ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

غذاهایی که می تواند بر روی باروری تاثیر بگذارد

غذاهایی که می تواند بر روی باروری تاثیر بگذارد

بر اساس گفته های انجمن باروری آمریکا، ناباروری حدود ۱۰ درصد از جمعیت را تحت تاثیر خود قرار داده است. با اینکه زوج ها نمی توانند همه علل ناباروری را کنترل کنند اما می توانند عادت های غذایی خود را کنترل نمایند. مواد مغذی و وزن سالم هر دو نفر می تواند تاثیر زیادی بر روی باروری داشته باشد.
زنان و باروری:
برای آماده شدن برای بارداری و بهبود باروری، وزن سالمی داشته باشید و غذاهایی را انتخاب کنید که محیط امن و حمایتی برای جنین فراهم می کند.
مردان و باروری:
مردان نیز باید وزن سالمی داشته باشند و از الگوهای متعادل برای خوردن مواد غذایی تبعیت کنند زیرا چاقی مردان می تواند سطح تستوسترون و سایر هورمون ها را تغییر دهد. علاوه بر این، تعداد اسپرم های اندک و حرکت ضعیف آن ها یکی از مشکلات رایج در مردان چاق است. زمانی که صحبت از رژیم غذایی به میان می اید باید وعده غذایی با میوه ها و سبزیجاتی که در برگیرنده ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند پر شود. اینکار می تواند اسپرم را قوی تر کند.
وزن سالم خود را بیابید:
با داشتن وزن سالم و حفظ آن می توانید شانس باردار شدن را افزایش دهید. موسسه ناباروری در آمریکا گزارش داده است که ۳۰ درصد از موارد ناباروری در میان زوجین، به خاطر افزایش وزن زیاد است که می تواند سطح هورمون ها را تغییر دهد و تخمک گذاری را به تاخیر بیندازد. برای زنانی که اضافه وزن دارند، حتی ۵ درصد کاهش وزن می تواند باروری را بهتر کند. از سوی دیگر، زنانی که وزن اندکی دارند ( شاخص توده بدنی زیر ۱۸٫۵)

ممکن است چرخه قاعدگی نامنظمی را تجربه نمایند یا بدنشان اصلا تخمک گذاری نداشته باشد. افرادی که به طور منظم در تمریناتی با شدت بالا شرکت می کنند( همچون ژیمناستیک یا رقص)، اختلالا خوردن دارند یا رژیم غذایی محدود شده ای را دنبال می کنند بیشتر در معرض خطر هستند. از به کار بردن رژیم های غذایی دشوار که می تواند مواد مغذی بدنتان را نابود کند پرهیز کنید.
غذاهای غنی از آهن را انتخاب کنید:
رژیم غذایی سرشار از آهن که سبزیجات و مکمل ها به دست می اید می تواند خطر ناباروری را کاهش دهد. ناباروری مرتبط با تخمک گذاری یکی از دلایل اصلی ناباروری است و حدود ۲۵ درصد زوج های نابارور را تحت تاثیر خود قرار می دهد. غذاهای گیاهی با آهن در برگیرنده انواع حبوبات، عدس، اسفناج، غلات صبحانه غنی شده، برنج غنی شده و غلات کامل است. ویتامین C را از طریق مرکبات، فلفل دلمه ای یا توت ها دریافت کنید تا شانس جذب آهن را بیشتر نمایید.
رژیم باروری:
مطالعه انجام شده بر روی رژیم باروری که توسط تیمی از محققان هاروارد در سال ۲۰۰۷ منتشر شد نشان می دهد زنانی که ناباروری مرتبط با تخمک گذاری دارند و این برنامه خوردن را دنبال می کنند، ۶۶ درصد کمتر در معرض ناباروری قرار می گیرد و ۲۷ درصد خطر ناباروری در برابر سایر علل ها کاهش پیدا می کند. زنانی که رژیم باروری را دنبال می کنند، موارد زیر را انتخاب می نمایند:
• اسیدهای چرب ترانس اندک و اسید های چرب تک غیر اشباع بیشتر( از غذاهایی همچون آووکادو و روغن زیتون)
• پروتئین حیوانی کمتر و پروتئین بیشتر از سبزیجات
• غذاهای غنی از فیبر، غنی از کربوهیدرات هایی با شاخص گلیسمی کمتر( مثل غلات کامل)
• منابع گیاهی بیشتر در مورد آهن و منبع گوشت کمتر
• مولتی ویتامین ها
• لبنیات پر چرب به جای لبنیات کم چرب
به طور کلی خوردن سبزیجات بیشتر، خوردن اسیدهای چرب تک غیر اشباع، خوردن غلات کامل و داشتن غذاهای غنی از کلسیم می تواند نیازهای تغذیه ای بدن را فراهم کند و به داشتن وزن سالم کمک نماید.
اسید فولیک را فراموش نکنید:
اگرچه اسید فولیک باعث باروری بیشتر شما نمی شود اما زنانی که می خواهند باردار شوند باید ۴۰۰ میکروگرم از اسید فولیک را در روز مصرف نمایند. اگر می خواهید از مکمل اسید فولیک استفاده کنید بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید. از غذاهایی همچون سبزیجاتی با برگ سبز و غلات غنی شده استفاده کنید.

اسید فولیک برای پیشگیری از نقص لوله عصبی ضروری است. لوله عصبی در مغز و ستون فقرات در هفته سوم الی چهارم پس از بارداری توسعه پیدا می کند و در این شرایط فرد ممکن است اصلا نداند که باردار است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد غذاهایی که باعث باروری می شود بهتر است با یک متخصص تغذیه مشورت کنید

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت تماس کلیک کنید