ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

واژن در بارداری:فشار ودرد واژن در بارداری!

واژن در بارداری  :بین جنین در حال رشد شما، افزایش حجم خون شما و قانون غیرواقعی گرانش، فشار واژن و لگن، شکایت مشترک بسیاری از مادران باردار است.جالب توجه است، این تنها در سه ماهه سوم نیست،. بعضی از فشارهای واژینال و لگن در دوره هایاول و دوم نیز گزارش می شوند.دلیل دقیق فشار واژن یا لگن برای تشخیص دشوار است. اما مطمئن باشید: بسیار طبیعی است. در اینجا چیزی است که به احتمال زیاد باعث آن می شود، چگونه می توانید آن را کاهش دهید، و هنگامی که شما باید با مامای خود تماس بگیرید.

واژن در بارداری:فشار ودرد !

علت درد ,فشار واژن در بارداری چیست؟

علل درد واژن در دوران بارداری بسیار زیاد است و بسته به زمان و شدت آنها می تواند بی اهمیت یا جدی باشد. برخی از علل در زیر آمده است.

درک درستی از این احساس ناخوشایند در ناحیه لگن یا واژن شما همیشه آسان نیست. اما اگر در سه ماهه دوم و سوم، تحت فشار قرار گیرید، کودک شما در حال رشد است و احتمالا مقصر است.همانطور که نوزاد شما رشد می کند و سنگین تر می شود، فشار عضلات کف لگن شما افزایش می یابد. این عضلات به رحم ، روده کوچک ، مثانه و رکتوم کمک می کنند .یکی دیگر از محرکهای احتمالی برای همه کسانی که تحت فشار لگنی در ماه های بعد بارداری هستند هورمون است. این به شما کمک می کند که رباط های خود را از بین ببرید تا به زایمان نزدیک تر شوید، اما می تواند بر مفصل لگن شما تأثیر بگذارد. بعضی از زنان درد در نزدیکی استخوان شکم و احساس پاهای لرزان را تجربه می کنند.

۱-بزرگ شدن رحم:  این یک علت رایج درد واژن در دوران بارداری است. رحم به اندازه ای بزرگ میشود که بتواند به جنین برسد، و این باعث فشار بر واژن و عضلات اطراف آن می شود.

۲-تغییرات هورمونی:  بارداری، باعث تغییرات هورمونی میشود و این می تواند خشکی نامطلوب در واژن را ایجاد کند. این خشکی می تواند درد واژن، به ویژه در هنگام مقاربت جنسی را ایجاد کند.

۳-رشد جنین:  همان طور که اندازه جنین در رحم افزایش می یابد، رباط ها در ناحیه لگن نیز در جهت انطباق با این رشد گسترش می یابند. این باعث کشش بیش از حد رباط ها و عضلات اطراف مهبل (واژن) ایجاد می شود و منجر به درد تیر کشیدن  شدید شود.

۴-عفونت:  اگر درد شما در ناحیه تناسلی خارجی و مهبل (ناحیه تناسلی خارجی) باشد، ممکن است علت این عفونت باشد. اگر مشکوک هستید، بلافاصله با مامای خود مشورت کنید و تشخیص را تأیید کنید. شایع ترین نوع عفونت کاندیدا است که به راحتی زنان باردار را تحت تاثیر قرار می دهد، زیرا ایمنی آنها بسیار پایین است. درمان عفونتهای کاندیدا نیز یک پروسه طولانی است، زیرا داروهای کورتیزون در دوران بارداری به ندرت تجویز می شوند.

۵-اتساع دهانه رحم:  گشاد شدن رحم می تواند در یک درد شدید و تیرکشیدن در واژن شود. انسداد در مراحل بعدی حاملگی، چند هفته قبل از زایمان اتفاق می افتد. این موضوع باعث نگرانی نمی شود، اما اگر درد در قسمت پایین شکم باشد و یا افزایش یابد، شما باید با مامای خود مشورت کنید.

مفاصل، عضلات و استخوان های شما بوسیله بارداری شما تحت تاثیر قرار می گیرند.  در حقیقت، احتمالا هنگامی که جنین شما پایین می اید ، احتمالا بدتر می شود – شما ممکن است متوجه شوید که این احساسات فشار و درد خفیف با نوعی حرکت همراه است.

درد واژن در دوران بارداری

اگر در سه ماهه اول یا اوایل دوم احساس فشار واژن یا لگنی را تجربه کرده اید، نوزاد خود را سرزنش نکنید. در هفته های اولیه بارداری، نوزاد شما احتمالا خیلی کوچک است که دلیل آن باشد. اما چیزهای دیگری هم وجود دارد که ممکن است سرزنش شوند.

واژن در بارداری

فشار واژن و لگن در طول بارداری

احساس سوزش در هفته های اولیه بارداری ممکن است به دلیل گسترش رحم شما باشد. اگر احساس درد جسمی دارید، برای نشانه های خونریزی واژینالجستجو کنید. اگر شروع به خونریزی کنید، با مامای خود مشورت کنید. گرفتگی یک علامت رایج برای سقط جنین است .

یبوست همچنین باعث احساس فشار می شود.همانطور که افزایش هورمونهای بارداری و افزایش آهن (با توجه به این ویتامین پیش از قاعدگی) باعث تخریب دستگاه گوارش شما می شود، ناراحتی لگن شما می تواند به نیاز شما برای تسکین مربوط باشد.

در صورتی که این مورد باشد، مطمئن شوید که آب زیادی مصرف می کنید و مقدار زیادی فیبر مصرف می کنید. از مامای خود بپرسید که آیا می توانید ازمسهل  ایمن بارداری نیز استفاده کنید.

درمان درد واژن در بارداری

درد واژن در برخی از مراحل در هر مادربارداری انتظار میرود.بنابراین مهم است که بدانیم چگونه درد واژن را در طول بارداری کاهش دهیم.

  • خوابیدن به پهلوی چپ شما می تواند گردش خون شما را بهبود بخشد و فشار واژن را کاهش دهد.در هنگام  نشستن پای خود را بالاببرید که تا حد زیادی کاهش فشار واژن در دوران بارداری، و در نتیجه، درد واژن را التیام میبخشد.
  • حمام های گرم به عنوان یک اقدام بزرگ در برابر درد واژن عمل می کنند.
  • تمرین ساده مانند شنا و یوگا می تواند گردش خون را در بدن بهبود بخشد و همچنین عضلات را تقویت کند. آنها در کاهش درد واژن به میزان زیادی کار خواهند کرد. چند تمرین لگن را انجام دهید، مانند لگن کج و رول.
  • ماساژ لگنی، اگر پس از مشاوره پزشکی و با کمک یک فرد حرفه ای آموزش دیده انجام شود، می تواند به کاهش درد واژن کمک کند و به لگن شما کمک کند.
  • از یک لباس حمایت از بارداری استفاده کنید، آنها برای حمایت از شکم شما طراحی شده اند و به لب ها، لگن و عقب ران کمک می کنند.

درد واژن در دوران بارداری می تواندیک ناراحتی باشد، اگر چه این یک مشکل رایج در میان زنان است. برخی از تغییرات شیوه زندگی می توانند به کاهش درد واژن کمک کنند .سعی کنید در کنار خود قرار بگیرید و تمرکز خود را بر تنفس قرار دهید. شما همچنین می توانید ایده های زیر را امتحان کنید.در یک حمام آرام بخش با آب ولرم (نه گرم) سعی کنید از آن لذت ببرید. شما همچنین می توانید در حمام ایستاده و آب را در پشت خود هدف قرار دهید.

در صورت امکان  از حرکات ناگهانی اجتناب کنید . در عوض، روی چرخاندن تمام بدن خود کار کنید.ماساژ قبل از زایمان دریافت کنید.سعی کنید تا آنجا که می توانید بنشینید. در صورت امکان پاهای خود را بالا ببرید.اگر قبل از بارداری به طور مرتب کار می کردید، متوقف نشوید. در صورت لزوم تغییر دهید ،

فشار در برابر درد واژن

در حالی که فشار در ناحیه واژن یا لگن یک چیز است، درد کاملا متفاوت است. فشار در این منطقه می تواند شبیه درد شما با گرفتگی های قاعدگی باشد. شما ممکن است همچنین در کمر درد داشته باشید.

  • دلایل دیگر برای تماس با مامای خود بلافاصله عبارتند از:
  • درد لگن چنان شدید است که نمیتوانید راه بروید یا صحبت کنید
  • سردرد شدید
  • سرگیجه
  • تورم ناگهانی دست ها، صورت ها، پاها

اگر در معرض درد واژن یا لگنی علاوه بر علائم دیگر، از جمله تب ، لرز و یا خونریزی واژینال، به بیمارستان منتقل شوید .علل جدی برای درد لگن در دوران بارداری وجود دارد. این ممکن است شامل سقط جنین، حاملگی ناحیه ای خارج رحمی یا زایمان زودرس باشد. سایر شرایط خطرناک مانندپره اکلامپسی یا انقباض جفتی همچنین می تواند درد لگن را ایجاد کند.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!