ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

آیا خوردن عسل دربارداری بی خطر است؟&

خوردن عسل بارداری:بسیاری از والدین درباره­ی این حقیقت که کودکان و نوزادان زیر 1 سال نباید عسل خام مصرف کنند، آگاه هستند، زیرا عسل دارای خطر بوتولیسم باکتریایی برای آنها است. عسل واجد یک نوع خاص از باکتری است که می­تواند در نوزادان به بوتولیسم منجر شود. در نوزادان زیر 1 سال، سیستم گوارش به اندازه­ی کافی تکامل نیافته است تا به طور ایمن تمامی باکتری­های موجود در عسل خام را مدیریت کند، بنابراین مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری­ها(CDC) پیشنهاد می­کند که کودکان زیر 1 سال نباید عسل خام مصرف کنند.

خوردن عسل بارداری

آیا خوردن عسل دربارداری بی خطر است؟

با این حال، والدین ممکن است سؤال کنند که وقتی نوزادان نمی­توانند عسل بخورند، آیا قوانین مشابه برای نوزادانی که هنوز متولد نشده اند، وجود دارد؟ آیا مصرف عسل برای زن باردار بی­خطر است یا خوردن عسل برای فرزند متولد نشده­ی وی مضر است؟

چرا عسل خطرناک است؟

خطر اصلی عسل، بر اساس CDC، این است که یک عنصر غذایی خام است. عسل واجد باکتری­هایی است که می­توانند به بوتولیسم منجر شوند. بوتولیسم بیماری است که به فلج بدن منجر می­شود و توسط سم­های عصبی (نوروتوکسین­­های) تولید شده به وسیله­ی سویه­ای از اسپورهای باکتریایی که Clostridium botulinum نامیده می­شوند، ایجاد می­شود.

زمانی که اسپورهای باکتریایی وارد بدن می­شوند، نوروتوکسین بوتولینوم تولید می­کنند که برای انسان خطرناک بوده و سبب فلج شدن بدن می­شود. بوتولیسم به وسیله­ی باکتری­هایی ایجاد می­شود که در واقع در خاک و گرد و غبار وجود دارند، بنابرین تقریباً همیشه در اطراف ما وجود دارند. این باکتری­ها تقریباً در هر سطح خانگی، از فرش­ها تا کانترها، حتی بعد از تمیز کردن وجود دارند. هرچند که معمولاً بلعیدن این باکتری­ها برای سلامت کودکان و بزرگسالان خطرناک نیست و به علائم پیشرونده­ی واقعی بیماری بوتولیسم منجر نمی­شود.

با این حال، بزرگسالان و کودکان با نوزادان متفاوت هستند. CDC به این نکته اشاره می­کند که برخی از نوزادان نسبت به پیشرفت بیماری پس از بلعیدن اسپورهای بوتولیسم حساس­تر هستند. عسل دارای مقداری اسپور کلوستریدیوم است و به همین دلیل است که برای نوزادان خطر دارد، زیرا خوردن آن سبب ورود مستقیم آن اسپورها به درون سیستم گوارش نوزاد می­شود.

خوردن عسل در بارداری

هنوز کاملاً درک نشده است که چرا بوتولیسم در برخی نوزادان پیشرفت می­کند و در برخی دیگر خیر، اما CDC پیشنهاد می­کند که هیچ نوزاد زیر 1 سالی عسل مصرف نکند تا ایمن باشد.

سیستم گوارش نوزاد در حد یک بزرگسال تکامل نیافته است و نه واجد آن تعداد باکتری مفید است که باکتری­های مضر را دور نگه دارند .و نه دارای آن تعداد باکتری است که عملکرد ایمنی داشته باشند تا با باکتری­های مضر مبارزه کنند. بنابراین، زمانی که اسپورها درون سیستم گوارش کودک باشند، می­توانند به آسانی رشد کرده و سم بوتولیسم را تولید کنند که ماده­ی خطرناکی است که علائم را ایجاد می­کند.

آیا زنان باردار می­توانند عسل بخورند؟

اگر شما باردار هستید یا قصد دارید در آینده­ی نزدیک باردار شوید، احتمالاً موارد بسیاری را در رابطه با قوانین  و محدودیت­ها برای آنچه که زنان می­توانند طی بارداری مصرف کنند شنیده­اید.

توصیه­ی حقیقی از طرف پزشکان و متخصصان درباره­ی مفیدترین غذاها برای مادر و فرزند طی بارداری، اخطارهایی درباره­ی غذاهایی که می­توانند برای فرزند متولد نشده خطرناک باشند و البته پیشنهادات کمک کننده برای خانواده، دوستان و حتی افراد غریبه در فروشگا­های خواربار فروشی یا کافی شاپ وجود دارد.

متأسفانه تمامی توصیه­ها در رابطه با آنچه که باید بخورید و آنچه که نباید بخورید می­توانند گیچ کننده باشند، مخصوصاً اگر برای اولین بار است که مادر می­شوید. حتی برای مادرانی که قبلاً هم باردار شده­اند، قوانین تغذیه و موارد مفید برای فرزند همواره در حال تغییرند. خبر خوب این است که درباره­ی این پرسش که آیا خوردن عسل طی بارداری برای زنان باردار بی­خطر است یا خیر، یک پاسخ ساده وجود دارد.

بله، خوردن عسل طی بارداری بی­خطر است. کالج امریکایی مامایی و متخصصین زنان عسل را در لیست غذاهای پیشنهادی خود که زنان باردار باید از آن اجتناب کنند، قرار نداده است.

خوردن عسل بارداری

دو دلیل اصلی برای اینکه زنان می­توانند طی بارداری عسل مصرف کنند وجود دارد:

سیستم گوارش زن می­تواند باکتری­ها را تحمل کند. روده­ی افراد بزرگسال به احتمال زیاد قادر به تحمل هرگونه کلنی از اسپورهای کلوستریدیوم است، زیرا میکروبیوم گوارشی در بزرگسالی به خوبی ایجاد شده است. احتمال وجود فلور حافظتی[4] در روده­ی بزرگسال بیشتر است که از رشد اسپورها جلوگیری خواهد کرد، بنابراین از پیشرفت بوتولیسم جلوگیری می­کند. فلور حفاظتی بیشتر همچنین فضای کمتری برای رشد به باکتری­ها می­دهد. در این مورد، عدم وجود اتاق خالی در مسافرخونه خوب است! در بیشتر مواقع، بوتولیسم نمی­تواند در یک سیستم گوارش سالم رشد کند. با وجود این که درست است که سیستم ایمنی زن می­تواند طی بارداری ضعیف شود، در بارداری­های طبیعی و سالم هیچ تغییری در فلور گوارشی رخ نمی­دهد که خطر بوتولیسم را بالا ببرد.

احتمال این که سم بوتولیسم به فرزند برسد وجود ندارد. در یک مطالعه در سال 2010 پزشکان کانادایی گزارش دادند که وزن سم بوتولیسم باید بسیار سنگین باشد تا از جفت عبور کند و به فرزند برسد. این موضوع به این معناست که حتی اگر زن عسل بخورد و اسپورهای بوتولیسم را در بدن خود داشته باشد، این اسپورها به فرزندش نمی­رسند. همان طور که احتمالاً می­توانید تصور کنید، بوتولیسم طی بارداری بسیار نادر است، بنابراین برای پزشکان دشوار است که اثرات باکتری­ها در زنان باردار و فرزندان آنها را با دقت بررسی کنند. هرچند که این حقیقت که توکسین­های بوتولیسم نمی­توانند از جفت عبور کنند نیز به این معناست که زنانی که طی بارداری خود بوتولیسم کسب کرده­اند، در فرزندان آنها هیچ اثر منفی دیده نمی­شود. در مطالعات انجام شده روی زنان باردار دارای بوتولیسم، هیچ اثری از بوتولیسم در فرزندان یافت نشده است.

عسل در بارداری :یک نکته­ی ایمنی

با این که عموماً خوردن عسل طی بارداری به صورت ایمن در نظر گرفته شده است، زنانی که دارای ناهنجاری­های معده­ای- روده­ای یا اختلالات گوارشی مانند کرونز یا IBD هستند، ممکن است نیاز به احتیاط بیشتری در مورد مصرف عسل طی بارداری خود داشته باشند و با پزشک خود درباره­ی آنچه که پزشک در رابطه با عسل و هرگونه افزایش خطر عفونت پیشنهاد می­کند، مشورت نمایند.

هر شرایطی که سیستم گوارش را درگیر کند یا باعث شود که فلور به طور طبیعی عمل نکند، خواه هبر اثر اختلالات ایمنی باشد، خواه یک اختلال ساختاری، ممکن است بر خطر پیشرفت بوتولیسم در زنان باردار اثر بگذارد.

ممکن است در صورتی که مقدار زیادی عسل به عنوان بخشی از رژیم طبیعی خود مصرف کرده باشید و اخیراً مصرف آنتی بیوتیک نیز داشته­اید یا در آینده­ی نزدیک نیاز به درمان با آنتی بیوتیک داشته باشید، بخواهید که با پزشک خود مشورت کنید. آنتی بیوتیک­ها می­توانند بر فلور طبیعی در روده اثر بگذارند و آن را نسبت به تمام انواع عفونت­ها حساس نمایند.

در صورتی که قصد مصرف عسل طی بارداری دارید، همچنین ممکن است بخواهید که از خرید عسلی که پاستوریزه شده و توسط بازرس مواد غذایی تأیید شده است، مطمئن شوید. اگرچه عسل خام به عنوان یک غذای بی­خطر طی بارداری در نظر گرفته شده است، باید از این موضوع مطمئن شوید که غذای شما از یک منبع ایمن و بازرسی شده تأمین شده است.

همچنین خوب است به خاطر بسپارید که عسل در ابتدا از قند تشکیل شده است، بنابراین اگر طی بارداری مراقب وزن خود هستید، از طرف دکتر به اجتناب از قند اضافی توصیه شده­اید یا شرایطی مانند دیابت بارداری دارید، باید منابع قند خود را محدود کنید.

آیا هیچ گونه مزایای سلامتی وجود دارد؟

با وجود تمام آنچه در مورد عسل و بوتولیسم گفته شد، ممکن است مایل باشید بدانید که آیا اصلاً خوردن عسل با وجود خطرات آن ارزش دارد؟ آیا هیچ گونه مزایایی برای سلامتی با خوردن عسل وجود دارد یا باید به طور کامل از خوردن آن اجتناب نمود؟

در واقع چند مزیت برای خوردن عسل وجود دارد. اگرچه به طور کلی عسل به عنوان یک منبع غذایی اصلی غنی از ویتامین یا مواد معدنی در نظر گرفته نشده است، تصور می­رود که واجد برخی مزایای تغذیه­ای باشد.

مطالعات محدودی دریافته­اند که خوردن عسل ممکن است به شرایطی مانند آسم کمک کند و دارای برخی مزایا در کمک به بهبود زخم و درمان سرفه و نرم کردن گلو باشد. عسل همچنین می­تواند به عنوان یک جایگزین در آشپزی به منظور کمک به استفاده­ی کمتر از شکر در دسرها و غذاها نسبت به حالت سنتی مورد استفاده قرار گیرد. و فراموش نکنیم که عسل یک غذای لذیذ است و می­تواند بر اساس تنوع محلی زنبورها و گیاهان تنوع گسترده­ای از طعم­ها را داشته باشد.

در حالی که آگاه بودن نسبت به رژیم غذایی خود به عنوان یک زن باردار مهم است و اطمینان از تغذیه­ی صحیح می­تواند به تأمین تمامی ویتامین­ها و مواد معدنی مورد نیاز شما و فرزندتان کمک کند، هیچ دلیلی برای قطع مصرف عسل طی بارداری وجود ندارد. شما باید درباره­ی خطر خوردن غذاهای خام طی بارداری آگاه باشید، زیرا این غذاها می­تواند واجد باکتری­های مضر برای شما و فرزندتان باشند، اما خوشبختانه عسل خام دارای این خطر نیست.

عسل برای زن باردار یا فرزند متولد نشده­ی وی خطری ندارد، بنابراین اگر شما از طعم عسل در چای خود لذت می­برید، برای شیرین کردن در آشپزی، یا حتی به عنوان یک روش کاملاً طبیعی برای نرم کردن گلو می­توانید به طور ایمن طی بارداری عسل مصرف کنید. و در صورتی که شما انتخاب کنید که از طعم شیرین عسل طی بارداری خود لذت ببرید، سعی کنید که از نوع پاستوریزه شده و مجاز آن استفاده کنید. بنابراین می­توانید مطمئن باشید که این عسل عاری از مواد آلوده نیز می­باشد.

 

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!