ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

علت | درمان ویار شدید بارداری (حاملگی)

علت درمان ویار شدید بارداری حاملگی : ویار شدیدزمانی که آغاز ویار محدود به سه ماهه­ی اول بارداری نیست و بیشتر از آن طول می­کشد و حتی ممکن است گاهی اوقات در کل بارداری طول بکشد، این شرایط از نظر پزشکی تحت عنوان هایپرمسیس گراویداروم شناخته می­شود.

علت درمان ویار شدید بارداری حاملگی چیست؟

علت درمان ویار شدید بارداری حاملگی

زنانی که از این شکل شدید ویار رنج می­برند ممکن است از سایر عوارض پزشکی نیز رنج ببرند. برخی از زنان ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان و دریافت مایعات از طریق تزریق درون رگی داشته باشند چون آن­ها ممکن است قادر به حفظ چیزهایی که می­خورند یا می­نوشند نباشند.

چه زمانی ویار شدید بارداری برای فردی با هایپرمسیس گراویداروم آغاز می­شود؟

برخی از زنانی که از هایپرمسیس گراویداروم رنج می­برند، ممکن است آغاز ویار را در دومین هفته­ی بارداری خودشان تجربه کنند. سایرین ممکن است زمانی که در چهارمین تا ششمین هفته­ی بارداری خودشان هستند، با تهوع و استفراغ روبرو شوند. بسیاری از زنان مبتلا به هایپرمسیس گراویداروم، در هفته­ی ۲۰ام بارداری یا زمانی که تقریبا در نیمه­ی راه بارداری خودشان هستند، احساس بهتری پیدا می­کنند.

در همان زمان، هنوز تعداد خیلی کمی از زنان ممکن است تا زمان به دنیا آوردن کودک خود، احساس تهوع داشته باشند. با این حال، شدت ویار، با پیشرفت بارداری کاهش پیدا می­کند.

علت درمان ویار شدید بارداری حاملگی

علائم هایپرمسیس گراویداروم چیست؟

جدا از آغاز زودهنگام­تر آن در طی بارداری، بیشتر علائم هایپرمسیس گراویداروم خیلی مشابه با ویار منظم است. با این حال، شدت علائم ممکن است در مسیرهای زیر حادتر باشد:

  • استفراغ شدیدتر

زنان احتمالا مانند سایرین احساس خستگی، زودرنجی، اضطراب و بی میلی (استفراغ) دارند. اما آن­هایی که مبتلا به هایپرمسیس گراویداروم هستند، استفراغ شدیدتر و بیشتری را تجربه خواهند کرد. استفراغ ممکن است آنقدر بد باشد که باعث بستری شدن زن باردار شود چون برای آن­ها مشکل خواهد بود تا غذا و نوشیدنی را در بدن خودشان نگه دارند.

ویار شدید بارداری

  • احتمال دهیدراتاسیون

گاهی اوقات حالت تهوع و استفراغ می­تواند آنقدر شدید شود که مادر باردار را به طور جدی دهیدراته کند. برای نگه داشتن حالت تهوع در کمترین مقدار خودش، نوشیدن مایعات، نیم و یک ساعت قبل یا بعد از وعده­ی غذایی و نه همراه وعده­ی غذایی توصیه می­شود.

  • از دست دادن وزن بدن

به دلیل استفراغ شدید و شاید دهیدراتاسیون، زنان باردار ممکن است وزن بدن خودشان را نیز از دست بدهند. در برخی موارد، دریافت ناکافی مواد غذایی، ممکن است وزن هنگام تولد نوزاد و رشد و نمو او را تحت تاثیر قرار دهد.

  • افسردگی یا اضطراب

از آنجایی که هایپرمسیس گراویداروم می­تواند یک بار جسمی بر روی سلامت مادران داشته باشد، او ممکن است احساس کند که قادر به انجام وظایف و برنامه­های روزانه­ی خود نیست. در نتیجه، برخی از زنان ممکن است در این شرایط احساس اضطراب یا حتی افسردگی کنند. به دنبال آن، این افسردگی ممکن است موجب افزایش خطر افسردگی بعد از زایمان شود.

سایر علائم

بعلاوه، آغاز ویار برای این زنان ممکن است همراه با سایر علائمی مانند فشار خون پایین، تجربه­ی خستگی زیاد و سردرد و همچنین کاهش در تولید ادرار باشد. برخی از زنان ممکن است ضربان قلب سریعتر از حالت معمول را تجربه کنند.

هایپرمسیس گراویداروم چطور می­تواند تشخیص داده شود؟ علت درمان ویار شدید بارداری حاملگی

معمولا شدت علائم و آغاز زودهنگام­تر ویار می­تواند شاخصی از هایپرمسیس گراویداروم باشد. پزشکان و متخصصین می­توانند یک معاینه­ی بدنی را برای تعیین فشار خون و تعداد نبض مادر باردار انجام دهند. اگر فشار خون پایین­تر از حالت معمول باشد و تعداد نبض بالاتر از حالت نرمال باشد، می­تواند شاخصی از هایپرمسیس گراویداروم باشد.

متخصصین پزشکی می­توانند تست­های خون یا ادرار را نیز برای کنترل علائم دهیدراتاسیون انجام دهند.

علت درمان ویار شدید بارداری حاملگی

علت درمان ویار شدید بارداری حاملگی :هایپرمسیس گراویداروم چطور درمان می­شود؟ 

درست همانطوری که از هایپرمسیس گراویداروم نمی­توان پیشگیری کرد، هیچ درمانی نیز برای این شرایط وجود ندارد. با این حال، می­توان برای تغییر شرایط ناخشنود به یک وضعیت حداقلی برخی از کارها را انجام داد. این مراحل می­توانند به مادر باردار در طی بارداری­اش کمک کنند و شامل مراحل زیر هستند:

  • ایجاد تغییرات غذایی مفید

این شرایط ناراحت می­تواند توسط ایجاد برخی از تغییرات غذایی و تغییر سبک زندگی مانند خوردن وعده­های غذایی کوچکتر و دور ماندن از غذاهای چرب به حداقل رسانده شود. در عوض سعی کنید تا غذاهایی که برای معده مناسب­تر هستند مانند کربوهیدرات­های نشاسته­ای و ماست را در رژیم غذایی بگنجانید.

ویار شدید بارداری

  • پیشگیری از دهیدراتاسیون

توصیه می­شود که مقدار زیادی مایع بنوشید چون دهیدراته شدن یک نگرانی است. دهیدراتاسیون محرک دیگری برای حالت تهوع است. بنابراین برای پیشگیری از آن، در طول روز، مقدار کافی از مایعات را در مقادیر کم بنوشید. حتی غذاهای هیدراته کننده مانند می­تواند برای هیدراته ماندن مصرف شود. علت درمان ویار شدید بارداری حاملگی

  • هرگز گرسنه نمانید

اگرچه خوردن به دفعات مکرر، به ویژه زمانی که از حالت تهوع و استفراغ رنج می­برید، سخت است؛ اما متخصصین توصیه می­کنند که برای زن باردار مهم است که هرگز گرسنه نماند. این بدین دلیل است که بالا رفتن و افت سطوح خون می­تواند حالت تهوع را بدتر کند. در عوض میان وعده­های کوچک، مانند کراکر­های نمکی یا چیپس­های شور را برای ساکت کردن معده بخورید.

  • استراحت در رختخواب را امتحان کنید

برخی از زنان ممکن است به متوسل شدن به رختخواب و بهبود شرایط خودشان با درمان­های خانگی نیاز داشته باشند. استراحت در رختخواب می­تواند به غلبه بر احساس خستگی و اضطراب شدید کمک کند. با این حال، سعی کنید بلافاصله بعد از خوردن یک وعده­ی غذایی به رختخواب نروید.

  • برخی از درمان­های خانگی را امتحان کنید

درمان­های خانگی یک راه عالی برای کم کردن حالت تهوع هستند. بیشتر درمان­های خانگی، راه­های سریع و ارزانی برای کمک به غلبه بر ناراحتی ویار هستند. ایده­های ساده­ای مانند جویدن بذرهای رازیانه، مکیدن قطرات لیمو ترش یا سایر آب نبات­های سفت مفید هستند. همچنین، داشتن میان وعده­های نشاسته­ای ساده مانند کراکرها می­تواند به ساکت کردن یک معده­ای که حالت تهوع دارد کمک کند.

علت درمان ویار شدید بارداری حاملگی

  • مکمل ویتامین B6

اگر این اقدامات کمک کننده نباشند، پزشک ممکن است به شما توصیه کند تا مکمل ویتامین B6 را امتحان کنید. ویتامین B6 می­تواند به کاهش شدت حالت تهوع در طی بارداری کمک کند. برخی از داروهای تجویزی ضد تهوع نیز برای کمک به این شرایط در دسترس هستند.

خبر خوب در مورد ویار

اگرچه ویار باعث می­شود که زنان احساس ناراحتی کنند؛ اما خبر خوب این است که ویار شاخصی از یک بارداری سالم است. احساس تهوع نشان دهنده­ی سطح بالایی از هورمون­های بارداری در خون است و اینکه جفت، به طور طبیعی در حال نمو می­باشد. سپس جفت، به تغذیه­ی مناسب رویان در حال رشد کمک می­کند.

زنان نباید در مورد شدت ویار نگران باشند. این بدین علت است که این شرایط برای مادر یا کودک خطرناک نیست و یک بارداری سالم را تحت تاثیر قرار نمی­دهد.

فقط زمانی که هایپرمسیس گراویداروم تشخیص داده می­شود، استراحت و مراقبت مناسب باید تجویز شود. مراقبت مناسب این اطمینان را ایجاد می­کند که هیچ کمبود غذایی و عدم تعادل الکترولیتی بواسطه­ی آغاز ویار ایجاد نشده است.

درمان قطعی ویار بارداری حاملگی چیست؟

اگرچه ویار کاملا ناپدید نمیشود؛ اما راههای مختلف زیادی برای کاهش ناراحتی برای زنان باردار وجود دارد.
درمانهای خانگی زیادی برای ویار در طی بارداری وجود دارد که میتواند برای کمک به کاهش حالت تهوع و استفراغ مورد استفاده قرار بگیرند. برخی از این¬ها شامل موارد زیر هستند:
اوایل روز و اواخر شب غذا بخورید
به دلیل سطوح پایین قند خون و یک معده خالی در اوایل صبح، احتمال بروز احساس تهوع خیلی بیشتر است. متخصصین خوردن خوراکی بلافاصله بعد از بیدار شدن را به منظور محدود کردن تهوع، توصیه کرده¬اند. همچنین خوردن یک میان وعده سبک قبل از رفتن به رختخواب پیشنهاد شده است به طوری که زمانی که به خواب می روید، معده تا حدی پر باشد. به یاد داشته باشید که معده خالی، احساس حالت تهوع را القا میکند.
یک نوشیدنی حاوی لیمو ترش بخورید
زمانی که احساس حالت تهوع وجود دارد، خوردن یک لیوان آب به همراه یک تکه لیمو می-تواند به کمتر کردن حالت تهوع کمک کند. همچنین، بریدن یک لیمو و بوییدن آن می تواند به کنترل یا حداقل بهبود شرایط کمک کند.
کاهش حالت تهوع توسط زنجبیل
چای زنجبیل میتواند برای سبک کردن آغاز ویار مورد استفاده قرار بگیرد و به مادر باردار برای داشتن احساس بهتر کمک کند. میان وعدههایی مانند کلوچه ی زنجبیل و لقمه های زنجبیل، گزینه¬های دیگر هستند. مکملهای زنجبیل نیز برای کمک به تخفیف علائم حالت تهوع در بازار موجود هستند. زنجبیل تازه نیز می تواند در وعده های غذایی برای تخفیف حالت تهوع مورد استفاده قرار بگیرد.
وعده های غذایی کوچکتر بخورید
همچنین متخصصین توصیه کرده اند که زنان باردار نباید وعده های غذایی پرحجم بخورند. در عوض، آن¬ها باید وعده های غذایی کوچکتر اما به دفعات بیشتر را در طی روز انتخاب کنند.
این عمل می¬تواند به محدود کردن احساس حالت تهوع و استفراغ و به حداقل رساندن اثرات ویار کمک کند.
استراحت کنید
اگر حالت تهوع در طی روز شدیدتر می شود باید استراحت کنید. به یاد داشته باشید که خستگی می¬تواند حالت تهوع را بدتر کند؛ بنابراین بهتر است زمانی که احساس تهوع دارید، استراحت کنید.
• از مکان¬های گرم دوری کنید
اگر حالت تهوع در طی روز بدتر می شود، در یک محیط راحت و مطبوع بمانید. منظور از مکان گرم محیطی است که خیلی گرم و داغ نباشد. محیط داغ می¬تواند هر کسی را ناراحت کند و در مورد زنان باردار، می تواند به احساس تهوع اضافه کند.
روشهای مکمل را امتحان کنید
چندین روش مکمل مانند طب فشاری، طب سوزنی یا هیپنوتیزم برای کمک به این شرایط در دسترس هستند. اگر شما به این نتیجه رسیدید که برخی عطرها آرام بخش هستند، رایحه درمانی گزینه¬ی دیگری است که شما می توانید آن را امتحان کنید. یک حمام معطر یا ماساژ با روغن های ضروری می¬تواند به کاهش تهوع کمک کند.

۸ درمان خانگی برای استفراغ وتهوع در دوران بارداری چیست؟

آیا از ویار رنج می برید؟ نمی دانید که چگونه با این حالت تهوعی که هر صبح یا در طول روز احساس می کنید، مبارزه کنید؟ به نظر نمی رسد که لذتی که شما با آگاهی از داشتن یک زندگی جدید که در درونتان در حال رشد است احساس می کنید، بر غلبه بر اثرات ویار کمک کند.درمان خانگی برای ویار در دوران بارداری
هیچ ترسی نداشته باشید. چند درمان خانگی برای ویار در طول دوران بارداری وجود دارد که شما می توانید آنها را امتحان کنید تا کمک کند که صبحتان ملایم تر آغاز شود و در برخی موارد روزها کمی بهتر پیش روند.
بعضی از بهترین درمان ها برای ویار بسیار ساده و به طور مهم تر بدون دارو می باشند. تمام درمان ها برای ویار طبیعی هستند. آنها به تسکین سنگینی شکمتان و کنترل استفراغ که معمولا با ویار همراه است، کمک می کند.
۱-به آب، لیمو اضافه کنید
آب لیمو یکی از درمان های خانگی برای ویار در طول دوران بارداری
در طول دوران بارداری بینی زن بیش از حد حساس می شود. یک درمان خانگی خارق العاده که به تسکین ویار کمک می کند، لیمو است. تکه ای لیمو را برای کمک به حالت تهوع امتحان کنید یا آن را به آب بیفزایید تا به تصفیه ی شکمتان کمک کند.
۲-ریشه ی زنجبیل بخورید یا بنوشید
شما از فهمیدن این که چه چیزهایی می توانند به عنوان درمان های ویار مفید باشند، شگفت زده خواهید شد. یکی از این ها ریشه ی زنجبیل است.
در صورتی که استفراغ و ویار را تجربه می کنید، نوشیدن مقداری چای زنجبیل تازه را امتحان کنید یا آن را بریده و به یک فنجان آب جوشیده اضافه کرده و سپس آن را مانند چای بنوشید.

اگر فکر نوشیدن زنجبیا، شکمتان را به می ریزد، مصرف ریشه ی زنجبیل را به شکل نبات یا به جای آن یک کپسول ریشه ی زنجبیل امتحان کنید.
۳- بیسکویت های نمکی را کنار تخت خوابتان بگذارید
بیسکویت های نمکی به عنوان درمان های ویار در طول دوران بارداری
بعضی از زنان باردار قسم می خورند که خوردن چند بیسکویت نمکی قبل از برخاستن از تخت خواب به کنترل حالت تهوع در صبح کمک می کند.
گفته شده است که خوردن چند بیسکویت هنگامی که بیدار می شوید و قبل از برخاستن از تخت خواب شکمتان را تصفیه کرده و این برای برخی به معنی عدم ویار است.
هم چنین توصیه می شود که هنگامی که صبح از تخت خواب برمی خیزید، این کار را به آهستگی انجام دهید.
۴-چای گیاهی
نوشیدن چای های گیاهی به عنوان درمان های خانگی برای حالت تهوع صبحگاهی در طول دوران بارداری بسیار سودمند است.
چای های گیاهی مانند برگ تمشک قرمز و بادرنجبویه می توانند برای کاهش ویار مورد استفاده قرار گیرند. به یاد داشته باشید که تمام چای های گیاهی نباید در طول دوران بارداری استفاده شوند.
پیش از مصرف هر نوع چای گیاهی با پزشکتان مشورت کنید تا مشخص کند که آیا آن برایتان مناسب است.
بعضی از چای های گیاهی می توانند سبب هارت برن و انقباضات رحمی شوند که ممکن است حتی منجر به سقط گردند.
۵-وعده های غذایی سبک تر و بیشتر بخورید
خالی نگه داشتن شکم و داشتن فواصل زیاد بین خوراک های سبک می تواند عملا باعث تشدید ویار شود. به جای خوردن سه وعده ی غذایی حجیم در روز با فواصل زیاد بین آنها، خوردن پنج یا شش وعده ی سبک تر را که سرشار از مواد مغذی هستند، به دفعات بیشتر بیازمایید.
از غذاهای ترش و سرخ شده اجتناب کنید. آنها شکم را بیشتر آشفته می کنند. با خوردن وعده های غذایی بیشتر وسبک تر، شکم خالی نمی ماند.
شانس ها این ها هستند که شما می توانید جلوی افزایش غذایتان را با فواصل زیادبگیرید، هنگامی که مهار هر چیز می تواند گاهی اوقات دشوار شود.
۶-هیدراته بمانید
قطعات یخ
گفته شده است که نوشیدن آب به تصفیه ی معده کمک می کند. متاسفانه بارداری می تواند برای برخی از زنان حتی نوشیدن آب را مشکل کند.
در صورتی که نوشیدن آب تبدیل به مشکل شده و شما نمی توانید آن را مهار کنید، قطعات یا تراشه های یخی را امتحان کنید.
قطعات آبمیوه یا آبنبات را در خانه درست کرده و به جای نوشیدن آبمیوه یا آب در شکل مایع آنها را بمکید.
۷-طب سوزنی
اکثر درمان های خانگی برای ویار در طول دوران بارداری کمک کننده هستند. یک درمان خانگی که حالت تهوع را کاهش می دهد، طب سوزنی است. تکنیک طب سوزنی بر یک عصب مخصوص در مچ دست فشار وارد می کند که می تواند در مقابله با حالت تهوع بسیار موثر باشد.
۸-جذب ویتامین B خود را افزایش دهید
مطالعات نشان داده اند که افزایش مقدار ویتامین B6 در رژیم غذاییتان نیز به کنترل حالت تهوع که همراه با ویار می باشد، کمک خواهد نمود. بعضی از پزشکان مصرف ۲۵ میلی گرم ویتامین B6 را، سه بار در روز برای کمک به ویار توصیه کرده اند.
باز هم پیش از امتحان کردن و مصرف هر چیزی لازم است که با پزشکتان مشورت کنید تا مشخص کند که آیا مصرف B6 مازاد برایتان بی خطر است.
تمام درمان های خانگی برای ویار در طول دوران بارداری ارزش امتحان کردن را دارند و می توانند به کاهش حالت تهوع که ۵۰% از زنان باردار در طی سه ماهه ی نخست با آن روبه رو می شوند، کمک کنند.
اما توصیه می شود که چنانچه این درمان ها موثر واقع نشدند، با پزشک خود مشورت کنید.
ما هم برای شما و هم برای کودکتان یک بارداری شادمانه را آرزومندیم.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!