ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

تشخیص پارگی پرده بکارت :نکات ضروری ۶/۱/۹۸

پارگی پرده بکارت: باکرگی چیست؟به فردی باکره می گویند که قبلا رابطه جنسی نداشته باشد. اما افراد رابطه جنسی و از دست دادن باکرگی را به شیوه های متفاوتی تعریف می کنند.باکره بودن به چه معناست؟فردی باکره محسوب می شود که هرگز رابطه جنسی نداشته باشد اما این موضوع انقدرها هم که فکر می کنید ساده نیست. چون رابطه جنسی برای افراد مختلف معنای متفاوتی دارد و به همین خاطر باکرگی هم می تواند موضوع متفاوتی باشد.  خیلی از افراد هستند که فکر می کنند رابطه جنسی از طریق واژن برای اولین بار می تواند باعث از دست رفتن باکرگی شود.

تشخیص پارگی پرده بکارت

پرده بکارت چیست؟

پرده بکارت یک  بافت نازک و بی استخوان است که در دهانه واژن شما واقع شده است.

تصورات نادرست زیادی درباره پرده بکارت وجود دارد. بیشتر افراد بر این باورند که پرده بکارت به طور کلی دهانه واژن را می پوشاند تا  زمانی که فرد رابطه جنسی داشته باشد و پرده اش پاره شود. اما واقعیت چنین نیست.  در بیشتر اوقات پرده بکارت سوراخ بزرگی دارد که به خون دوران قاعدگی اجازه عبور می دهد . برخی از افراد با بافت پرده بکارت کوچکی به دنیا می اید که به نظر می رسد اصلا پرده ای در این بخش نداشته باشند.

در موارد نادر افراد پرده بکارتی دارند که کل دهانه واژن را می پوشاند یا سوراخ موجود در آن  خیلی کوچک است. در این شرایط پزشک جراحی کوچکی بر روی پرده بکارت انجام می دهد و بافت اضافی را بر می دارد.  همانند سایر بخش های بدن، پرده بکارت هم برای افراد مختلف متفاوت است. ممکن است پرده بکارتتان زمانی که برای اولین بار رابطه جنسی برقرار می کنید، پاره می شود. این موضوع باعث ایجاد درد یا خونریزی می شود.

اما این موضوع برای هر فردی رخ نمی دهد. خیلی از شرایط دیگر همچون دوچرخه سواری، انجام تمرینات ورزشی ، قرار دادن چیزی در واژن می تواند باعث پاره شدن پرده بکارت شود.  وقتی پرده بکارت پاره شد، دیگر دوباره رشد نخواهد کرد.

اما این موضوع موجب می شود چنین افرادی روابط جنسی مختلفی که ممکن است فرد در طول زندگیش تجربه نماید را نادیده بگیرند.  خیلی ها هستند که تا به حال رابطه جنسی از طریق واژن نداشته اند اما روابط جنسی دیگری همچون سکس دهانی و روابط مقعدی را تجربه نموده اند.

به این افراد نمی توان گفت که باکره هستند.  خیلی ها هم هستند که هم جنس گرا هستند و ممکن است هرگز رابطه واژن را با یک مرد تجربه نکنند. اما این موضوع بدین معنی نیست که  آن ها باکره اند. پس همانطور که مشاهده می کنید روابط جنسی انواع مختلفی دارد و تنها رابطه واژینال را شامل نمی شود.  خیلی از افراد بر این باورند که سوء استفاده جنسی به معنای داشتن رابطه جنسی نیست.

تشخیص پارگی پرده بکارت

تنها زمانی می توان گفت فردی رابطه جنسی داشته که هردو طرف به انجام چنین شرایطی راضی بوده باشند.  پس اگر فردی برای اولین با اجبار به رابطه جنسی کشیده شود  و رابطه واژینال، رابطه جنسی دهانی یا مقعدی داشته باشد نمی توان گفت باکرگی اش را از دست داده است.

همانطور که می بینید باکرگی تعریف پیچیده ای دارد و این موضوع به شما بستگی دارد که چه دیدی درباره این موضوع داشته باشید و چه اعتقاداتی برخوردار باشید. برخی از افراد اصلا باکرگی برایشان معنی ندارد. داشتن استرس درباره باکره ماندن یا نماندن از احساسی که درباره رابطه جنسی تجربه می کنید اهمیت کمتری دارد. از خودتان بپرسید آیا از رابطه جنسی که داشته اید خوشحال هستید؟  تصمیم گرفته اید دیگر رابطه جنسی این چنینی نداشته باشید؟

پرده بکارت(پوشش کوچکی از بافت هاست که به طور جزئی دهانه واژن را می پوشاند) در بیشتر فرهنگ ها و کشورها به عنوان پاکدامنی دختران شناخته می شود.
اگر قبل از ازدواج پرده بکارت خود را از دست بدهید دیگر باکره نخواهید بود. ممکن است اولین باری که رابطه جنسی برقرار می کنید خونریزی داشته باشید.

بعد از اینکه فرد بکارتش  را از دست داد چند وقت باید منتظر پریود شدن بماند؟تشخیص پارگی پرده بکارت

دوره قاعدگی فرد درست همانطور که قبلا وجود داشت ادامه خواهد یافت. برقراری رابطه جنسی تاثیری بر روی  دوره های قاعدگی و مدت زمان آن ندارد. البته این موضوع استثناهایی هم دارد که در ادامه به آن اشاره می کنیم:

 • اگر فرد باردار شده باشد. اگر در طول رابطه جنسی تان باردار شوید دیگر دوره قاعدگی تان را نخواهید داشت. البته برخی از افراد در دوران بارداری هم خونریزی دارند .
 • اگر تحت فشار عاطفی و فیزیکی زیادی قرار گرفته باشد. استرس شدید هم می تواند بر روی دوره های قاعدگی فرد اثر بگذارد. معمولا استرس برقراری رابطه اثر میگذارد.
 • ا این شرایط زیاد غیر عادی نیست.یلی زیاد است. اگر چنین شرایطی برای فرد رخ دهد ممکن است ترومای عاطفی برایش ایجاد گردد . اگرچه این شرایط بسیار نادر است اما احتمال رخ دادنش صفر نیست. افرادی که قبلا استرس یا ترومای فیزیکی داشته اند بیشتر تحت تاثیر این شرایط خواهند بود.

پارگی پرده بکارت

اگر فردی در گروه های بالا قرار نداشته باشد ، بعد از رابطه جنسی هم می تواند مثل گذشته دوره های قاعدگی اش را تجربه نماید. واقعیت این است که رابطه جنسی تاثیری بر روی پریود شدن افراد ندارد.

همانطور که قبلا نیز بیان کردیم بعد از اولین دخول فرد ممکن است خونریزی داشته باشد یا نداشته باشد. این خونریزی به خاطر پاره شدن پرده بکارت است و ربطی به دوره های قاعدگی ندارد. همه خانم ها این خونریزی را تجربه نمی کنند چون پرده بکارت می تواند در طول فعالیت های دیگر همچون فعالیت های ورزشی هم پاره شود. اما اگر خونریزی باشد بلافاصله قطع خواهد شد.

پرده بکارت به طور کامل ناحیه واژن را پوشش نمی دهد:
یکی از روش های معمولی که پرده بکارت خود را نشان می دهد به عنوان باف نازکی در انتهای دهانه واژن است. اگر فردی بافتی داشته باشد که کل دهانه را بپوشاند به آن پرده بکارت غیر قابل نفوذ یا نفوذ ناپذیر گفته می شود. سایر ناهنجاری ها هم ممکن است در پرده بکارت وجود داشته باشد. در این شرایط دهانه موجود در بافت بسیار کوچک است.
پرده بکارت غیر طبیعی ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد:
اگر پرده بکارت شما سوراخ های بسیار کوچکی در بافت ها داشته باشد ممکن است نیاز به جرحی کوچکی داشته باشید. واقعیت این است که پرده بکارت نفوذ ناپذیر یک شرایط پزشکی محسوب می شود . در این شرایط دوره قاعدگی خواهید داشت اما ترشحات فیزیکی را نمی بینید زیرا نمی تواند از بدن عبور کند. در این شرایط خانم ها ممکن است احساس کنند دوره قاعدگی ندارند اما درد و گرفتگی آن را تجربه خواهند کرد. برای برطرف کردن چنین شرایطی به جراحی نیاز دارید.
متخصصان هنوز در مورد عملکرد پرده بکارت در بدن مطمئن نیستند:
بینی شما به بویایی ، مجاری ادرار به دفع ادرار کمک می کند اما متخصصان هنوز به خوبی نمی دانند پرده بکارت چه کارکردی در بدن دارد.
این عضو از بدن ممکن است از منظر پزشگی شبیه پوست آلت تناسلی باشد. هنوز هیچ پزشکی نمی داند چرا پرده بکارت در بدن هست و چه کاری برای آن انجام می دهد.
پرده بکارت همیشه اولین باری که رابطه جنسی دارید پاره می شود:
ممکن است شنیده باشید زمانی که برای اولین بار رابطه جنسی برقرار می کنید باکرگی خود را از دست می دهید. یکی از افسانه های بزرگی که در این زمینه وجود دارد این است که پرده بکارت فرد نشانه ای از باکرگی اوست. ایا این موضوع واقعیت دارد؟ دقیقا خیر. زیرا سایر روش ها هم می تواند به پاره شدن پرده بکارت منجر شود. ورزش های شدید،ژیمناستیک، اسب سواری، دوچرخه سواری، استفاده از تامپون، دست زدن و انگشت کردن، آزمایش لگنی از جمله این موارد است.
ممکن است متوجه نشوید پرده بکارت چه زمانی پاره شده است:
زمانی که دست تان می شکند درست همان لحظه متوجه این موضوع می شوید اما در مورد پرده بکارت همیشه اینگونه نیست. اگر بافتی در طول رابطه جنسی پاره شود، ممکن است رمقاربت جنسی دردناکی داشته باشید و خونریزی را تجربه کنید. اما اگر این بافت در طول ژیمناستیک یا استفاده از تامپون پاره شود ممکن است هرگز متوجه آن نشوید. برخی از افراد ممکن است بگویند بعد از ژیمناستیک خونریزی داشتم اما به این فکر می کنند که خونریزی قبل از دوره قاعدگی است.
در برخی از فرهنگ ها افراد هنوز به پرده بکارت اهمیت می دهند:
علی رغم اینکه وجود پرده بکارت همیشه نشانه باکرگی نیست هنوز هم افرادی هستند که آن را نشانه پاکدامنی می دانند. در بیشتر فرهنگ ها پرده بکارت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار اسات. حتی افراد قبل از ازدواج آن را بررسی می کنند تا مطمئن شوند وجود دارد. با اینکه چنین تستی در ایالت متحده آمریکا وجود ندارد اما تحقیقات موجود نشان می دهد در برخی از کشورها بررسی کردن پرده بکارت و دست نخورده بودن یکی از مسائل مهم قبل از ازدواج محسوب می شود تا باکرگی دختر به خانواده شوهر ثابت شود.

بعداز پارگی پرده بکارت چه اتفاقاتی برای بدن می افتد؟تشخیص پارگی پرده بکارت

از دست دادن باکرگی موضوع بسیار مهمی است به خصوص اگر فرد در کشوری زندگی کند که افرادش به این موضوع اهمیت بسیار زیادی  می دهند. بعد از اولین مقاربت جنسی ممکن است نگرانی های زیادی درباره بدنتان داشته باشید.   به جز پرده بکارت که در بیشتر موارد پاره می شود تغییرات زیادی  بعد از اولین مقاربت جنسی در بدن زن رخ می دهد . در ادامه برخی از این تغییرات را با هم مرور می کنیم.

 تغییرات واژینال:

کشسانی واژن بعد از شروع رابطه جنسی تغییر می کند.  از آنجایی که واژن هنوز برای این فعالیت جدید مورد استفاده قرار می گیرد، برای اینکه بتواند خودش را با چنین شرایطی وفق دهد به زمان نیاز دارد. با گذشت زمان چنین شرایطی بهتر می شود. حتی روان شدن واژن هم با گذشت زمان تغییر می یابد.

 کلیتوریس و رحم می دانند چه زمانی منقبض و چه زمانی منبسط شوند:

زمانی که از لحاظ جنسی تحریک می شوید کلیتوریس متورم می شود و رحم کمی بلند می شود. بعد از چند وقت، بدنتان به رابطه جنسی عادت می کند و هر بار که تحریک می شوید کلیتوریس و رحم دیگر خودشان می دانند چگونه باید تغییر کنند و به حالت عادی خود باز گردند.

سینه هایتان سفت تر می شود:  در طول رابطه جنسی و بعد از آن بافت های سینه متورم می شود و رگ های خونی متسع می گردد و همین امر موجب می شود سینه های سفت تری داشته باشید.  بعد از رابطه جنسی این شرایط به حالت عادی خود باز می گردد و یک شرایط موقتی محسوب می گردد.

نوک سینه ها حساس تر از قبل می شود:

به طور کلی در روابط جنسی نوک سینه ها حساس تر از قبل می گردد. وقتی وارد رابطه جنسی می شوید بدن شما تجربیات جدیدی را به خود می بیند. جریان خون در اطراف  نوک سینه ها افزایش می یابد و تنش عضلانی هم بیشتر می شود. همین امر موجب می گردد نوک سینه هایتان نسبت به قبل حساس تر گردد.

 هورمون های شادی ترشح می شود:

هورمون های شادی دلیل اصلی برای داشتن پوستی درخشنده و سالم هستند. در نتیجه هر چقدر تولید این هورمون ها بیشتر باشد پوست بهتری خواهید داشت. علاوه بر این زمانی که ارگاسم می شوید هورمون های دیگری به نام اکسی توسین هم ازاد می شود و شما را ارام تر و شادتر می سازد.

 تاخیر در قاعدگی:

از انجایی که هورمون های شما فعال تر می شود ممکن است دوره قاعدگی تان به تاخیر بیفتد. این موضوع نشان دهنده بارداری نیست بلکه بیان می کند بدنتان وارد یک سری تغییرات جدید شده است.

مشکلات عاطفی و احساسی:

بعد از اینکه باکرگی تان را از دست دادید ممکن است با مشکلات احساسی هم روبرو شوید . برخی ها شاد می شوند و برخی ناراحت هستند. این موضوع به خاطر تغییرات هورمونی است و احساسات شما را به شدت درگیر خود می سازد.

زمانیکه پرده بکارت پاره شد دیگر لازم نیست به آن فکر کنید:
به خاطر داشته باشید که پرده بکارت بخش کوچکی از بافت هاست. اگر متوجه پاره شدن آن شدید دیگر نباید به فکر آن باشید. البته اگر در فرهنگ هایی زندگی می کنید که وجود پرده بکارت برای ازدواج ضروری است و به هر دلیلی پرده بکارت خود را از دست دادید می توانید از روش های ترمیم آن استفاده کنید.

پرده بکارت اضافی باقی می ماند؟ این موضوع به چه معناست و چگونه می توان آن را برطرف کرد؟
اخیرا متوجه شدم که تغییرات ناگهانی در اطراف دهانه واژنم رخ داده است. مشاور مامایی به من گفت که این ها باقی مانده پرده بکارت هستند اما مسدود شدگی بافت ها و ضایعاتی بود که در دهانه واژنم قرار داشت. این موضوع به صورت ناگهانی رخ داده بود. آخرین دوره قاعدگی ام ۲٫۵ هفته قبل بود و همه چیز به صورت عادی طی شد. من هرگز فرزندی نداشتم. پس لطفا کمکم کنید.
کیسه های متورم پرده بکارت که از دهانه واژن آویزان هستند:
کیسه ها یا همان تگ های پوستی شما که در پرده بکارت دیده می شود بسیار طبیعی به نظر می رسد. معمولا این موارد به خاطر تحریک یا فعالیت های ورزشی ممکن است متورم شوند. کافیست استراحت کنید. اما اگر مشکلی داشتید می توانید از یک ماما مشورت بگیرید و آن ها را بردارید.
سلام و از سوالی که پرسیده اید متشکرم. باقی مانده پرده بکارت از زمان اولین مقاربت جنسی قابل مشاهده است. این ها معمولا تغییر نمی کنند و رشدی ندارند. اگر واژن توسط موارد حساسیت زا، مواد روان کننده، کاندوم یا عفونت مخمری تحریک شود، این ها نیز متورم می گردند. اگر نشانه های دیگری هم دارید بیان کنید. این موارد ممکن است به خاطر نوسانات هورمونی نیز تغییر پیدا کند.

فکر می کنم پرده بکارت من واقعا ضخیم و تنگ است. در مورد اولین روزی که رابطه جنسی خواهم داشت نگرانم
نمی دانم پرده بکارتم در تصویر دیده می شود یا خیر. اما احساس می کنم پرده ام بسیار ضخیم است و در مورد طبیعی بودن یا نبودن این ماجرا نگران هستم. برای اینکه اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنم دو انگشت خود را در آن قرار دادم اما احساس می کنم به آن اسیب وارد کردم و بعد از آن درد بسیار شدیدی داشتم. اگر در تصویر ببینید به نظر پوستی در اطراف دهانه واژن آویزان است. ایا این موضوع طبیعی است؟ ممنون میشوم اگر به سوالم پاسخ دهید.
اگر قبلا رابطه جنسی نداشته اید و در این مورد مشکلی دارید نیازی نیست خودتان را اذیت کنید اما می توانید برای برطرف کردن نگرانی تان با یک مشاوره مامایی مشورت نمایید. لازم نیست زیاد درباره پرده بکارت خود نگران باشید. سعی کنید این نگرانی را برای همیشه از خود دور کنید. زمانی که برای اولین بار رابطه جنسی برقرار کردید هر گونه سوالی که در مورد ضخیم بودن پرده بکارت دارید برطرف خواهد شد. پس اصلا نگران نباشید.

باید با مشاورتان صحبت کنید:

خیالتان راحت باشد. هر چیزی که به پزشک تان می گویید پشت دیوارهای اتاق معاینه باقی می ماند. اگر می خواهید رابطه جنسی داشته باشید یا در حال حاضر رابطه جنسی تان را آغاز کرده اید باید با مشاورمامایی صحبت کنید. بله می دانم صحبت کردن با پزشک درباره رابطه جنسی کمی دشوار است. اما به من اعتماد کنید. او تجربه بیشتری درباره رابطه جنسی و واژن دارد و هیچ صحبتی شگفت زده اش نمی کند.  پس می توانید هر سوالی که در ذهن داشتید را از او بپرسید و پاسخ های خوبی دریافت نمایید.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

4 دیدگاه ها
 1. سالار می گوید

  باسلام و عرض خسته نباشید مطالب شما بسیار بسیار اموزنده و امیدوار کننده بودند خیلی خیلی استفاده کردیم و از راهنمایهای شما ممنونم ….فقط یک کار دیگر اگر انجام بدهید واقعا خدمات و تلاش های شما بیشتر ثمر بخش می شود و اون هم اینه که یکی دوتا از پزشکان محترمی که میتونن این مشکلات را حل کنند به عزیزان در این سایت معرفی کنید با تشکر

  1. کارشناس مامایی می گوید

   سلام ادرس مطب در سایت هست جهت معاینه ومشاوره بیشتر

 2. ناشناس می گوید

  سلام امیدوارم سوال منو جواب بدید من از روی کنجکاوی اون قسمت ورودی واژنمو نگاه کردم مثل حالت پارگی پرده بکارت بود با سه قسمت که وقتی جمع میکردمش حالت پرده بکارت میگرفت منظورم مثل اینکه پرده بکارت حلقوی
  میخوام بدونم یعنی چی توروخدا راهنمایی کنید

  1. کارشناس مامایی می گوید

   تشخیص توسط خودتون نمیتونه صحیح باشه برای معاینه مامایی اقدام کنیند

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!