خانه / بارداری / ۱۲ پوزیشن مناسب در طول زایمان
۱۲پوزیشن درطول زایمان

۱۲ پوزیشن مناسب در طول زایمان

۱۲ پوزیشن مناسب در طول زایمان

در بارداری به علت رشد نوزاد درون شکم، ممکن است که تحرک خود را از دست دهید. در این مدت، باید خود را آماده کنید و پوزیشن های متفاوت را برای راحتی بیشتر در زمان زایمان امتحان کنید. زمانی که روز زایمان فرا می رسد، از نظر روحی و فیزیکی باید آماده باشید چرا که این آمادگی به شما کمک می کند.
پوزیشن مناسب در زمان وضع حمل
در طول بارداری، توصیه می شود که پوزیشن های متفاوتی را برای راحتی بیشتر در زمان شروع درد زایمان، تمرین کنید.
در اولین مرحله شروع درد زایمان، باید تحرک داشته و در وضعیت عمودی قرار بگیرید. این پوزیشن به جنین کمک می کند که به آرامی به سمت کانال زایمان حرکت نماید. باید تمرینات ریلکسیشن و تنفس را نیز انجام دهید، این کار در کل پروسه وضع حمل به شما کمک خواهد کرد. پوزیشن های متفاوتی جهت آمادگی برای زایمان وجود دارد.
در اولین مراحل شروع درد زایمان چه باید کرد.
زمانی که وارد یک مرحله جدید می شوید، باید لیستی از فعالیت های مورد نیاز برای تحریک درد زایمان آماده کنید، این لیست شما را برای شروع بارداری آماده خواهد ساخت.
لیست کارهای مورد نیاز
– تعیین قرار ملاقات با پزشک. این اولین کاری است که باید انجام دهید که تشریفات بخصوصی دارد و قبل از آن، باید بارداری شما تایید شود.
– تماس با شرکت های ارائه کننده بیمه، باید درباره سیاست های بیمه و بهترین حالت برای بیمه کردن نوزاد متولد شده، آگاهی کسب کنید.
– دوز مکمل فولیک اسید- مصرف فولیک اسید در این مدت بسیار ضروری است، چرا که این عنصر جنین را در برابر ابتلا به مشکلات نخاعی و مغزی محافظت می کند.
– بررسی کامل دارو قبل از مصرف- در این مدت باید در مورد مصرف دارو ، حتی داروهای بدون نسخه پزشک ، بسیار احتیاط کنید. بنابراین توصیه می شود که قبل از مصرف هر نوع دارو با پزشک خود مشورت کنید.
مصرف سیگار را ترک کنید. مصرف دخانیات خطر سقط جنین و سایر مشکلات این چنینی را افزایش می دهد.
– مصرف مشروبات الکلی را قطع کنید. اکثر پزشکان توصیه می کنند که مصرف الکل را قطع کنید. ولی اگر نمی توانید تنها در سه ماهه دوم مصرف کنید و نباید بیش از یک یا دو واحد و بیشتر از یک یا دو بار در هفته باشد.
– مصرف کافئین را محدود کنید. مصرف بیش از حد کافئین باعث سقط جنین می شود بنابراین باید خود را محدود به مصرف روزانه تنها ۲۰۰ میلی گرم کنید.
– داشتن رژیم غذایی سالم. وقت این است که از رژیم غذایی سالمی پیروی کرده و در خوردن مواد غذایی تعادل داشته باشید.
– یافتن راه هایی برای خلاصی از تهوع صبحگاهی. برای خلاص شدن از تهوع صبحگاهی، سعی کنید که روزانه در حجم کم و در چند وعده، غذا بخورید و غذاهایی بخورید که احساس تهوع کمتری کنید.
– توجه به علایم خطر. باید در این مدت بسیار مراقب جنین خود باشید و هر زمان درد شدید یا خونریزی داشتید، توصیه های پزشکی را انجام دهید.
– برنامه ریزی برای ورزش و استراحت. احساس خستگی در این مدت بسیار طبیعی است زیرا بدن شما تحت تغییرات هورمونی زیادی قرار دارد. در این مدت باید همه چیز را آسان بگیرید، بیشتر از سایر اوقات بخوابید و استراحت کنید. ورزش منظم به شما کمک می کند که با تغییراتی که در بدن شما رخ می دهند راحت تر کنار آیید.
– پوشیدن لباس بارداری- بارداری تغییرات فیزیکی زیادی را نیز به همراه دارد. بنابراین باید لباس هایی بخرید که در آن ها احساس راحتی بیشتری می کنید.
– بودجه ای را برای نوزاد متولد شده در نظر بگیرید. باید خود را برای هزینه های بیشتری که با تولد نوزادتان بوجود می آید آماده کنید.
بهترین پوزیشن ها برای کم کردن درد در طول مرحله فعال زایمان
بهترین پوزیشن برای کاهش درد زایمان زمانی است که در حالت عمودی قرار دارید. برای کم کردن درد زایمان و راحتی بیشتر در زمان زایمان، چندین پوزیشن توصیه می شود:

زایمان
۱) ایستادن و خم شدن
این وضعیت باعث می شود که با کمک همسر خود یا یک دیوار تکیه گاه داشته باشید و درد زایمان برای شما کمتر شود. ایستادن شما به علت ایجاد تغییر در لگن، به عبور نوزاد از کانال زایمان کمک می کند. این حرکت، شانس ورود به مرحله دوم زایمان را افزایش می دهد. ولی این پوزیشن احتمالا خسته کننده است و باید یک شریک بسیار قوی داشته باشید.
۲٫ چمباتمه نشستن
چمباتمه نشستن با افزایش چرخش نوزاد، به پایین آمدن او کمک می کند. این حرکت باعث می شود که قطر لگن تا بیش از دو سانتی متر افزایش یابد. این پوزیشن زیاد خسته کننده نیست.
۳٫ خوابیدن به پهلوی چپ
خوابیدن به پهلوی چپ، نوعی وضعیت استراحت است که باعث انقباضات بیشتر و کاهش روند زایمان می شود.
۴٫ زانو زدن روی توپ زایمان
در زمان درد زایمان یا با زانو به یک دیوار یا میز تکیه دهید، یا از یک توپ تمرینی روی سطح بالاتر استفاده کنید، تا اندکی پاهایتان خم شود. اگر از توپ استفاده می کنید، سعی کنید از توپ زایمان استفاده کنید، باید با سر، بازو و قسمت بالای قفسه سینه به توپ فشار بیاورید. بعد از قرار گرفتن در این پوزیشن، می توانید از یک طرف به طرف دیگر تغییر موقعیت دهید. این بهترین روش برای نشستن و تحریک درد زایمان است.
۵٫ دست و زانو
در حالی که پاهای خود را از هم باز کرده اید زانو بزنید و با کمک دست ها به سمت جلو خم شوید. در این پوزیشن، باید روی مچ پای خود بنشینید و اجازه دهید شکم به تدریج و به آرامی بین زانوها قرار گیرد. برای استراحت دادن به سینه یا سر خود می توانید از چند بالش استفاده کنید.
۶٫ منقبض کردن
منقبض کردن عضلات پا زمانی که پای خود را می کشید باعث ریلکسیشن شده و با این کار فضایی کافی برای حرکت جنین فراهم می شود.
۷٫ بلند کردن پا
روی یک صندلی بنشینید و یک پای خود را بالا ببرید. با هر انقباض روی پای بلند شده خم شوید. این حرکت باعث پیشرفت پروسه زایمان می شود.
۸٫ در جا حرکت کردن ( تاب خوردن)
نشستن روی توپ زایمان به ریلکس شدن پا و ایجاد تکیه گاهی برای کمر کمک می کند. حرکت در جا از یک طرف به طرف دیگر و جلو و عقب نیز کمک کننده است. ممکن است برای استراحت دادن به قسمت های بالایی بدن خود از یک توپ تمرینی استفاده کنید و هم چنین می توانید حرکاتی مشابه با تاب خوردن را روی دستان و زانوی خود انجام دهید. حرکت در جا به باز شدن لگن و چرخش نوزاد کمک می کند.
۹٫ خوابیدن به پهلو و بلند کردن زانوی بالایی
روی پهلو بخوابید پای زیری را صاف کرده و زانوی بالایی را با کمک یک بالش، تا حد ممکن خم کنید. این حرکت نیز لگن را باز کرده و به پایین آمدن نوزاد کمک می کند.
۱۰٫ جهش به جلو
شما می توانید این کار را با قرار دادن یک پا روی یک چهارپایه شروع کرده و با چرخش پای ایستاده به آرامی زانو را از هم باز کنید. جهش به جلو را در فواصل بین انقباضات ادامه دهید. می توانید این کار را به ترتیب با هر یک از پاها انجام دهید.
۱۱٫ تاب دادن نوسانی
در این پوزیشن می توانید با چشمانی بسته روی زایمان تمرکز کرده و حرکات مخصوص به لگن را با نشستن انجام دهید. تاب دادن لگن به چرخش و پایین آمدن نوزاد کمک می کند.
۱۲٫ خوابیدن به پشت ( لم دادن)
لم دادن به معنی دراز کشیدن روی تخت یا تکیه به دیوار، صندلی یا یک شخص است. این حرکت باعث کاهش تنش و ریلکسیشن عضلات می شود. زمانی که احساس خستگی می کنید و تمایلی به کامل دراز کشیدن ندارید این حرکت را انجام دهید.
بنابراین قبل از زایمان و وضع حمل، این پوزیشن های متفاوت را می توانید امتحان کنید. با انجام این تمرینات، قادر خواهید بود که از نظر فیزیکی برای ورود نوزادتان آماده شوید.
چگونه می توان بعد از سقط جنین، قدرت باروری را بهبود بخشید و تقویت کرد؟
بله، می دانیم که سقط جنین بدترین مسئله ای است که یک زن در طول زندگی خود آن را تجربه می کند. دقیقا مثل این است که بادی در ریه شما گیر کرده باشد.
شما از نظر جسمی درمان می شوید اما اغلب اوقات چنان درگیر زندگی می شویم که به خود اجازه عبور از مرحله سوگواری را نمی دهیم، با این کار از نظر رواحی روانی نیز درمان می شویم. درمان و حل مسائل و مشکلات پس از سقط جنین یک مسئله شخصی بوده و برای تمام زنان یکی نیست.

درباره ی کارشناس مامایی

مطلب پیشنهادی

دوقلوزایی

دوقلوزایی با کلومیفن:چگونه ۲قلو باردار شویم؟

دوقلوزایی:باردار بودن با جنینهای دوقلو، سه قلو یا بیشتر می تواند سوالات زیادی را برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


جهت تماس کلیک کنید