ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

۱۰ مورد از علت اصلی خارش و سوزش واژن

۱۰ مورد از علل اصلی خارش و سوزش واژن

درماتیت تماسی واژن:
بیشتر زنان از خارش گاه به گاه ناحیه واژن رنج می برند. اگر خارش به همراه سایر نشانه ها همچون ادرار یا ترشحات دردناک نیست بهتر است نگران نباشید.
درماتیت تحریکی تماسی واژن زمانی رخ می دهد که برخی از آسیب ها به پوست وارد شده باشد. تحریک اغلب به خاطر اصطکاک یا استفاده از مواد شیمیایی رخ می دهد.
عفونت مخمری:
عفونت مخمری عودکننده اغلب به خاطر قارچی به نام کاندیدا رخ می دهد. کاندیدا نام علمی مخمرهایی است که در همه جا همچون بدن انسان زندگی می کنند. معمولا سیستم ایمنی ما این موارد را تحت کنترل خود نگه می دارد اما اگر آنتی بیوتیک مصرف می کنید یا بیمار شده ید، قارچ ها ممکن است تکثیر شوند و موجب بروز عفونت گردند. در این موارد، چنین شرایطی در واژن رخ می دهد. ۵۰ درصد از زنان در عرض ۲ ماه این شرایط را تجربه می کنند و ۹ درصد از آن ها بیش از ۴ دوره عفونت مخمری در سال دارند. در این شرایط باید درمان صورت گیرد.
آتروفی واژن:
آتروفی واژن التهاب واژن و ساختارهای اطراف آن است. چنین شرایطی به خاطر سطح کاهش یافته استروژن ایجاد می شود که باعث می گردد دیواره واژن نازک گردد و PH این ناحیه افزایش پیدا کند. چنین مواردی باعث بروز نشانه هایی همچون خشکی، سوزش و خارش می گردد.
هرپس تناسلی:
هرپس تناسلی به خاطر عفونت ویروسی رخ می دهد که از طریق روابط جنسی منتقل می شود.
ویروس ممکن است برای ماه ها ساکن باقی بماند و باعث ایجاد خارش و راش در قسمت های داخلی ناحیه تناسلی شود. برخی از افراد این ویروس را با خود دارند اما برای کل زندگی شان نشانه ای را تجربه نمی کنند. عفونت با ویروس هرپس سیمپلکس را نمی توان درمان کرد اما روش های موثری برای مدیریت نشانه ها وجود دارد.
لیکن اسکلروزیس:
لیکن اسکلروزیس بیماری التهابی مزمنی است که علل شناخته شده ای ندارد. این بیماری اغلب بر روی ناحیه تناسلی رخ می دهد و در زنانی که در دوران پس از یائسگی خود قرار دارند دیده می شود. با اینکه چنین شرایطی ممکن است تا اخر عمر وجود داشته باشد اما نشانه ها با درمان می آیند و می روند.
یائسگی زودرس:
یائسگی زودرس زمانی رخ می دهد که تخمدان ها در اوایل زندگی از کار می افتند. معمولا یائسگی بین سنین ۴۵ الی ۵۵ سال دیده می شود. نشانه های یائسگی تغییر در دوران قاعدگی، از دست دادن دوره های قاعدگی، گرگرفتگی، تغییر در خلق و خو و خشکی واژن است.
واژینوز باکتریال:
واژینوز باکتریال عفونتی است که به هنگام تغییر در تعادل نرمال باکتری ها در واژن رخ می دهد. واژینوز باکتریال عفونت انتقال یافته از طریق روابط جنسی نیست و به خاطر بهداشت ضعیف نیز ایجاد نمی شود. در حقیقت، شستشوی بیش از حد واژن ممکن است خطر بروز چنین شرایطی را بیشتر کند. نشانه های چنین شرایطی معمولا خفیف است و در برگیرنده ترشحات سفید یا خاکستری است که بوی بدی دارد.

ایا ترشحات واژن طبیعی است؟

برخی از ترشحات واژینال طبیعی هستند اما مقدار و کیفیت آن از فردی به فردی دیگر متفاوت است. به طور کلی، ترشحات طبیعی واژینال ممکن است سفید، شفاف یا ضخیم باشد و مقدار آن با گذشت زمان تغییر کند. انواع خاصی از ترشحات واژینال هرگز طبیعی نیستند. تغییر شدید در مقدار، رنگ یا بوی ترشحات، خون آلود بودن، سبز یا زرد بودن و کف آلود بودن طبیعی نیست به خصوص اگر نشانه های دیگری همچون خارش و سوزش وجود داشته باشد.
چه چیزی باعث ایجاد ترشحات سفید می شود؟
ترشحات سفید در برخی از زنان طبیعی است با اینحال چنین مواردی می تواند نشانه عفونت مخمری در واژن باشد. این عفونت ها اغلب با تغییر در ترشحات و رنگ آن ها مشخص می شود. این تغییر در ترشحات اغلب با خارش و درد نیز همراه است.
چه جیزی باعث بروز ترشحات زیاد از بدن می شود؟
مقدار ترشحات واژینال ممکن است در طول بارداری، مصرف قرص های ضد بارداری و در طول دو هفته قبل از دوره قاعدگی افزایش پیدا کند.
این ترشحات ممکن است با رژیم غذایی، استرس، فعالیت جنسی و مصرف داروهای خاص افزایش یابد. با اینحال برخی از عفونت ها ممکن است به افزایش ترشحات منجر شود به خصوص اگر تغییری در بوی ترشحات وجود داشته باشد یا درد و خارشی دیده شود.

چه چیزی باعث می شود ترشحات واژن بو دار باشد؟

ترشحات بو دار هرگر نشانه طبیعی نیست. بیشتر ترشحات بودار به خاطر تغییر غیر عادی در واژن رخ می دهند که به آن واژینوز باکتریال هم می گویند. واژینوز باکتریال زمانی رخ می دهد که باکتری های طبیعی موجود در واژن با گونه های دیگر جایگزین می شود. این شرایط با ترشحات بودار، ترشجات سفید یا خاکستری، بدون درد یا خارش مشحص می شود.

معنای ترشحات قهوه ای رنگ از واژن چیست؟

ترشحات قهوه ای رنگ از واژن معمولا به همراه مقادیر اندکی از خون ترکیب شده با مایع طبیعی دیده می شود. به این شرایط لکه بینی نیز می گویند. علل زیادی ممکن است به بروز چنین شرایطی منجر شود. چنین شرایطی در طول دوره قاعدگی یا بعد از رابطه جنسی طبیعی است. همچنین ممکن است چنین ترشحاتی به خاطر عفونت یا ضایعاتی در سیستم تولید مثلی ایجاد شده باشد. معمولا ترشحات قهوه ای رنگ زودگذر هستند. اگر ادامه داشت یا سایر نشانه ها دیده شد باید با پزشک مشورت کنید.
بیماری منتقل شده جنسی یا نه؟ ۲۳ دلیل برای بروز نشانه های بیماری منتقل شده جنسی
همه نشانه های STD در زنان به خاطر وجود بیماری های منتقل شده جنسی نیست.
نشانه های شما همچون خارش واژن، ترشحات یا برآمدگی های تناسلی ممکن است علل دیگری داشته باشد. به همین خاطر است که ما لیست کاملی از دلایلی که در برگیرنده علل عفونت های جنسی و غیر جنسی هست را گردآوری کرده این. برای اینکه کار را برای شما اسان تر نماییم، دلایلی که پرخطر و کم خطر هستند را رتبه بندی نموده ایم.
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟
برای اینکه در سلامت باشید، بعد از گرفتن آزمون اگر فهمیدید بیماری STD دارید حتما با پزشک مشورت کنید. اگر از لحاظ جنسی فعال هستید یا می خواهید با شریک جنسی جدیدی وارد رابطه شوید حتما با پزشک مشورت نمایید. با اینکه برخی از عفونت ها قابل درمان هستند اما برخی از آن ها ممکن است نتایج تهدیدکننده زندگی داشته باشند و باید در ابتدا مدیریت و درمان شوند. همیشه از رویکرد پیشگیری قبل از درمان استفاده کنید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت تماس کلیک کنید