خطر خرید اینترنتی وغیرقانونی قرص سایتوتک ومیزوپروستول

 

یک مطالعه پزشکی نشان داده است که زنان در کشورهایی که سقط جنین محدود است، قرص ها را به صورت آنلاین خریداری می کنند تا بارداری ها را متوقف کنند.
اخیرا یک مقاله در ایرلند، زنان را از خطرات خرید قرص های سقط جنین به طور آنلاین با اشاره به خونریزی، عفونت و سایر خطرات استفاده بی نظیر از این داروها که به عنوان قرص سقط جنین شناخته می شود،هشدار میدهد .
طبق گفته سازمان بهداشت جهانی، تقریبا نیمی از سقط جنین ها در سراسر جهان بدون نظارت پزشکی نا امن هستند. در دنیای توسعه یافته، که اکثر زنان دسترسی به اینترنت دارند، حدود ۶ درصد از سقط جنینها (۳۶۰،۰۰۰)، ناامن هستند.

بیش از یک نفر از ۱۰ مشتری در یکی از وب سایت های شناخته شده در انگلیس پس از مصرف دارو، نیاز به یک روش جراحی داشت.

زنان در بیش از ۷۰ کشور از جمله ایرلند شمالی از وب سایت ها برای خرید مواد مخدر مایپرستون و میزوپروستول برای ۵۵ پوند استفاده کرده اند.

این وب سایت، که در پنج زبان موجود است، می گوید ترکیبی از قرص ها باعث ختم بارداری غیر جراحی می شود و می تواند تا هفته نهم استفاده شود.

سایت می گوید که این امر به زنان کمک می کند تا “مرگ ناشی از سقط جنین ناخواسته را کاهش دهند”.
اما یک مطالعه منتشر شده در مجله زنان و زایمان بریتانیا نشان داد که ۱۱ درصد از ۴۰۰ مشتری نیاز به یک روش جراحی دارند – یا به این دلیل که داروها سقط جنین را کامل یا به دلیل خونریزی بیش از حد انجام نداده اند.

از ۲۰۰ خانم که در مورد خرید داروهای آنلاین مورد سوال قرار گرفتند، تقریبا ۶۰ درصد از آنها گفته اند که فقط می توانستند سقط جنین را به این طریق انجام دهند، و ۳۰ درصد از آنها گفته اند که این فشار روانی بوده است .

مشتریان قبل از اینکه مجاز به خرید دارو باشند، باید به ۲۵ سؤال پاسخ دهند، وبه زنان توصیه می شود که آزمایش بارداری و سونوگرافی را در صورت امکان انجام دهند.
میزوپروستول در ابتدا به عنوان یک داروی زخم معده است و به عنوان یک عامل القاء کننده سقط جنین تأیید نشده است. کنگره متخصصین زنان و زایمان و مامایی امریکا، اظهارات متعددی را در مورد استفاده ایمن از میزوپروستول برای تخلیه رحم بیان كرده است، اما تنها در صورتی كه تحت نظارت پزشکی انجام شود.

میزوپروستول به صورت خوراکی یا واژینال تجویز می شود و دوز تجویزی به میزان قابل توجهی بستگی به وضعیت کلی سلامت زنان،حاملگی و وضعیت حاملگی (اینکه جنین زنده است یا خارج رحم است) متفاوت است. اگر دقت نکنید و بر فعالیت رحم نظارت نداشته باشید، خطر پارگی رحم وجود دارد و ممکن است در معرض خطر بیشتر پارگی رحم یا خونریزی بیش از حد باشد .

این وبسایت می گوید: “یک جامعه دیجیتالی از زنان که سقط جنین کرده اند و افراد و سازمان هایی که از حقوق سقط جنین حمایت می کنند” می باشد.
انجمن برنامه ریزی خانواده در ایرلند شمالی به بی بی سی گفت که این وبسایت “مفید و معتبرنیست “چرا که اغلب یه عده دلال دارو دست به فروش دارو ها میزنند که هیچ اطلاعات پزشکی ندارند.

“ما واقعا نگران دسترسی زنان به سایت های سرکش هستیم – ما در مورد آن می شنویم و می دانیم که این اتفاق می افتد.

“عوارض بالقوه جدی پزشکی برای زنانی که از سایت هایی که به خوبی مدیریت نمی شوند، خرید میکنند وجود دارد و این می تواند عصر جدید سقط جنین باشد.”

گروه ضد سقط جنین در مورد اخلاق باروری میگوید: که سایت های فروش قرص سقط جنین در حاله ای از ابهام است.
جوزفین کینتاول، سخنگوی وزارت امور خارجه، به بی بی سی گفت: “این در واقع بسیار نگران کننده است. این نشان دهنده کم اهمیت تر شدن ارزش فرزند است که ناخوشایند است. این داروها عوارض جانبی و مصیبت ها را افزایش می دهند.”

مارتین لوپتون، رئیس کمیته اخلاق کالج سلطنتی متخصصان زنان و زایمان، به برنامه بی بی سی رادیو ۴ امروز گفت: “مشکل با سرویس های سقط جنین در دسترس بدون دسترسی به نظارت پزشکی است.

دستگیری افراد به خاطر فروش غیر قانونی داروهای سقط جنین در افریقای جنوبی:

نبود ارتباط و همکاری بین سیستم و سرویس های ارائه دهنده سقط جنین و زنان فقیری که نیاز به سقط جنین در افریقای جنوبی دارند هنوز هم مشکل بزرگی است و افراد زیادی را درگیر خود ساخته است. داستان اخیری که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد تنها یکی از گزینه های موجود در افریقای جنوبی است. مقالات زیادی در روزنامه ها در مورد افرادی که به طور غیر قانونی داروهای سقط جنین را به فروش رسانده و دستگیر شده اند منتشر می شود.

به عنوان مثال یکی از همین موارد در سال ۲۰۱۱ رخ داد. این ها اغلب زنان فقیری از موزامبیک بودند که در خیابان به همراه خدمات مرتبط با آرایش مو، در حال فروش غیر قانونی داروهای سقط جنین R 200 هم بودند. ویدئوی منتشر شده توسط نویسنده این مقاله نشان می دهد میزوپروستول برای R 300 در داروخانه ها نیز موجود بوده در حالیکه پزشک داروی R600 را تجویز می کرد. یکی از زنان فروشنده که با او مصاحبه شده بود توضیح می داد که خودش باردار شده بود و این قرص ها را از دوستش گرفته بود. دوستش او را تشویق کرده بود به همراه او اینکار را انجام دهد.

این زن به خاطر نیازی که به درآمد حاصل از این کار داشت دست به فروش غیر قانونی داروهای سقط جنین زده بود. یکی از گزارش های موجود، اخیرا از استان شمال غربی آغاز شد. یک زن ۲۷ ساله به دلیل سقط جنین غیرقانونی پس از تحویل جنین نوزاد که ۶۶۰ گرم وزن داشت، به بیمارستان منطقه بریتز اعتراف کرد. او به پرستار که سوابقش را بررسی می کرد اعتراف کرد که از قرص های R1500 برای تحریک زایمان استفاده کرده و بعدها اعتراف کردکه آن ها را خریداری کرده است.
مدیر عامل بیمارستان از دو تن از کارکنان خود خواست داروهای مدنظر را از منابع غیر قانونی معرفی شده خریداری کنند. آن ها به هنگام خرید بیان کرده بودند که برای سقط جنین به چنین داروهایی نیاز دارند.

پنج قرص میزوپروستول به این افراد داده شده بود و یک قرص از میان این چند قرص اصلا شناسایی نشد. این موضوع به پلیس گزارش شد و ۵ نفر از آن ها به اتهام فروش و توزیع غیر قانونی دارو دستگیر و تحویل دادگاه شدند.

فروش قرص سایتوتک

“افرادی که ممکن است از این سرویس ها بهره مند شوند، ممکن است اطلاعات پزشکی و شرایط پزشکی را نداشته باشند. .”
علاوه بر این، اگر داروهای آنلاین غیر قانونی برای استفاده بدون نظارت پزشکی هستند، چرا باید به اعتبار دارو اعتماد کنیم؟

کیم دونگ-سوک، رئیس انجمن متخصصان زنان و زایمان کره (KAOG)، گفت که این انجمن توزیع غیرقانونی میفپریستون در کره را بررسی خواهد کرد. او گفت که پزشکان در سایر کشورها به دقت از داروهایی همچون داروی سقط جنین میفپریستون استفاده می کنند زیرا ممکن است عوارض جانبی مانند سقط ناقص را به دنبال داشته باشد.
” میفپریستون تنها در مرحله اولیه بارداری در دسترس است و فرد باید قبل از مصرف چنین داروهایی با پزشک مشورت کند و زمان مناسب را برای مصرف تعیین نماید.”
“عوارض جانبی مصرف قرص های سقط جنین شامل سقط جنین ناقص، قطع جزئی جفت و کم خونی ناشی از خونریزی واژینال است.

در چنین شرایطی، از بین بردن جفت می تواند به رحم صدمه بزند. آسیب می تواند بلافاصله منجر به ناباروری شود. ”
کیم هشدار داد که فروشنده های غیرقانونی قرص های سقط جنین سعی دارند دارو را بدون در نظر گرفتن امن بودنش بفروشند. حتی پس از مصرف یک قرص جعلی سقط جنین، حاملگی بیمار ممکن است باز هم پیشرفت کند. کیم گفت: اگر او تلاش کند جنین را بعدا سقط نماید، با یک مشکل بزرگی روبرو خواهد شد.
وی گفت که هشدارهای مورد نیاز را به فروشندگان غیرقانونی آنلاین ارسال می کند و از تحقیقات پلیس برای محافظت از سلامت مردم استفاده می نماید.
او در این باره چنین می گوید:”ما بر روی سایت های فروش این قرص ها نظارت می کنیم. سپس در صورت نیاز به آن ها هشدار می دهیم. اگر دادستان خودش وارد بررسی نشود درخواستی را برای اینکار ثبت می کنیم و به مشکلات موجود اشاره می نماییم تا به سلامت افراد اسیبی وارد نشود.”

“هنگامی که چیزی را از یک منبع ناشناخته خریداری می کنید، این خطر وجود دارد که شما به سادگی نمی دانید که چه می کنید.”و چه میخرید.

خطر فروش غیر قانونی قرص های سقط جنین اینترنتی

امروزه شاهد هستیم که برخی از فروشگاه های آنلاین ارائه دارو داروی سقط جنین را به صورت غیر قانونی به فروش می رسانند.
سایتوتک یکی از داروهای سقط جنین است اما به صورت محلی در دسترس همه افراد قرار ندارد زیرا قوانین اجازه چنین کاری را به مقامات نمی دهد. توزیع این قرص ها بدون تجویز پزشک نیز در بیشتر کشورها غیر قانونی است. با اینحال تایپ کردن نام این دارو در بیشتر موتورهای جستجوی بزرگ شما را به سایت های هدایت می کند که در حال فروش این داروها هستند. موتورهای جستجویی همچون گوگل لینک مستقیم به سایت این فروشندگان را مسدود کرده اما چند کلیک بر روی کلمات پر ترند به شما اجازه می دهد به سایت های انلاین این افراد دسترسی داشته باشید/
از طریق هشتگ های توییتری و در میان کلماتی همچون فروش قرص سقط جنین و فروش قرص میفپریستون می توان به سایت این فروشندگان دست پیدا کرد. اگرچه گوگل محدودیت هایی را در این زمینه اعمال کرده اما بیشتر سایت ها با جستجوی عبارت های ساده ای همچون قرص سقط جنین در دسترس افراد قرار می گیرند. بعد از وارد کردن این اطلاعات خرید قرص انجام می شود و پول به حساب افراد واریز می گردد.

برخی از سایت ها نیز از کاربران می خواهند بر روی صفحه اصلی شان پیام بگذارند. سایت هایی هم هستند که از واژه هایی همچون کلینیک و داروخانه استفاده می کنند تا فعالیت هایشان را قانونی جلوه دهند. قرص های سقط جنین قیمتی حدود ۳۵۸ دلار دارند و بسته به مدت زمانی که بارداری آغاز شده ممکن است قیمتشان از این مقدار هم بالاتر رود. با اینحال مطالعات و تحقیقات متعدد نشان می دهد استفاده غیر قانونی از این قرص های سقط جنین می تواند عوارض جانبی خطرناکی برای افراد در پی داشته باشد.
برخی از افراد بر این باور بودند که چنین داروهایی اصلا برایشان کارساز نبوده و برخی خونریزی واژینال شدیدی بعد از مصرف این قرص ها تجربه کرده اند. برخی از سایت ها هم از این تقاضاها سوء استفاده می کنند و شروع به فروش داروهای سقط جنین تقلبی می کنند. سایتوتک یا میزو یکی از قرص های سقط جنین است که در فرانسه در سال ۱۹۹۸ تایید شد و استفاده از آن نیازمند تایید پزشک است. این دارو که با عنوان RU-486 نیز شناخته شده دارویی است که توسط RousselUclaf SA توسعه یافته است.

 

فروش شیاف میزوپروستول

اخیرا فایزر حق فروش در خارج از ایالت متحده آمریکا را از آنِ خود کرده است. اگرچه فایزر داروی سایتوتک را به فروش می رساند اما سایت هایی که داروهای سقط جنین تقلبی را به فروش می رسانند می گویند که این داروها در چین یا هند ساخته شده اند. پزشکان در سایر کشورها به دقت از داروهایی همچون داروی سقط جنین سایتوتک استفاده می کنند زیرا ممکن است عوارض جانبی مانند سقط ناقص را به دنبال داشته باشد.

روند و خطر سقط با میزوپروستول مشابه سقط خودبخودی است. سقط خودبخودی در ۴۰درصد بارداری ها اتفاق می افتد.درمان عوارض همانند سقط خودبخودی است. اگر مشکلی پیش بیاید فرد همیشه میتواند به بیمارستان یا هر پزشکی مراجعه کند. پزشک او را درمان میکند به همان روشی که سقط خودبخودی را درمان میکند.

میفپریستون یکی دیگر از داروهای سقط جنین است که درایران نیست تنها در مرحله اولیه بارداری در دسترس است و فرد باید قبل از مصرف چنین داروهایی با پزشک مشورت کند و زمان مناسب را برای مصرف تعیین نماید.”
“عوارض جانبی مصرف قرص های سقط جنین شامل سقط جنین ناقص، قطع جزئی جفت و کم خونی ناشی از خونریزی واژینال است. در چنین شرایطی، از بین بردن جفت می تواند به رحم صدمه بزند. آسیب می تواند بلافاصله منجر به ناباروری شود. ”
فروشنده های غیرقانونی قرص های سقط جنین سعی دارند دارو را بدون در نظر گرفتن امن بودنش بفروشند. حتی پس از مصرف یک قرص جعلی سقط جنین، حاملگی بیمار ممکن است باز هم پیشرفت کند.
داروها جزو داروهای مهمی هستند که در دنیا سوء استفاده های زیادی از آن ها می شود. به زودی نسخه سخت گیرانه تری از قوانین اعمال می شود و فروش غیر قانونی این قرص ها محدود به نسخه پزشک معتبر و ثبت نام کرده در سیستم خواهد بود. زمانی که بارداری تایید می شود و فرد نمی خواهد به این بارداری ادامه دهد می تواند فرایند سقط را در پیش بگیرد. این قرص ها دارای عوارض جانبی همچون خونریزی،درد شکمی، استفراغ و حالت تهوع هستند و در برخی از موارد باعث بروز اسهال و تب می شوند. زمانی که تنها هستید نباید اقدام به سقط کنید.
وقتی در حال سقط هستید خیلی مهم است که کسی کنارتان باشد. آن شخص میتواند همسر ، دوست یا فامیلی که با سقط آشنا است یا کسی که بتواند هنگام عوارض به شما کمک کند ، باشد.
به محض شروع خونریزی ، کسی باید با زن بارداردر تماس باشد تا در صورت پیش آمدن عوارض کمک کند.