ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

۴۰هفته به هفته بارداری با تصویر

۴۰هفته به هفته بارداری : به راهنمای هفته به هفته بارداری وبسایت ماماطب خوش آمدید. بدن شما برای انجام کارهای شگفت انگیز طراحی شده است، اما با اطمینان می توان گفت که تمام اتفاقات ۴۰ هفته بارداری جزء باورنکردنی ترین رخدادها هستند. هر هفته تغییرات بزرگ و کوچکی به همراه دارد که کمک می کند فرزند شما تکامل یابد و بدن شما برای درد زایمان، زایمان و غیره آماده شود، در عین حال ممکن است گاهی اوقات به نظر برسد که تغییرات چندانی رخ نخواهد داد (و در سایر موارد کاملا برعکس). 

۴۰هفته به هفته بارداری با تصویر

40هفته به هفته بارداری با تصویر

بارداری با سه دوره ۳ ماهه مشخص می شود:

 • دوره سه ماهه اول: هفته ۱ تا ۱۳
 • دوره سه ماهه دوم: هفته ۱۴ تا ۲۷
 • دوره سه ماهه سوم: هفته ۲۸ تا ۴۰

مرور اجمالی که در این راهنما آمده یک نگاه کلی درباره تمامی مواردی که شما می توانید با گذشت هر هفته از این مراحل متمایز و مهم بارداری خود پیش بینی کنید ارائه می نماید، از جمله:

 • بدن شما چگونه رشد می کند
 • در اتاق مامای خدمات درمانی خود انتظار چه چیزی را باید داشته باشید
 • نگرانی ها و ملاحظات خاصی که باید از آنها مطلع بود
 • بهترین راهها برای مراقبت از خودتان و بدنتان
 • و هر هفته یک فهرست یادآوری کاربردی وجود دارد تا شما اطمینان یابید که بر مهمترین وظایف قریب الوقوع تمرکز نموده اید.

چه این تغییرات برای شما جدید باشد چه تکراری، ممکن است بارداری برای شما شگفت آور، مبهوت کننده، دشوار و چیزی مابین این موارد باشد (گاهی اوقات به صورت همزمان). ما هر آنچه شما ممکن است با آن مواجه شوید را گام به گام شرح خواهیم داد، این کار از طریق معرفی آنچه نیاز دارید، (یا) مشخص کردن زمان نیازتان شما را توانمند می سازد، اطلاعاتی که می تواند به شما کمک کند تمامی نیازهایتان را درک کنید و تصمیماتی اتخاذ کنید که برای شما و فرزندتان بهترین هستند.

۴۰هفته بارداری می تواند سوالات یکسانی برای شما ایجاد کند، و ما اینجاییم تا به شما کمک کنیم.   40هفته به هفته بارداری با تصویر

با مطالعه شروع کنید تا متوجه همه تغییراتی شوید که هر دوره سه ماهه در بر دارد، سپس بررسی های اجمالی هفته به هفته را برای نگاه دقیقتر به تفاوتی که هفت روز می تواند ایجاد کند، مورد تحقیق قرار دهید. نه ماه بارداری شما می تواند سالم ترین و خوشحال ترین دوران ممکن باشد. افتخار ماست که همراه شما باشیم.

دوره سه ماه نخست (هفته ۱ تا ۱۳):۴۰هفته به هفته بارداری

در حالیکه این بخش از بارداری سه ماه به طول می انجامد، اما این دوره کوتاهترین دوره سه ماهه در نظر گرفته می شود. دلیل آن چیست؟ بسیاری از زنان در ماه اول متوجه نمی شوند که باردارند. (تست های بارداری خانگی معمولا تا حدود هفته ۴ نتیجه مثبتی را ثبت نخواهند کرد). علاوه بر این، هفته ۱ و هفته ۲ در واقعا هفته هایی هستند که شما تخمگذاری می کنید و دوره عادت ماهیانه را دارید. بنابراین، با اینکه که دوره بارداری از ۴۰ هفته تشکیل می شود، شمارش معکوس تقریبا دو هفته قبل از اینکه شما رسما باردار شوید آغاز می گردد (می دانیم که گیج کننده است).

برآمدگی شکم که نشان دهنده بارداری است تا دوره سه ماهه دوم رخ نمی دهد، اما ممکن است شما پیش از این زمان متوجه علائم ظاهری بارداری شوید، مانند سینه های متورم و تغییرات در پوست. در عین حال شما ممکن است برخی تغییرات در شکم را تجربه کنید، این معمولا به دلیل باد کردن و گاز ناشی از بارداری است نه رشد کودک. در عین حال در پایان دوره سه ماهه نخست، احتمالا بین ۱ تا ۴½ پوند به وزن شما اضافه خواهد شد.

با وجودیکه دوره سه ماهه نخست شما تغییرات فیزیکی ظاهری چندانی ایجاد نمی کند، تغییرات زیادی در این دوره رخ می دهند که قابل رویت نیستند.

روز یک بارداری، اسپرم و تخمک هنوز به هم نرسیده اند. در هفته ۶، نیمه دوره سه ماهه نخست بارداری شما، صورت، جمجمه و مغز کوچک کودکان شروع به تشکیل می کنند. دستها و پاهای دختر یا پسرتان به صورت شکوفه مانند روی بدنی شبیه به “بچه قورباغه” تشکیل می شوند. با اتمام دوره سه ماهه نخست، کودک شما بیش از ۳ اینچ طول دارد و دست ها، پاها، چشم ها، یک قلب تپنده، و اعضای بیشتر در او ظاهر می شوند. در واقع، تمام اندامهای کودک، ماهیچه ها، دست و پاها و حتی دستگاه تولید مثل نمایان می شوند. (هر چند تاهفته ۲۰ شما جنسیت کودکتان را نخواهید فهمید). دستگاه گردش خون و دستگاه ادراری وی عمل می کند، استخوان بندی کودک فرایند آهستۀ انباشته کردن کلسیم را آغاز می کند؛ مغز استخوان کودک گلبول های سفید خون تولید می کند؛ و تارهای صوتی کودکتان کم کم رشد می کنند تا کامل شوند.

علاوه بر این، هورمون بارداری گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) در سرتاسر بدن شما به جریان می افتد، هر دو تا سه روز دو برابر می شود و در هفته ۱۰ به اوج خود می رسد. این هورمون به وسیله سلولها در جفت در حال رشد تولید می شود و رهاسازی هورمونهای استروژن و پروژسترون را نیز تحریک می کند. تمامی این موارد در دهها علامت احتمالی (و نه حتمی) اولیه بارداری نقش دارند، از قبیل تهوع، خستگی، و سوزش قلب. این علائم با فرا رسیدن دوره سه ماهه دوم شما کاهش می یابند، یعنی زمانی که hCG ثابت باقی می ماند.

طبیعتا زمانهای ملاقات پیش از زایمان شما (با پزشک) در این دوره سه ماهه آغاز خواهد شد، بنابراین ضروری است که پزشکی داشته باشید که مطمئن باشد و با او راحت باشید. هیچ قانونی وجود ندارد که بیان کند فرد ارائه دهنده خدمات که چک آپ ها و آزمایشهای پاپ اسمیر شما را انجام داده است باید شخصی باشد که در سرتاسر بارداری می بینید.

در صورتیکه شما تا به حال این کار را انجام نداده اید، برای آغاز بررسی دقیق تفاوت بین پزشکان بیماریهای زنان و زایمان و ماماها وقت بگذارید و از دوستان و خانواده بخواهید پیشنهاداتی به شما بدهند. وقتی در مورد یک پزشک تصمیم گرفتید، می توانید توقع داشته باشید که تا اتمام دوره سه ماهه دومتان هر چهار هفته یک بار وی را ببینید. (در این زمان، تعداد ملاقاتهای شما افزایش می یابند).

در عین حال که ممکن است مشتاق باشید یک تصویر سونوگرافی از کودک در حال رشدتان طی دوره سه ماهه نخست ببینید، احتمال دارد قادر به این کار نباشید. برای اکثر زنان باردار، اولتراسوند (یا سونوگرافی) در دوره سه ماهه نخست یک عمل اجباری در نظر گرفته نمی شود، بنابراین شما ممکن است تصویر جنین خود را تا دوره سه ماهه دوم نبینید. خاطر جمع باشید در صورتی که همه چیز طبق برنامه باشد، کودک شما در حال حاضر به سرعت در حال تکامل است.

40هفته به هفته بارداری با تصویر

دوره سه ماهه دوم (هفته ۱۴ تا ۲۷):۴۰هفته به هفته بارداری 

برای اغلب مادران آینده، این دوره سه ماهه وسط آسانترین دوره محسوب می شود. دلیل: جفت تازه تشکیل شدۀ شما پروژسترون بیشتری تولید می کند، پروژسترون هورمونی است که لایه داخلی رحم شما (اندومتریوم یا مخاط زهدان) را به صورت سازگار با کودک نگه میدارد. و این بالا رفتن پروژسترون امکان کاهش ایجاد علائم ناشی از hCG را فراهم می سازد. بدین لحاظ شما ممکن است دوباره احساس وضعیت پیش از بارداری را داشته باشید، (یعنی) از افزایش انرژی و اشتها لذت ببرید.

جدای از اشتهایتان، اغلب زنها می توانند طی دوره سه ماهه دوم انتظار افزایش حدود یک پوند وزن در هفته را داشته باشند، که (افزایش) وزن کل حدود ۱۲ تا ۱۴ پوند در پایان هفته ۲۷ است.

بر اساس اعلام سازمان مارچ او دایمز احتمال سقط جنین بین ۱ و ۵ درصد در دوره سه ماهه دوم کاهش می یابد، با آگاهی از این موضوع، در حال حاضر بسیاری از والدین آینده تصمیم دارند که خبرهای مهم خود را در محدوده گسترده تری به اشتراک بگذارند.

در حدود نیمه دوره سه ماه دوم، شما بسیاری از لحظات مهم را تجربه خواهید کرد. برای نمونه، افزایش برآمدگی شکم که شما انتظار آنرا داشته اید، احتمالا در حدود هفته ۲۰ برای بقیه (اطرافیانتان) قابل رویت خواهد شد (لباسهای حاملگی اکنون به صورت کاملا دایره ای درمی آیند).

همچنین حدودا در همین زمان است که شما احتمالا اولین حرکات کودک را احساس خواهید کرد. (در صورتی که این کودک اول شما نیست، ممکن است چند هفته زودتر این حرکات را احساس کنید). در عین حال جنسیت کودک شما قبل از آغاز این دوره سه ماهه تعیین خواهد شد، دستگاه تناسلی جنین در اولتراسوند تا هفته ۱۸ الی ۲۰ قابل تشخیص نیست.

در واقع دوره سه ماهه دوم احتمالا احساس بهتری نسبت به دوره اول دارد، اما این دوره کاملا بدون علائم نیست. برای مثال، همچنانکه دوره سه ماهه شما به پایان آن نزدیک می شود، ممکن است احساس انقباضات رحمی در شما آغاز شود که انقباضات برکستون هیکس نامیده می شوند. جریان هورمونها ادامه می یابد و کودک شما به تدریج بزرگ می شود و جای بیشتر و بیشتری می گیرد (و برای جا شدن در بدن شما به آن فشار وارد می کند).

با اینکه هر زنی متفاوت است، در اینجا برخی اثرات جانبی نه چندان خوشایند که ممکن است طی دوره سه ماهه دوم با آنها مواجه شوید ذکر می شوند:

 • تکرر ادرار
 • درد پشت؛ درد عصب سیاتیک
 • فشار خون پایین
 • گرفتگی پا
 • درد رباط گرد (این شامل رباطهایی است که از بالای رحم شما تا هر سمت از لگن شما کشیده شده است).
 • تپش قل
 • اگر چه دردناک نیست، اما شما ممکن است متوجه رگ های واریسی و تغییرات پوستی نیز شوید، مانند رشد خالها و ترکهای پوستی.

فارغ از اینکه چه احساسی دارید، اتفاقات زیادی طی این دوره در بدن شما رخ می دهند. کودکتان دومین دوره سه ماهه را در زمانی که تنها یک اونس است آغاز می کند و زمانی که ۲¼ است آنرا به پایان می رساند. کودک شما همچنین بیش از ۱۰ اینچ رشد خواهد کرد و در انتهای این دوره طول آن ۱۳¾ اینچ برآورد می شود.

طی این دوره از رشد شگرف، شش، طحال، و تیروئید بدن شما همگی برعهده گیری مسئولیتهای مربوطه را آغاز می کنند. اکنون مغز کودک و پایانه های عصبی به اندازه کافی بالغ هستند تا وی بتواند لمس را احساس کند. استخوان بندی نرم و انعطاف پذیر وی شروع به استخوانی شدن یا سخت شدن می کنند. و تقریبا در هفته ۲۲، در صورتی که شریک شما گوش خود را روی شکم شما بگذارد تبش قلب وی می تواند عملا شنیده شود، همچنین احتمالا مقداری سکسکه، زیرا کودک شما الان فعالانه مشغول بلعیدن مایع آمنیوتیک است. همچنین، در همین زمان سیستم شنوایی به اندازه کافی تکامل یافته که قادر به شنیدن صدای شما باشد.

در پایان دوره سه ماهه دوم بارداری، بدن شما تا حد زیادی شبیه به چیزی است که در هفته ۴۰ ملاقات خواهید کرد، اگرچه بسیار کوچکتر و چروکتر است: چشمها و گوشهای کودک به مکان از قبل مشخص شده خود حرکت کرده اند و اکنون دستها و پاهای وی با باقی بدنش متناسبند. و احتمالا هیجان انگیزتر از همه چیز برای شما این است که قادر خواهید بود به لطف تصویر اولتراسوند که حدود هفته ۲۰ گرفته شده است، جنین خود را طی این دوره سه ماهه ببینید.

با وجود اینکه هفته ۴۰ دور به نظر می رسد، اکنون وقت آن است که یک کلاس زایمان رزرو کنید و آغاز به برنامه ریزی درباره مراقبت از کودک و مرخصی زایمان، در صورتی که خارج از منزل کار می کنید، نمایید. علاوه بر این شما به آخرین موقعیتها برای سفر نزدیک می شوید، چه از نظر راحتی و چه از نظر رضایت پزشکتان.

40هفته به هفته بارداری با تصویر

دوره سه ماهه سوم (هفته ۲۸ تا ۴۰):۴۰هفته به هفته بارداری 

در حالیکه شما ممکن است کل دوره سه ماهه سوم باردار باشید، اما اکثر زنان بین هفته ۳۷ و ۳۹ دچار درد زایمان می شوند، و بقیه آنها زودتر یا دیرتر و در هفته ۴۲ درد زایمان می کنند. در عین حال، متوسط بارداری دو قلوها در حدود ۳۵ هفته است. اهمیتی ندارد که شما جزء کدام دسته هستید، وزن واقعی بدن شما و بار احساسی زایمان قریب الوقوع شما و تغییر نقش، این بخش نهایی بارداری را به دشوارترین بخش از نظر فیزیکی و احساسی مبدل می کند.

همچنین این دوره بسیار هیجان انگیز است. اکنون وقتی همسر شما دستش را روی شکم شما می گذارد، می تواند حرکت بدن جنین را از بیرون احساس کند. و چیزهای زیادی را می تواند احساس کرد زیرا حرکات کودک اکنون بیشتر هستند. همچنین به زودی شما عملا قادر خواهید بود لگدها و غلت زدن های کودک را از طریق شکمتان ببینید. برای بسیاری از مادران آینده، این زمانی است که مهمانی (برای هدیه دادن مانند سیسمونی ایرانی) برگزار می شود، اتاق کودک مرتب می شود و تمایل به تمیز و منظم کردن ایجاد می شود.

در آغاز دوره سوم بارداری، شما احتمالا بین ۱۷ تا ۲۴ پوند وزن اضافه کرده اید. این افزایش تدریجی وزن برای حدودا دو ماه دیگر ادامه می یابد. سپس در حدود هفته ۳۷، کل اضافه وزن شما احتمالا بین ۲۵ و ۳۵ پوند ثابت می ماند.

افزایش وزن کل، با توجه به این حقیقت که شکم شما ستون فقراتتان را به جلو می کشد، می تواند درد پشت را تشدید کند. در عین حال، رحم شما که پر شده و در حال بزرگ شدن است، به سمت داخل شکم شما فشار وارد می کند، و احتمالا سبب تحریک هموروئید می شود و ممکن است به دیافراگم فشار آورده و مانع از تنفس شود و سوزش قلب را افزایش دهد. در عین حال ششها و روده ها نیز تغییر جا می دهند تا با بدن در حال بزرگ شدن شما سازگار شوند.

همه این موارد می توانند سبب درد، دردهای ناگهانی و اختلال در خواب شوند. هر چند در نیمه دوره سه ماهه نهایی بارداری، شما ممکن است به دلیل سبک شدن(یا پایین رفتن رحم به سمت لگن) کمی آرامش تجربه کنید، این عنوان وقتی به کار می رود که کودک شما پایین تر برود و در مجرای تولد بیفتد. متاسفانه، در این صورت تغییر موقعیت کودک به سمت پایین فشار روی مثانه شما را افزایش می دهد.

۴۰هفته به هفته بارداری

همچنانکه به روز زایمان نزدیک و نزدیکتر می شوند، متوجه تغییرات نامحسوس در بدنتان خواهید شد. برای نمونه، ممکن است در این زمان انقباضات برکستون هیکس با فراوانی بیشتری رخ دهند. و در حدود هفته ۳۱، سینه های شما ممکن است شروع به ترشح ماده آبکی کرمی زرد رقیق کند که آغوز نامیده می شود. علاوه بر این، اکنون بدن شما مقادیر زیادی هورمون ریلکسین را تولید می کند، که رباطها و استخوانها را در لگن شما نرم می نماید، که این تغییر امکان خروج آرام کودک را فراهم می سازد، و همچنین بد شکل شدن در اواخر بارداری را تحریک می کند. سطوح استروژن افزایش می یابد تا گردن رحم شما را نرم (پاک و غیربرجسته) و باز (منبسط) کند. در نتیجه، موکوس پلاک شما که گردن رحم شما را از باکتری ها محافظت می کند، شروع به نازک شدن می نماید.

و طبیعتا، پایان باشکوه دوره سوم بارداری درد زایمان و زایمان است. شما خواهید دانست چه وقت درد زایمان رخ می دهد و کی انقباضات واقعی را تجربه خواهید کرد.

در عین حال شما تمامی این تغییرات بزرگ را می گذرانید تا مقدمات روز زایمان فراهم شود، بنابراین این تغییرات کودک شماست. این زمانِ تشدید رشد و تکامل نهایی است. کودک شما تقریبا ۵ پوند وزن در هفته ۱۲ به دست می آورد که این (افزایش وزن) دوره سه ماهه نهایی را می سازد، که از وزن کمی بالای ۲ پوند آغاز می شود و در تقریبا ۷ پوند زایمان صورت می گیرد.

تا دوره سه ماهه سوم، سطح مغز جنین شما تقریبا صاف بود. اکنون به لطف تکامل بافت مغز، این سطح با شیارها و چین ها پر می شود. و سطح مغز در سرتاسر این دوره سه ماهه به بالغ شدن ادامه می دهد و بین هفته ۳۵ و ۳۹ تا یک سوم رشد می کند. همچنین شش و کبد کودک به آرامی طی این هفته های آخر تکامل می یابند. از آنجا که مغز، کبد و ششها برای بالغ شدن به یک هفته بیشتر زمان نیاز دارند، در صورتی که تولد کودک بین هفته ۳۷ و ۳۸ صورت گیرد، کودک در ابتدای مرحله پایانی محسوب می شود. سرانجام استخوانهای کودک کاملا تشکیل می شوند، اما قطعات کاسه سر نرم باقی می مانند تا کودک شما از مجرای تولد به سادگی عبور کند. در هفته ۳۹، کودک شما دیگر از نظر فیزیکی برای تولد آماده نمی شود. در عوض او از این زمان استفاده می کند تا برای درد زایمان در موقعیت صحیح قرار گیرد.

در تمام مدت، فرد ارائه دهنده خدمات درمانی، شما و کودکتان را زیر نظر خواهد داشت. با رسیدن دوره سه ماهه سوم، قرار ملاقاتهای پیش از زایمان شما از یک بار در هر چهار هفته به دو بار در ماه تغییر می کند. سپس در حدود هفته ۳۶ شما پزشک یا مامای خود را هر هفته خواهید دید.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!