ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

علائم وزمان تخمک گذاری (97/11/22)

علائم وزمان تخمک گذاری

علائم وزمان تخمک گذاری ،شما تصمیم هیجان انگیز را برای تلاش برای باردار شدن انجام داده اید و می خواهید همه کارهایتان را انجام دهید تا سریعا اتفاق بیفتد.

علائم  تخمک گذاری

  • دمای بدن:  قبل از تخمک گذاری، دمای بدن شما کاهش می یابد؛ درست بعد از آن، افزایش می یابد.
  • پرتی حواس :
  • میتل اشپیتزMittelschmerz: ممکن است در لبه لگن شما احساس خمیده و خفیف داشته باشید.
  • تظاهر:  ممکن است کمی خونریزی روشن ایجاد شود.
  • ترشح:  به علت افزایش سطح استروژن،ممکن است متوجه افزایش ترشحات مخاطی گردنی رحم شوید.
  • تهوع و سردرد:  به علت هورمون ها ممکن است این علائم فیزیکی را تجربه کنید.
  • موقعیت گردن رحم :  گردن رحم شما نرم تر و باز است.
  • التهاب:  ممکن است احتباس آب را تجربه کنید.
  • سینه حساس: سینه های  شما ممکن است دردناک باشد.

فاز لوتئال چیست؟

فاز لوتئال نیمه دوم چرخه قاعدگی شما است، شروع به تخمک گذاری و پایان دادن به دوره جدیدقاعدگی و یا حاملگی می شود. این زمانی است که شما افزایش زیادی سه هورمون مهم دارید:

هورمون تحریک کننده فولیکول : از طریق غده هیپوتالاموس به غده هیپوفیز منتقل می شود تا فولیکول های تخمدان را برای ترشح استروژن و تخمک بالغ تولید کند (یا دو مورد در مورد دوقلوها ).

هورمون لوتئینیزه : در پاسخ به افزایش سطوح استروژن نیز از طریق غده هیپوفیز به جریان خون شما آزاد می شود. این هورمون مهم باعث ایجاد فولیکول تخمدان می شود تا تخمک (ها) را برای باروری بالقوه آزاد کند.

پروژسترون : در حالیکه استروژن با تخمک گذاری ریزش دارد، پروژسترون از صعود خود شروع می کند تا به منظور تغذیه و ضخیم شدن رحم  برای تخمک گذاری تخم  بالغ شود. اگر باردار شوید، سطح پروژسترون شما افزایش خواهد یافت،

فاز لوتئال چقدر طول می کشد؟

به طور متوسط ​​فاز لوتئال 14 روز (نیمی از چرخه متوسط ​​28 روزه) است، اما “طبیعی” هر 12 تا 16 روز در نظر گرفته می شود. شما می توانید علائم تخمک گذاری خود را پیگیری کنید تا دقیقا مشخص کنید که چقدر فاز لوتئال خود را دارید یا به راحتی روی این نوارهای تخمک گذاری قرار دهید .

علائم وزمان تخمک گذاری

چند روز پس از دوره قاعدگی شما تخمک گذاری می کنید؟

به طور متوسط ​​یک زن حدود 14 روز پس از شروع دوره  تخمک گذاری می شود. این بر اساس یک دوره چرخه 28 روزه و یک فاز لوتئال 14 روزه است.

اگر چرخه (یا مرحله لوتئال) شما از میانگین متفاوت باشد، بهتر است 14 روز پس از شمارش دوره پیش بینی شده شمارش کنید. به عنوان مثال، اگر چرخه شما 30 روز طول بکشد، می توانید 16 روز پس از شروع دوره تخمک گذاری کنید. به همین ترتیب، اگر شما یک دوره چرخه متوسط ​​28 روزه داشته باشید، اما فاز لوتئال شما 16 روز است، شما 12 روز پس از شروع دوره ابتدایی تخمک گذاری می کنید. این همه می تواند کمی گیج کننده باشد، به همین دلیل یک ردیاب تخمک گذاری یک ابزار عالی است.

آیا ماهانه تخمک گذاری می کنید؟

در حالیکه طول چرخه قاعدگی متغیر است، اکثر زنان هر ماه تخمک گذاری یا می کنند. با این حال، استرس می تواند گاه به گاه “تخمک گذاری” از دست رفته را نیز به همراه داشته باشد،

چند روز پس از دوره قاعدگی شما بیشتر بارور هستید؟

شما حاصلخیز ترین  روزها در روزهای  تخمک گذاری ست با این حال،  اسپرم می تواند تا 5 روز زنده بماندو تخمک می توانید تا 24 ساعت زنده بماند.

بهترین روز تخمک گذاری چیست؟

باروری شما در روز 10 افزایش می یابد، سپس در روز 14 افزایش می یابد و در عرض یک یا دو روز به پایین می افتد.

چه هنگامی من باید تخمک گذاری کنم؟

آیا من تخمک گذاری می کنم؟ به طور ایده آل، یک زن 14 روز قبل از دوره مورد انتظار خود تخمک گذاری خواهد کرد. اگر چرخه شما غیرعادی باشد یا اینکه می دانید مرحله لوتئال شما بیشتر یا کمتر از 14 روز است، این ممکن است برای شما متفاوت باشد.

برای پیدا کردن زمانی که شما باید تخمک گذاری، علاوه بر استفاده از ردیاب تخمک گذاری، شما باید توجه دقیق به بدن خود داشته باشید.

چگونه روزهای باروری شما محاسبه می شود؟

برای محاسبه روزهای بارور ی، ابتدا باید میانگین طول دوره خود را محاسبه کنید. سپس، شما باید فاز لوتئال خود را برای محاسبه روزهای تخمک گذاری که در آن شما بارور ترین باشید، خواهید داشت. فرض کنید یک فاز لوتئال 14 روزه، روزهای باروری شما 13 تا 18 روز قبل از دوره مورد انتظار شما میشود. برای یک چرخه 28 روزه، این روزها 10 تا 16 روز است.

علائم وزمان تخمک گذاری

چگونه روز تخمک گذاری را محاسبه کنید؟

محاسبه روز تخمک گذاری کمی ساده تر است، زیرا تخمک گذاری معمولا در یک روز در هر ماه اتفاق می افتد.با فرض داشتن یک فاز لوتئال 14 روزه، روز تخمک گذاری شما 14 روز قبل از دوره مورد انتظار شما خواهد بود. برای یک دوره 28 روزه، تخمک شما در روز 14 منتشر خواهد شد.

روزهای ایمن پس از دوره  تخمک گذاری شما چیست؟

بسیاری از متخصصان مراقبت های بهداشتی می گویند که برای کسانی که به دنبال اجتناب از بارداری هستند چند روز واقعا “امن” وجود دارد، به خصوص اگر دوره شما نامنظم باشد. برای چرخه 28 روزه ، فقط 4 روز قبل از پنجره باروری شما باز می شود، با این حال، باید بدانید که از لحاظ فنی امکان حاملگی وجود دارد.

چقدر طول می کشد تا باروری پس از دوره قاعدگی شما تمام شود؟

به طور متوسط ​​زنان در روز 14 قاعدگی خود تخمک گذاری می کنند، اما روزهای باروری آنها از روزهای 10 تا 16 است. به این معنی که حدود یک هفته پس از پایان دوره زمانی که تخمک آزاد می شود و شما می توانید در طول رابطه جنسی باردار شوید. با این حال، ممکن است شما بدانید که شما دو هفته دیگر بعد از آن باردار می شوید

گفته می شود که تنوع در طول چرخه غیر معمول نیست و باید در نظر گرفته شود

آیادوره های قاعدگی بدون  تخمک گذاری هست؟

بله بعضی از محققان معتقدند که تا 30 درصد از چرخه های منظم، ناخوشایند هستند (بدون تخمک گذاری).

پنجره تخمک گذاری چقدر طول می کشد؟

تخمک گذاری تنها یک روز در هر ماه اتفاق می افتد، و تخمک آزاد می شود که تنها می تواند برای 12 تا 24 ساعت زنده بماند. اسپرم باید در لوله فالوپی نشسته و منتظر تخمک باشد تا آزاد شود. به همین دلیل است که روزهای تخمک گذاری (تا 3-5 روز) برای مفهوم بسیار مهم هستند.

آیا می توانید خارج از پنجره باروری خود باردار شوید؟

بله، شما می توانید باردار در هر زمان در طول دوره خود، حتی در طول دوره قاعدگی  خود . اگر قصد دارید از حاملگی جلوگیری کنید ، این مهم است که بدانید. اگر هدف شما برای رسیدن به حاملگی باشد، بیشتر به روزهای باروری بیشتر متمرکز شوید، اما به یاد داشته باشید که هر گونه مقاربت می تواند به طور بالقوه به بارداری منجر شود، به خصوص اگر چرخه های شما نامنظم است.

زمان تخمک گذاری چیست؟

تخمک گذاری یک بار در ماه اتفاق می افتد – معمولا در وسط چرخه. برای محاسبه زمان برای شما، شما باید طول دوره چرخه و طول فاز لوتئال را بدانید. تخمک گذاری 12 تا 16 روز قبل از دوره مورد انتظار رخ می دهد.

آیا می توانید باردار شوید وقتی تخمک گذاری می کنید؟

بله، شما باید تخمک گذاری کنید تا بتوانید باردار شوید، یک چرخه بدون تخمک گذاری نمیتواند بارداری تولید کند، اما  در زمان مقاربت نباید تخمک گذاری شود. از آنجایی که اسپرم میتواند تا 5 روز در یک دستگاه تولید مثلی زن زندگی کند و یک تخمک میتواند تا 24 ساعت زندگی کند، زمانیکه مقاربت می تواند به حاملگی منجر شود حداقل یک پنجره 6 روزه است.

آیا راهی برای افزایش شانس من برای یک دختر یا پسر دارشدن  وجود دارد؟

در زیر میکروسکوپ، اسپرم مردانه سریع تر شنا می کند، و سریعتر هم می میرد؛ اسپرم زنانه در مقابل آن است (شنا کردن کندتر اما طولانی تر می شود). داشتن رابطه جنسی دو تا چهار روز قبل از تخمک گذاری، ممکن است شانس خود را برای داشتن یک دختر کوچک افزایش دهد. از سوی دیگر، داشتن رابطه جنسی روز قبل یا روز تخمک گذاری ممکن است شانس خود را برای داشتن یک پسر بچه افزایش دهد.

آیا من باردارم، آیا من در محدوده تخمک¬گذاری هستم؟

تخم¬گذاری می¬تواند علایمی مشابه مراحل اولیه بارداری داشته باشد؛ هرچند، ممکن است کنترل مرحله¬ای از چرخه که در آن هستید کمک کننده باشد. اگر شما انتظار دوران قاعدگی خود برای 12 تا 16 روز دیگر ندارید، شما ممکن است علایم تخمک¬گذاری را تجربه کنید. همچنین، اگر آخرین دوران قاعدگی شما از نظر خون¬ریزی و طول دوره طبیعی بوده باشد، این بسیار محتمل¬تر است که چیزی که شما تجربه می¬کنید به تخم¬گذاری ارتباط دارد، نه بارداری.

علایم تخمک گذاری در همه زنان ظاهر نمی¬شوند و به صورت ثابت در همه زنان رخ نمی¬دهند. این علایم می¬تواند شامل: خون¬ریزی کم، گرفتگی¬های شکمی در یک سمت (از سمت تخمدانی که برای ازاد کردن تخمک آماده می¬شود)، حساسیت پستان، نفخ شکمی، افزایش حس بویای، چشایی و بینایی و افزایش میل جنسی می¬باشند. اگر شما این علایم را تجربه کردید منتظر عادت ماهیانه خود در چند روز دیگر هستید، منتظر باشید تا ببینید آیا شما قاعدگی طبیعی دارید، اگر ندارید؛ ممکن است زمان استفاده از تست بارداری رسیده باشد.

آیا من باردارم یا من چاقم؟

معمولاً، در زمانی که زنان شروع بعه مشاهده افزایش وزن می¬کنند او دقیقا در سه ماهه دوم خود می¬باشد. عموما به وسیله این زمان، شما بایستی به سایر علایمی که بارداری را نشان می¬دهند توجه کنید.

اگر شما احساس افزایش وزن دارید، از خودتان چند سوال بپرسید. آیا زمان اخرین قاعدگی را فراموش کردید؟ آیا قبل از این رابطه جنسی محافظت نشده داشتید؟ آیا سایر علایم بارداری را دارید (تهوع، یبوست، گرفتگی شکمی، حساسی پستان و غیره)؟ اگر پاسختان به این سوال ها بله است، ممکن است زمان استفاده از تست بارداری رسیده باشد.

اگر نه،آیا شما بیش از د غذا می¬خورید یا غذاهای غیر سالم زیاد می¬خورید؟ آیا کمتر از معمول ورزش می¬کنید؟ آیا عدم بالانس هورمونی و استرس زیادی دارید؟ تمام این موارد می¬توانند باعث افزایش وزن شوند. اگر شما افزایش وزن سریع را در حالی دارید که روش زندگیتان تغییر نکرده، ممکن است زمان استفاده از تست بارداری رسیده باشد.

آیا من باردارم، یا من نفخ  دارم؟

بارداری به همراه PMS، تخمک¬گذاری و خوردن غذای ناسالم باعث نفخ می¬شوند. در ابتدا، سعی کنید علت غذایی را بیابید. آیا غذای غیر سالم زیادی خوردید (سرخ شده، پر چرب، پروتئین زیادی) آیا حرکات روده شما غیر طبیعی هستند (یعنی آیا شما یبوست دارید، گرچه می¬تواند با بارداری نیز رخ دهد)؟ آیا شما هر گونه گرفتگی و درد گازی را تجربه کرده¬اید؟

اگر نه، می¬تواند به دلایل دیگر باشد. اگر شما در مرحله آغاز دوران قاعدگی خود هستید، این حالت باعث نفخ بسیار می¬باشد. اگر دوران قاعدگی شما در چند روز آینده آغاز نمی¬شود زمان استفاده از تست بارداری رسیده باشد.

آیا من باردارم یا من بیمارم؟

اغلب این سوال به علت وجود تهوع یا استفراغ ایجاد می¬شود. سایر موارد گرفتگ شکم، سوء هاضمه و یا سردرد همراه است. برخی از زنان حتی علایم مشابه سرماخوردگی مانند آبریزش بینی را در مراحل اولیه بارداری نشان می¬دهند. اگر شما تهوع، استفراغ، درد شکمی یا سردرد درست کمی بعد از رابطه جنسی خود دارید، بعید به نظر می¬رسد که این مساله با تجربه بارداری همراه باشد.

. اگر شما تهوع، استفراغ را قبل از قاعدگی خود تجربه می¬کنید، منتظر باشید ببینید آیا قاعدگی آغاز می-شود یا خیر، اگر قاعدگی طبیعی بود، کمتر محتمل است که تهوع و استفراغ به علت بارداری باشد؛ به دکتر خود مراجعه کنید زیرا احتمالاً بیمار هستید.

داشتن آبریزش بینی به طور معمول به مراحل اولیه بارداری مربوط نیست، مگر اینکه علایم دیگری از مراحل اولیه بارداری را نیز با آن تجربه کنید. اگر تنها علامت یک آبریزش بینی است، بعید است که نشان¬دهنده بارداری باشد.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.