ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

۱زایمان طبیعی( واژنی)بعد از یک سزارین (VBAC)

زایمان بعد سزارین: یک زایمان طبیعی چیست؟زایمان طبیعی واژنی پس از یک سزارین (VBAC) زمانی اتفاق می افتد که یک زن پس از اینکه یک سزارین داشته است به صورت واژنی زایمان کند. زایمان واژنی شامل یک زایمان واژنی سر راست و وضع حمل با کمک فورسپس یا وکیوم می شود.

“ممکن است بتوانید حتی در صورت داشتن بیش از یک سزارین، زایمان طبیعی داشته باشید”.

  • مزیت ها و خطرات زایمان طبیعی چیست؟
  • مزیت های زایمان طبیعی چیست؟

VBAC برای بیشتر زنان یک گزینه محسوب می شود و پژوهش ها نشان می دهند که اگر زایمان طبیعی موفق باشد، عوارض آن از سزارین انتخابی (ERCS) کمتر است. بیشتر زنان می توانند بدون هیچ عرضه ای یک VBAC موفقیت آمیز داشته باشند.

زایمان بعد سزارین

مزیت های یک زایمان واژنی موفقیت آمیز عبارتند از:

شانس بیشتر زایمان واژنی در حاملگی های آینده.

ریکاوری و بازگشت به فعالیت های روزانه احتمالا سریع تر خواهد بود.

احتمال دارد که بستری شدن شما در بیمارستان کوتاه تر باشد.

احتمال اینکه بتوانید بلافاصله پس از زایمان با فرزند خود راطه مستقیم پوستی داشته باشید بیشتر است (این مسئله به شما در آغاز موفقیت آمیز شیردهی کمک می کند).

با زایمان طبیعی شما از خطرات یک عمل جلوگیری می کنید.

کودک شما احتمالا با مشکلات تنفسی کمتری رو به رو است.

خطرات زایمان طبیعی چه هستند؟

خطرات متفاوت هستند و به تاریخچه زایمان شما بستگی دارد (دلایل مربوط به تمامی سزارین های پیشین و اینکه آیا قبلا به صورت واژنی وضع حمل کرده اید یا خیر).

زایمان بعد سزارین

خطرات زایمان طبیعی شامل باز شدن زخم سزارین پیشین می شود (پارگی رحم). این مسئله یک زن از میان دویست زن که تلاش می کنند زایمان طبیعی داشته باشند را تحت تاثیر قرار می دهد. این خطر در صورت القای زایمان دو تا سه برابر افزایش پیدا میکند.

تمامی افرادی که برای زایمان طبیعی برنامه دارند در آن موفق نمی شوند. از ۱۰۰ زنی که برای داشتن زایمان طبیعی تلاش می کنند، ۲۵ نفر نیازمند سزارین اورژانسی هستند.

برخی از اوقات انتخاب VBAC توصیه نمی شود (برای مثال، اگر پیش از این پارگی، کشیدگی قابل توجه رحم یا عمل رحم داشته اید یا بر روی رحم یا جفت سر راهی خود دارای یک زخم عمودی هستید).

آیا در طول زایمان طبیعی به نظارت اضافی نیاز دارم؟

اگر قصد زایمان طبیعی دارید، معمولا در طول فرآیند زایمان از نظارت اضافی برخوردار خواهید بود. این موارد شامل نظارت مداوم بر روی ضربان قلب کودک در زمانی می شود که انقباض های معمول خود را دارید. نظارت اضافی پیشرفت درست همه چیز را بررسی می کند و همچنین هرگونه نشانه اولیه مشکلات مرربوط به زخم سزارین پیشین را شناسایی می کند.

بدلیل خطرات، به شما یونیت زایمان با امکانات لازم برای سزارین و انتقال خون ارائه می شود.

اگر ماما به من بگوید که نباید زایمان طبیعی داشته باشم باید چی کنم؟

اگر قبلا از طریق سزارین زایمان کرده اید و تصمیم گرفته اید تا زایمان واژنی داشته باشید، اولیوت ها و ترجیحات شما باید در نظر گرفته شوند. در بریتانیا زنی که دارای ظرفیت لازم تشخیص داده می شود دارای حق لازم برای رد کردن سزارین است و این حق باید محترم شمرده شود.

در جایی که توافق بر سر یک راه حل دو جانبه بین شما و افراد حرفه ای شاغل در بخش سلامت سخت است، شاید بتوانید خواهان یک دیدگاه دیگر شوید. بسته به منطقه محلی شما، شاید بتوانید خواهان بحث با ماما متخصص در جهت گفتگو در مورد برنامه زایمان خود شوید.

زایمان بعد سزارین

آیا در صورت اینکه بیش از یک سزاریان داشته باشم می توانم VBAC انجام دهم؟

حتی اگر تا چهار سزارین داشته باشید هیچ تفاوتی در خطر تب یا آسیب دیدگی بین یک VBAC و سزارین برنامه ریزی شده وجود ندارد. خطر پارگی رحم بالا است اما همچنان نادر است.

خطر انتقال خون و  برداشتن رحم در زنانی که پس از دو سزارین پیشین، یک VBAC دارند در مقایسه با آنهایی که یک سزارین پیشین داشته اند اندکی بیشتر است. اگر در حال بررسی زایمان واژنی پس از چند سزارین هستید، با یک پزشک متخصص زایمان در مورد خطرات احتمالی، مزیت ها و نسبت موفقیت گفتگو کنید.

آیا می توانم برای یک زایمان طبیعی خانگی برنامه ریزی کنم؟

توصیه می شود تا در بیمارستان زایمان کنید چون در صورت نیاز به سزارین و انتقال فوری خون دسترسی دارید. می توانید با متخصص زایمان یا ماما خود مناسب بودن زایمان خانگی را به بحث بگذارید.

احتمال موفقیت داشتن یک زایمان واژنی پس از یک سزارین چقدر است؟

پژوهش ها پیشنهاد می دهند که احتمال زایمان طبیعی موفقیت آمیز عبارت است از:

  • ۸۵ تا ۹۰ درصد اگر قبل از این زایمان واژنی داشته اید
  • ۶۲ تا ۷۵ درصد پس از یک یا دو زایمان سزارینی
  • درصد موفقیت زایمان طبیعی کمتر است اگر:
  • روند زایمان شما القا یا به آن سرعت بخشیده شود
  • تنها توسط سزارین زایمان کرده باشید
  • BMI بزرگتر از ۳۰ در آغاز حاملگی
  • پیش از این بدلیل روند زایمان سخت، سزارین داشته اید

اگر تمامی این چهار مورد برای شما صادق هستند، شانس داشتن یک VBAC موفقیت آمیز برای شما به ۴۰ درصد کاهش می یابد.زایمان بعد سزارین

برای برخی از زنان تصمیم گیری پس از یک سزارین سخت و حتی بسیار احساسی است (بویژه اگر سزارین اورژانسی بوده باشد). پشتیبانی های فروانی در زمان زایمان وجود دارد که در صورت نیاز می توانید از آن استفاده کنید.

خوب است اگر با شریک زندگی خود در مورد گزینه های زایمان صحبت کنید. همچنین می توانید در مورد نگرانی های پزشکی خود با ماما، GP یا پرستارتان گفتگو کنید.زایمان بعد سزارین

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!