرف می کنید (نیز) طبیعی است، چرا که علامت این است که بدن شما در حال سازگاری با هورمونهای جدید است.

اما جدا از لکه بینی و سایر علائم خفیف، علائمی وجود دارند که ممکن است باعث نگرانی شوند زیرا می توانند علامت مساله جدی تری باشند. وقتی علائم زیر را همراه با خونریزی در فواصل قاعدگی تجربه می کنید، فورا پزشکتان را ملاقات نمایید.

  • درد سینه
  • تنگی نفس ناگهانی
  • درد شدید شکمی
  • خونریزی شدید
  • مشکلات در بینایی
  • درد شدید در پاها

نتیجه گیری

خونریزی در فواصل قاعدگی طبیعی است و نباید باعث نگرانی یا وحشت شود. برای مثال، در صورتی که قرصهای پیشگیری از بارداری را برای اولین بار مصرف می کنید، ممکن است مقداری لکه بینی تجربه کنید.

خونریزی در فواصل قاعدگی ممکن است در صورتی رخ دهد که شما آغاز به مصرف نوع دیگری از ضدبارداری بجای دارویی که قبلا مصرف می کردید، نمایید. تحریک دهانه رحم نیز می تواند ایجاد خونریزی در فواصل قاعدگی کند، اما در این مورد، خونریزی بعد از چند هفته متوقف می شود و شما حتی نیاز به دارو نخواهید داشت.

سرطان تخمدان، رحم، واژن، یا دهانه رحم نیز می تواند ایجاد خونریزی در فواصل قاعدگی کند. بیماری ها و مشکلات سلامتی از قبیل اندومتروز، هماتوم ساب کوریونیک، دیابت و پرکاری تیروئید نیز ممکن است ایجاد لکه بینی نمایند.

در صورتی که فیبروم رحم یا بیماری آمیزشی دارید، ممکن است خونریزی در فواصل قاعدگی را تجربه کنید. زنانی که زیاد سیگار می کشند و زنانی که تقریبا به یائسگی رسیده اند نیز ممکن است خونریزی در فواصل قاعدگی را تجربه کنند.

به طور خلاصه، خونریزی در فواصل قاعدگی در برخی شرایط طبیعی است، اما نه در همه موارد. در صورتی که خونریزی طی زمان معین متوقف نشود، یا در صورتی که شروع به تجربه خونریزی شدید کردید، باید پزشکتان را ببینید.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!