ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

دیابت بارداری:تشخیص-عوارض-در دیابت بارداری چه میوه ای بخوریم؟

دیابت بارداری :احتمال ناهنجاریهای ارثی یا نقصهای مادرزادی را در نوزادان بالا می برد مخصوصا اگر گلوکز خون شما در ده هفته اول بارداری به خوبی کنترل نشود. قند خون بالا همچنین باعث رشد زیاد جنین می شود که زایمان و وضع حمل را با دشواری روبرو می کند و احتمال شکستگی استخوان یا آسیبهای عصبی نوزاد بالا می رود. نوزادان درشت به احتمال زیاد با سزارین به دنیا می آیند. نوزادان مادرانی که دیابت دارند در معرض ریسک ناراحتی های تنفسی، یرقان  و سطح خطرناک و پایین گلوکز و کلسیم خون قرار دارند.

دیابت بارداری

تشخیص دیابت بارداری

بعد از آن که سطح گلوکز از سطح خاصی تجاوز کند که در دو آزمایش تست تحمل قند خون نشان داده می شود دیابت بارداری تشخیص داده می شود. اولین آزمایش در زمان بین هفته ۲۴ ام و هفته ۲۸ ام بارداری انجام می شود که شامل نوشیدن ۵۰گرم محلول قندی می شود و  یک ساعت بعد آزمایش قند خون شما انجام می شود. اگر سطح قند خون شما بالای ۱۳۰ mg/dL باشد پزشک شما یک آزمایش تحمل قند دیگر برای شما می نویسد که قند خون شما را وقتی ناشتا هستید آزمایش می کنند و بعد  به مدت دو تا سه ساعت هر ساعت اندازه گیری می شود. گلوکز ناشتا اگر بالاتر از ۹۵ mg/dL باشد یک ساعت بعد از غذا ۱۸۰ mg/dL و دو ساعت بعد از غذا ۱۵۵ mg/dL و سه ساعت بعد بالای ۱۴۰ mg/dL باشد نشانه دیابت بارداری است.

سطح نرمال قند خون بارداری

برای زنان بارداری که دیابت ندارند، سطح قند خون ناشتای آنها به طور میانگین بین ۶۹ mg/dL تا ۷۵ mg/dL است یک ساعت بعد از غذا خوردن در محدوده ۱۰۵ mg/dL تا ۱۰۸ mg/dL قرار دارد. اگر در معرض دیابت باشید یا این که دچار دیابت بارداری شده باشید هدف این است که سطح قند خون شما را تا آنجا که ممکن است در حد نرمال نگه دارند بدون آن که خیلی پایین بیاید. بر طبق توصیه های عملی انجمن دیابت آمریکا هدف از کنترل قند خون باید به این صورت باشد: قند خون ناشتا کمتر از ۹۵ mg/dL، قند خون بعد از غذا خوردن باید کمتر از ۱۴۰ mg/dL و دو ساعت پس از غذا خوردن باید ۱۲۰ mg/dL باشد.

دیابت بارداری

عوارض دیابت بارداری و چه  مشکلات پیچیده ای به همراه دارد؟

دیابت بارداری می تواند هم برای شما هم بچه شما خطرناک باشد. گلوکز اضافه در بدن شما باعث چاقی جنین می شود. بچه های بزرگ، شما را برای زایمان با مشکل مواجه می کنند زیرا:

  • شانه های بچه گیر می کنند
  • خونریزی بیشتری خواهید داشت
  • برای نوزاد بعد از تولد، تنفس و ثابت نگه داشتن قند خون مشکل خواهد بود
  • همچنین باعث می شود در طول دوره بارداری فشار خونتان بالا برود

در بیشتر موارد، بعد از تولد نوزاد، دیابت بارداری از بین می رود. اما اگر قبل از بارداری دیابت داشتید بعد از تولد نوزاد همچنان دیابت خواهید داشت.

همچنین دیابت بارداری می تواند بعد از زایمان و در کل زندگی شما همیشه با شما باشد. هم شما هم نوزادتان را برای دیابت بعد از زایمان تحت نظر قرار می دهد.

دیابت بارداری

در دیابت بارداری چه غذایی بخوریم؟

اگر اخیرا دیابت بارداری تشخیص داده شده باشد یا درباره آن چه بعد از تشخیص اتفاق می افتد کنجکاو هستید به خواندن روش های مناسب برای حفظ حاملگی ادامه دهید.

در دیابت بارداری چه غذاهایی باید بخورید؟

رژیم عمومی سالم
۱٫ پروتئین را با هر وعده غذایی بخورید.
۲٫ میوه ها و سبزیجات روزانه را در رژیم خود قرار دهید.
۳٫ سی درصد یا کمتر از رژیم غذایی شما باید چربی داشته باشد.
۴٫ از مصرف غذاهای فرآوری شده بپرهیزید یا مصرف آن ها را محدود کنید.
۵٫ برای جلوگیری از مصرف بیش از حد، به مقدار غذایی که می خورید توجه کنید.
اگر دیابت بارداری دارید، یک رژیم غذایی سالم و متعادل به مدیریت علائم بدون نیاز به دارو کمک می کند. به طور کلی، رژیم غذایی شما باید شامل پروتئین و ترکیب مناسب کربوهیدرات ها و چربی ها باشد.

دیابت بارداری

در دیابت بارداری چه میوه ای بخوریم؟

اگر دچار دیابت هستید، می توانید میوه بخورید، فقط باید مراقب حجم موادغذایی که می خورید باشید. از پزشک یا متخصص تغذیه درباره محاسبه کربوهیدراتها بپرسید تا اطمینان حاصل کنید قند بیش از حد مصرف نمی کنید.
هنگامی که تشخیص داده شد دیابت حاملگی دارید، از پزشک خود در مورد کار با یک متخصص تغذیه بپرسید. آنها می توانند به شما در برنامه ریزی وعده های غذایی کمک کنند و برنامه غذائی که شما و جنین را سالم نگه می دارد، ارائه دهند.
سعی کنید وعده های غذایی شما بر مبنای پروتئین باشد. سعی کنید غذاهای تازه را در رژیم غذایی جای دهید و مصرف کربوهیدرات ها و غذاهای فرآوری شده را محدود می کند.
هر وعده غذا باید ۲۵ درصد پروتئین، ۲۵ درصد نشاسته و ۵۰ درصد مواد غذایی غلات، مانند سبزیجات یا سالاد داشته باشد.
در صورت داشتن دیابت حاملگی چند گزینه سالم برای میان وعده ها و غذاها وجود دارد:
• سبزیجات تازه یا یخ زده
• تخم مرغ یا سفیده تخم مرغ
• بلغور جو دو سر غنی شده با انواع توت ها
• میوه تازه
• سینه مرغ بدون پوست
• ماهی پخته شده
• سبزیجات بخار پز شده
• پاپ کورن تهیه شده با هوا
• ماست نعناع یونانی
غذهایی که نباید بخورید

از چه غذاهایی باید بپرهیزید؟

باید از غذاهای فراوری شده، مانند نان سفید، و به طور کلی هر چیزی که قند زیادی دارد اجتناب کنید. به عنوان مثال، باید از موادغذایی زیر اجتناب کنید:
•فست فود
• نوشیدنی های الکلی، اگر باردارید، باید از آن اجتناب کنید
• محصولات پخته شده، مانند کلوچه ها، دونات ها یا کیک ها
•غذای سرخ شده
• نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه، آبمیوه، و نوشیدنی های شیرین
•آب نبات
• غذاهای بسیار نشاسته ای مانند سیب زمینی سفید و برنج سفید
اگر مطمئن نیستید، از پزشکتان درباره غذاهایی که می خورید بپرسید. آنها می توانند به شما در تعیین آنچه باید اجتناب شود کمک کنند.
عوارض چه هستند؟
دیابت حاملگی می تواند برای شما و جنین خطرناک باشد. گلوکز اضافی در بدن می تواند باعث افزایش وزن جنین شود. یک جنین بزرگتر احتمال زایمان سخت تر را افزایش میدهد، زیرا:
• شانه های کودک گیر می کنند
• خونریزی مادر بیشتر می شود
• حفظ پایداری قند خون جنین دشوار است و تنفس پس از تولد نیز برای جنین دشوار خواهد بود.
دیابت بارداری خطر ابتلا به فشار خون بالا را در دوران بارداری افزایش می دهد.
در اغلب موارد دیابت بارداری پس از تولد نوزاد از بین می رود. اما اگر قبل از حاملگی دیابت داشته باشید، هنوز آن را خواهید داشت. داشتن دیابت بارداری باعث افزایش خطر ابتلا به دیابت در زندگی می شود. بعد از تولد دیابت در مادر و جنین بررسی خواهند شد.

دیابت بارداری

درمان دیابت بارداری

درمان دیابت بارداری بستگی به سطح قند خون شما دارد. در بسیاری از موارد، دیابت حاملگی را می توان با رژیم غذایی و ورزش درمان کرد. در بعضی موارد، برای کاهش میزان قند خون، باید داروهایی مانند متفورمین یا انسولین مصرف کنید.
راهنمایی های اضافی
مراحل دیگر برای بارداری سالم
علاوه بر حفظ رژیم غذایی متعادل، موارد دیگری نیز برای بارداری سالم وجود دارد:
• ورزش منظم. حداقل ۳۰ دقیقه پنج روز در هفته ورزش کنید. از انجام فعالیت های گسترده در بارداری نترسید، فقط به یاد داشته باشید قبل از شروع هر ورزش جدید، با پزشک خود صحبت کنید. ورزش منظم سطح قند خون شما را پایدار نگه می دارد.
• هر دو ساعت چیزی بخورید. برای تنظیم سطح قند خون، هرگز وعده غذایی را فراموش نکنید و هر دو ساعت یک غذای سالم یا میان وعده بخورید. نخوردن وعده های غذایی می تواند سطح قند خون شما را به نوسان برساند و کنترل آنها را سخت تر کند.
• ویتامین های پیش از قاعدگی مصرف کنید.
• همانطور که اغلب توصیه می شود، به پزشک خود مراجعه کنید.
اگر در طول بارداری تشخیص داده شود دیابت بارداری دارید، رژیم غذایی مناسب و ورزش، می تواند به بارداری سالم و زایمان سالم کمک کند

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت تماس کلیک کنید