ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

علائم پر خطر STD بیماری جنسی در زنان

علائم پر خطر برای نشانه های STD در زنان:

HIV:
HIV باعث می شود بدن نتواند در برابر باکتری ها، ویروس ها یا تهاجم قارچ ها به درستی از خود مبارزه کند. سیستم ایمنی ضعیف می شود و در نهایت قادر نخواهد بود با عفونت مبارزه نماید حتی اگر این عفونت به خاطر سرماخوردگی ایجاد شده باشد. همانطور که می دانید HIV یک نوع عفونت ویروسی است و اغلب از طریق تماس جنسی منتقل می شود اما می تواند از طریق استفاده از داروهای وریدی یا از طریق مادر به فرزند در طول بارداری نیز انتقال یابد.

ایا ممکن است فرد HIV را از طریق رابطه جنسی دهانی به دست آورد؟ بله این امکان وجود دارد. HIV از طریق رابطه جنسی مقعدی، دهانی و واژینال منتقل می شود اما خطر ابتلا از طریق رابطه جنسی دهانی اندک است. اگر فردی به این شرایط مبتلا شود به کمک کیت بررسی HIV در عرض ۱۲ هفته بعد از قرار گرفتن در معرض ویروس می تواند تشخیص داده شود. اگر فکر می کنید HIV دارید و تست شما در این بازه زمانی منفی بود با پزشک در مورد گام های بعدی صحبت کنید. هیچ لست خاصی در مورد نشانه های HIV وجود ندارد و طبق گفته های CDC، این بیماری همیشه توسط افراد شناخته نمی شود. تخمین زده می شود از هر ۷ نفر فرد آلوده یک نفر در مورد وضعیت HIV خود آگاه نباشد. اما برخی به طور کلی حس بیماری دارند.

نشانه های HIV در زنان در برگیرنده تب، درد عضلات، سردرد، استفراغ و اسهال است. راش پوستی HIV یکی از نشانه های موجود است. با اینکه درمان خاصی برای این بیماری وجود ندارد اما داروهایی هست که می تواند پیشرفت این ویروس در بدن را کندتر کند. علاوه بر این، در حال حاضر توصیه می شود همه بزرگسالانی که از لحاظ جنسی فعال هستند، توسط آزمایش خون برای HIV غربالگری شوند. این موضوع برای شما و همسرتان باید از اهمیت بسیار زیادی برخوردار باشد.
ایدز: بیماری STD
اگر تست HIV شما مثبت است ممکن است به تدریج به ایدز منجر شود. این شرایط زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی شما توسط ویروس HIV تخریب می شود و بدن نمی تواند به درستی با عفونت مبارزه کند. این عفونت ها ممکن است توسط باکتری ها، انگل ها، ویروس هایی ایجاد شده باشد که افراد عادی به راحتی می توانند با آن ها مبارزه کنند. نشانه های ایدز باعث می شود سیستم دفاعی بدن در وضعیت ضعیفی قرار گیرد و همین امر باعث می شود هر عفونت کوچکی دردسر بزرگی برای افراد باشد. نتیجه نهایی سیستم ایمنی ضعیف شده مرگ است. داروهای مدرن باعث شده است ایدز و عفونت های مرتبط با آن غیر عادی گردد هرچند ۱۵ الی ۲۰ سال قبل این موضوع وجود نداشت. با اینکه هنوز درمانی برای ایدز وجود ندارد اما دارو باعث مدیریت بیماری می شود صرف نظر از این موارد، داشتن رابطه جنسی امن و کنترل شده و پیشگیری از بروز چنین شرایطی ، بهترین دفاع در برابر این بیماری است.
ویروس هپاتیت C: به عنوان بیماری STD در نظر گرفته نمی شود
ویروس هپاتیت C توسط HCV ایجاد می شود. کبد در این شرایط ملتهب می گردد و نمی تواند به درستی کار کند. اگرچه این ویروس می تواند از طریق تماس جنسی به سایر افراد منتقل شود اما چنین شرایطی نادر است. معمولا ویروس هپاتیت C از طریق اشتراک سوزن مصرف شده یا بارداری انتقال پیدا می کند. ایا واکسنی برای ویروس هپاتیت C وجود دارد؟ فعلا که واکسنی برای این شرایط وجود ندارد.
نشانه های HCV اغلب به تاخیر می افتد و در برخی از شرایط اصلا دیده نمی شود. درمان هپاتیت معمولا تلاش می کند از عوارض حاد کبدی همچون سرطان کبد یا سیروز پیشگیری کند . در موارد حاد و شدید، پیوند کبد نیاز خواهد بود. داروهای ضد ویروسی هم برای کمک به مبارزه با عفونت و پیشگیری از عوارض حاد نیاز است اما تشخیص اولیه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
ایا ویروس هپاتیت C قابل درمان است؟
اگر این ویروس در طول سه ماه بعد از تکمیل درمان در خون شناسایی نشود، عفونت درمان شده در نظر گرفته می شود. با اینحال ممکن است فردی برای HCV مثبت باشد اما هیچ ویروسی شناسایی نگردد.

پیشگیری از بروز بیماری های جنسی STD:

شاید بتوان گفت بهترین و موثرترین روش ها برای پیشگیری از این بیماری ها پرهیز کلی از تماس جنسی است. اما اگر از لحاظ جنسی فعال هستید، به کمک مراحل زیاد می توانید از سلامت خود محافظت کنید.
• همیشه از کاندوم در طول رابطه جنسی واژینال، مقعد و دهانی استفاده کنید. اگرچه کاندوم ۱۰۰ درصد موثر نیست اما می تواند خطر ابتلا به چنین بیماری هایی را کاهش دهد. فقط باید مطمئن شوید به درستی از این کاندوم ها استفاده می کنید.
• اگر معیارهای سنی و سلامت برای HPV، HAV، HBV را دارید بهتر است واکسینه شوید.
• همیشه به طور منظم خود را مورد بررسی قرار دهید.
• قبل و بعد از تماس جنسی خود را بشویید
• از مصرف مواد و الکل که باعث می شود بیشتر در رابطه جنسی غیر امن شرکت کنید، دوری نمایید.
اگر با بیماری STI تشخیص داده شدید، باید از انتقال آن به همسرتان جلوگیری کنید.
• تا زمانی که به پزشک مراجعه نکرده اید از برقراری تماس جنسی کلا خودداری کنید
• تا زمانی که از عفونت یا بیماری رها نشده اید از برقراری تماس جنسی خودداری کنید
• اگر بیماری شما غیر قابل درمان است باید این موضوع را به همسر یا شریک جنسی تان اطلاع دهید.
• اگر احتمال آلوده شدن با بیماری را می دهید حتما شریک جنسی قبلی خود را آگاه سازید.
• دستورالعمل های مربوط به درمان را دنبال کنید.
• تا زمانی که پزشک تایید نکرده است در فعالیت های جنسی شرکت نکنید.
• همیشه از کاندوم برای فعالیت جنسی خود استفاده کنید
• با شریک جنسی جدید خود در مورد وضعیت جنسی تان صادق باشید.
اگرجه تشخیص وجود بیماری های STI می تواند شما را از لحاظ روحی به هم بریزد اما درمان مناسب و مراقبت از آن می تواند شما را به سرعت به حال عادی باز گرداند.
به عنوان یک زن، سلامت جنسی نه تنها برای خود شما بلکه برای فرزندان اینده نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به همین خاطر باید از بروز چنین شرایطی پیشگیری کنید. با داشتن سلامت جنسی مناسب و انجام تست می توانید از بروز چنین بیماری هایی پیشگیری کنید.

بیماری جنسی

کاندیدیاز پوست: این گزینه به عنوان STD در نظر گرفته نمی شود
کاندیدیاز عمدتا به عنوان عفونت مخمری شناخته می شود. چنین شرایطی به خاطر وجود قارچی رخ می دهد که به طور طبیعی در واژن وجود دارد اما در برخی از شرایط مخمر بیش از حد رشد می کند.
نشانه های چنین بیماری در برگیرنده خارش واژن، سوزش واژن، ترشحات سفید و ضخیم و شیری، ناراحتی در طول دفع ادرار و مقاربت جنسی است. برآمدگی های کوچکی که ممکن است شما را یاد برآمدگی های جنسی بیندازد هم ممکن است در این شرایط توسعه یابد. این برآمدگی های عفونت مخمری بی ضرر هستند. توسعه عفونت مخمری در طول بارداری رایج است. در حقیقت، چنین شرایطی در زنان باردار زیاد دیده می شود. حضور کاندیدا می تواند به خاطر پوشیدن لباس های تنگ، آب و هوای گرم، استرس، مصرف آنتی بیوتیک، بارداری، دیابت و قرص های ضد بارداری باشد. اگرچه عفونت مخمری در بیشتر موارد خطرناک در نظر گرفته نمی شود اما می تواند ازاردهنده باش. کرم های ضد قارچی بدون نسخه و سایر موارد می تواند به بهبود شرایط کمک کند اما همیشه عفونت را درمان نخواهد کرد.
ویروس اپشتین بار:
ویروس اپشتین بار یا همان EBV به عنوان بیماری بوسه شناخته می شود. برخی از متخصصان بر این باورند که این شرایط جزو بیماری های انتقال یافته از طریق روابط جنسی است اما از طریق بوسه بین افراد یا به اشتراک گذاشتن لیوان یا خوردن با وسایل دیگران هم انتقال می یابد.
نشانه های EBV شبیه نشانه های آنفلونزا یا سرماخوردگی ترکیب شده با خستگی شدید است.
تکمیل یک وظیفه ساده همچون دوش گرفتن یا پیاده روی می تواند برای این افراد دشوار باشد. درمان نیز بر روی استراحت، نوشیدن آب زیاد و مصرف داروهای بدون نسخه تمرکز دارد. نشانه ها هم می تواند بین یک یا چند هفته طول بکشد هر چند در موارد شدید چند سال هم به طول می انجامد. EBV ویروس هرپس است. این موضوع بدین معنی است که برای باقی زندگی در سیستم انسان ساکن باقی می ماند. امکان انتقال ویروس از فردی به فرد دیگر وجود دارد حتی اگر نشانه ای نداشته باشید.
زگیل آبکی: به عنوان STD در نظر گرفته نمی شود
زگیل آبکی که توسط ویروس ایجاد می شود ضایعات پوستی شبیه زگیل است که معمولا به راحتی قابل شناسایی هستند زیرا ظاهر شبیه دکمه را دارند. این ویروس ممکن است از طریق روابط جنسی منتقل شود اما تماس پوست به پوست غیر جنسی هم آن را انتشار می دهد. نشانه ها معمولا بین سه ماه عفونت در اشکال ضایعات کوچک و گرد با مواردی در وسط ظاهر می شود.برای افرادی که سلامت خوبی دارند نشانه های دیگری دیده نمی شود اما افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ممکن است عوارضی را تجربه کنند. درمان اغلب در برگیرنده مالیدن مواد شیمیایی، فرایندهای لیزری و داروهای موضعی است. فعالیت جنسی باید در طول درمان کنار گذاشته شود.

واژینوز باکتریال: به عنوان STD در نظر گرفته نمی شود.
واژینوز باکتریال عفونتی است که در واژن به خاطر عدم تعادل باکتری ها رخ می دهد. نشانه ها در برگیرنده درد، خارش شدید، و ترشحات بد بو یا با بوی ماهی است. با اینحال ممکن است فرد واژینور باکتریال داشته باشد اما هیچ نشانه ای از خود بروز ندهد. واژینور باکتریال می تواند توسط شرایط مختلفی ایجاد شود. دوش واژن می تواند تعادل باکتری های بد و خوب را به هم بزند. سیگار کشیدن و داشتن شرکای جنسی متعدد نیز همین شرایط را به وجود می آورد. عفونت را می توان به کمک کاشت نمونه شناسایی کرد. حضور سلول های غیر عادی در واژن نشانه واژینور باکتریال است. درمان بدون نسخه این شرایط نیز موجود است و معمولا در برگیرنده آنتی بیوتیک هاست. اگر واژینور باکتریال به درستی درمان شود خطرناک نخواهد بود اما اگر درمان نشده رها شود احتمال STI افزایش پیدا می کند. زنان باردار نیز عوارض ناشی از این بیماری را تجربه می کنند.
تریکوموناس:STD
تریکوموناس به خاطر توسعه و انتشار ارگانیسم هایی در طول رابطه جنسی رخ می دهد. این گزینه یکی از بیماری های انتقال یافته از طریق روابط جنسی است اما می توان آن را درمان کرد. تقریبا نیمی از موارد شناسایی شده بدون نشانه هستند اما افرادی که نشانه هایی را تجربه می کنند این نشانه ها در برگیرنده ترشح از واژن، لکه بینی، خارش و افزایش ادرار و درد به هنگام ادرار است. در طول بررسی واژن، دهانه رحم توت فرنگی شکل معمولا نشانه عفونت خواهد بود.
حتی اگر نشانه ها خود به خود بهبود پیدا کند، باز هم برای حذف این ارگانیسم ها باید درمان آغاز شود در غیراینصورت PH واژن تغییر پیدا می کند و همین امر به عفونت و افزایش خطر ابتلا به STI منجر می شود. دوز واحد داروهای آنتی بیوتیکی می تواند تریکوموناس را درمان کند.
HSV1: به عنوان STD در نظر گرفته نمی شود.
هرپس دهانی یا همان HSV یکی از بیماری های ویروسی است که به کهیرهای تب دار یا زخم های دهانی منجر می شود. این ویروس عمدتا از طریق بوسیدن یا به اشتراک گذاشتن نوشیدنی ها به سایر افراد منتقل می شود اما می توان از طریق رابطه جنسی دهانی نیز به آن مبتلا شد. هیچ روشی برای از بین بردن ویروس هرپس از بدن وجود ندارد اما بعد از شیوع اولیه فرد آلوده شده ماه ها یا سال ها بدون نشانه خواهد بود.
HSV2: بیماری STD است
HSV-2 عمدتا به هرپس تناسلی اطلاق می شود. این گزینه نیز یکی از بیماری های ویروسی است که خود را به صورت ضایعات یا زخم هایی در ناحیه تناسلی، بالای ران یا مقعد نشان می دهد. این بیماری از طریق منی، مایع واژن، زخم های واضح هرپس یا بزاق به سایر افراد منتقل خواهد شد. شیوع اولیه معمولا حاد و شدید است. اگر نمی دانید که هرپس چه شکلی است می توانید از پزشک خود سوال کنید یا در اینترنت به دنبال تصاویر آن باشید. زمانی که زخم های تناسلی شروع به خوب شدن کرد، ویروس در بدن باقی می ماند اما می تواند برای ماه ها یا سال ها ساکن باشد. این ویروس از طریق شیوع منتشر می شود اما بدون هیچ نشانه ای هم منتشر می گردد.
داروهای تجویز شده می تواند تعداد شیوع این بیماری و شدت آن را کاهش دهد.
ویروس پاپیلومای انسانی(HPV):
بیش از ۱۰۰ گونه از ویروس پاپیلومای انسانی وجود دارد. آلوده شدن به HPV بسیار رایج است و اکثریت قریب به اتفاق موارد به عوارض جانبی حاد منجر نمی شود. اما گونه هایی وجود دارد که می تواند به زگیل تناسلی یا سرطان منجر شود. در بیشتر موارد فرد هیچ نشانه ای را تجربه نمی کند. ویروس می تواند برای سال ها ساکن بماند و زمانی که فرد در دوره استرس قرار دارد فعال شود. زگیل های تناسلی به عنوان برآمدگی های کوچکی شناخته می شوند که می توانند ظاهر نرم یا شبیه گل کلم داشته باشند. دیدن تصاویر زگیل تناسلی در تشخیص شرایط به شما کمک می کند هر چند باید به پزشک مراجعه کنید. این موارد هر جایی از ناحیه تناسلی ممکن است دیده شود. زگیل ها را می توان درمان کرد اما احتمال بروز دوباره آن ها وجود دارد. راهی برای حذف این ویروس از بدن وجود دارد هر چند می توان شرایط را کنترل کرد. تست پاپ اسمیر سالانه می تواند تغییر در HPV را نشان دهد که با سرطان دهانه رحم مرتبط است.
واکشن HPV نیز موجود است که چهار گونه اصلی مرتبط با زگیل و سرطان را هدف قرار می دهد. هم مردان و هم زنان ۹ الی ۲۶ سال می توانند این واکسن را دریافت کنند.
شپش در ناحیه تناسلی: به عنوان بیماری STD در نظر گرفته نمی شود.
شپش در ناحیه تناسلی موجودات ریزی هستند که در موهای این ناحیه زندگی می کنند. این ها را می توان بدون چشم مسلح دید و باعث ایجاد خارش بسیار شدیدی در ناحیه تناسلی می شود.
شپش در این ناحیه ممکن است از طریق رابطه جنسی به سایر افراد منتقل شود حتی زمانی که کاندوم مورد استفاده قرار می گیرد. این موارد همچنین با اشتراک گذاری حوله یا لباس استفاده شده توسط فرد آلوده نیز منتقل می شود. درمان شپش ناحیه تناسلی در برگیرنده استفاده از کرم هایی برای کشتن شپش و حذف همه منابعی است که می تواند حاوی شپش باشد. تماس جنسی در طول این مدت زمان باید خودداری شود.
گال: بیماری STD نیست
گال عفونتی است که به خاطر کرم های ریز ایجاد می شود. بر خلاف شپش ناحیه تناسلی، انگل خا با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند اما می توان آن ها را با ذره بین مشاهده کرد. این ها باعث ایجاد خارش در ناحیه تناسلی ، دست، پاها و بازوها می شوند و هر جایی که عفونت توسعه یابد این ها نیز وجود خواهند داشت. در بیشتر افراد آلوده، خارش در طول عصر بدتر می شود. درمان موضعی نیز موجود است و حذف عفونت حدود یک هفته طول می کشد. درمان هایی به شکل قرص وجود دارد اما استفاده از آن خطرات و عوارض جانبی خواهد داشت. در طول درمان، همه بسترها و لباس های آلوده باید دور ریخته شوند.
مایکوپلاسما هومینیس: بیماری STD است

این بیماری اغلب با سوزاک و کلامیدیا اشتباه گرفته می شود. نشانه های چنین شرایطی در برگیرنده ترشحات واژینال، سوزش به هنگام دفع ادرار، درد به هنگام مقاربت جنسی و خارش واژن است.
اما بیشتر افراد مبتلا به این بیماری اصلا نشانه ای را تجربه نمی کنند. اگر این بیماری درمان نشده رها شود این عفونت باعث ایجاد مشکلات متعددی می گردد و خطر ابتلا به بیماری های التهابی لگن را بیشتر می کند. استفاده از آنتی بیوتیک می تواند عفونت را درمان کند.
اوره پلاسما: به عنوان بیماری STD در نظر گرفته نمی شود.
اوره پلاسما یکی از بیماری های مسری است و متاسفانه بیشتر افرادی که چنین شرایطی را تجربه می کنند اصلا نشانه ای از خود بروز نمی دهند. به خاطر اینکه بیشتر افراد حامل این بیماری نمی دانند که مریض هستند تخمین زده می شود که نزدیک ۷۰ درصد بزرگسالانی که از لحاظ جنسی فعال هستند حامل چنین بیماری باشند. برای بیشتر افراد عوارض حاد ناشی از این عفونت وجود ندارد اما چنین شرایطی باعث ناباروری در برخی از زنان می شود. اوره پلاسما با داروهای تجویزی قابل درمان است.

علائم پر خطر  STD بیماری جنسی در زنان
شانکروئید: بیماری STD است
شانکروئید اغلب با سیفیلیس اشتباه گرفته می شود. این بیماری باعث ایجاد زخم های بزرگ و دردناکی در ناحیه تناسلی می شود. این شرایط اغلب در اسیا و افریقا بیشتر دیده می شود و مردان را بیشتر از زنان تحت تاثیر خود قرار می دهد. اما زنان نیز در برابر شانکروئید ایمن نیستند و ممکن است در طول مقاربت جنسی یا با تماس با مایع حاصل از زخم باز به چنین شرایطی مبتلا شوند.
درمان های دهانی یکی از درمان های موثر به همراه تزریق است. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ممکن است در درمان شانکروئید با مشکل مواجه شوند.
گرانولوم اینگوینال: بیماری STD است

گرانولوم اینگوینال یکی از بیماری های شایع در کشورهای در حال توسعه است و در ایالت متحده آمریکا شیوع زیادی ندارد. اگر فردی به این شرایط آلوده شود ضایعات بدون درد و با پیشرفت اندک را در ناحیه تناسلی یا perineum خود تجربه می کند. این ضایعات بزرگ هستند و رنگ قرمز دارند. خونریزی در این شرایط رایج است. عفونت ممکن است به سایر اندام ها و استخوان ها نیز توسعه یابد. تشخیص چنین شرایطی دشوار است و درمان آن نیز سخت است. درمان طولانی مدت در این شرایط نیاز خواهد بود. بعد از یک و نیم سال ممکن است چنین شرایطی دوباره عود کند.

کلامیدیا: بیماری STD است
کلامیدیا حدود ۴ میلیون زن را هر سال تحت تاثیر خود قرار می دهد. نشانه های کلامیدیا در زنان همیشه خود را نشان نمی دهند اما اگر چنین نشانه هایی وجود داشته باشد در برگیرنده درد شکمی و ترشحات واژن است. ممکن است فرد این شرایط را با عفونت مجاری ادرار اشتباه بگیرد. به همین خاطر باید با پزشک مشورت گردد. اگر کلامیدیا درمان نشده رها شود می تواند به لوله فالوپ اسیب وارد کند و به بیماری التهابی لگن منجر شود. می توان از آنتی بیوتیک برای درمان نشانه های کلامیدیا در زنان استفاده کرد و درمان ثانویه به ندرت نیاز خواهد بود.
سوزاک: بیماری منتقل شده جنسی (STD) است.
سوزاک یکی از قدیمی ترین عفونت های انتقال یافته از طریق روابط جنسی است و هنوز هم در میان افراد شایع است. تخمین زده می شود یک میلیون زن با این عفونت آلوده شده باشند. سوزاک به هر شکل از ارتباط جنسی منتقل می شود که یکی از این ها رابطه جنسی دهانی است. بیشتر خانم ها نشانه ای را تجربه نمی کنند اما اگر نشانه ای داشتند در برگیرنده دفع ادرار مکرر و با سوزش است که ترشحات زرد رنگ واژینال، خارش واژن و تورم واژن نیز دیده می شود. توسعه برآمدگی سوزاک در داخل واژن نیز نشانه دیگری است.سوزاک در طنان ممکن است به آسیب های جدی به سیستم تولید مثل منجر شود. درمان این شرایط با آنتی بیوتیک آغاز می شود اما گونه های مقاوم به آنتی بیوتیک نیز وجود دارد که یکی از نگرانی های بزرگ جوامع پزشکی است. باید اطمینان حاصل کنید که درمان خود را کامل کرده اید. پس با پزشک خود در ارتباط باشید.
ویروس هپاتیت A:
ویروس هپاتیت A باعث بروز بیماری هپاتیت A می شود که یک نوع بیماری کبدی است و توسعه آن به شرایط طولانی مدت زیاد محتمل نیست. البته این موضوع بدین معنا نیست که می توانید چنین بیماری را نادیده بگیرید. این ویروس زمانی توسعه پیدا می کند که فرد عناصر آلوده را از طریق غذا یا نوشیدنی آلوده می خورد یا از طریق رابطه جنسی دهانی مقعدی با فرد آلوده به ویروس به چنین شرایطی مبتلا می شود.
نشانه های چنین شرایطی خفیف و در برگیرنده تب، خستگی، حالت تهوع، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، اجابت مزاج به رنگ خاک رس و یرقان است.
اگر نشانه ها بعد از چند هفته ناپدید شد معمولا نیازی به تداخل پزشکی نخواهد بود. درمان خاصی برای هپاتیت A وجود ندارد هرچند واکسن آن موجود است.
سیفیلیس:
سیفیلیس به خاطر ارگانیسم های باکتریایی به نام Treponema pallidum ایجاد می شود. سه مرحله از سیفیلیس وجود دارد. اولین مرحله تشکیل زخم بدون درد است. زمانی که زخم ایجاد شد عفونت بسیار مسری خواهد بود. بیشتر زنان از این مرحله عبور نمی کنند و عفونت بدون نیاز به درمان بهبود پیدا می کند. مرحله دوم در برگیرنده راش پوستی بر روی پشت دست و پا به همراه ریزش مو، گلودرد، سردرد و تکه های پوستی سفید در دهان، بینی و واژن است/ ضایعات شبیه زگیل نیز ممکن است بر روی ناحیه تناسلی رشد کند. این بیماری می تواند وارد مرحله نهایی شود که در آن بدن بدون نشانه عفونت را حمل می کند. این مرحله ممکن است ۲۰ سال طول بکشد. مرحله نهایی بسیار حاد و جدی است و می تواند به مشکلات قلبی، سکته، مننژیت، کوری و کری منجر شود. درمان بر اساس مرحله بیماری متغیر است اما احتمال دارد با تزریق پنی سیلین درمان رایج باشد.
ویروس هپاتیت B:
ویروس هپاتیت B به خاطر ویروسی که کبد را درگیر می سازد ایجاد می شود. این ویروس از طریق تماس جنسی منتقل می شود اما از طریق داروهای وریدی استفاده شده و انتقال خون نیز منتشر می گردد.
احتمال بروز بیماری کبدی مزمن وجود دارد. نشانه ها در نیمی از افراد مبتلا به این ویروس دیده می شود و در برگیرنده یرقان، تب، دید شکمی و حالت تهوع است. در موارد پیشرفته، تورم پاها به همراه توسعه تجمع مایع در شکم رایج است. اگر این موارد رخ دهد، درمان هپاتیت B باید بلافاصله آغاز گردد. واکسنی برای پیشگیری از این هپاتیت وجود دارد. اگر در کودکی واکسینه نشده اید می توانید در بزرگسالی از این واکسن استفاده کنید.
بیماری التهای لگن: توسط سایر STD ها ایجاد می شود.
بیماری التهابی لگن یکی از عوارض حاد سایر بیماری ها همچون کلامیدیا و سوزاک است. باکتری موجود در این بیماری ها به سمت واژن یا دهانه رحم می رود و وارد اندام های تولید مثلی می شود. چنین شرایطی می تواند به ناباروری و آسیب دائم به اندام ها منجر شود. نشانه ها همیشه واضح نیست اما می تواند شامل درد شکمی، افزایش ترشحات واژن، خونریزی های نامنظم قاعدگی، تب، درد در طول مقاربت جنسی و حساسیت به لمس در شکم باشد. این بیماری می تواند بارداری خارج از رحمی و درد مزمن لگن را ایجاد کند. چنین شرایطی را می توان با آنتی بیوتیک درمان کرد اما هر آسیبی که به خاطر عفونت ایجاد می شود به احتمال زیاد دائمی است.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!