ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

زایمان طبیعی در اب:هزینه –فواید وحضور همسر

زایمان طبیعی در اب: استفاده از آب برای کنترل درد زایمان زایمان بسیار دردناک است و اغلب زنان از درد آن وحشت می کنند. این ترس باعث می شود بسیاری از زنان از حتی در هنگام زایمان طبیعی، از آن جلوگیری کنند. کسانی که اغلب از خوردن هرنوع دارویی خودداری می کنند، در تمام حاملگیشان اجازه قرار دادن داروهای قوی را در فضای اپیدورالشان برای زایمان می دهند.

زایمان طبیعی در اب

زایمان طبیعی در اب:هزینه –فواید وحضور همسر

حتی با این که می دانند که اپیدورال می تواند باعث طولانی شدن زایمان، مداخلات پزشکی بیشتر، خطر بیشتر سزارین و شکاف خوردگی شدید واژینال  شود، بازهم اپیدورال را انتخاب می کنند زیرا از تجربه درد زایمان بدون مسکن وحشت زده اند.

اگر جایگزین های متقاعدکننده ای برای بی حسی اپیدورال برای ناراحتی های زایمان به یک زن ارائه شود، به زایمان غیرپزشکی راغب تر می شود. مداخلات غیر دارویی درد خطرات سلامتی بسیار کمتری هم برای مادر و هم برای نوزاد دارند. در طول فرایند زایمان، می توان از آب به هزاران روش استفاده کرد.

زایمان طبیعی در اب

1. غوطه ور شدن در آب

اکثر مردم آرامشی که همراه ورود به استخرهای شنا، حوضچه های داغ و وان های حمام می باشد را می شناسند. در زایمان، آب یک مسکن درد برای خانم ها، جلوگیری از حرکت، فشار کمتر به مفاصل، احساس ایمنی، کاهش هورمون های استرس، افزایش اندورفین ها  و افزایش اکسی¬توسین را فراهم می کند. تمام این مزایا نیاز به کنترل دارویی درد را کاهش می دهد.  یک زن در حوضچه با درنظر گرفتن پوزیشنی که بسیار راحت تر است، تمایل بیشتری به مستقل بودن دارد. زنان عموما درد زایمان کمتر (تا حدود 50% کمتر) و فشار کمتر به لگن در هنگامی که فرزندشان در طول کانال زایمانی حرکت می کند را تجربه می کنند. با غوطه ور شدن در آب، زنان اغلب وارد حوضچه شده و اثر “آه” را تجربه می کنند، پدیده ای که آن ها را در آب کاملا آرام کرده و سرویکس را به سرعت باز – از 5 cm به حالت کاملا باز – کرده و بچه در کمتر از 1 ساعت به دنیا می آید.

من دیده ام که اثر “آه” حتی سریع تر هم پیش می رود: یک زن دقیقا وارد حوضچه شد در حالت 5 cm و پس از سه انقباض شروع به فشار آوردن کرد. بچه در 15 دقیقه پس از ورود به آب به دنیا آمد. زنان خودشان نمی توانستند باور کنند که ممکن است بچه بتواند بیاید، اما می توانند و اتفاق می افتد.

2. زایمان در آب

تولد نوزاد در داخل یک حوضچه یا استخر چند مزیت دارد:

امکان یک زایمان مستقل تر را فراهم می کند. شناور بودن در آب باعث می شود مادر و بچه شناور شوند! زن غوطه ور می تواند به راحتی پوزیشن ایستاده تر را حفظ کند که به آن ها اجازه می دهدبچه خود را بگیرند و مطمئن باشند که نمی توانند فرزند خود را رها کنند. از آنجا که راحت تر و کمتر وحشت زده هستند به ندرت در هنگام زایمان در حوضچه عصبانی می شوند. به دنیا آوردن بچه توسط خودشان منجر به یک تجربه بسیار لذت بخش تولد می شود.

زایمان فیزیولوژیک را پیش می اندازد. زن در حوضچه بیشتر قادر به پذیرفتن مغز پسین  خود است و غریزی تر رفتار می کند. تولد آب به زن کمک می کند ناراحتی کمتری زایمان کند. شناوری آب و افزایش اندورفین ها به کاهش ترس او کمک کرده و منجر به کاهش آدرنالین می شود. پرستاران  نمی توانند زیاد در زایمان مداخله کنند زیرا زنان در مغز پسین یا “قلمرو” خود آگاهی کمتری از فعالیت ها و صداهای اطراف خود دارند. هرچه زنی بیشتر بتواند به درون خود برگردد و به بدنش اجازه دهد کاری را که لازم است انجام دهد، زایمان به صورت نرمال تری پیش خواهد رفت.

نیاز به حرکت مادر در حال زایمان را کم می کند. اغل زنان وقتی بچه به دنیا می آید، در یک موقعیت ثابت می شوند. هرگونه حرکتی برای آن ها بسیار سخت می شود. حتی ممکن است یک زن برای برگشتن از طرفی به طرف به دیگر نیاز به کمک داشته باشد. داشتن فرصت زایمان در آب به جای غوطه وری در آب، به مادر این امکان را می دهد که در همان جایی که راحت شده است بماند.

به مادر کمک می کند زایمان را کنترل کند که منجر به آسیب پری¬آنال  کمتری می شود. وقتی زنان در آب نیستند، درد و فشار بسیار زیادی را به همراه بیرون آمدن سر بچه احساس می کنند. غالبا آن ها نمی توانند زمانی که پرینه کشیده می شود را تحمل کنند که باعث شکاف پری¬آنال و پارگی می شود. در آب، زنان بسیار بیشتر می توانند احساسات تولد را تحمل کنند بنابراین، احتمال این که صبر کنند تا پرینه کشیده شود بیشتر است. زنان در حوضچه معمولا در پوزیشن نیمه-اسکات  حمایت شده یا روی زانوهای خود زایمان می کنند. این ها، پوزیشن های ایده آل برای کاهش شکاف خوردگی می باشند.

زایمان طبیعی در اب

زایمان طبیعی در اب:هزینه –فواید

تولد آرامی را برای بچه فراهم می کند. بچه هایی که در استخر به دنیا می آیند، فرود آرام تری دارند و مستقیما به آغوش مادرشان حرکت می کنند. تولد آب میل به یک فرایند فیزیولوژیک تر و متمرکز تر بر خانواده دارد که آغاز آرامی را برای زندگی بچه فراهم می کند.

3. دوش

بسیاری از بیمارستان ها به جای حوضچه دوش دارند. اسپری کردن مداوم آب می تواند به زن در حال زایمان کمک کند تا به درون خود متمرکز شود تا اجازه جریان یافتن انقباضات را بدهد. دوش ها پرسنل بیمارستان را از قطع کردن فرایند شما دور نگه داشته – آن ها معمولا ترجیح می دهند از خیس شدن اجتناب کنند! بیمارستان ها معمولا آب داغ بی پایانی دارند، بنابراین زمان دوش می تواند طولانی تر از خانه زن باشد. صدای جریان آب برای تمام افراد درگیر آرامش بخش است: زن در حال زایمان، خانواده او و پرستارانش. آرام نگه داشتن افراد برای روند زایمان طبیعی، بسیار مطلوب است.

4. یخ

به کار گیری بسته های یخ روی قسمت های بدن می تواند آن ها را بی حس کرده و التهاب را کاهش دهد. برخی زنان دوست دارند بسته یخ را در طول زایمان روی استخوان پوبیس خود داشته باشند.

5. بطری های آب داغ

گرمای آب اعمال شده روی شکم و پشت زن، می تواند درد را کم کند. جایگزین های بطری های آب داغ پد های گرم کننده یا بسته برنج گرم شده می باشد.

6. نوشیدن مایعات

زایمان، زمان نیاز به انرژی و مایعات بی پایان می باشد. باید زن را به خوردن مداوم آب در هنگام زایمان تشویق کرد. پرهیز از دهیدراسیون  عملکرد بدن را مطلوب نگه می دارد. دستور غذایی زایمان زیر را رعایت کنید تا هیدراته مانده و درد کاهش یابد.

زایمان طبیعی در اب

زایمان طبیعی در اب:هزینه –فواید

دستور غذایی زایمان

مواد لازم:

یک ظرف سنگی 32 اونسی با در

آب یک عدد لیمو

4/1 درصد عسل خام (بسته به ذائقه شما می توان مقدار آن را تغییر داد)

1 قاشق چایخوری مسکن طبیعی (مکمل منیزیوم پوری)

11 اسکوپ پودر کلسیم سیترات

کمی نمک

به انتخاب خود آب تصفیه شده، آب نارگیل یا چای تمشک قرمز (با آب شروع کنید و قبل از افزودن طعم دهنده های دیگر، ببینید چطور به نظر می رسد). چای برگ تمشک قرمز مزایای فراوانی مثل افزایش تامین شیر و کاهش خطر افسردگی پس از زایمان  را به همراه دارد.

طرز تهیه:

وقتی از چای برگ تمشک قرمز استفاده می شود، آن را با قدرت دو برابر آماده کنید و عسل را تا جایی که قابل حل استاضافه کنید. اگر از چای استفاده نمی کنید، از این مرحله رد شوید.

ظرف سنگی را تا نیمه از آب پر کنید.

آب لیمو، عسل، منیزیوم و نمک را به ظرف سنگی اضافه کنید

درب آن را بسته و تکان دهید

تکان داده و هم بزنید تا عسل حل شود.

بقیه ظرف را با آب پر کرده و آن را در یخچال قرار دهید

آب 60% از بدن ما و 70% از سطح زمین را تشکیل می دهد که نشان می دهد افرادی که وابستگی زیادی به آب و تمام مزایای آن دارند. زنان باید آب را در تمام اشکال آن استفاده کنند تا زایمانشان لذت بخش تر شود.

درمان های دارویی جایگزین مثل کایروپراکتی، طب سوزنی و ماساژ وقتی به منظور کاهش خطر سزارین کار می کنند باید استفاده شود. این درمان های دارویی جایگزین در حاملگی بسیار ایمن بوده و سلامتی و راحتی را در تمام سال های تولد تقویت می کنند.

زایمان طبیعی در اب

دیدگاه های مخالف در مورد زایمان طبیعی در اب

وقتی مفهوم تولد در آب مطرح می شود، انتظار می رود مردم واکنش های قطبی مخالفی داشته باشند. ممکن است تصور کنند که این روش چندش آور، شنا کردن در استخر قسمت هایی از بدن یا باور داشته باشند مثل بودن  در یک آبگرم آرامش دهنده است. ممکن است به آن به شکل یک روش کاملا طبیعی (البته به دلیل این که بچه در یک استخر آب، برای 9 ماه نفس نمی کشد) یا کاملا غیر طبیعی (چرا که ما دلفین نیستیم) نگاه کنند. شاید به آن به عنوان یک ابتکار بزرگ در دوره تولدهای استریل و کاملا پزشکی مادربزرگانمان نگاه کنند یا فکر کنند مثل آب جوشان و خبر کردن یک ماما یک روش قدیمی است.

اما من فهمیده ام که وقتی یک زن در حال زایمان است، یک استخر آب بهترین راه حل برای ضعف، بی قراری و درد می باشد. اغلب زنان صرف نظر از این که نخست این ایده را دوست داشته اند یا خیر، وارد آن شده و هرگز نمی خواهند خارج شوند. نگرانی های قدیمی در مورد این که چه چیزی در آب هست کاملا ناپدید شده اند. او می تواند به “کانال” خود برگردد و پیشبرد زایمان را مجددا احساس کند. زنان می گویند که وقتی ناراحتی کمتری داشته باشند، قدرت بیشتری برای پیروی از راهنمایی های بدنشان دارند.غوطه ور بودن در آب زایمان را قابل تحمل می کند اگرچه لذت بخش نباشد. ماماهای نیوجرسی می دانند که غوطه وری در آب آدرنالین را کاهش می دهد، اکسی توسین و اندورفین را افزایش داده، فشار راحت بودن را به فشار هیدروستاتیک روی بدن مادر افزوده و تحرک را بیشتر می کند.

زایمان طبیعی در آب و رهایی از درد

کار ما شاهد تولدهای طبیعی زیادی بوده است. ما غوطه وری در آب و تولد در آب را معتبرتر می کنیم. بسیاری از مراجعان به طور خاص برای تشویق ازطریق ماماها در طول مراقبت های پیش از تولد و پشتیبانی ما در هنگام زایمان ما انتخاب می کنند. آن ها شدیدا برای تولد بدون دارو یا اپیدورال تهییج شده اند. مراجعان ما از امتیاز ارتباط قوی مراقبان/بیمار و حضور مداوم مامای آن ها در طول زایمان فعال برخوردار می باشند. زنان مشارکت کنندگان فعال در برنامه ریزی زایمانشان می باشند، که تصمیم می گیرند در بیمارستان زایمان کنند، در مرکز زایمان یا در خانه. آن ها در طول بارداری از طریق کلاس های زایمان کلاس های آمادگی زایمن در مراکز زایمان و در خانه  به خوبی برای زایمان آماده می شوند و ماماهای پرستار نیز در برخی کلاس ها در طول بارداری آموزش می بینند.

ما یک کمکی  زایمان را به محل زایمان می فرستیم. او برای پشتیبانی افراد – مادر، همسرش، ماما و حتی پرستاران آنجاست. اگر مادر بخواهد کمکی زایمان در  اوایل زایمان داشته باشد ما کمکی خود را می فرستیم. کمکی ها در طول زایمان مشغول فشار آوردن روی پشت و هیپ ها، تهیه نوشیدنی، عسل و تشویق شما می باشند. ما برای زایمان صبور هستیم، هرگز عجله ای برای القا یا پیشبرد زایمان نداریم. ما دوست داریم ببینیم زایمان با قدم زدن و چرخیدن و نشستن روی توپ پیش می رود. اما هیچ چیز زایمان را قابل انجام تر و زیباتر از تولد در آب نمی کند.

اگر زنان برنامه زایمانی داشته باشند که شامل غوطه وری در آب یا تولد در آب باشد، ممکن است نیاز به تغییر دکتر یا تغییر مکان زایمان خود داشته باشند. هر فردی شایسته داشتن فرصت تجربه زایمانی که می خواهد در داخل محدودیت های ایمن می باشد. اکثر موسسات زایمانیک مدل مراقبتی دارند که روی جنبه های پزشکی زایمان و تولد تمرکز بیشتری دارد اما امتیاز اثرات مثبتی که راحتی مادر و کنترلی که مادر در روند ایمن و طبیعی زایمان و تولد دارد را ندارند. 

زایمان طبیعی در اب

ایمنی زایمان طبیعی در آب

ایمنی مهمترین دغدغه برای بسیاری از مردم و گروه ها مثل دانشکده زنان و زایمان دانشگاه آمریکا (ACOG) و آکادمی آمریکایی اطفال (AAP) مانده است. نظر کمینه آن ها در نوامبر 2016 بیان کرد که شواهد از غوطه وری در آب حمایت می کنند اما شواهد برای ایمنی تولد در آب موجود نیست و بنابراین آن ها نمی توانند زایمان بچه در بیمارستان را تا زمانی که شواهد بیشتر ایمنی تولد در آب را اثبات کنند، توصیه کنند. دانشکده پرستاری مامایی دانشگاه امریکا (ACNM) موقعیت بسیار مثبت تری نسبت به تولد در آب دارد.

من انتظار دارم که دانشکده زنان و زایمان دانشگاه امرکا و آکادمی امریکایی اطفال نظر خود را در مورد تولد در حوضچه برمبنای تحقیقات جدیدا منتشر شده تغییر خواهد داد. متاآنالیز وندرلین و همکارانش (2018) اکنون شاهد بیش از حد کفایتی برای اثبات ایمنی تولد در آب فراهم کرده است. این گروه داده های حاصل از بسیاری از مطالعات کوچک تر را با هم ادغام کرده اند تا اندازه نمونه به حدکافی بزرگ برای نتیجه گیری قابل اعتماد در مورد تولد در آب داشته باشند.

واقعا مهم نیست تولد چقدر “طبیعی” است اگر مادر وبچه خوب نباشند. همه ما با عواطف سازگاری داریم. کار من به تنهایی بیش از 1200 بچه متولد شده در آب را به صورت امن و بدون حتی یک عارضه جانبی مرتبط با تولد در زیر آب پوشش می دهد. من به خاطر تجربه خودم از تولد در آب در 18 سال پیش، این واقعیت را می دانم که بچه ها در زیر آب نفس نمی کشند. شروع ما در مرکز پزشکی موریستون بسیار مثبت است و ما ادامه می دهیم تا پشتیبانی بیمارستانی را برای غوطه وری در آب و تولد در آب داشته باشیم.

دیگر مزایای زایمان طبیعی در اب

مزایای تولد در آب فراتر از خلاصی از درد و آرامش عبارتند از کاهش آسیب پری¬آنال، زایمان سریع تر، کاهش فشار خون ضربان قلب مادر، عفونت های کمتر (همانطور که باربارا هارپر از موسسه بین المللی تولد در آب می گوید “راه حل برای آلودگی رقیق کردن است”) و کاهش نیاز به برش سزارین (منبع) می باشد. تجربه ما در ماماهای نیوجرسی این است که تولد در آب هم برای مادر و هم برای کودک دلخواه است. بچه توسط مادر مورد استقبال قرار می گیرد که به او اعتماد دارد و ازنظر هورمونی در ابتدای مادر شدن قرار دارد. ما فقط می ایستیم و شروع مهم ترین ارتباطی که بچه در طول زندگی خواهد داشت بدون دخالت با برنامه ریزی خدا/مادر را نظاره می کنیم. این آبی نیست که زایمان را طبیعی می کند، بلکه آبیست که زایمان طبیعی را محتمل تر می کند. مهم نیست واکنش اولیه شما در مورد تولد در آب چه بوده است، من باور دارم این بدترین نظر شما در مورد آن است.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!