ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

بواسیرو یبوست بارداری:خطرات و درمان سریع یبوست در ۳ماه بارداری

بواسیرو یبوست بارداری:بواسیر، سیاهرگهای متورم و ملتهب قسمت انتهایی رکتوم و مقعد هستند که در دوران بارداری بسیار شایع هستند. نه تنها دردناکند بلکه می توانند ماندگار باشند و اغلب با جلو رفتن بارداری بدتر هم می شوند.بواسیر اغلب در اواخر دوران بارداری بروز می کند زمانی که حجم خون افزایش می یابد و رحم به دیواره لگن  فشار می آورد. در مقابل باعث تورم رکتوم و مقعد می شود که شکلی مانند دسته های انگور دارند. اغلب در سه ماهه آخر دیده می شود اما بعد از تولد نوزاد سریع رفع می شود.بواسیرو یبوست بارداری

بواسیر در دوران بارداری با یبوست بدتر می شود. عبور مدفوع سفت نه تنها به بافتهای ملتهب صدمه می زند و خراش می دهد بلکه فشار آوردن به روده ها باعث ایجاد بواسیر بیشتر می شود.خیلی مهم است که از یبوست مخصوصا در ماههای آخر بارداری جلوگیری کنید. برای این کار چند روش به شما پیشنهاد می کنیم:

پیشگیری ودرمان بواسیرو یبوست بارداری

زمانی که احساس دفع داشتید به دستشویی بروید. ترس از ایجاد درد دوباره سبب نشود به دستشویی نروید و مدفوع خود را نگه ندارید. هر چه بیشتر صبر کنید مدفوع شما سفتتر می شود و عبور مدفوع سفت ممکن است باعث شود بواسیر شما بدتر شود.

برای قوی ساختن ناحیه پرینه خود، تمرینات کگل  را انجام دهید.

اگر در درمان خانگی خود پشتکار داشته باشید چند هفته بعد از تولد نوزاد شاهد بهبودی بواسیر خود خواهید بود. با این حال اگر بواسیر شما هنوز درمان نشده باشد یا اگر شاهد خونریزی از مقعد باشید قطعا لازم است با پزشک خود یا پزشک ماما در تماس باشید. در موارد نادر و حاد، با یک متخصص صحبت کنید و ممکن است به شما گزینه  جراحی را پیشنهاد بدهند.

درمان سریع بواسیرو یبوست بارداری

  • رژیم غذایی پر فیبر داشته باشید که شامل  ۲۵ تا ۳۰ گرم فیبر روزانه از میوه ها، سبزیجات، نان سبوسدار و غلات صبحانه می شود.
  • مایعات زیاد مخصوصا آب زیاد بنوشید.
  • نوشابه های کافئین دار مثل قهوه، چای و کولا را به حد تعادل مصرف کنید.
  • از غذاهای سرخ کردنی، محصولات لبنی پرچرب، چیپس و کیک و کلوچه های کارخانه ای پرهیز کنید.
  • میوه های خشک یا آب آلوی خشک  بخورید.

اگر از قبل یبوست دارید، از تنقیه  آب گرم استفاده کنید تا به تخلیه روده های شما کمک کند. همچنین در زمانی که به روده ها فشار می آورید که می تواند باعث بدتر شدن بواسیر شود کمک می کند از میزان خراشیدگی روده ها کاسته شود.

در صورت لزوم می توانید از ملین و نرم کننده های مدفوع در کوتاه مدت استفاده کنید. با پزشک خود صحبت کنید و بپرسید که کدام ملین بدون نسخه برای شما بهتر است.

روشهای دیگر پیشگیری از بواسیرو یبوست بارداری

علاوه بر جلوگیری و درمان یبوست راههای دیگری هم هست که می توانید برای جلوگیری از بواسیر انجام دهید.

نشستن یا سرپا ایستادن طولانی مدت در یک جا باعث فشار اضافه به لگن در دوران بارداری می شود که می تواند باعث هموریید با بواسیر شود یا آن را بدتر کند. اگر از شما خواسته می شود ساعتها پشت میز بنشینید سعی کنید هر ۳۰ دقیقه از جایتان بلند شوید یا این که تمرینات کششی انجام دهید و قدم بزنید.

اگر به عبارتی دیگر مجبورید مدت طولانی سرپا بایستید (مثلا پشت میز پذیرش یا جلسه ها) بخواهید برای شما صندلی پایه بلند بیاورند تا روی آنها بنشینید.

اگر به شما گفته شده است استراحت مطلق کنید یا تا حدی بستری باشید یکی از بهترین راههای جلوگیری از بواسیر ورزش کردن است. تمرین به مدفوع به جای آن که ساکن بماند و سخت شود امکان می دهد در روده ها به جلو حرکت کند.

با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید تمرینات ملایم برای شما خوب است یا نه و از تمریناتی مثل بلند کردن وزنه به حالت چمباتمه خودداری کنید که باعث فشار زیاد روی رکتوم و مقعد می شود.

تسکین درد بواسیرو یبوست بارداری

اگر دچار مشکل بواسیر شده اید چند روش هست که می توانید انجام دهید تا جلوی سوزش و خارش آن را بگیرید.

از پمادهای ترمیم کننده مثل (Preparation H یا Anusol) استفاده کنید.

از لگن بهداشتی  یا وانهای کوچک که اندازه توالت شما باشد استفاده کنید که به شما امکان می دهد آب گرم به مقعد و بواسیر بزنید تا باعث نظافت و راحتی شما شود. همچنین می توانید در آب گرم که با جوش شیرین محلول شده غوطه بخورید تا خارش بواسیر را کاهش دهد.

بواسیرو یبوست بارداری

از عصاره گیاه هاماملیس  یا پدهای گیاه هاماملیس (مثل پدهای مارک تجاری Tucks) استفاده کنید.

در دستشویی به روده هایتان فشار نیاورید (زمانی به دستشویی بروید که واقعا نیاز دارید بروید).

از آنجایی که بواسیر بعد از زایمان بهبود می یابد جراحی گزینه ای نیست که واقعا لازم باشد مگر آن که بواسیر واقعا بد و شدید باشد. در چنین مواردی با پزشک متخصص راجع به انواع جراحی و عملهای بدون جراحی که مناسب وضعیت شما باشند  صحبت کنید.

درمان بواسیر بعد از زایمان طبیعی

بواسیر سیاهرگهایی هستند که متورم شده اند و با خون (رگهای واریسی ) برجسته شده اند. بسیاری از زنان برای اولین بار در طول بارداری یا پس از زایمان  به دلایلی چون ترشح هورمونها، فشار داخلی و یبوست  با آن مواجه می شوند. بواسیر دارای انواع ناراحت کننده تا دردناک است اما باید اضافه کنیم بواسیر بیماری جدی محسوب نمی شود. بیشتر آنها با درمان های خانگی از بین می روند.

انواع علائم و نشانه های بواسیر

بافتهای متورم در ناحیه رکتوم ظاهر می شوند و اندازه آنها از اندازه یک نخود تا یک دانه انگور متفاوت است. دو نوع بواسیر داخلی (سیاهرگهای آسیب دیده در درون اسفنگتر مقعد قرار دارند) و بواسیر خارجی (سیاهرگهای آسیب دیده از مقعد بیرون می زنند) وجود دارد.

بواسیر با احساس خارش همراه است اما می تواند دردناک هم باشد. در برخی موارد مخصوصا با حرکت روده می توانند باعث خونریزی ناحیه رکتوم هم بشوند.

اگر قبل از بارداری مشکل بواسیر داشتید احتمال آن هست که بعد از زایمان برگردند.

چه چیز باعث بواسیر می شود؟

بواسیر برای مادران باردار و پس از زایمان، اغلب از فشار روی ناحیه پرینه  در ماههای قبل و در حین وضع حمل ایجاد می شود. سیاهرگها مانند دریچه هایی هستند که خون را به طرف قلب پس می رانند و زمانی که این دریچه ها آسیب ببینند با خون متورم می شوند.

شما احتمالا می توانید تصور کنید زایمان چه فشاری وارد می کند و همین طور هل دادن بچه به بیرون واژن می تواند باعث تورم سیاهرگها شود. علاوه برای این هورمونهایی که در زمان بارداری و زایمان در بدن شما آزاد می شوند روی طرز کار سیاهرگها اثر می گذارند. مادران باردار مقدار زیادی هورمون پروژسترون در بدنشان آزاد می کنند که باعث می شود سیاهرگها به حالت شل و راحت دربیایند.

به دلایل متعددی مادرانی که تازه زایمان کرده اند بعد از تولد بچه مشکل یبوست دارند. این روند باعث ایجاد یک سیکل منحوس می شود از فشار آوردن برای حرکت روده ها که در نتیجه آن همورویید یا بواسیر به وجود می آید، ترس از تجربه دردناک دفع با وجود بواسیر سبب می شود مدفوع را مدتی دفع نکنند که باعث سفت شدن مدفوع می شود و این سیکل ادامه پیدا می کند.بواسیرو یبوست بارداری

درمانهای خانگی بواسیرو یبوست بارداری

چندین روش وجود دارد که می توانید بواسیر را در در خانه درمان کنید.

از یخ استفاده کنید. قالبهای یخ را در پارچه بپیچید و به مدت ۱۰ دقیقه از آنها استفاده کنید. اگر در بیمارستان یا در بخش زایمان بستری بودید احتمالا به شما بسته های یخ داده اند که بعد از زایمان با خود به خانه ببرید.

چندین بار در روز سعی کنید از لگن بهداشتی استفاده کنید. اگر در منزل نمونه آن را ندارید می توانید از داروخانه خریداری کنید. همچنین می توانید از وان حمام استفاده کنید و خیلی راحت در آب گرم غوطه بخورید.( به طور مرتب استفاده از یخ را با استفاده از لگن بهداشتی آب گرم عوض کنید).

ناحیه بواسیر را به آرامی تمیز کنید اما نه به طور کامل. از بطری پس از زایمان  یا (یا از بطریهای فشاری پمپی ) که با آب گرم پر شده است استفاده کنید. به جای آن که دستمال توالت خشک استفاده کنید با پد مرطوب به آرامی ضربه بزنید. توصیه می شود از پدهای آغشته به گیاه هاماملیس استفاده کنید.

از محصولات سلولزی که استفاده می کنید بدون عطر و رنگ باشند ( مثل دستمال توالت، نوار بهداشتی و غیره).

بواسیرو یبوست بارداری:خطرات و درمان سریع یبوست در ۳ماه بارداری

از پزشک خود سوال کنید برای درمان بواسیر به صورت بدون نسخه چه داروهایی می توانید تهیه کنید برای مثال کرمهای موضعی باشند یا شیاف. مطمئن شوید که از طول مدت مصرف آنها مطلع هستید (بیشتر محصولات نباید بیشتر از یک هفته استفاده شوند). تنها از محصولاتی استفاده کنید که پزشک شما تایید        می کند. مخصوصا اگر جراحی ایپی زیوتومی   یا پارگی داشتید این مساله خیلی اهمیت پیدا می کند.

دراز بکشید و تا آنجا که می توانید فشار را از روی نشیمن خود بردارید.

برای این که موقتا احساس بهتری داشته باشید می توانید از Tylenol (استامینوفن) یا Motrin (ایبوپروفن) با دوز توصیه شده استفاده کنید. هر دو این داروها برای مادرانی که شیر می دهند خطری ندارند.اگر می خواهید سریعتر درمان شوید، می توانید از روشهای دیگر علاوه بر درمان خانگی استفاده کنید.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!