ماماطب
مامایی یک حرفه تکاملی‌ست!

نشانی مطب:
تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

ازمایشNIPT: (آزمایش خون غربالگری قبل از تولد )

ازمایشNIPT:چه کسی می تواند NIPT انجام دهند؟NIPT برای خانم هایی که در معرض خطر بالای داشتن یک نوزاد با مشکلات کروموزومی  هستند،مناسب است. اینها شامل زنانی که در حال حاضر دارای یک کودک مبتلا به اختلالات کروموزومی هستند و کسانی که در هنگام تولد نوزاد خود سن ۳۵ سال یا بالاتر دارند،میشود.

ازمایشNIPT: (آزمایش خون غربالگری قبل از تولد )

ازمایشNIPT: (آزمایش خون غربالگری قبل از تولد )

اختلال ژنتیکی ازخطرناک ترین مواردی هستند که سلامت نوزاد را تهدید می کنند. اختلالات ژنتیکی در اثر عوامل مختلفی ممکن است بروز کنند که از جمله می توان به مصرف دخانیات، الکل، ازدواج فامیلی و … اشاره کرد. غربالگری یا تست NIPT بهترین روش برای جلوگیری از بروز این اختلالات است.

چه کسانی باید تست NIPT انجام دهند:

 1. زنان ۳۵ سال یا بالاتر
 2. وجود یک تست غربالگری مثبت (مانند تست های غربالگری سه ماهه ۱و۲
 3. وجود یافته ای در سونوگرافی که نشان دهنده افزایش ریسک اختلالات کروموزومی است.
 4. وجود سابقه قبلی جنین و یا فرزند مبتلا به تریزومی های شایع که سبب افزایش ریسک تریزومی ۱۳ و ۲۱ در جنین می شود.
 5. والدین حامل جابجایی متوازن رابرتسونی
 6. وجود سابقه خانوادگی ابتلا به تریزومی ۲۱، ۱۸ و ۱۳
 7. عدم انجام تست های روتین غربالگری تا ۲۲ هفتگی به هر دلیل و یا وجود یک یافته سونوگرافیک غیرطبیعی از هفته ۲۲ به بعد
 8. زنانی که ترس زیادی از نمونه گیری تست های تشخیصی مثل آمنیوسنتز و یا CVS دارند
 9. زنانی که زیر بار ریسک سقط تست های تشخیصی نمی روند.
 10. زنانی که سابقه سقط مکرر
 11. زنانی که سابقه پارگی کیسه آب دارند

ازمایش NIPT: چیست؟

بخش هایی از DNA جنین وارد گردش خون مادر می شود در آزمایش خون غیرتهاجمی پیش از تولد که مانند یک آزمایش خون ساده می باشد، خون مادر را برای یافتن DNA آزاد جنین بررسی می کنند. این تست برای شناسایی برخی اختلالات ژنتیکی در جنین به کار می رود

برتری روش های قابل اطمینان پیش بینی جنسییتی، سونوگرافی پس از هفته ۱۴ ، آزمایش های ژنتیکی مانند آنهایی که در طول آمنیوسنتز یا نمونه برداری ازپرزهای کوریونی (CVS) انجام می شود، یا آزمایش جدیدتر خونی غیر تهاجمی قبل  از تولد NIPT ، است.

اگر متوجه شدیدکه جنس کودک شما چیزی نیست که امیوار بودید، برای داشتن حس ناراحتی احساس گناهکار بودن نکنید. ناامیدی جنسییتی واقعی و  شایع استو چیزی نیست که احساس شرمساری کنید. با کسی که به او اعتماد دارید در مورد احساس خود صحبت کنید.مطمئن باشید که با فرزند خود ،بدون در نظر گرفتن جنسیت او، احساس ارتباط خواهید کرد و عاشق او خواهید شد،. اگر شما واقعا در حال مبارزه هستید، مشاوره حرفه ای ممکن است کمک کند.

ازمایشNIPT: (آزمایش خون غربالگری قبل از تولد )

ازمایش NIPT (آزمایش خون غربالگری قبل از تولد غیر تهاجمی)

NIPT (آزمایش غير تهاجمی قبل از زايمان) يک آزمايش خون است که برای غربالگری سندرم داون و چند مورد دیگر کروموزومی مورد استفاده قرار می گیرد. شما می توانید NIPT را در  هفته ۱۰بارداری یا بعد از آن انجام دهید. (شما همچنین می توانید جنسیت کودک خود را هنگامی که این آزمون را انجام دادید  بفهمید)نتایج معمولا در عرض یک یا دو هفته، گاهی کمی زودتر آماده میشوند.

این آزمایش همچنین به عنوان غربالگری DNA آزاد سلولی شناخته می شود. یا ممکن است شما آن را یکی از نام های تجاری آن بشناسید.هارمونی،اینفورما سک،مترنی T21 پلاس،پانوراما و وریفی.

NIPTیک تست  غربالگری است، نه یک آزمایش تشخیصی. این بدان معنی است که نتایج با اطمینان  نمی گوید که آیا نوزاد دارای یک وضعیت کروموزومی است یا خیر. بنابراین یک نتیجه “نرمال” NIPT یک کودک سالم را تضمین نمی کند، و نتیجه “غیر طبیعی” به این معنی نیست که کودک شما قطعا شرایط خاصی دارد.

در حال حاضر CVS و آمنیوسنتز تنها دو آزمایش برای تشخیص سندرم داون و سایر شرایط کروموزومی است، بنابراین اگر NIPT مشکل احتمالی را نشان دهد، کارشناسان توصیه می کنند که CVS یا آمنیوسنتز برای تشخیص قطعی انجام داده شود.

آزمون پیش از تولد: نمونه برداری از پرزهای کوریونی (CVS)

هزینه ازمایش NIPT چگونه کار می کند؟

شما یک نمونه خون گرفته اید که برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شود. این تست تعداد قطعات DNA (به نام DNA بدون سلول) را از جفت شما که در خون شما جریان دارد، شمارش می کند.

به عنوان مثال، اگر قطعات اضافی کروموزوم ۲۱ وجود داشته باشد، این نشان می دهد که سه  کپی از کروموزوم به جای دو عدد معمول وجود دارد. این نشان می دهد که کودک شما ممکن است سندرم داون (تریزومی ۲۱)داشته باشد.

IPT ،در تشخیص سندرم داون، تریوزومی ۱۸ و تریزومی ۱۳، که در میان رایج ترین شرایط کروموزومی قرار دارند، ۹۲ تا ۹۹ درصد دقیق است. (بعضی از آزمایشگاه ها ممکن است،اگر شما بخواهید، برای چند شرایط دیگر نیزآزمایش انجام دهند  ).

اما فقط برای روشن شدن، NIPT تنها برای چند شرایط کروموزومی مناسب است. از سوی دیگر، CVS و amnio می توانند تقریبا تمامی اختلالات کروموزومی را تشخیص دهند. آنها همچنین می توانند برای بررسی هر یک از چند صد اختلال ژنتیکی مانند فیبروز کیستیک، اگر شما از این تست های اضافی درخواست دهید، استفاده شود.

کالج آمریكا متخصصان زنان و زایمان معتقد است كه آزمایش های غربالگری مرسوم مناسب ترین گزینه برای شروع  برای زنانی که  با ریسک بالا نیستند،میباشد ،زیرا  که نتایج مثبت کاذب از NIPT در میان این جمعیت رایج است. NIPT در حال حاضر برای زنان که دوقلو یا چندقلو باردارند توصیه نمی شود، زیرا تست برای چندقلویی  ،دقیق نیست.

ازمایش NIPT چقدر هزینه دارد؟

اگر از جیب خود پول میدهید، هزینه ها به میزان زیادی متفاوت است. اغلب  شرکتهای بیمه حداقل بخشی از هزینه را پوشش می دهند.

برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonرزرو نوبت مطب تماس بگیرید!