ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

مولتی ویتامین بارداری:عوارض و بهترین زمان مصرف قرص prenatal

مولتی ویتامین بارداری:ویتامین های پری ناتال به شما کمک می کند که پروتئین اضافی، آهن، کلسیم و اسید فولیک را که برای یک کودک سالم نیاز است را بدست آورید. این ها به معنی جابگزینی برای غذاهای مغذی نیستند. قبل از شروع دربافت مکمل پری ناتال با متخصص مراقب بهداشتی خود (مانند پزشک) مشورت کنید چرا که مقدار بیش از حد ویتامین نیز مانند کمبود آن می تواند مضر باشد.دریافت تمام مواد مغذی توصیه شده ای که هر روز به آن ها نیاز دارید، به تنهایی از رژیم غذایی می تواند مشکل باشد بنابراین احتمالا باید مکمل پری ناتال را مصرف کنید. 

مولتی ویتامین بارداری: prenatal multivitوقبل بارداری

ویتامین های پری ناتال حاوی ترکیبی از کلسیم، فولیک اسید، ویتامین C و سایر ویتامین ها و مواد معدنی برای تامین کمبود ها می باشند. با این حال مکمل پری ناتال جایگزینی برای تغذیه سالم نیست. این ویتامین ها به همراه غذاهای سالمی که می خورید کمک می کنند که شما و کودک شما تمام مواد تغذیه ای که نیاز دارید را دریافت کنید.

مادران با نیاز های خاص نیاز به رژیم های خاص دارند. رژیم شما در دوران بارداری ممکن است نیاز به یک متخصص تغذیه داشته باشد اگر شما:

کم خون  باشید (کمبود آهن)

چند قلو باردار باشید

نوجوان باشید

دیابت داشته باشید

مولتی ویتامین بارداری

 مولتی ویتامین بارداری: ویتامین B12

دریافت ویتامین B12 در رژیم وگان مشکل (تا غیر ممکن) است. B12 فقط در منابع حیوانی موجود است. این برای افراد وگان به معنی مکمل یاری و خوردن غذاهای غنی شده است. گیاه خواران می توانند B12 را از محصولات لبنی و تخم مرغ دریافت کنند با این حال مکمل همچنان به طور معمول توصیه می شود.

احتمالا می دانید که فولات (اسید فولیک)، نوع دیگری از ویتامین B، نقش مهمی در رشد مغز و نخاع جنین بازی می کند. اکثر این تغییرات در اوایل بارداری، احتمالا قبل از اینکه خانم متوجه شود باردار است، رخ می دهد.

آنچه که بسیاری از مردم نمی دانند این است که B12 به اندازه فولات در سلامت عصبی و رشد و نمو جنین مهم است. بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، میزان B12 پایین خطر نقایص لوله عصبی هنگام تولد را افزایش می دهد.

هم چنین نوزادان و کودکان کم سنی که کمبود B12 دارند از عواقب طولانی مدت آن رنج می برند. که می تواند شامل تاخیر رشدی، کاهش عملکرد شناختی، عملکرد تحصیلی ضعیف تر باشد. بعضی مطالعات دریافتند که این کودکان ممکن است هیچ گاه به طور کامل از آسیب های انجام شده بهبود نیابند.

به همین دلیل مهم است که تمام زنان در سنین فرزند آوری؛ میزان کافی فولات و B12 را در رژیم غذاییشان دریافت کنند. فولات در سبزیجات برگ تیره، مارچوبه، بروکلی، لوبیا و عدس موجود است. یک رژیم وگان سالم باید از این مواد غنی باشد.

برای دریافت B12 به میزان کافی، مکمل نیاز است. می توانید میزان کافی از آن را از مکمل پری ناتال دریافت کنید یا ممکن است پزشک شما مکمل B12 جداگانه یا همراه باهم B-complex تجویز کند. با متخصص زنان و زایمان خود در رابطه با بهترین گزینه ها صحبت کنید

مولتی ویتامین بارداری

 مولتی ویتامین بارداری:ویتامین D

بهترین منابع تغذیه ای ویتامین D، ماهی چرب (کاد، سالمون،ساردین) و زرده تخم مرغ می باشد. ویتامین D هم چنین عموما در شیر غنی شده از جمله شیر های جانشین مانند سویا و بادام یافت می شود. اما همه ی شیر های جایگزین مقادیر قابل توجهی ویتامین D ندارند.

در برخی مطالعات سطوح پایین ویتامین D با ناباروری همراه بود. برخی مطالعات پی بردند که زنان با سطح ویتامین D بالا تر با احتمال بیشتری در بارداری به روش IVF موفقیت دارند.

در طول بارداری، ویتامین D برای رشد استخوان های سالم کودک شما ضروری است. کمبود ویتامین D با افزایش خطر پره اکلامپسی در ارتباط است. افراد وگان می توانند برای دریافت ویتامین D از غذا تلاش کنند و از این رو باید اطمینان داشته باشند که به طور منظم اشعه خورشید دریافت می کنند و ممکن است به مکمل نیاز داشته باشند. در رابطه با اینکه چه چیز برای شما بهتر است با پزشک خود صحبت کنید.

 مولتی ویتامین بارداری:کلسیم

اکثریت افراد غیر وگان نیاز کلسیم خود را در درجه اول از محصولات لبنی تامین می کنند. با این وجود دریافت کلسیم از منابع گیاهی نیز ممکن است. فقط به برنامه ریزی دقیق غذایی ( و دربرداشتن مقدار خوبی از این غذاها) نیاز دارد. تحقیقات پی بردند، زنانی که در رژیم غذایی آن ها مقدار زیادی محصولات لبنی قرار دارد احتمال کمتری وجود دارد که اندومتریوز داشته و در تخمک گذاری مشکل داشته باشند. طی بارداری، کلسیم برای رشد استخوان ها و دندان های کودک شما بسیار مهم است. غذاهای گیاهی غنی از کلسیم شامل شیر های جایگزین غنی شده، لوبیا قرمز، سفید و چیتی، باک چوی  (نوعی کلم برگ چینی)، کلم بروکلی، کلم پیچ، اسفناج سیب زمینی شیرین می باشند.

مولتی ویتامین بارداری

 

 مولتی ویتامین بارداری:روی

گوشت و غذاهای دریایی غنی ترین منابع روی می باشند، اما می توانید روی را از منابع با پایه گیاهی دریافت کنید. روی برای باروری مردان حیاتی است. روی کم می تواند موجب کاهش تعداد اسپرم  ها و عدم تعادل هورمونی شود. هنگامی که زوج ها در دوره درمان مکمل استفاده می کنند، دیده شده که روی موجب بالا بردن موفقیت IVF می شود.

عدم دریافت روی کافی در دوران بارداری می تواند موجب موجب رشد ضعیف جنین، بالا رفتن خطر عفونت (که می تواند موجب بالا بردن خطر درد های زایمان زودرس شود) و وزن کم هنگام تولد کودک شود. غذاهای با پایه گیاهی که به طور بالقوه غنی از روی هستند عبارتند از لوبیاها، آجیل، دانه های روغنی، جو دوسر و غلات غنی شده.

یک مشکل اضافه برای افراد وگان این است که جذب روی میتواند توسط غذاهای با مقادیر بالای فیتات مهار شود. این غذاها شامل غلات، آجیل، سیب زمینی، تمام غذاهای پر طرفدار گیاهی و بعضی منابع روی می باشد.

به همین دلیل ممکن است افراد وگان نیاز داشته باشند که دریافت روی کل بالاتری را نسبت به غیر وگان ها هدف قرار دهند.

مولتی ویتامین بارداری

 مولتی ویتامین بارداری:امگا ۳

مهم ترین منبع امگا۳ ماهی می باشد که پیشنهاد مناسبی برای گیاه خواران و وگان ها نیست. اسید های چرب امگا۳، دوکوزا هگزانوئیک اسید  و ایکوزاپنتانوئیک اسید  برای سلامت مغز ضروری می باشند. تحقیقات بر روی موش ها نشان داده که اسیدهای چرب امگا۳ در باروری مردان و زنان نقش دارد، اما این تاثیر هنوز در مطالعات انسانی یافت نشده است.

در دوران بارداری دریافت بالای اسیدهای چرب امگا۳، دوکوزا هگزانوئیک اسید و ایکوزاپنتانوئیک اسید خطر درد های زایمان زودرس را کاهش می دهد، وزن هنگام تولد را بهبود می بخشد و خطر پره اکلامپسی را کاهش می دهد. هم چنین ممکن است که اسید های چرب امگا در رشد مغز جنین نقش داشته باشند.

پس از بارداری سطوح پایین اسیدهای چرب امگا۳ می تواند خطر افسردگی پس از زایمان را بالا ببرد. اسیدهای چرب امگا۳ در رژیم مادر در دوران شیردهی ضروری هستند. کودکانی که مادران آن ها سطوح مناسبی از اسید های چرب امگا۳ را دریافت کردند، رشد شناختی  و بصری داشتند و احتمالا در خطر پایین تری برای  ابتلا به آلرژی ها هستند.

روغن مغز ها و دانه اغلب گزینه هایی توصیه شده برای وگان ها می باشند اما مطالعات نشان دادند که آن ها همیشه به درستی در بدن تبدیل نمی شوند. به نظر می رسد مکمل امگا ایده آل برای وگان ها، روغن microalgae باشد. می تواند گران باشد اما به مزایای سلامتی آن می ارزد.

 مولتی ویتامین بارداری:ید

ید به طور کلی در غذاهای دریایی و محصولات لبنی یافت می شود. مطالعات دریافتند که اکثریت گیاه خواران ید کافی را دریافت می کنند اما وگان ها در معرض خطر کمبود ید قرار دارند.

در دوران بارداری عدم دریافت کافی ید می تواند اثر منفی بر رشد مغز جنین بگذارد. وگان ها باید مطمئن باشند که از نمک ید دار استفاده می کنند و ممکن است به مکمل نیاز داشته باشند. با این حال از آن جایی که مصرف بسیار زیاد ید می تواند خود مشکل ساز باشد بهتر است قبل از مکمل یاری با پزشک خود صحبت کنید.

آیا ویتامین های پری ناتال از سقط  جلوگیری میکنند؟

همه ما احتمالا می دانیم که ویتامین های پری ناتال برای سلامت کودک در حال رشد مهم است، اما ممکن است تعجب کنید اگر بدانید این ویتامین ها می توانند به جلوگیری از سقط نیز کمک کنند. اگر تجربه از دست دادن بارداری را داشته باشید، احتمالا به طور ویژه ای درمورد ویتامین های پری ناتال و خطر سقط جنین کنجاوید و به دنبال راه هایی برای اطمینان از موفقیت آمیز بودن بارداری بعدیتان هستید.

شواهد چه می گویند

ویتامین های پری ناتال معمولا در طول بارداری زنان برای جلوگیری از نقایص مادرزادی توصیه می شود. در شواهد ویتامین های پری ناتال و کاهش خطر سقط اختلاف آماری وجود دارد.

به طور مثال مطالعه ای که در دانشگاه چاپرهیلز کالیفرنیای شمالی  که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد، دریافت که زنانی که قبل و در طول بارداری ویتامین مصرف می کردند، خطر سقط جنین در آن ها ۵۷% پایین تر از زنانی است که ویتامین دریافت نمی کردند. مزایای مکمل های ویتامینی بر سقط جنین-اگر مزایایی وجود داشته باشد-ممکن است به علت سلامت عمومی بهتر زنانی باشد که انتخاب کردند مکمل دریافت کنند.

مطالعات دیگر هیچ  اثر مفیدی از ویتامین ها بر روی خطر سقط جنین نشان ندادند. مطالعه ای بر روی زنان دانمارکی، افزایش خطر مرگ جنین زودرس در زنانی که مولتی ویتامین مصرف می کردند را نشان داد، اگرچه نویسندگان نتوانستند این ارتباط ر اتوضیح داده و هشدار دادند که به مطالعات بیشتری نیاز است.

قطعی ترین پاسخ می تواند از جدید ترین مطالعات مروری سیستماتیک بر روی مکمل یاری ویتامینی در بارداری بدست آید. این مطالعه مروری که در سال ۲۰۱۱  منتشر شد، ۲۸ مطالعه را مورد بررسی قرار دارد که در کل بیش از ۹۶۰۰۰ خانم را شامل می شد. این مطالعه نتیجه گرفت که دریافت هر گونه مکمل ویتامینی قبل و در اوایل بارداری از سقط جنین یا زایمان زودرس جلوگیری نمی کند.

یافته جالب توجه دیگری نیز در این مطالعه وجود دارد: زنانی که قبل و در حین بارداری ویتامین مصرف می کنند، شانس بالاتری برای چندقلویی (مانند دوقلویی) دارند.

چگونه ویتامین های پری ناتال در طول بارداری می توانند کمک کنند

ویتامین های پری ناتال مولتی ویتامین هایی هستند که به طور خاص برای زنان باردار فرمول بندی و تنظیم شده اند. صرف نظر ازینکه ویتامین های پری ناتال می توانند از سقط جلوگیری کنند یا نه، پس از اینکه بارداری شدید برای رشد کودک شما خوب هستند.

در طول بارداری نیاز های کودک شما برای مواد مغذی خاصی (مانند اسیدفولیک، آهن و کلسیم) افزایش می یابد و گاهی اطلاع ازینکه شما قطعا این مواد را به مقدار کافی از رژیم خود دریافت می کنید، می تواند مشکل باشد. این موضوع مخصوصا برای آن دسته از ما که همیشه رژیم کاملا متعادل مصرف نمی کنیم، درست است.

به خوبی ثابت شده است که دریافت کافی اسید فولیک می تواند خطر داشتن کودکی با نقایص لوله عصبی را کاهش دهد و رابطه ای بین اسید فولیک پایین و سقط جنین وجود دارد.

در صورتی که باردار هستید، ایمن ترین شرط، دریافت ویتامین های بارداری و صحبت با پزشک برای توصیه برند یا فرمولایی خاص که برای شما موثر باشد، می باشد.

مولتی ویتامین بارداری

ویتامین های قبل از بارداری

توصیه می شود که زنان قبل از شروع تلاش برای باردار شدن، مصرف مکمل اسید فولیک (روزانه ۴۰۰ میکروگرم) را آغاز کنند. مهم است که قبل از باردار شدن، مصرف این مکمل ها را شروع کنید چرا که نقایص لوله عصبی اسپینا بیفیدا  و آنانسفالی  معمولا در اولین ماه پس از لقاح رخ می دهد.

مواد غذایی زیر نیز غنی از اسید فولیک هستند:

  • سبزیجات برگ سبز
  • مرکبات
  • لوبیاها
  • نان
  • سریال های صبحانه
  • برنج
  • پاستا

مولتی ویتامین بارداری

اهمیت فولیک اسید در بارداری

فولیک اسید که گاهی ویتامین B9 و فولات نامیده می شود، ویتامینی محلول در آب در خانواده Bکمپلکس است.

هر کس صرف نظر از اینکه باردار می باشد یا نه، نیاز به رژیمی که شامل فولیک اسید باشد دارد چرا که کمبود فولات می تواند موجب مشکلات جدی سلامتی شود. با این حال دریافت کافی اسید فولیک به طور ویژه برای زنان در سنین بارداری، مهم در نظر گرفته میشود.

به رغم غنی سازی محصولات غلات با این ماده مغذی، حدود یک سوم زنان آمریکایی نمی توانند اسید فولیک کافی را از رژیم غذایی خود دریافت کنند.

فولات و نقایص لوله عصبی

مهم ترین استدلال برای نیاز زنان باردار به مکمل اسید فولیک از ارتباط میان دریافت فولات کافی و کاهش خطر تولد کودکی با نقایص لوله عصبی می آید.

نقایص لوله عصبی دسته ای از نقایص مادرزادی می باشند که بر مغز و نخاع اثر می گذارند، شایع ترین آن ها اسپینا بیفیدا و آنانسفالی می باشند. نقایص لوله عصبی می توانند برای کودک در حال رشد به شدت ناتوان کننده و حتب کشنده باشند.

تحقیقات زیادی نشان داده اند که مادران با دریافت کافی اسید فولیک قبل از بارداری، ۵۰ تا ۷۰% ریسک پایین تری برای داشتن کودکی با نقص لوله عصبی دارند. لوله عصبی ۲۸ روز پس از لقاح یا دقیقا دو هفته از زمانی که عادت ماهانه نمی شوید، بسته می شود بنابراین در بسیاری از موارد دوره زمانی بحرانی و مهم ممکن است قبل از اینکه از بارداری خود اطلاع داشته باشید گذشته باشد.

مولتی ویتامین بارداری

به این علت که بسیاری از بارداری ها برنامه ریزی نشده است، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها  توصیه می کند که زنان در سنین بارداری روزانه از مصرف حداقل ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک اطمینان حاصل کنند و افرادی که می خواهند باردار شوند باید مطمئن باشند که این میزان را حداقل ۳ ماه پیش از بارداری مصرف می کنند.

این میزان از دریافت به راحتی با مصرف ویتامین پری ناتال (یا هر مولتی ویتامین دیگری با حداقل ۴۰۰ میکروگرم فولات) قابل دستیابی است اما هم چنان در صورتی که در انتخاب غذاهای غنی از فولات دقیق باشید می توانید فولیک اسید

کافی را بدون مصرف مکمل از رژیم غذاییتان دریافت کنید.

اگر در گذشته کودکی با نقص لوله عصبی داشتید، پزشکتان ممکن است به شما توصیه کند پیش از اینکه مجددا باردار شوید روزانه حتی بیش از ۴۰۰ میکروگرم اسیدفولیک دریافت کنید. برای درک شرایطتان با پزشک خود صحبت کنید.

مزایای دیگر اسید فولیک

با اینکه دوره زمانی مهم برای نقایص لوله عصبی قبل ازین است که متوجه شوید باردار هستید، این به این معنی نیست که اگر بعد از آن از بارداری خود اطلاع پیدا کردید دیگر اسید فولیک بی ارزش است. اسید فولیک برای تمایز و رشد سلولی بهینه ماده ای بسیار مهم است و دلایلی واضح برای دریافت آن در طول بارداری وجود دارد.

به علاوه شواهدی وجود دارد که اسید فولیک می تواند خطر سایر نقایص مادرزادی را به خوبی کاهش دهد و مادران با اسید فولیک پایین احتمالا به علت ارتباط میان اسید فولیک پایین و سطوح هموسیستئین بیشتر در خطر سقط جنین، جدا شدن زودرس جفت  و زایمان زودرس هستند.

اما اسید فولیک بیش از حد خطرناک نیست؟

در دواقع محدودیتی برای اینکه چه میزان اسید فولیک ایمن است، یافت نشده است، اما پزشکان، از آنجایی که چند گزارش وجود دارد که مکمل های اسیدفولیک بیش از حد می توانند با اندکی افزایش خطر خس خس کردن و سایر مشکلات تنفسی کودک در ارتباط باشند، گاهی به زنان توصیه می کنند که مصرف اسیدفولیک را زیر ۱۰۰۰ میکروگرم در روز حفظ کنند. هم چنان شواهد بسیاری در طرفداری از مصرف مکمل های اسید فولیک نسبت به شواهد ضد آن وجود دارد اما این شواهد نشان می دهند ادامه مصرف این مکمل ها همراه با محدودیت های توصیه شده ایده ای خوب می باشد.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت تماس کلیک کنید