ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

عوارض دیابت بارداری درمان نشده چیست؟(۵ علائم)

عوارض دیابت بارداری درمان نشده :دیابت بارداری فقط در دوران بارداری رخ می دهد، و هنگامی که نوزاد به دنیا می آید معمولا از بین می رود.زنان باردار مبتلا به دیابت حاملگی قند خون بالاتری نسبت به قند طبیعی دارند. این به این دلیل است که بدن آنها انسولین کافی تولید نمی کند. انسولین هورمونی است که قند خون را تنظیم می کند.دیابت بارداری می تواند تقریبا در هر زمان در دوران بارداری رخ دهد، اما معمولا بین هفته ۲۴ تا ۲۸ اتفاق می افتد. این معمولا زمانی است که تست انجام می شود.

عوارض دیابت بارداری درمان نشده چیست؟

آزمایش دیابت حاملگی یکی از بخش های مهم از مراقبت های قبل از زایمان است. پزشکان تمام زنان باردار را حداقل یک بار در طول بارداری آزمایش می کنند. در هنگام تعیین زمان آزمایش و تعداد دفعات آن، پزشکان عوامل خطر را بررسی می کنند. در خصوص چگونگی آماده شدن برای آزمایش و آنچه باید در طول آزمایش انتظار داشت اطلاعات کسب کنید.

علائم دیابت بارداری چیست؟

بسیاری از زنان مبتلا به دیابت حاملگی هیچ علائمی ندارند. اگر علائم ظاهر شود ممکن است آنها را نادیده بگیرید زیرا شبیه به علائم حاملگی معمولی هستند.
این علائم عبارتند از:
۱٫ ادرار مکرر
۲٫ تشنگی شدید
۳٫ خستگی
۴٫ خروپف
اگر این علائم را بیشتر از حالت عادی مشاهده کردید با پزشک خود تماس بگیرید.

علت دیابت بارداری می شود؟

عوارض دیابت بارداری درمان نشده

علت دقیق دیابت حاملگی ناشناخته است، اما ممکن است به دلیل هورمون هایی باشد که جفت تولید می کند. این هورمونها به رشد کودک کمک می کنند اما همچنین می توانند انسولین را از انجام کار خود بازدارد. اگر بدن نتواند انسولین را به اندازه کافی تولید کند، قند موجود در جریان خون باقی می ماند. قند به انرژی منتقل شده به سلول تبدیل نمی شود. این حالت مقاومت انسولین نامیده می شود.
اگر دیابت بارداری درمان نشده باقی بماند می تواند عواقب قابل توجهی برای شما و کودک شما داشته باشد. هنگامی که پزشک متوجه میشود این بیماری را دارید، با شما در خصوص برنامه درمانی صحبت می کند تا سلامت شما و فرزندتان را تضمین کند.
عوامل خطر
عوامل خطر برای دیابت بارداری چیست؟
هر زن باردار می تواند دچار دیابت بارداری شود. به همین دلیل پزشکان هر زن باردار را آزمایش می کند. دیابت بارداری در طول بارداری حدود ۵ تا ۱۸ درصد از زنان را تحت تاثیر قرار می دهد.
برخی عوامل ممکن است خطر را افزایش دهند و نیاز به انجام آزمایش در اولین ملاقات با پزشک را ضروری می کند. همچنین ممکن است پزشک چندین بار شما را آزمایش کند. عوامل خطر عبارتند از:
• چاق بودن
• سن بالای ۲۵ سال
• داشتن سابقه خانوادگی دیابت
• داشتن سابقه دیابت حاملگی در بارداری قبلی
• کسب مقدار قابل توجهی وزن در اوایل بزرگسالی و بین حاملگی ها
• افزایش بیش از حد وزن در دوران بارداری
• سابقه زایمان قبلی با نوزاد ۹ پوندی یا بیشتر
• داشتن فشار خون بالا
• داشتن گلوكوكورتيكوئيدها
روش
چه اتفاقی در طول آزمون رخ می دهد؟
پزشکان از انواع مختلف آزمایش های غربالگری استفاده می کنند. بسیاری از پزشکان از یک رویکرد دو مرحله ای استفاده می کنند که با آزمایش چالش گلوکز آغاز می شود. این آزمون احتمال ابتلا به این اختلال را تعیین می کند.
آزمون چالش گلوکز
آماده شدن برای آزمون نیازی به آماده سازی خاصی ندارد. شما می توانید قبل و بعد از آزمون غذا بخورید و مایعات بنوشید. هنگامی که به مطب دکتر می رسید، یک شربت حاوی گلوکز می خورید. یک ساعت بعد، آزمایش خون انجام می شود. اگر قند خون شما بالا باشد، پزشک برای انجام یک تست تحمل گلوکز برنامه ریزی می کند.

عوارض دیابت بارداری درمان نشده

آزمون تحمل گلوکز

این آزمایش پاسخ بدن را به گلوکز اندازه گیری می کند. این آزمایش برای تعیین اینکه بدن چگونه پس از وعده غذایی گلوکز را کنترل می کند استفاده می شود.
پزشک از شما می خواهد از شب قبل چیزی نخورید تا برای آزمایش آماده شوید. در خصوص مصرف آب، از پزشک بپرسید. باید در مورد داروهایی که مصرف می کنید به پزشک بگویید و ببینید می توانید آن ها را در این مدت متوقف کنید یا خیر.
پس از رسیدن به مطب دکتر، دکتر قند خون را اندازه گیری می کند. سپس، از شما می خواهد یک لیوان ۸ اونسی گلوکز بنوشید. دکتر میزان گلوکز را هر یک ساعت به مدت سه ساعت اندازه گیری می کند.
اگر یکی از آزمایش ها نشان دهد شما دارای قند خون بالا هستید، ممکن است دکتر دوباره چهار هفته بعد آزمایش را انجام دهد. اگر دو یا چند آزمایش نشان دهد قند خون شما بالا است، پزشک به احتمال زیاد دیابت حاملگی را تشخیص می دهد.
بعضی از پزشکان آزمایش چالش گلوکز را انجام نمی دهند و تنها آزمایش تحمل گلوکز را انجام می دهند. با پزشک خود صحبت کنید که کدام پروتکل برای شما مناسب است.

گزینه های درمان برای دیابت بارداری چیست؟

اگر دیابت بارداری دارید، پزشک وضعیت شما را به طور مرتب بررسی می کند. آنها از سونوگرافی ها برای توجه دقیق به رشد جنین استفاده می کنند.
در طول بارداری، می توانید خود را در خانه نیز بررسی کنید. می توانید از یک سوزن کوچک به نام لنست استفاده کنید و از انگشت خود چند قطره خون بگیرید. می توانید با استفاده از یک مانیتور قند خون به تجزیه و تحلیل این قطره خون بپردازید. معمولا این آزمون را پس از بیدار شدن از خواب و بعد از غذا انجام می دهند.
اگر تغییر سبک زندگی موثر نیست، پزشک ممکن است تزریق انسولین را توصیه کند. بین ۱۰ تا ۲۰ درصد از زنان باردار مبتلا به دیابت حاملگی به این روش برای کاهش کاهش قند خون نیاز دارند. آنها همچنین داروهای خوراکی را برای کنترل قند خون تجویز می یکنند.
عوارض

عوارض دیابت بارداری درمان نشده چیست؟

مهم است دیابت بارداری را کنترل کنید. اگر دیابت بارداری درمان نشده باقی بماند، عوارض زیر را ایجاد میکند:
• فشار خون بالا
• زایمان زودرس
• میزان بالاتری از مرگ و میر جنین و نوزاد
دیابت بارداری بدون درمان همچنین می تواند باعث کاهش وزن نوزاد شود. این حالت ماکروزومی نامیده می شود. ماکروزومی ممکن است باعث آسیب شانه در هنگام زایمان شود و معمولا نیاز به زایمان سزارین دارد. در نوزادان با ماکروزومی احتمال ابتلا به چاقی کودکان و دیابت نوع ۲ بیشتر است.
چشم انداز
چشم انداز چیست؟
دیابت بارداری معمولا پس از زایمان از بین می رود. رژیم غذایی مناسب و ورزش مداوم به حفظ سلامت بعد از زایمان کمک می کند.
شیوه زندگی کودک شما نیز باید سالم باشد. غذاهای پر فیبر و کم چرب را برای خودتان و نوزاد انتخاب کنید. از شیرینی های شیرین و نشاسته ساده اجتناب کنید. اگر ورزش بخشی از زندگی خانوادگی شما باشد باعث سلامتی شما و خانواده می شود.
جلوگیری

چگونه می توان از ابتلا و عوارض دیابت بارداری جلوگیری کرد یا تاثیر آن را کاهش داد؟

تغییرات شیوه زندگی ممکن است به جلوگیری از دیابت بارداری یا کاهش تاثیر آن کمک کند. این تغییرات عبارتند از:
• از دست دادن وزن قبل از بارداری
• ورزش
• تعیین هدف برای افزایش وزن در حاملگی
• خوردن غذاهای دارای فیبر بالا و کم چرب
• کاهش حجم مواد غذایی
باید مواد غذایی زیر را به رژیم غذایی خود بیفزایید:
• دانه های کامل، مانند کوینو
• پروتئین بدون چربی مانند توفو، مرغ و ماهی
• لبنیات کم چرب
• میوه ها
• سبزیجات
کربوهیدرات های ساده و تصفیه شده، که در دسرهای شیرین و نوشابه یافت می شوند، قند خون را افزایش می دهند. باید این نوع غذاها را از رژیم خود حذف کنید.
پیاده روی، شنا و یوگای بارداری گزینه های عالی برای ورزش می باشد. قبل از شروع ورزش جدید، با پزشک خود مشورت کنید.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!