ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

تفسیر انواع تست بارداری خون HCG

تفسیر انواع تست بارداری خون HCG ،گنادوتروپین جفتی انسان یا همان hCG هورمونی است که در طول بارداری در سلول های جفت تشکیل می شود.  مقدار hCG موجو در بدن مادر به خصوص در اوایل بارداری به شدت افزایش پیدا می کند. واقعیت این است که این هورمون از طریق تست های بارداری که در خانه انجام می شود هم قابل تشخیص است.  این هورمون ۱۱ روز بعد از لقاح تخمک و اسپرم در خون یافت می شود.

پزشک زمانی که بخواهد بارداری فردی را تایید کند اغلب در آزمایش خونش مقدار این هورمون را هم مدنظر قرار می دهد. این ازمایش ها مقدار hCG را در خون مادر نشان می دهد.

 پزشکان چگونه نتایج مرتبط با سطح هورمون hCG را بررسی می کنند؟

باید به این نکته توجه داشته باشید که هر تست واحدی که درباره hCG در اوایل بارداری انجام می شود همه چیز را در مورد سلامت بارداری یا جنین ارائه نمی نماید زیرا هر فردی ممکن است طیف  متفاوتی از سطوح hCG را داشته باشد. حتی یک فرد ممکن است مقادیر متفاوتی از هورمون را در بارداری های مختلفش تجربه نماید.  به همین خاطر پزشک تلاش می کند سطح و مقدار این هورمون را در دو یا چند تست مورد بررسی قرار دهد. هورمون hCG که در ازمایش های مختلف بررسی می شود می تواند اطلاعات مفیدتری در اختیار افراد قرار دهد. در بیشتر موارد در طول بازه زمانی ۴۸ الی ۷۲ ساعته سطح این عدد دو برابر می شود.

 تفسیر انواع تست بارداری خون HCG

 نتایج معمول hCG:

همانطور که قبلا نیز بیان کردیم سطح hCG می تواند بسیار متغیر باشد. با اینحال طیف معمول این هورمون بر اساس هفته های بارداری فرد به شرح زیر خواهد بود:

تفسیر تست هورمون hCG بر اساس هفته های بارداری

ACOG’s typical hCG by week of pregnancy:

 • سه هفته: ۵ – ۵۰ mIU/ml
 • چهار هفته: ۵ – ۴۲۶ mIU/ml
 • پنج هفته: ۱۸ – ۷,۳۴۰ mIU/ml
 • شش هفته: ۱,۰۸۰ – ۵۶,۵۰۰ mIU/ml
 • هفت تا هشت هفته: ۷, ۶۵۰ – ۲۲۹,۰۰۰ mIU/ml
 • نه تا دوازده هفته: ۲۵,۷۰۰ – ۲۸۸,۰۰۰ mIU/ml
 • سیزده تا شانزده هفته: ۱۳,۳۰۰ – ۲۵۴,۰۰۰ mIU/ml
 • هفده تا بیست و چهار هفته: ۴,۰۶۰ – ۱۶۵,۴۰۰ mIU/ml
 • بیست و پنج تا چهل هفته: ۳,۶۴۰ – ۱۱۷,۰۰۰ mIU/ml
 • زنانی که باردار نیستند: <5.0 mIU/ml
 • زنان بعد از یائسگی: <9.5 mIU/ml

به خاطر داشته باشید که این طیف بر اساس طول  دوره بارداری یعنی از اخرین دوره قاعدگی زن تعیین شده است و هر فردی که  دوره قاعدگی نامنظمی داشته باشد ممکن است سطح این هورمون در بدنش هم متغیر باشد.

چه زمانی نتایج hCG ممکن است نشان دهنده مشکل در بدن فرد باشد؟

در مواردی که  اولین اندازه گیری های این هورمون نشان می دهد سطح آن پایین تر از مقدار پیش بینی شده است یا در مواردی که به خاطر نشانه های مختلف نگرانی درباره سقط جنین وجود دارد پزشک تلاش می کند تست ثانویه را هم انجام دهد.  زمانی که سطح هورمون hCG از تست اول تا تست دوم کاهش پیدا می کند معمولا این موضوع بدین معنی است که سقط جنین ممکن است رخ دهد. اگر درباره سطح این هورمون نگران هستید، بهتر است با پزشک تان در تماس باشید و اطلاعات بیشتری در این باره به دست آورید.

 تست های اولیه بارداری چقدر دقیق و قابل اعتماد هستند؟

اگر فکر می کنید باردار هستید، باید به دنبال تایید این موضوع باشید. این روزها تست های خانگی زیادی برای تایید بارداری در اختیار افراد قرار گرفته اند اما سوال اینجاست که تست های اولیه بارداری چقدر قابل اعتماد و دقیق هستند؟ ایا می توان برای تایید بارداری از چنین تست هایی استفاده کرد؟

تست بارداری قبل از نبود قاعدگی( عادت ماهیانه نشدن):

تست های بارداری که بر مبنای ادرار هستند در ابتدا هورمونی به نام hCG را در ادرار مورد بررسی قرار می دهند.  برای اینکه نتیجه دقیقه درباره باردار بودن یا نبودنتان به دست آورید باید یک دوره از قاعدگی تان را از دست داده باشید. اگر چند روز قبل از نبود قاعدگی و از دست دادن عادت ماهیانه، نتیجه مثبتی از  این تست ها گرفتید این موضوع بدین معنی است که هورمون hCG در ادرار شناسایی شده و شما باردار هستید. از آنجایی که این روزها تست های بارداری حساس تر شده اند و حتی می توانند مقادیر اندکی از این هورمون را هم شناسایی نمایند نتایج اولیه این چنینی می توانند در فراهم آوردن نتایج مثبت بسیار دقیق عمل نمایند. اما اگر نتیجه منفی گرفتید چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ چنین شرایطی بدین معنی نیست که شما باردار نیستید.

این موضوع فقط بیان می کند که تست مدنظر نتوانسته مقادیر قابل توجهی از hCG را در نمونه ادرارتان شناسایی کند. ممکن است این هورمون اصلا وجود نداشته باشد یا اینکه بدن شما هنوز مقادیر کافی از آن را که برای ارائه نتایج مثبت نیاز است تولید نکرده باشد. اگر تست منفی گرفتید و  قبل از نبود قاعدگی تست را انجام دادید، بهتر است چند روز دیگر منتظر بمانید. اگر دوره قاعدگی تان در بازه زمانی مدنظر ایجاد شد، پس دیگر نیازی به تست های بعدی ندارید.

با اینحال ممکن است دوره قاعدگی تان کوتاه یا سبک باشد. در این شرایط باز هم می توانید تست بارداری را تکرار کنید. در برخی از موارد لقاح تخمک و اسپرم به همراه خونریزی های لانه گزینی همراه می شود.  در این شرایط خونریزی یا لکه بینی  نشان می دهد تخمک بارور شده در رحم قرار گرفته است.

این موضوع معمولا ۱۰ الی ۱۴ روز پس از لقاح رخ می دهد و نشانه مشکل نیست.

 تفسیر انواع تست بارداری خون HCG

نکاتی درباره تست های بارداری:

همه خانم ها دوست دارند اولین کسی باشند که متوجه بارداریشان می شوند. اما نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که همه تست های بارداری محدودیت های خاص خودشان را دارند. با اینکه خیلی ها ادعا می کنند می توانند بارداری را  به دقت تشخیص دهند اما برای تایید دقیق این شرایط شما باید با پزشک مشورت کنید. یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۴ نشان می دهد از میان ۱۵ برندی که تست بارداری تولید می کنند ۵۰ درصدشان قادر به تایید ادعاهایشان نیستند.

نگرانی های مشابه در مورد ناقص بودن برچسب، اداره غذا و داروی ایالات متحده آمریکا را وادار کرد راهنمایی درباره استفاده از تست هایی که می گویند ۹۹ درصد دقت را در تایید بارداری دارند منتشر کند.  برای اینکه  چنین ادعایی درست باشد تست باید بتواند مقادیر اندک هورمون hCG را در ادرار شناسایی کند اما همیشه این اتفاق نمی افتد. حتی در کیت های پیشرفته تست بارداری در منزل هم برای اینکه مطمئن شوید نتایج دقیقی به دست می آورید باید:

 • انجام تست را تا اولین روز از دوره قاعدگی از دست رفته به تعویق بیندازید.
 • مطمئن شوید که تاریخ انقضای تست را بررسی می کنید و دستورالعمل های شرکت سازنده را به دقت دنبال می نمایید.
 • قبل از بررسی پنجره نتایج، ۱۰ دقیقه کامل منتظر می مانید.
 • اگر نتیجه تست مثبت بود، با پزشک تان یک قرار ملاقات ترتیب دهید تا از نتیجه به دست آمده مطمئن شوید.
 • اگر نتیجه تست منفی بود  و هنوز معتقد بودید باردار هستید ۴۸ ساعت دیگر منتظر بمانید . در این بازه زمانی سطح hCG دو برابر می شود.
 • حتی اگر خط نشان داده شده محو باشد در بیشتر موارد این موضوع بدین معنی است که شما باردار هستید. یک روز بعد یا چند روز بعد این تست را تکرار کنید یا با یک پزشک مشورت نمایید.

چگونه جلوی بروز خطا در تست های بارداری را بگیریم؟

زمانی که از تست های بارداری استفاده می کنید مهم ترین چیزی که به دنبالش هستید گرفتن یک پاسخ دقیق و البته درست است. این همان چیزی است که بیشتر خانم ها نگرانش هستند و دوست دارند بدانند پاسخی که از این تست ها می گیرند چقدر دقیق است.  واقعیت این است که برخی از افراد به هنگام استفاده از چنین تست هایی چند اشتباه رایج انجام می دهند. در ادامه برخی از این موارد را با هم مرور می کنیم.

خیلی زودتر از موعد، از تست های بارداری استفاده می کنند:

استفاده از تست های بارداری و تعیین زمان دقیق آن می تواند یک موقعیت سردرگم کننده برای بیشتر خانم ها باشد.

استفاده از این تست ها ساده است اما شما باید تا روزی که قاعدگی تان را از دست می دهید منتظر بمانید و سپس تست را انجام دهید. در حال حاضر تست های بارداری زیادی در بازار وجود دارد که می گویند حتی قبل از نبود قاعدگی و از دست دادن دوره قاعدگی مدنظر باز هم می توانند نتایج قابل تاییدی ارائه کنند.

مشکل اینجاست که هر فردی سطح hCG یکسانی در ادرارش ندارد.  این گزینه یکی از مشکلاتی است که باعث می شود خطای زیادی در تست های بارداری بروز کند. این موضوع نشان می دهد تست ها مشکلی ندارند بلکه این افراد هستند که در زمانبندی استفاده از آن ها دچار اشتباه می شوند.

برای خواندن تست زمان کافی اختصاص نمی دهند:

بیشتر تست های بارداری خانگی دستورالعمل های بسیار شفاف و واضحی در اختیار خانم ها قرار می دهند. این تست ها بازه زمانی مورد نیاز را در اختیارتان می گذارند و به شما می گویند باید این بازه زمانی را منتظر بمانید  و سپس نتایج به دست آمده را مورد بررسی قرار دهید.  از آنجایی که ادرار در پنجره نشانگر حرکت می کند ممکن است خطوطی که بر جای می گذارد زیاد واضح نباشد.

در چنین شرایطی ممکن است ادرار در جایی بایستد که نشان دهنده بارداری فرد است. پس دستورالعمل هایی که شرکت سازنده تست برای خواندن نتایج داده را رعایت کنید تا اشکالی در نتیجه به دست آمده ایجاد نشود.  معمولا در بیشتر تست های خانگی این مدت زمان یک الی دو دقیقه است.  برای  اینکه زمان از دست تان در نرود می توانید ساعت یا گوشی همراهتان را کنار خود داشته باشید و زمان مدنظر را بسنجید.

برای خواندن نتایج تست بارداری بیش از حد منتظر می مانند:

برخی از خانم ها هم هستند که از این طرف بوم می افتند. در این شرایط آن ها مدت زمان زیادی را منتظر می نشینند و سپس نتایج به دست آمده را مطالعه می کنند. این موضوع در افرادی که تست را در بازه های زمانی صبح انجام می دهند بیشتر دیده می شود.

معمولا دستورالعمل هایی که بر روی تست بارداری خانگی وجود دارد به شما می گوید بیشتر از چند دقیقه نباید تست را به حال خود رها کنید. بعد از اتمام بازه زمانی مورد نیاز تست شما دوباره به کار می افتد و ممکن است نتایج نادرستی در اختیارتان بگذارد. پس وقتی تست را دور انداختید دیگر نتایجش را بررسی نکنید.

نتایج مثبتی که از طریق این تست بارداری حاصل می شود را باور نمی کنند:

برخی از افراد هم هستند که فکر می کنند نتایج مثبت بارداری که از طریق این تست ها به دست می آورند درست و منطقی نیست.  واقعیت این است که در برخی از شرایط خاص ممکن است نتایج مثبت واقعا مثبت نباشد. بیشترین چیزی که باعث بروز این اشتباهات می شود خطای خواندن و تست نکردن درست بر اساس دستورالعمل شرکت سازنده است.  اگر نتایج به دست آمده از تست نشان داد باردار هستید باید فرض کنید که باردارید و بر اساس آن عمل کنید. یعنی به سراغ پزشک تان بروید و از او بخواهید نتایج به دست آمده را تایید کند.

اگر فکر می کنید باردار نیستید شاید بارداری شیمیایی یا سقط جنین زودرس داشته اید که باعث ایجاد نتایج مثبت کاذب شده است. بارداری شیمیایی به بارداری گفته می شود که در آن هورمون کافی از hCG تولید می شود اما در بازه کوتاهی بعد از آن بارداری خاتمه می یابد.

تست بارداری منفی را به درستی دنبال نمی کنند:

اگر نتیجه تست منفی بود( به خصوص زمانی که انتظار داشتید باردار باشید یا دوره قاعدگی تان را از دست داده بودید) باید دوباره تست را تکرار کنید. اینکار به شما کمک می کند از نتیجه ای که به دست آورده اید مطمئن شوید.  در این شرایط به بدنتان وقت می دهید هورمون hCG را به اندازه کافی تولید کند. پس به خاطر داشته باشید که منفی بودن تست همیشه هم به معنای نبود بارداری نیست. شاید تست را خیلی زود انجام داده اید یا مشکلی در خواندنش داشتید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت تماس کلیک کنید