ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

ویار شدید بارداری :هایپرمسیس گراویداروم چیست؟ ۱۰۱

ویار شدید بارداری :ویار شدیدزمانی که آغاز ویار محدود به سه ماهه­ی اول بارداری نیست و بیشتر از آن طول می­کشد و حتی ممکن است گاهی اوقات در کل بارداری طول بکشد، این شرایط از نظر پزشکی تحت عنوان هایپرمسیس گراویداروم شناخته می­شود.

ویار شدید بارداری :هایپرمسیس گراویداروم چیست؟

ویار شدید بارداری

زنانی که از این شکل شدید ویار رنج می­برند ممکن است از سایر عوارض پزشکی نیز رنج ببرند. برخی از زنان ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان و دریافت مایعات از طریق تزریق درون رگی داشته باشند چون آن­ها ممکن است قادر به حفظ چیزهایی که می­خورند یا می­نوشند نباشند.

چه زمانی ویار شدید بارداری برای فردی با هایپرمسیس گراویداروم آغاز می­شود؟

برخی از زنانی که از هایپرمسیس گراویداروم رنج می­برند، ممکن است آغاز ویار را در دومین هفته­ی بارداری خودشان تجربه کنند. سایرین ممکن است زمانی که در چهارمین تا ششمین هفته­ی بارداری خودشان هستند، با تهوع و استفراغ روبرو شوند. بسیاری از زنان مبتلا به هایپرمسیس گراویداروم، در هفته­ی ۲۰ام بارداری یا زمانی که تقریبا در نیمه­ی راه بارداری خودشان هستند، احساس بهتری پیدا می­کنند.

در همان زمان، هنوز تعداد خیلی کمی از زنان ممکن است تا زمان به دنیا آوردن کودک خود، احساس تهوع داشته باشند. با این حال، شدت ویار، با پیشرفت بارداری کاهش پیدا می­کند.

ویار شدید بارداری

علائم هایپرمسیس گراویداروم چیست؟

جدا از آغاز زودهنگام­تر آن در طی بارداری، بیشتر علائم هایپرمسیس گراویداروم خیلی مشابه با ویار منظم است. با این حال، شدت علائم ممکن است در مسیرهای زیر حادتر باشد:

  • استفراغ شدیدتر

زنان احتمالا مانند سایرین احساس خستگی، زودرنجی، اضطراب و بی میلی (استفراغ) دارند. اما آن­هایی که مبتلا به هایپرمسیس گراویداروم هستند، استفراغ شدیدتر و بیشتری را تجربه خواهند کرد. استفراغ ممکن است آنقدر بد باشد که باعث بستری شدن زن باردار شود چون برای آن­ها مشکل خواهد بود تا غذا و نوشیدنی را در بدن خودشان نگه دارند.

ویار شدید بارداری

  • احتمال دهیدراتاسیون

گاهی اوقات حالت تهوع و استفراغ می­تواند آنقدر شدید شود که مادر باردار را به طور جدی دهیدراته کند. برای نگه داشتن حالت تهوع در کمترین مقدار خودش، نوشیدن مایعات، نیم و یک ساعت قبل یا بعد از وعده­ی غذایی و نه همراه وعده­ی غذایی توصیه می­شود.

  • از دست دادن وزن بدن

به دلیل استفراغ شدید و شاید دهیدراتاسیون، زنان باردار ممکن است وزن بدن خودشان را نیز از دست بدهند. در برخی موارد، دریافت ناکافی مواد غذایی، ممکن است وزن هنگام تولد نوزاد و رشد و نمو او را تحت تاثیر قرار دهد.

  • افسردگی یا اضطراب

از آنجایی که هایپرمسیس گراویداروم می­تواند یک بار جسمی بر روی سلامت مادران داشته باشد، او ممکن است احساس کند که قادر به انجام وظایف و برنامه­های روزانه­ی خود نیست. در نتیجه، برخی از زنان ممکن است در این شرایط احساس اضطراب یا حتی افسردگی کنند. به دنبال آن، این افسردگی ممکن است موجب افزایش خطر افسردگی بعد از زایمان شود.

سایر علائم

بعلاوه، آغاز ویار برای این زنان ممکن است همراه با سایر علائمی مانند فشار خون پایین، تجربه­ی خستگی زیاد و سردرد و همچنین کاهش در تولید ادرار باشد. برخی از زنان ممکن است ضربان قلب سریعتر از حالت معمول را تجربه کنند.

هایپرمسیس گراویداروم چطور می­تواند تشخیص داده شود؟

معمولا شدت علائم و آغاز زودهنگام­تر ویار می­تواند شاخصی از هایپرمسیس گراویداروم باشد. پزشکان و متخصصین می­توانند یک معاینه­ی بدنی را برای تعیین فشار خون و تعداد نبض مادر باردار انجام دهند. اگر فشار خون پایین­تر از حالت معمول باشد و تعداد نبض بالاتر از حالت نرمال باشد، می­تواند شاخصی از هایپرمسیس گراویداروم باشد.

متخصصین پزشکی می­توانند تست­های خون یا ادرار را نیز برای کنترل علائم دهیدراتاسیون انجام دهند.

ویار شدید بارداری

ویار شدید بارداری :هایپرمسیس گراویداروم چطور درمان می­شود؟ 

درست همانطوری که از هایپرمسیس گراویداروم نمی­توان پیشگیری کرد، هیچ درمانی نیز برای این شرایط وجود ندارد. با این حال، می­توان برای تغییر شرایط ناخشنود به یک وضعیت حداقلی برخی از کارها را انجام داد. این مراحل می­توانند به مادر باردار در طی بارداری­اش کمک کنند و شامل مراحل زیر هستند:

  • ایجاد تغییرات غذایی مفید

این شرایط ناراحت می­تواند توسط ایجاد برخی از تغییرات غذایی و تغییر سبک زندگی مانند خوردن وعده­های غذایی کوچکتر و دور ماندن از غذاهای چرب به حداقل رسانده شود. در عوض سعی کنید تا غذاهایی که برای معده مناسب­تر هستند مانند کربوهیدرات­های نشاسته­ای و ماست را در رژیم غذایی بگنجانید.

ویار شدید بارداری

  • پیشگیری از دهیدراتاسیون

توصیه می­شود که مقدار زیادی مایع بنوشید چون دهیدراته شدن یک نگرانی است. دهیدراتاسیون محرک دیگری برای حالت تهوع است. بنابراین برای پیشگیری از آن، در طول روز، مقدار کافی از مایعات را در مقادیر کم بنوشید. حتی غذاهای هیدراته کننده مانند می­تواند برای هیدراته ماندن مصرف شود.

  • هرگز گرسنه نمانید

اگرچه خوردن به دفعات مکرر، به ویژه زمانی که از حالت تهوع و استفراغ رنج می­برید، سخت است؛ اما متخصصین توصیه می­کنند که برای زن باردار مهم است که هرگز گرسنه نماند. این بدین دلیل است که بالا رفتن و افت سطوح خون می­تواند حالت تهوع را بدتر کند. در عوض میان وعده­های کوچک، مانند کراکر­های نمکی یا چیپس­های شور را برای ساکت کردن معده بخورید.

  • استراحت در رختخواب را امتحان کنید

برخی از زنان ممکن است به متوسل شدن به رختخواب و بهبود شرایط خودشان با درمان­های خانگی نیاز داشته باشند. استراحت در رختخواب می­تواند به غلبه بر احساس خستگی و اضطراب شدید کمک کند. با این حال، سعی کنید بلافاصله بعد از خوردن یک وعده­ی غذایی به رختخواب نروید.

  • برخی از درمان­های خانگی را امتحان کنید

درمان­های خانگی یک راه عالی برای کم کردن حالت تهوع هستند. بیشتر درمان­های خانگی، راه­های سریع و ارزانی برای کمک به غلبه بر ناراحتی ویار هستند. ایده­های ساده­ای مانند جویدن بذرهای رازیانه، مکیدن قطرات لیمو ترش یا سایر آب نبات­های سفت مفید هستند. همچنین، داشتن میان وعده­های نشاسته­ای ساده مانند کراکرها می­تواند به ساکت کردن یک معده­ای که حالت تهوع دارد کمک کند.

ویار شدید بارداری

  • مکمل ویتامین B6

اگر این اقدامات کمک کننده نباشند، پزشک ممکن است به شما توصیه کند تا مکمل ویتامین B6 را امتحان کنید. ویتامین B6 می­تواند به کاهش شدت حالت تهوع در طی بارداری کمک کند. برخی از داروهای تجویزی ضد تهوع نیز برای کمک به این شرایط در دسترس هستند.

خبر خوب در مورد ویار

اگرچه ویار باعث می­شود که زنان احساس ناراحتی کنند؛ اما خبر خوب این است که ویار شاخصی از یک بارداری سالم است. احساس تهوع نشان دهنده­ی سطح بالایی از هورمون­های بارداری در خون است و اینکه جفت، به طور طبیعی در حال نمو می­باشد. سپس جفت، به تغذیه­ی مناسب رویان در حال رشد کمک می­کند.

زنان نباید در مورد شدت ویار نگران باشند. این بدین علت است که این شرایط برای مادر یا کودک خطرناک نیست و یک بارداری سالم را تحت تاثیر قرار نمی­دهد.

فقط زمانی که هایپرمسیس گراویداروم تشخیص داده می­شود، استراحت و مراقبت مناسب باید تجویز شود. مراقبت مناسب این اطمینان را ایجاد می­کند که هیچ کمبود غذایی و عدم تعادل الکترولیتی بواسطه­ی آغاز ویار ایجاد نشده است.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت تماس کلیک کنید