ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

علت خونریزی از واژن

علت  خونریزی واژن

بیشتر خانم ها در سن باروری خود نشانه های خونریزی واژینال را تجربه می کنند و این موضوع ممکن است به عنوان دوره قاعدگی در میان افراد شناخته شده باشد. با اینحال در برخی از شرایط نشانه های خونریزی واژن در زنان ممکن است کمی متفاوت از خونریزی های معمول قاعدگی باشد و همین امر باعث نگرانی افراد شود. نشانه های خونریزی واژن می تواند عادی یا غیرعادی باشد. خونریزی واژینال( دوره قاعدگی) هر 21 الی 35 روز یکبار رخ می دهد. در این شرایط به خاطر اینکه رحم دیواره خود را فرو می ریزد و چرخه باروری جدیدی آغاز می شود خونریزی رخ می دهد.

نشانه های خونریزی واژن که به چرخه طبیعی قاعدگی مرتبط نباشد را به عنوان خونریزی غیر عادی در نظر می گیریم. تعریف چرخه طبیعی قاعدگی برای هر فردی متفاوت است. این چرخه برای هر زنی باید چند روز طول بکشد اما برخی دیگر ممکن است چنین نباشد و چرخه قاعدگی چندین هفته به طول بیانجامد. سعی کنید نشانه هایی که از الگوی طبیعی و منظم قاعدگی تان متفاوت است را بشناسید و در مورد آن ها تحقیق کنید. به عنوان مثال الگوی غیر عادی خونریزی واژن ممکن است در برگیرنده موارد زیر باشد:
• این خونریزی سبک تر یا سنگین تر از جریان عادی خون است.
• زمانی رخ می دهد که شما انتظار بروز دوره قاعدگی را ندارید
• در طول زمان هایی از زندگی تان رخ می دهد که اصلا انتظار بروز چنین دوره هایی وجود ندارد مثلا هنوز به دوران بلوغ نرسیده اید یا باردار هستید یا در دوران یائسگی خود به سر می برید.
اینکه بتوانید خونریزی واژن را که خارج از دوره قاعدگی طبیعی رخ می دهد شناسایی کنید از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. شما باید همیشه به دنبال مراقبت های پزشکی باشید و اگر نشانه غیر عادی را تجربه کردید با پزشک مشورت نمایید.

علل بروز خونریزی واژینال:

علل خونریزی واژن بسیار متعدد است و بیان کردن همه این علل می تواند برایتان خسته کننده باشد. با اینحال همه خونریزی واژن نشان دهنده مشکل حاد نیست. به همین خاطر است که برای ارزیابی نشانه ها و تشخیص شرایطی که دارید باید با پزشک متخصص مشورت کنید.
فاکتورهای مرتبط با بارداری:
• اگر خونریزی واژن غیر عادی را تجربه می کنید بهتر است احتمال وجود بارداری را هم مورد بررسی قرار دهید. این نوع خونریزی نشان دهنده بارداری یا مشکلاتی در بارداری همچون سقط جنین یا بارداری خارج از رحمی است.
فاکتورهای مرتبط با عفونت:
• عفونت های باکتریایی: عفونت هایی همچون کلامیدیا و سوزاک می تواند سیستم تولید مثل را دچار عفونت کند و باعث تحریک و التهاب این ناحیه شود. این موضوع بیشتر بعد از مقاربت جنسی رخ می دهد که به آن بیماری منتقل شده از طریق روابط جنسی هم می گویند. چنین شرایطی باعث بروز خونریزی واژن غیر عادی و سایر نشانه ها در خانم ها می شود.
عفونت های قارچی: عفونت های قارچی همچون عفونت های مخمری اغلب بر روی کانال واژینال اثر می گذارد و باعث بروز التهاب و در نتیجه خونریز یمی شود.
شرایط بی خطر رحمی:
• انسداد: برخی از اوقات خونریزی واژینال غیر عادی ممکن است به خاطر وجود فیبروئید در سیستم تولید مثل باشد که سرطانی نیست.
• عدم تعادل هورمونی: شرایطی در رحم که به خاطر عدم تعادل هورمونی رخ می دهد ممکن است باعث بروز دوره های قاعدگی سنگین در افراد شود و الگوهای غیر عادی را ایجاد نماید.
داروها و دستگاه های پزشکی:
• روش های کنترل بارداری: قرص های ضد بارداری می تواند نشانه های خونریزی واژینال را ایجا کند به خصوص اگر به درستی مورد استفاده قرار نگیرد. خونریزی واژینال غیر عادی ممکن است عارضه جانبی استفاده از دستگاه های IUD نیز باشد
• داروها: داروهایی همچون رقیق کننده های خون باعث خونریزی بیشتر در افراد در طول دوره های قاعدگی می شود.
اختلالات خونی:
• کاربردی: شرایط پزشکی همچون اختلالات لخته شدن خون که بر روی اجزای خون و عملکرد آن اثر می گذارند می توانند به خونریزی واژن منجر شوند.
• سنتزی و مصنوعی: کبد یا کلیه شما اندام هایی هستند که در تشکیل اجزای خونی که خونریزی را تنظیم می کند از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند. اگر در این اندام ها مشکلی همچون بیماری کلیوی یا کبدی وجود داشته باشد ممکن است خونریزی واژینال غیر عادی را تجربه کنید.
سرطان ها:
• خونریزی واژینال در زنانی که وارد یائسگی خود شده اند ممکن است به خاطر وجود سرطان در بخش هایی از سیستم تولید مثل همچون تخمدان، واژن یا رحم باشد
• همچنین شرایط پیش سرطانی وجود دارد که می تواند باعث بروز خونریزی واژینال در افراد گردد.
فاکتورهای مربوط به سیستم غدد درون ریز:
• عدم تعادل هورمونی همچون سندرم تخمدان پلی کیستیک می تواند با چرخه طبیعی قاعدگی تداخل ایجاد کند و باعث بروز خونریزی غیر عادی از واژن گردد.
تروما:

• تروماهای مختلف همچون اسیب به واژن یا دهانه رحم، سوء استفاده جنسی هم می تواند چنین خونریزی هایی را ایجاد کند.
• اگر برای چند روز متوالی تامپونی در واژن وجود داشته باشد ممکن است به خونریزی واژینال منجر گردد.

7 مورد از علل اصلی خونریزی واژینال:

درد تخمک گذاری یا لکه بینی بین دوره:
درد تخمک گذاری یا درد بین دوره قاعدگی درد غیر عادی است که به هنگام ازاد شدن تخمک از تخمدان ایجاد می شود. در برخی از شرایط تخمک گذاری می تواند باعث بروز خونریزی خفیف از واژن شود. همچنین ممکن است فرد لکه بینی را تجربه نماید یا ترشحات قهوه ای و خون آلود داشته باشد. این موضوع را می توان در منزل و به کمک درمان های خانگی درمان کرد. اگر درد شدیدی دارید یا نشانه هایی همچون حالت تهوع، تب را تجربه می کنید باید با یک پزشک تماس بگیرید.
خونریزی غیر عادی به خاطر استفاده از IUD:
دستگاه های پیشگیری کننده از بارداری همچون IUD می تواند باعث بروز خونریزی واژینال غیر عادی یا لکه بینی در افراد شود.
اگر خونریزی خفیف بود بهتر است با یک پزشک مشورت کنید. اگر نشانه ها بیش از سه ماه به طول انجامید یا اگر بدتر و شدیدتر شد باید با پزشک خود صحبت کنید.
بیماری التهابی لگن:
بیماری التهابی لگن عفونتی در ساختار تولید مثلی زنان همچون رحم، لوله های فالوپ، تخمدان و سایر موارد است که می تواند باعث بروز خونریزی واژینال شود. اگر مشکلات این چنینی دارید باید حتما با پزشک خود مشورت کنید. پزشک معاینات جسمی و سایر تست ها را انجام می دهد تا وجود عفونت را مورد بررسی قرار دهد. ازمایش خون بعدی یا تصویربرداری نیز ممکن است نیاز باشد. درمان چنین شرایطی در برگیرنده استفاده از آنتی بیوتیک ها برای هر دو جنسیت است.
فیبروئیدهای رحمی:
فیبروئیدهای رحمی تومورهای غیر سرطانی در رحم هستند. این ها در زنانی که قدرت باروری دارند بیشتر دیده می شود. برای بحث کردن در مورد نشانه ها و بررسی علل موجود باید با پزشک خود تماس بگیرید.
سندرم تخمدان پلی کیستیک:
سندرم تخمدان پلی کیستیک اختلال هورمونی رایجی است که با دوره های قاعدگی نامنظم، آکنه و مشکلات باروری شناخته می شود. برای اینکه در مورد نشانه های موجود اطلاعاتی به دست آورید باید با پزشک خود مشورت نمایید.
چسبندگی های داخل رحمی:
زخم در رحم که به عنوان چسبندگی های داخل رحمی نیز شناخته می شود ممکن است بعد از فرآیندهای خاص همچون کورتاژ توسعه یابد. در کورتاژ لایه داخلی رحم خراشیده می شود. این فرآیند برای جلوگیری از بارداری و سقط جنین، برداشت باقی مانده جفت بعد از زایمان یا برای برداشتن فیبروئیدهای رحمی مورد استفاده قرار می گیرد. نشانه های چنین شرایطی ممکن است در برگیرنده خونریزی غیر عادی از واژن، درد لگنی یا از دست دادن بارداری فعلی باشد. باید در مورد نشانه ها با پزشک خود صحبت کنید او تست های بعدی همچون تست هورمونی یا هیسترکتومی را انجام می دهد.
عفونت کلامیدیا:
همانطور که می دانید کلامیدیا یکی از عفونت های رایج باکتریایی است که از طریق رابطه جنسی محافظت نشده توسعه پیدا می کند. هر سال بیش از 1 میلیون آمریکایی با چنین شرایطی تشخیص داده می شود. برای تایید تشخیص چنین بیماری هایی باید با پزشک خود مشورت کنید.
درمان و تسکین خونریزی از واژن:
خونریزی واژینال ممکن است ناراحت کننده و ازاردهنده باشد حتی اگر در طول دوره قاعدگی رخ دهد. زمانی که متوجه نشانه ها شدید بهتر است هر چه سریع تر به فکر تشخیص باشید و از درمان های مناسب استفاده نمایید. درمان بسته به علل ایجادکننده چنین شرایطی متفاوت خواهد بود. در ادامه برخی از این درمان ها را با هم مرور می کنیم:
استفاده از دارو:
• هورمون ها: بیشتر شرایط رحمی و سیستم غدد درون ریز باعث ایجاد خونریزی غیر عادی می شوند که نتیجه عدم تعادل هورمون ها در بدن است. پزشک شما ممکن است درمانی را به شکل این هورمون ها تجویز کند تا بتواند تعادل بدن را بازیابد.
• آنتی بیوتیک ها: پزشک ممکن است آنتی بیوتیک ها را برای عفونت های خاص سیستم تولید مثل که باعث ایجاد نشانه های خونریزی از واژن می شود تجویز نماید.
• تغییر در رژیم فعلی: اگر روش های جلوگیری از بارداری یا سایر داروها به بروز چنین نشانه هایی منجر شده است پزشک می تواند این داروها را متوقف کند و به جای آن از داروهای دیگری استفاده نماید.
• سایر درمان ها: اگر نشانه های خونریزی از واژن به خاطر اختلالات زمینه ای خونریزی یا بیماری های سیستمیک ایجاد شده باشد پزشک باید در ابتدا این بیماری ها را درمان کند و سپس اثر آن بر روی خونریزی از واژن را بررسی نماید.
جراحی:
• زمانی که استفاده از جراحی نتواند خونریزی از واژن را درمان کند ممکن است برای برداشتن توده یا کاهش دیواره رحمی نیاز به جراحی باشد. بیشتر سرطان های مرتبط با سیستم تولید مثل را می توان به کمک جراحی از بدن برداشت.
مراقبت های بارداری:
• اگر خونریزی شما به خاطر فاکتورهای مرتبط با بارداری رخ داده باشد پزشک در مورد درمان این شرایط نیز تصمیم گیری می کند و با شما صحبت می نماید.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!